Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk ανακοίνωσε ότι η Tesla αναπτύσσει ένα...ανθρωπόμορφο ρομπότ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, adi32 είπε

Αντε επιτελους να τα στελνουμε στη δουλεια και εμεις να καθομαστε

Και θα καθόμαστε με επίδομα φτώχειας σπίτι μας εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν αυτά τα ρομπότ γίνουν διαθέσιμα θα βοηθήσουν ανθρώπους που είναι μόνοι τους καθώς και σε αυτούς που είτε δεν μπορούν να λειτουργούν μόνοι τους είτε χρειάζονται βοήθεια για απλές πράξεις όπως να πάνε στην τουαλέτα. Για κάποιους ανθρώπους η αλλαγή στην ποιότητα ζωής τους θα είναι εκπληκτική. Σκεφτείτε πχ πόση αλλαγή έφεραν τα κινητά σε αυτούς που έχουν προβλήματα ακοης.

Εγώ ας πούμε θα αγόραζα ένα την πρώτη μέρα και θα το έβαζα να βοηθάει την μητέρα μου, αν δεν το ζεις δεν μπορείς να το καταλάβεις, εγώ δεν μπορώ να πάω δέκα μέρες διακοπές, η μητέρα μου βασίζεται σε εμένα, όπως καταλαβαίνετε επίσης δεν μπορώ να αλλάξω πόλη, πρέπει να είμαι σε σχετικά μικρή απόσταση.

Επεξ/σία από ARRASS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ARRASS είπε

Όταν αυτά τα ρομπότ γίνουν διαθέσιμα θα βοηθήσουν ανθρώπους που είναι μόνοι τους καθώς και σε αυτούς που είτε δεν μπορούν να λειτουργούν μόνοι τους είτε χρειάζονται βοήθεια για απλές πράξεις όπως να πάνε στην τουαλέτα. Για κάποιους ανθρώπους η αλλαγή στην ποιότητα ζωής τους θα είναι εκπληκτική. Σκεφτείτε πχ πόση αλλαγή έφεραν τα κινητά σε αυτούς που έχουν προβλήματα ακοης.

Εγώ ας πούμε θα αγόραζα ένα την πρώτη μέρα και θα το έβαζα να βοηθάει την μητέρα μου, αν δεν το ζεις δεν μπορείς να το καταλάβεις, εγώ δεν μπορώ να πάω δέκα μέρες διακοπές, η μητέρα μου βασίζεται σε εμένα, όπως καταλαβαίνετε επίσης δεν μπορώ να αλλάξω πόλη, πρέπει να είμαι σε σχετικά μικρή απόσταση.

Αυτα τα προβληματα καλειται η πολιτεια να τα επιλυσει οπως γινεται σε καθε προηγμενο κράτος….. (μομφη ως προς τις κοινωνικες συνθηκες και το επιτελικο κρατος που ζούμε). Ειναι κριμα οι νεοι και δημιουργικης ηλικιας ανθρωποι να πρεπει να αφιερωνουν σημαντικο μερος της ζωης τους στο να συμπληρωνουν το παζλ της κρατικης μεριμνας.
 

θα σε στεναχωρησω αλλα ο Ελον Μασκ δεν ειχε κατα νου να βοηθισει σε αυτο το επιπεδο την ανρθρωποτητα αλλα μαλλον το καπιταλιστικο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dm_mlnk είπε

Αυτα τα προβληματα καλειται η πολιτεια να τα επιλυσει οπως γινεται σε καθε προηγμενο κράτος….. (μομφη ως προς τις κοινωνικες συνθηκες και το επιτελικο κρατος που ζούμε). Ειναι κριμα οι νεοι και δημιουργικης ηλικιας ανθρωποι να πρεπει να αφιερωνουν σημαντικο μερος της ζωης τους στο να συμπληρωνουν το παζλ της κρατικης μεριμνας.
 

θα σε στεναχωρησω αλλα ο Ελον Μασκ δεν ειχε κατα νου να βοηθισει σε αυτο το επιπεδο την ανρθρωποτητα αλλα μαλλον το καπιταλιστικο συστημα.

Μπωρει να κάνει και τα δύο ταυτόχρονα, ένα τέτοιο ρομπότ θα πουλήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, adi32 είπε

Αντε επιτελους να τα στελνουμε στη δουλεια και εμεις να καθομαστε

πολυ εξυπνο αυτο, αν μπορει να κανει τη δουλεια σου θα το αγορασει ο εργοδοτης σου κ θα σε σουταρει...

Ο Μασκ ειναι οπαδος του καθολικου κατωτατου επιδοματος εξαλλου, μελλοντικα, μιας κ οι περισσοτερες εργασιες θα μπορουν να εκτελεστουν απο ρομποτ

Επεξ/σία από Dhmosios_Ypalilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dhmosios_Ypalilos είπε

πολυ εξυπνο αυτο, αν μπορει να κανει τη δουλεια σου θα το αγορασει ο εργοδοτης σου κ θα σε σουταρει...

Ο Μασκ ειναι οπαδος του καθολικου κατωτατου επιδοματος εξαλλου, μελλοντικα, μιας κ οι περισσοτερες εργασιες θα μπορουν να εκτελεστουν απο ρομποτ

Όταν στο πολύ μακρινό μέλλον όλες οι εργασίες γίνονται από ρομπότ θα μηδενιστεί η αξία των αγαθών, στην ουσία δεν θα υπάρχει ανάγκη να δουλεύει κανείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ θα τον παραδεχόμουν τον Musk αν είχε τα κότσια να παρουσιάσει το robot δίπλα του, με αυτήν την εμφάνιση - κι όχι σαν spiderman...

.

 

15__76454.1627993623.1000.1200.jpg?c=2

.

.

Ρε μπαγάσες... θέλω να δω, αν βγάλει το ρομπότ της  η Τesla και σε 3 μήνες έρθει η Xiaomi με το κορίτσι που ανέβασα... ποιός θα πάρει το Tesla κι αν θα λέει για ποιοτική κατασκευή και τεχνολογική ανωτερότητα... Οι παππούδες θα πάρουν δύο  Xiaomi, για την περίπτωση που χαλάσει το ένα...

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...ενώ διαθέτει εξελιγμένα χέρια στο ανθρώπινο επίπεδο" 

Σταμάτησα να συνεχίσω να δώσω σοβαρή βάση στο άρθρο διαβάζοντας αυτό. Με τίποτα περισσότερο ουσιαστικό έχουμε να ασχοληθούμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε τη στιγμή κατά την οποία ο μεγαλόσωμος σκύλος σας τραβολογάει το ανθρωπόμορφο AI ρομπότ σας που το στείλατε να τον βγάλει βόλτα!...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...