Προς το περιεχόμενο

Macbook Air M1 vs Pro M1


Demophil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zanskou είπε

νομίζω και τα δύο θα κάνουν μια output σε 4Κ. το θέμα είναι τι κάνει καλύτερα τη δουλειά για την οποία το θέλεις. 

αν απλά θέλεις να προβάλεις περιεχόμενο σε 4Κ οθόνη και με το air μα χαρά θα είσαι 

Δεν θέλω επεξεργασία βίντεο, ταινίες και απλα για την εξωτερική οθόνη να την λειτουργώ σαν κυρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρετε μια μικρή ερώτηση.. έχω το βασικό MBA M1 με 150 κύκλους φόρτισης, η μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας του είναι στο 98% μετά από περίπου 11 μήνες χρήσης.. είναι φυσιολογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 8:38 ΜΜ, qrstuv είπε

Χαίρετε μια μικρή ερώτηση.. έχω το βασικό MBA M1 με 150 κύκλους φόρτισης, η μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας του είναι στο 98% μετά από περίπου 11 μήνες χρήσης.. είναι φυσιολογικό; 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κ εγώ σε αυτό το δίλημμα ήμουν κ τελικά πήρα το air με τα 16 gb /256!!

Απόλυτα ευχαριστημένη!!!

Μου άρεσε στο pro η touch bar μιας κ δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά τελικά ζω κ χωρίς αυτή!!!

Με την διαφορά πήρα το Apple care k όλα οκ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 31/8/2021 στις 12:42 ΜΜ, taslikos είπε

Πάρε το air το βασικό. Είναι παραπάνω και απο αυτό που χρειάζεσαι!

Παίζουν και φοιτητικές εκπτώσεις Ολλανδία σε apple store, με το νέο σου πάσο ίσως χτυπήσεις και καλή τιμή.

Το βασικό μοντέλο macbook air m1 είναι παραπάνω απο ότι χρειάζεται σίγουρα ο μέσος χρήστης και κατα πάσα πιθάνοτητα και ο πιο advanced. Το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι ότι καλύτερο παίζει σε αυτά τα χρήματα με τις δυνατότητες που έχει. Η παραπάνω μνήμη ουσιαστικά δεν αξίζει για τα χρήματα καθώς το μηχάνημα θα χρησιμοποιήσει τον ssd όταν απαιτηθεί. Το μόνο που αξίζει είναι ο παραπάνω σκληρός ίσως, αλλά λύσεις υπάρχουν. Το pro για τη χρηματική διαφορά του σε σχέση με το air δεν έχει να προσφέρει πολλά παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 8:38 ΜΜ, qrstuv είπε

Χαίρετε μια μικρή ερώτηση.. έχω το βασικό MBA M1 με 150 κύκλους φόρτισης, η μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας του είναι στο 98% μετά από περίπου 11 μήνες χρήσης.. είναι φυσιολογικό; 

Αν του χτυπάς καθημερινά 100-20% στη μπαταρία, μια χαρά φυσιολογικό είναι οι 150 κύκλοι. 

"For example, you could use half of your notebook's charge in one day, and then recharge it fully. If you did the same thing the next day, it would count as one charge cycle, not two. In this example, it might take several days to complete a cycle.

Εγώ σε ένα mbp του 18 που μου είχαν αλλάξει top, μπαταρία κλπ λόγω flickering του touchbar, είπα να δοκιμάσω τη νέα μπαταρία και να δω πόσο θα βγάλω σε ένα χρόνο. Είχα βγάλει 12μηνο με 20-24 κύκλους, αλλά σπάνια το άφηνα να πέσει κάτω από 80% :D

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει και δεν το ευχαριστιέσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 8:38 ΜΜ, qrstuv είπε

Χαίρετε μια μικρή ερώτηση.. έχω το βασικό MBA M1 με 150 κύκλους φόρτισης, η μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας του είναι στο 98% μετά από περίπου 11 μήνες χρήσης.. είναι φυσιολογικό; 

μια χαρά είσαι. 

εμένα με 98 κύκλους φόρτισης (MacBook Pro M1 8/256) για κάποιο λόγο έχει πάει στο 94% σε περίπου 9 μήνες.

Το δουλεύω καθημερινά βέβαια αλλά στο 50% η χρήση είναι απλό web κλπ. Και πραγματικά δεν ξέρω μήπως πρέπει να ανησυχήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα δυστυχώς με 186 κύκλους φόρτισης σε 15 μήνες έχει πέσει στο 86%.

Βεβαια κάνω πολύωρη (10 ώρες screen time average) και σχετική βαριά χρήση . Aπό την άλλη είμαι τόσο ικανοποιημένος από το m1 air  που και σε 2 χρόνια να αλλαξω μπαταρια δε θα με πειραξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 3:14 ΜΜ, skiabox είπε

Ε ναι pro και οθόνη μεγέθους παιδικού παιχνιδιού δεν πάνε μαζί.

Ασε που νομίζω δεν μπορείς να συνδέσεις ούτε κανά 2 εξωτερικές οθόνες για κανονικές pro καταστάσεις αν δεν κάνω λάθος.

Έχω συνδέσει κανονικά δυο οθόνες σε MacBook Air m1 η μια με type-c στην μια οθόνη που συγχρόνως φορτίζει και το λαπτοπ και η δεύτερη με ένα ανταπτορα targus dock110 και ένα καλωδιο hdmi που τον είχα από παλαιότερα και έχω κατεβάσει και το display link manager.χρησιμοποιώ δυο dell 27 2k monitor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fotis menidi είπε

Έχω συνδέσει κανονικά δυο οθόνες σε MacBook Air m1 η μια με type-c στην μια οθόνη που συγχρόνως φορτίζει και το λαπτοπ και η δεύτερη με ένα ανταπτορα targus dock110 και ένα καλωδιο hdmi που τον είχα από παλαιότερα και έχω κατεβάσει και το display link manager.χρησιμοποιώ δυο dell 27 2k monitor 

Η παραπάνω συζήτηση γινόταν γύρω από τα mbp του 21. Αν και δεν ισχύει αυτό που είχε γραφτεί. Μια χαρά μπορείς να τα συνδέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 14/5/2022 στις 10:25 ΜΜ, zanskou είπε

μια χαρά είσαι. 

εμένα με 98 κύκλους φόρτισης (MacBook Pro M1 8/256) για κάποιο λόγο έχει πάει στο 94% σε περίπου 9 μήνες.

Το δουλεύω καθημερινά βέβαια αλλά στο 50% η χρήση είναι απλό web κλπ. Και πραγματικά δεν ξέρω μήπως πρέπει να ανησυχήσω 

image.png.fd9510cdd099933a77527f6674ebb262.png

 

Και εμένα οι 52 κύκλοι μου φαίνονται λίγοι για 97%.... (χρήση απο Νοέμβρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...