Προς το περιεχόμενο

Άκυρες αξιολογήσεις κάτω από προϊόντα/εφαρμογές


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, DrLo said:

Πολύ σωστά έκανε και έβαλε 1 αστέρι.

Η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν πλασάρεται για τα τεχνικά χαρακτηρίστικά της αλλά για την ευκολία που σου παρέχει στο να πιείς καφέ ή να φας κλπ

 

Η αξιολόγηση που κάνεις όμως πρέπει να στρέφεται στη σωστή κατεύθυνση. Αν δε σου αρέσει το φαγητό ή άργησε κλπ, ευθύνεται το εστιατόριο και όχι η εφαρμογή (λίγο μπλέξιμο μπορεί να υπάρξει στα delivered by την εφαρμογή, όπου εκεί έχουν και την ευθύνη της διανομής).

Αν η εφαρμογή φάει σκάλωμα και σου κάνει παρακράτηση τα χρήματα σου για 2 βδομάδες φταίει η εφαρμογή και όχι το εστιατόριο.

Γενικότερα για να είμαστε δίκαιοι και σωστοί πρέπει να αντιλαμβανόμαστε ποιος έχει την ευθύνη είτε για την αρνητική ή θετική εμπειρία που είχαμε, πριν κάνουμε κριτική.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πως ακριβώς προκύπτει αυτό ; 

Δηλαδή το παίρνεις 50€ το κιλό και το πουλάς 48, για αυτό λες ότι μπαίνεις μέσα ;

Είναι λίγο πιο μπερδεμένο, αλλά αυτό συμβαίνει. 

Το ένα κιλό χταπόδι θα σου βγει 850 γραμμάρια ψημένο, θα το κάνεις 3.5 (στην περίπτωση μου) μερίδες. 

3.5 * 12 = 42 ευρώ τζίρος. Προφανώς αγοράζω αρκετά πιο χαμηλά από 42 ευρώ το κιλό, αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα έξοδα ακόμα (πρώτες ύλες, ΔΕΚΟ, μισθοί, κρατικοί και δημοτικοί φόροι, συντήρηση χώρου και άλλα) που υπολογίζονται στην τιμή. 

 

Τελευταία φορά που το υπολόγισα, καλαμαράκια και χταπόδια δεν με συμφέρει να πουλάω στις τιμές που τα δίνω. Και θεωρώ τις τιμές αρκετά μεγάλες (και γκρινιάζουν αρκετοι οτι είναι ήδη ακριβά), άρα δεν υπάρχει πιθανότητα να τις αυξήσω. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Είναι λίγο πιο μπερδεμένο, αλλά αυτό συμβαίνει. 

Το ένα κιλό χταπόδι θα σου βγει 850 γραμμάρια ψημένο, θα το κάνεις 3.5 (στην περίπτωση μου) μερίδες. 

3.5 * 12 = 42 ευρώ τζίρος. Προφανώς αγοράζω αρκετά πιο χαμηλά από 42 ευρώ το κιλό, αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα έξοδα ακόμα (πρώτες ύλες, ΔΕΚΟ, μισθοί, κρατικοί και δημοτικοί φόροι, συντήρηση χώρου και άλλα) που υπολογίζονται στην τιμή. 

 

Τελευταία φορά που το υπολόγισα, καλαμαράκια και χταπόδια δεν με συμφέρει να πουλάω στις τιμές που τα δίνω. Και θεωρώ τις τιμές αρκετά μεγάλες (και γκρινιάζουν αρκετοι οτι είναι ήδη ακριβά), άρα δεν υπάρχει πιθανότητα να τις αυξήσω. 

 

Μωρέ καταλαβαίνω πως το γράφεις, ο υπολογισμός που έκανες μου φάνηκε περίεργος, τα 70 λεπτά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Η αξιολόγηση που κάνεις όμως πρέπει να στρέφεται στη σωστή κατεύθυνση. Αν δε σου αρέσει το φαγητό ή άργησε κλπ, ευθύνεται το εστιατόριο και όχι η εφαρμογή (λίγο μπλέξιμο μπορεί να υπάρξει στα delivered by την εφαρμογή, όπου εκεί έχουν και την ευθύνη της διανομής).

Αν η εφαρμογή φάει σκάλωμα και σου κάνει παρακράτηση τα χρήματα σου για 2 βδομάδες φταίει η εφαρμογή και όχι το εστιατόριο.

Γενικότερα για να είμαστε δίκαιοι και σωστοί πρέπει να αντιλαμβανόμαστε ποιος έχει την ευθύνη είτε για την αρνητική ή θετική εμπειρία που είχαμε, πριν κάνουμε κριτική.

Όχι, η αξιολόγηση που κάνεις είναι για την εμπειρία που σου υπόσχεται ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ η πλατφόρμα. Έτσι αυτόπτοσδιοριζεται η ίδια η πλατφόρμα. Το e-food δεν διαφημίζεται για το ότι η πληρωμή σου δε θα σκαλώσει για 2 βδομάδες, διαφημίζει την ευκολία που σου προσφέρει. Αυτή ακριβώς την ευκολία οφείλει να σου παρέχει.

Τα άλλα με τις πληρωμές κλπ είναι εργαλεία. Δε θα δικαιολογήσω ένα χαλιά φαγητό σε ένα εστιατόριο επειδή το μίξερ του λειτουργεί τέλεια αλλά το φαγητό που έφαγα είναι χάλια.

Με τη λογική σου, αν ας πούμε ΟΛΕΣ οι παραγγελίες από το e-food καθυστερούν ξερωγώ 5 ώρες αλλά οι πληρωμές είναι ΟΚ τότε είναι μια τέλεια πλατφορμα και αξίζει 5 αστέρια?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μωρέ καταλαβαίνω πως το γράφεις, ο υπολογισμός που έκανες μου φάνηκε περίεργος, τα 70 λεπτά :P 

Συνήθως τέτοια φαγητά, ειδικά σε εστιατόρια της επαρχιας, είναι κράχτες. Και εμείς κάνουμε στην Φλώρινα χταπόδια και γεμιστά καλαμάρια σε νηστειες και κάτι αρνιά, κοκορέτσι κτλ. Από αυτά ΑΝ βγάλουμε κέρδος. Αυτά για να αλλάξει λίγο το μενού. Το κέρδος βγαίνει από παστίτσιο, κοτόπουλα Σούβλας, μερίδες κρεάτων (χοιρινό, μοσχάρι ή κιμά (πχ σουτζουκάκια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Συνήθως τέτοια φαγητά, ειδικά σε εστιατόρια της επαρχιας, είναι κράχτες. Και εμείς κάνουμε στην Φλώρινα χταπόδια και γεμιστά καλαμάρια σε νηστειες και κάτι αρνιά, κοκορέτσι κτλ. Από αυτά ΑΝ βγάλουμε κέρδος. Αυτά για να αλλάξει λίγο το μενού. Το κέρδος βγαίνει από παστίτσιο, κοτόπουλα Σούβλας, μερίδες κρεάτων (χοιρινό, μοσχάρι ή κιμά (πχ σουτζουκάκια). 

Και τα αναψυκτικα οπου το 99% των μαγαζιων εχει 50% και πανω τιμη απο το σουπερ μαρκετ και παραπανω σε σχεση με τη χονδρικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Και τα αναψυκτικα οπου το 99% των μαγαζιων εχει 50% και πανω τιμη απο το σουπερ μαρκετ και παραπανω σε σχεση με τη χονδρικη. 

Στα σούπερ δεν είναι σε ψυγείο. Αυτό είναι ελεύθερη αγορά. Και τα κουτάκια που είχαν μια περίοδο τιμή πάνω, ήταν προτεινόμενη 

Τεσπα, off topic 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, giftANDgo είπε

εισται μερικοι που χρεωνετε το χταποδι 10 και 11 και 12 ευρω, και μου φέρνεται ενα πλοκάμι μικρο , πασαλειμμένο με λαδι..

μονο για αυτο ναι, το αξιζεις το 1 αστερι.

Το εχω παθει σε "κυριλε" ψαροταβερνα σε νησι. 15 ευρω το χταποδακι, λεω ας το παρουμε, ηθελα να το παιξω και χουβαρντας. Οταν μας φερανε ενα σκατουλι πλοκαμακι σαν το δαχτυλο μου, αρχισαν να βγαινουν καπνοι απο τα αυτια 😡. Τελικα συγκρατηθηκα (γιατι ηθελα να το παιξω ΚΑΙ κυριος), τους εκραξα με ευγενικο τροπο υπονοωντας οτι δε σηκωνουμε τετοιο δουλεμα, και το χρεωσαν 7 😬

Επεξ/σία από lector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 2:04 ΜΜ, KrTikker είπε

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι αξιολογήσεις χαρακτηρίζουν περισσότερο αυτούς που αξιολογούν παρά αυτούς που αξιολογούνται (ή αυτό που αξιολογείται). Γράφει πχ ο άλλος σε προϊόν στο σκρουτζ "1 αστεράκι γιατί ενώ το ηχείο παίζει πάρα πολύ καλά και είναι εξαιρετικό, το μαγαζί που μου το πούλησε δεν δέχεται να μου κάνει επιστροφή χρημάτων μετά από 3 μήνες επειδή το βαρέθηκα και ο κούριερ ήταν αγενής".

Γι αυτό δεν παίρνω πλέον στα σοβαρά τις αξιολογήσεις γιατί δεν θέλω να επιτρέπω σε τέτοια άτομα να επηρεάζουν την κρίση μου.

Έχει αρνητικές κριτικές το σκρούτζ; Αφού τις κόβουν όλες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά συνηθισμένο φαινόμενο αυτό. Πολλές αξιολογήσεις είναι άχρηστες και μόνο ζημιά κάνουν μιας και ο καθένας γράφει τον πόνο του.

Εμένα μου τη δίνει το άλλο που παρατηρώ πολλές φορές. Και πρόσφατα που διάβαζα αξιολογήσεις για ελαστικά.

Γράφει ο ένας, άριστο ελαστικό, πολύ καλό κράτημα στο βρεγμένο. Και βλέπεις τον άλλον να γράφει για το ίδιο ελαστικο, μείνετε μακριά, επικίνδυνο στο βρεγμένο. άντε βγάλε άκρη τώρα. Κι αυτό το έχω δει σε αρκετά προϊόντα και δε μιλάμε για υποκειμενικά χαρακτηριστικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2021 στις 7:53 ΜΜ, lector είπε

Το εχω παθει σε "κυριλε" ψαροταβερνα σε νησι. 15 ευρω το χταποδακι, λεω ας το παρουμε, ηθελα να το παιξω και χουβαρντας. Οταν μας φερανε ενα σκατουλι πλοκαμακι σαν το δαχτυλο μου, αρχισαν να βγαινουν καπνοι απο τα αυτια 😡. Τελικα συγκρατηθηκα (γιατι ηθελα να το παιξω ΚΑΙ κυριος), τους εκραξα με ευγενικο τροπο υπονοωντας οτι δε σηκωνουμε τετοιο δουλεμα, και το χρεωσαν 7 😬

Παραπλανητικός τιμοκατάλογος ή και εξαπάτηση καταναλωτή. Θα έπρεπε να διευκρινίζουν ότι πρόκειται για πλοκάμι χταποδιού, τα γραμμάρια τις μερίδας, την τιμή ανά κιλό και όχι απλά "χταποδάκι". O επαγγελματίας θα αγοράσει το χταπόδι 14€/kg χωρίς ΦΠΑ, όσο κέρδος θέλει να βγάλει ας το βγάλει αρκεί η τιμή να είναι ξεκάθαρη στον τιμοκατάλογο.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 2:07 ΜΜ, Charismo είπε

Τι να μας πουν.

Εποχές 2004 το πρώτο μου κινητό ήταν Siemens με καουτσούκ και λάστιχο στις γωνίες. Το πετούσες κάτω, έκανε γκελ και έκανε σημάδι στο ταβάνι. Τότε έπρεπε να υπάρχουν οι αξιολογήσεις στο Σκρουτζ. :lol:

το ειχα κι εγω αυτο, τριτο κινητο για μενα, το πρωτο ηταν ενα πανασονικ με κεραία κ μετα ενα ερικσον με πορτακι!!! Αθανατα, δεν παθαιναν τιποτα!

Στις 28/8/2021 στις 1:05 ΜΜ, Bitbit είπε

καλά συνηθισμένο φαινόμενο αυτό. Πολλές αξιολογήσεις είναι άχρηστες και μόνο ζημιά κάνουν μιας και ο καθένας γράφει τον πόνο του.

Εμένα μου τη δίνει το άλλο που παρατηρώ πολλές φορές. Και πρόσφατα που διάβαζα αξιολογήσεις για ελαστικά.

Γράφει ο ένας, άριστο ελαστικό, πολύ καλό κράτημα στο βρεγμένο. Και βλέπεις τον άλλον να γράφει για το ίδιο ελαστικο, μείνετε μακριά, επικίνδυνο στο βρεγμένο. άντε βγάλε άκρη τώρα. Κι αυτό το έχω δει σε αρκετά προϊόντα και δε μιλάμε για υποκειμενικά χαρακτηριστικά 

οντως αυτο το εχω δει πολλές φορες, για το ιδιο χαρακτηριστικό αλλος να βαζει θετικη κι αλλος αρνητική αξιολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...