Προς το περιεχόμενο

Macbook Air M1 vs Pro M1


Demophil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Ήρθε η ώρα μου να δοκιμάσω προϊόν της Apple κι εγώ. Ξεκινάω μεταπτυχιακό πάνω σε προσομοιώσεις και μοντελοποίηση (Computational Science στο πανεπιστήμιο του Amsterdam) και χρειάζομαι νέο πσ γιατί ο ήδη υπάρχων είναι έτοιμος να με αφήσει. Έχω κοιτάξει αρκετά ανάμεσα στα 2 macbook αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Σαν σημαντικές διαφορές έχω δει τις εξής: MBA (8/256) 7πυρηνη GPU και χωρίς fan και MBP (8/256) 8πυρηνη GPU με fan. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχουν τα 400 από τα 500 nits στη φωτεινότητα. 

Το βασικό μοντέλο ΜΒΑ θα αντέξει τη δουλεία που θέλω; (προγραμματισμός κατά κύριο λόγο σε Python/R και ίσως λίγη JS)

Το μπάτζετ μου μπορεί να φτάσει τα 1400. Αξίζει να πάρω αν είναι το Pro μοντέλο με τα 8/256 (1360€) ή να πάρω το Air (1060€) και να κάνω κάποιο upgrade του στυλ 16 ραμ (1280€) ή το Air με την 8πυρηνη GPU (8/512) (1315€); 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Demo Έχω το MBA βασικό μοντέλο για τη σχολή – διδακτορικό και την εργασία μου του έχω φορτώσει autocad- office και αλλα τοσα και δεν νιωθει χριστο. Μη το φοβασαι καθολου αξιζει . Εκτος αν κανεις rendering 4k και το ζορισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Demophil είπε

προσομοιώσεις και μοντελοποίηση

16GB RAM όπωσδηποτε άλλωστε αυτά τα μηχανήματα τα "κράταμε" πολλά χρόνια και είναι κρίμα σε 2-3 χρόνια να σου φαίνονται λίγα τα 8GB.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις χαμηλό μπάτζετ μια χαρά είναι και το air, εφόσον έχει τον ίδιο επεξεργαστή. Το pro υπερέχει απλά σε κάποιες λεπτομέρειες.

Βάζεις λίγο παραπάνω μνήμη+ssd αν μπορείς γιατί δυστυχώς δεν επιδέχονται αναβάθμιση αυτά τα μηχανήματα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με MBA m1 είμαι, γενικά δεν ζορίζεται και θα πρότεινα να δώσεις το κάτι παραπάνω στα 16γιγα ram και να ησυχάσεις. Δίσκος δε σε αποσχολεί τόσο πάρε έναν εξωτερικό ssd και κάνεις την δουλεία σου. Αλλά δες επιπλέον στο isapplesiliconready τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρον αν τρέχουν απευθείες σε m1 ή θα τρέχουν μέσω rosseta. Μεσω rosseta ισως σε ορισμένες εξιδικευμένες εφαρομγές να εχεις κανα θεματάτι. Εμένα όσες τρέχουν μέσω ροσετα δεν εχω συναντίσει κάτι αλλά δεν τρέχω τόσο εξιδικευμένες εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

@HolyShock να σε ρωτήσω, το έχεις συνδέσει με εξωτερική οθόνη? Αν ναι, έχεις παρατηρήσει να ανεβάζει θερμοκρασία?

Eγω που το δουλευω ετσι... Τίποτα απολύτως.. μεγιστη θερμοκρασια 55 βαθμους με μετρημένες 70 καρτέλες ανοιχτες σε chrome και microsoft teams ανοιχτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το air το βασικό. Είναι παραπάνω και απο αυτό που χρειάζεσαι!

Παίζουν και φοιτητικές εκπτώσεις Ολλανδία σε apple store, με το νέο σου πάσο ίσως χτυπήσεις και καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ribopaido είπε

Eγω που το δουλευω ετσι... Τίποτα απολύτως.. μεγιστη θερμοκρασια 55 βαθμους με μετρημένες 70 καρτέλες ανοιχτες σε chrome και microsoft teams ανοιχτο

ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Eγω που το δουλευω ετσι... Τίποτα απολύτως.. μεγιστη θερμοκρασια 55 βαθμους με μετρημένες 70 καρτέλες ανοιχτες σε chrome και microsoft teams ανοιχτο

Φίλε μου όχι δεν το δουλεύω σε εξωτερική οθόνη. Απ όσα έχω διαβάσει παίζει κάποιο θέμα όταν το θες να το συνδέσεις σε 2 οθόνες. Ή όταν θες να το βάλεις σε μία οθόνη αλλά να παίζει και του Μακ και η εξωτερική. Αυτό πρέπει να το δεις. άμα ψάξεις βιντεάκια στο YouTube θα βρεις πολλά για το θέμα.

Για θερμοκρασία που το έχω όλη μέρα ανοικτό και στο καλοκαίρι χωρίς αιρκοντίσιον καμία φορά δεν ανεβάζει θερμοκρασία. Η κουλή περίπτωση που το έχω νιώσει χλιαρό είναι όταν το vlc ειναι ανοικτό στο προσκοίνιο χωρίς να παίζει κάποιο βιντεο, δε ξέρω γιατί.

Γενικά το air θα το πάρεις για την ευκολία στη μεταφορά, το παίρνεις αράζεις καναπέ, το βάζεις άνετα σε μια τσάντα χωρίς να πιάνει χώρο, το ανοίγεις όπου θες κάνεις δουλειά σου. Δε ζορίζεται, άμα θες όμως να κάνεις ώρες render ή το βάζεις να τρέχει μοντέλα που θέλουν άπειρες ώρες για να μη πας σε λύσεις να το βάζεις σε αεριζόμενες βάσεις παρε το pro με τον ανεμιστήρα. 

Από κοντά που είχα δει και τα 2 μοντέλα έχει μικρή διαφορά στη φωτεινότητα η οθόνη αλλά το air που το έχω πολλές φορές και το δουλεύω στην βεράντα είναι μια χαρά φωτεινό, ένα τσικ παραπάνω είναι το προ. Μετά είναι ο ήχος όπου έχει ελάχιστα καλύτερο ήχο στις δυναμικές το προ. Αλλά αν έχεις μάθει στα ηχεία άλλων λάπτοπ, ο ήχος του Μακ είναι μακράν και με μεγάλη διαφορά πολύ καλύτερος από όποιο ηχείο λαπτοπ. Ωραίος με δυναμικές, άμα θες δύναμη να κάνεις πάρτυ όμως θα το συνδέσεις σε εξωτερικό. τελευταία διαφορά είναι η μπάρα που έχει το προ την οποία αφού δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κάπου δε θα σου λείψει κιόλας. 

Σε βάρος είναι ελάχιστα πιο βαρύ το προ. 

Γνώμη μου είναι ότι η διαφορά στην τιμή που έχουν δώσε την στο αιρ για την 16αρα ram, αλλιώς αν θες πολλές ώρες επεξεργασίας (κανονική επεξεργασία όχι απλά να κάθεται ένας browser ανοικτός) θα πας αναγκαστικά στον προ γιατί όσο και ο m1 να μην ανεβάζει θερμοκρασίες ε κάποια στιγμή θα ανεβάσεις και θα μπει ο ανεμιστήρας. (σημείωση στον προ ο ανεμιστήρας δεν παίζει αν δεν χρειαστεί) 

Και να δεις αν τα προγράμματα που θες παίζουν στην m1.

Ότι άλλο θες ρωτά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 4:05 ΜΜ, Ribopaido είπε

Demo Έχω το MBA βασικό μοντέλο για τη σχολή – διδακτορικό και την εργασία μου του έχω φορτώσει autocad- office και αλλα τοσα και δεν νιωθει χριστο. Μη το φοβασαι καθολου αξιζει . Εκτος αν κανεις rendering 4k και το ζορισεις

autocad-office αγορασμενα; Γιατι ο μονος λογος που δεν παιρνω macbook ειναι η υψηλη τιμη κυριως του autocad.. επισης τρεχεις εκδοση 19-20 απροβληματιστα; και 3d η μονο 2d? σε ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...