Προς το περιεχόμενο

[Smart ζυγαριά] Withings body +, 79,96 ευρώ


dterzakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρέχει προσφορά σε όλα τα προϊόντα τους από το επίσημο Site με δωρεάν μεταφορικά και 30 μέρες παράθυρο επιστροφής. 

https://www.withings.com/eu/en/body-plus

Σκρουτζ 95 η μαύρη. 

Στα Αμαζον έχει και εκεί αρχική 80, αλλά με τον ΦΠΑ και τα μεταφορικά θα πάει παραπάνω. 

 

Επεξ/σία από dterzakis
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, 80€, φαρμάκι.

Έχω την smart scale 2.0 της Xiaomi που δείχνει τις ίδιες πληροφορίες και την είχα πάρει ~20€. 

Ξέρεις δεδομένα κάποια πράγματα για τους αισθητήρες της withings που να δικαιολογούν αυτή την τιμή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dterzakis είπε

Τρέχει προσφορά σε όλα τα προϊόντα τους από το επίσημο Site με δωρεάν μεταφορικά και 30 μέρες παράθυρο επιστροφής. 

https://www.withings.com/eu/en/body-plus

Σκρουτζ 95 η μαύρη. 

Στα Αμαζον έχει και εκεί αρχική 80, αλλά με τον ΦΠΑ και τα μεταφορικά θα πάει παραπάνω. 

 

Ξέρουμε από που στέλνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια δεδομένα σου δίνει και μία ζυγαριά των 500 ευρώ. Η διαφορά θέλω να πιστεύω ότι είναι στην ακρίβεια τους, και λέω "θέλω" μιας και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Ένα άλλο χαρακτηριστικό που μου άρεσε είναι ότι συγχρονίζει και με άλλα app πχ ihealth, κάτι που δεν ξέρω αν κάνουν οι xiaomi /huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dterzakis είπε

κάτι που δεν ξέρω αν κάνουν οι xiaomi /huawei.

Η Xiaomi συγχρονίζει μόνο με το Mi Fit. Σου δίνει αρκετές πληροφορίες αλλά μόνο σε αυτό το app.

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι τα 80€ δεν είναι μόνο marketing αλλά χωρίς συγκεκριμένα δεδομένα είναι μεγάλο ποσό για να το δώσεις για ζυγαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την Cardio, την πιο ακριβή τους που την είχα βρει σε προσφορά στα 90€ και την είχα αγοράσει, αλλά στα τρία χρόνια δε μετρούσε καρδιακούς παλμούς και γενικά είχαν θέματα οι αισθητήρες της, με αποτέλεσμα να μου κάνουν έκπτωση για νέα ζυγαριά. Πηρα τη συγκεκριμένη και είμαι πολύ ευχαριστημένος, μοναδικό μειονέκτημα (προσωπικά γράφοντας, λόγω συνήθειας από την προηγούμενη) είναι ότι δέχεται μπαταρίες και δεν είναι επαναφορτιζομενη (την cardio στα τρία χρόνια ζήτημα να τη φόρτισα 2 φορές) αλλά από την άλλη 10 μήνες και ακόμα να αλλάξω μπαταρίες (ζυγίζομαι καθημερινά). Μεγάλο πλεονέκτημα της η εφαρμογή, πέρα ότι συγχρονίζει με Apple Health, είναι εξαιρετική και σε layout και σε πληροφορίες, και είναι ο λόγος που δεν πήγα σε άλλη λύση. Αξίζει τα χρήματα της, και ας μην είναι ευκαταφρόνητο το 80ευρω. Αν κάποιος κάνει υπομονή, παίζει κάθε χρόνο στην Black Friday έκπτωση 30% και κάποιες φορές με δωρεάν μεταφορικά, όποτε αν δε βιάζεστε, υπάρχει λύση, αρκεί να εγγραφείτε στο newsletter για να σας έρθει ειδοποίηση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dterzakis είπε

Τρέχει προσφορά σε όλα τα προϊόντα τους από το επίσημο Site με δωρεάν μεταφορικά και 30 μέρες παράθυρο επιστροφής. 

https://www.withings.com/eu/en/body-plus

Σκρουτζ 95 η μαύρη. 

Στα Αμαζον έχει και εκεί αρχική 80, αλλά με τον ΦΠΑ και τα μεταφορικά θα πάει παραπάνω. 

 

Την είχα πάρει στα 49 από Γερμανο πριν κάνα 9μηνο αν θυμάμαι καλά. Ειναι λιγο δύσκολη η πρώτη σύνδεση με το wifi και σίγουρα το Bluetooth  υπολειτουργει οποτε το wifi είναι μονόδρομος. Αν την έχετε σε ένα σπίτι μόνο και δε θα χρειαστεί να κάνετε πολλα wifi configuration τότε ίσως αξίζει. Λεω ισως γιατι την πήρα στα 49 και πάλι μου φαίνεται ότι δεν έχει αρκετά προβλήματα για τόσα λεφτά. Αλλά οι μετρήσεις φαίνεται να ναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα όσον αφορά τα ποσοστά λίπους κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Η Xiaomi συγχρονίζει μόνο με το Mi Fit. Σου δίνει αρκετές πληροφορίες αλλά μόνο σε αυτό το app.

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι τα 80€ δεν είναι μόνο marketing αλλά χωρίς συγκεκριμένα δεδομένα είναι μεγάλο ποσό για να το δώσεις για ζυγαριά.

Συγχρονίζει και με apple health αλλά όχι απευθείας, χρειάζεται η εφαρμογή mi fit για να μεταφερθούν τα δεδομένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και σε τελεμάρκετινγκ κάποια τέτοια προϊόντα που κάνουν εξωφρενικούς ισχυρισμούς περί μετρήσεων κλπ.

Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά "μετράει" βάρος και "υπολογίζει" τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό. Αλγόριθμοι πρέπει να δίνουν τα αποτελέσματα που βλέπετε κι όχι αισθητήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Έχω δει και σε τελεμάρκετινγκ κάποια τέτοια προϊόντα που κάνουν εξωφρενικούς ισχυρισμούς περί μετρήσεων κλπ.

Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά "μετράει" βάρος και "υπολογίζει" τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω να υπάρχει τρόπος να μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό. Αλγόριθμοι πρέπει να δίνουν τα αποτελέσματα που βλέπετε κι όχι αισθητήρες.

Οχι είναι όντως αισθητήρες. Έχω κάνει σύγκριση με ειδικό μηχάνημα διατροφολογου και δεν εχει μεγάλη αποκλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αισθητήρες και κάνουν μετρήσεις. Επειδή έχω δοκιμάσει μερικές φθηνές αλλά και ακριβές μπορώ να πω οτι αξίζουν, αν τα σηκώνει η τσέπη σας, η λίγο ποιο ακριβές. Βγάζουν ποιο κοντά στην αλήθεια αποτελέσματα χωρίς διακιμάνσεις μέσα στην μέρα (βέβαια καμία ζυγαριά όσο και αν κάνει δεν είναι ποτέ ακριβίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fabricated είπε

Οχι είναι όντως αισθητήρες. Έχω κάνει σύγκριση με ειδικό μηχάνημα διατροφολογου και δεν εχει μεγάλη αποκλιση

Αισθητήρες τίνος πράγματος; Συγνώμη αν φαίνομαι δύσπιστος.. περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αισθητήρες τίνος πράγματος; Συγνώμη αν φαίνομαι δύσπιστος.. περιέργεια.

Πόσο ρεύμα περνάει από το ένα τεταρτημόριο στο άλλο αλλα και αναμεσα στο ενα ποδί και το άλλο. Έπειτα με βαση στατιστικά στοιχεία που εχουν προκυψει πχ από 10000 μετρησεις σε δειγματα και με βαση το συνολικό βαρος σου και την ηλικία προκύπτει οτι με βαση το ρευμα που μετραει εχεις Χ ποσοστό λιπους και Υ μαζας σωματος (το λιπος το νερο και η μυικη μαζα εχουν διαφορετικες αγωγιμότητες ρευματος). Γιστί οι bodybuilders παλιά αλλα και μερικοι τωρα για καλυτερη μεθοδο εχουν τη μετρηση με pincher του παχους δερματος και λιποδους ιστου και με βαση πινακα ηλικιας κλπ βγαζουν ποσοστό λιπους. Τα πιο ακριβά και ακριβή μηχανηματα εχουν και ρευμα που παει και απο τα ποδια στα χερια και απο χερι σε χερι και ετσι βγαινει ακομα πιο λεπτομερώς το ποσοστό λιπους και μαζας, νερου κλπ

Επεξ/σία από agnostos99
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...