Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.


nikos_loko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pankard είπε

Τα παραλες νομιζω.σε m3 e46 κ c180 εγω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα εδω κ 7 χρονια .για τα κορεατικα π αναφερεις δεν εχω αποψη.service οταν ερθει η ωρα κ εισαι κομπλε κ για καθε μερα αλλα κ για πιστα οταν κ οποτε γουσταρεις.

Ξερω off topic ,απλα ηθελα να πω  κ εγω την αποψη μ.

Δεν ειναι σωστο να μιλαμε για χρόνια αλλα για χιλιομετρα. Ειχα ενα m3 e46  του 03  smg κ για 6 χρόνια δεν εβγαλε τιποτα. Το πηρα με 75.000 χιλ κ το εδωσα με 100000. Ενας φιλος πηρε golf VII gti του 17 κ πριν 2 μηνες στα 192000 εβγαλε βλαβη σασμαν... 

Μακροζωία, δηλαδη αξιοπιστια, στα οχηματα δεν ειναι τα χρονια αλλα τα χιλιομετρα πρωτα σε συνδιασμο με τα χρονια

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikos_loko είπε

καλησπέρα σε όλυς και όλες.

ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αλλά δεν μπορώ να πω πως ξέρω και πολλά. Αρχικά όσους ρώτησα όλοι για μάρκες μου λένε πως πάνω κάτω ίδιες είναι και ότι όλα τα αμάξια καλά είναι. κάποιος γνωστός αυτήν την περίοδο δεν πουλά το αμάξι του, και από όσα βλέπω σε σαιτ τύπου car και τέτοια μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Ακόμα δεν ξέρω γιατί πολλά αυτοκίνητα δεν αναφέρουν κατανάλωση εντός πόλης και ακόμα από χιλιόμετρα δεν ξέρω μέχρι πόσα να κοιτάξω να έχει. Τώρα μην μου πείτε είναι ανάλογα με την χρήση και τον ιδιοκτήτη, χαίρω πολύ, που να ξέρω πως το μεταχειριζόταν ο προηγουμενος ιδιοκτήτης. Δίνω μέχρι 5-5500, για παραπάνω δεν πάει το πορτοφόλι. προτάσεις?

Όταν βγάλεις δίπλωμα οδήγησης, και πληρώνει ο μπαμπάς, ρώτησε σε φόρουμ για τα αμάξια που σου αρέσουν.

Οι υπόλοιποι συνεχίστε μεταξύ σας. 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jmmys είπε

Όταν βγάλεις δίπλωμα οδήγησης, και πληρώνει ο μπαμπάς, ρώτησε σε φόρουμ για τα αμάξια που σου αρέσουν.

Οι υπόλοιποι συνεχίστε μεταξύ σας. 

 

δεν πληρώνει κανένας μπαμπάς και δίπλωμα έχω. καλή σας συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_zaf είπε

Δεν ειναι σωστο να μιλαμε για χρόνια αλλα για χιλιομετρα. Ειχα ενα m3 e46  του 03  smg κ για 6 χρόνια δεν εβγαλε τιποτα. Το πηρα με 75.000 χιλ κ το εδωσα με 100000. Ενας φιλος πηρε golf VII gti του 17 κ πριν 2 μηνες στα 192000 εβγαλε βλαβη σασμαν... 

Μακροζωία, δηλαδη αξιοπιστια, στα οχηματα δεν ειναι τα χρονια αλλα τα χιλιομετρα πρωτα σε συνδιασμο με τα χρονια

Εγω δεν αντιλεγω.χρονια παρεθεσε ο συνδαιτημων,με χρονια απαντησα κι εγω.να προσθεσω οτι εκτος απο τα χλμ που αναφερεις ρολο παιζει κ η χρηση.αλλο ειναι να παιζει συνεχεια στα κοκκινα ,να του πινεις το αιμα καθε μερα κι αλλο ειναι να το κυκλοφορεις αραια κ που για καμια βολτα για να βγσζεις γουστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BMW E46 20ετίας για δουλειά-σπίτι, σπίτι δουλειά είναι έγκλημα. 
 

(είχα ΒΜW E46 318ci 1995cc δεκαπέντε χρόνια και δε το συνιστώ, ιδιαίτερα τα τετρακύλινδρα μοτέρ…)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nikos_loko είπε

καλησπέρα σε όλυς και όλες.

ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αλλά δεν μπορώ να πω πως ξέρω και πολλά. Αρχικά όσους ρώτησα όλοι για μάρκες μου λένε πως πάνω κάτω ίδιες είναι και ότι όλα τα αμάξια καλά είναι. κάποιος γνωστός αυτήν την περίοδο δεν πουλά το αμάξι του, και από όσα βλέπω σε σαιτ τύπου car και τέτοια μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Ακόμα δεν ξέρω γιατί πολλά αυτοκίνητα δεν αναφέρουν κατανάλωση εντός πόλης και ακόμα από χιλιόμετρα δεν ξέρω μέχρι πόσα να κοιτάξω να έχει. Τώρα μην μου πείτε είναι ανάλογα με την χρήση και τον ιδιοκτήτη, χαίρω πολύ, που να ξέρω πως το μεταχειριζόταν ο προηγουμενος ιδιοκτήτης. Δίνω μέχρι 5-5500, για παραπάνω δεν πάει το πορτοφόλι. προτάσεις?

      Αμάξι μικρό , 3πορτο , 5πορτο , SUV , ημιφορτηγό , ηλεκτρικό ............ με 200 λίτρα χώρου αποσκευών , με 300 ....... γερμανικό , κορεάτικο ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nabuko είπε

Για τις υπερβολές χωρίς βάση που γράφει ο άλλος.

Ε καλά όχι και υπερβολές 20 χρόνον οχήματα σε όλες της χώρες έχουν εδώ και καιρό περάσει από πρεσσα (με εξαίρεση κάποια συλλεκτικά 100+κ και πάνω) μόνο στην Ελλάδα τα βλέπεις στον δρόμο ακόμη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Ε καλά όχι και υπερβολές 20 χρόνον οχήματα σε όλες της χώρες έχουν εδώ και καιρό περάσει από πρεσσα (με εξαίρεση κάποια συλλεκτικά 100+κ και πάνω) μόνο στην Ελλάδα τα βλέπεις στον δρόμο ακόμη

Προφανώς δεν έχεις βγει ποτέ εκτός Ελλάδας. Παντελώς άκυρο και λάθος το σχολιο σου. 

https://www.kba.de/DE/Statistik/Fahrzeuge/Bestand/Jahresbilanz/bestand_jahresbilanz_node.html

Γερμανία 982.289 οχήματα, είναι πάνω από 30 ετών, πάνω από 20 ετών θα είναι σχεδόν 2 εκατομμύρια. 

Πάνω από 600.000 ειναι τα oldtimer με ιστορικές πινακίδες. 

Η βασική διαφορά με εδώ ειναι ότι εκεί υπάρχει σοβαρό κτεο και σοβαρή τροχαία. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Προφανώς δεν έχεις βγει ποτέ εκτός Ελλάδας. Παντελώς άκυρο και λάθος το σχολιο σου. 

https://www.kba.de/DE/Statistik/Fahrzeuge/Bestand/Jahresbilanz/bestand_jahresbilanz_node.html

Γερμανία 982.289 οχήματα, είναι πάνω από 30 ετών, πάνω από 20 ετών θα είναι σχεδόν 2 εκατομμύρια. 

Πάνω από 600.000 ειναι τα oldtimer με ιστορικές πινακίδες. 

Η βασική διαφορά με εδώ ειναι ότι εκεί υπάρχει σοβαρό κτεο και σοβαρή τροχαία. 

 

 

Γερμανία ήμουν τόσο καιρό,
 Τόσο παλιά αμάξια δεν έβλεπα στον δρόμο. Και αν έβλεπα ήταν ένα στα τόσο και σε κατάσταση like new. Είπαμε να λέμε υπέρ αρχαιολογίας αλλά μην τα συγκρίνουμε με το μπαγλαδες εε Ελλάδα ήθελα να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Γερμανία ήμουν τόσο καιρό,
 Τόσο παλιά αμάξια δεν έβλεπα στον δρόμο. Και αν έβλεπα ήταν ένα στα τόσο και σε κατάσταση like new. Είπαμε να λέμε υπέρ αρχαιολογίας αλλά μην τα συγκρίνουμε με το μπαγλαδες εε Ελλάδα ήθελα να πω

Σου εξήγησα την διαφορά εκεί με εδώ. Αν υπήρχε ένα ίδιο κτεο εδώ τα μισά άνω των 20 ετών θα τα έκοβαν. 

Σε πλούσιες χώρες με παιδεία στην αυτοκίνηση τα παλιά, άριστα συντηρημένα τα θαυμάζουν. Σε χώρες με ανύπαρκτη παιδεία στην αυτοκίνηση, όπως εδώ, ο μέσος πολίτης που αγοράζει έναν καινούριο κουβά, τα χλευαζει.

Απλά εδώ η πλειοψηφία των παλιών αμαξιών είναι σε τραγική κατάσταση και επικίνδυνα για δημόσιο δρόμο. Αλλά κυκλοφορούν 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jmmys είπε

Σου εξήγησα την διαφορά εκεί με εδώ. Αν υπήρχε ένα ίδιο κτεο εδώ τα μισά άνω των 20 ετών θα τα έκοβαν. 

Σε πλούσιες χώρες με παιδεία στην αυτοκίνηση τα παλιά, άριστα συντηρημένα τα θαυμάζουν. Σε χώρες με ανύπαρκτη παιδεία στην αυτοκίνηση, όπως εδώ, ο μέσος πολίτης που αγοράζει έναν καινούριο κουβά, τα χλευαζει.

Απλά εδώ η πλειοψηφία των παλιών αμαξιών είναι σε τραγική κατάσταση και επικίνδυνα για δημόσιο δρόμο. Αλλά κυκλοφορούν 

μαζι σου σε αυτο
εδώ οτι παλιό εχει ειναι είτε χαρχαλο  που οταν τον βλέπεις στον καθρέφτη και σκέφτεσαι μην και φρενάρεις και αυτό δεν θα σταματήσει...  είτε φτιαγμένο (και τα δυο κόβονται έξω) για αυτο και ανέφερα τοσο παλιά μαξια (στην κατάσταση που τα έχουμε εδω) εδω και πολλά χρόνια θα ηταν για πρεσσα εξω.

για αυτο όταν προτείνει καποιος αγορά οχήματος τόσο παλιού εδω  σου έρχονται κάτι εικόνες στο μυαλό..

εγω πχ εχω το colt 1.3 2012 3d με 142,000 χιλομετρα και ηδη το θεωρώ παλιό γιατι ειναι στην πραξη αν δεν ειχα μηχανή πάντως που την εχω για κάθε μέρα θα έπαιρνα άλλο αλλά αφου η χρήση του ειναι κάνα δυο φορές την εβδομάδα δεν κάνω κάτι , και περα απο αυτό περιμένω να κανουν υποδομές για ηλεκτρικά γιατι το επόμενο θα ειναι model 3 πχ η κάτι αντίστοιχο (εχω οδηγήσει πρην απο ενα χρονο model s και μου εμειναν ψυχολογικά) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Black Demis είπε

εδώ οτι παλιό εχει ειναι είτε χαρχαλο  που οταν τον βλέπεις στον καθρέφτη και σκέφτεσαι μην και φρενάρεις και αυτό δεν θα σταματήσει...  είτε φτιαγμένο (και τα δυο κόβονται έξω) για αυτο και

Υπερβολικο αυτό και φυσικά δεν ισχύει ούτε αυτό, αλλά ισχύει σε ένα μεγάλο ποσοστό. 

Κατοχος 2 αυτοκινήτων, Toyota corolla hybrid, μοντέλο 2021,αγορασμενο φέτος καινούριο, 

και εδώ και 18 χρόνια Mercedes Clk230,μοντέλο 1998, αγορασμενο από την επίσημη μαμά Μονάχου το 2003,με 310.000χλμ τώρα, φυλαγμενο πάντα σε γκαράζ, χωρίς σκουριές, γρατζουνιές, άριστα συντηρημένο,από το 2017 με ελληνικές πινακίδες, πριν γερμανικές. 

Δεν είναι χαρχαλο, φρενάρει μια χαρά, επιταχύνει μια χαρά με σχεδόν 200 άλογα, και είναι απόλαυση στην οδήγηση, περισσότερο από το corolla του 2021,και ούτε έχω σκοπό να το πουλήσω,ούτε παλιό μου φαίνεται. 

Όσο για το Colt, και 5 ετών να ήταν, πάλι παλιό θα ήταν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Υπερβολικο αυτό και φυσικά δεν ισχύει ούτε αυτό, αλλά ισχύει σε ένα μεγάλο ποσοστό. 

Κατοχος 2 αυτοκινήτων, Toyota corolla hybrid, μοντέλο 2021,αγορασμενο φέτος καινούριο, 

και εδώ και 18 χρόνια Mercedes Clk230,μοντέλο 1998, αγορασμενο από την επίσημη μαμά Μονάχου το 2003,με 310.000χλμ τώρα, φυλαγμενο πάντα σε γκαράζ, χωρίς σκουριές, γρατζουνιές, άριστα συντηρημένο,από το 2017 με ελληνικές πινακίδες, πριν γερμανικές. 

Δεν είναι χαρχαλο, φρενάρει μια χαρά, επιταχύνει μια χαρά με σχεδόν 200 άλογα, και είναι απόλαυση στην οδήγηση, περισσότερο από το corolla του 2021,και ούτε έχω σκοπό να το πουλήσω,ούτε παλιό μου φαίνεται. 

Όσο για το Colt, και 5 ετών να ήταν, πάλι παλιό θα ήταν. 

με μοναδική διαφορά εσύ το συντηρείς προφανώς και το προσέχεις 99,9 του κόσμου στην ελλαδα όχι
γενικος colt και οτιδιποτε κάτω από 30 χιλιάρικα μην πω και 40 μετά απο 4 5α χρόνια ειναι παλιά, για αυτό γενικός όταν παιρνεις κάτι σχετικά φτηνό καλό θα ήταν να το αλλάζεις ανά 5 6 χρόνια max 
εγω περιμένω να μπουν σταθμοί φόρτισης κλπ να πάρω teslaki για αυτό δεν κάνω κάποια κίνηση χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ntinaras είπε

6.2 ουτε σε κατηφορα.

Ούτε να το έχεις σβήσει στην κατηφόρα δε καίει αυτά.

Αλλά όταν προσπαθούν 15χρονα να κάνουν σοβαρή συζήτηση για τα αυτοκίνητα, βλέπεις συζήτηση σαν αυτή εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...