Προς το περιεχόμενο

Μείωση επιδόσεων από το καλώδιο(HDMI) συνδεμένο από laptop;


atrwtos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Υπάρχει μείωση σε επιδόσεις στα γραφικά γενικά αν έχω  το λάπτοπ συνδεμένο σε οθόνη υπολογιστή;...Καλυτερα δηλ. Να τρεχεις τα παιχνιδια απο κει ή δεν υπαρχει θεμα..Γιατί βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα καλώδια hdmi με υψηλη μεταφορά δεδομένων..επιχρυσωμένα κτλ...χάνουμε σε επιδόσεις;;..κοληματα κτλ;;...ή απλά στέλνει το "σήμα" να το πω έτσι και δεν υπάρχει θέμα.

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λάπτοπ σας (η GPU του) και το Monitor ποια έκδοση HDMI έχουν;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 6:46 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Το λάπτοπ σας (η GPU του) και το Monitor ποια έκδοση HDMI έχουν;

Hdmi 2.0b και τα 2

Στις 22/8/2021 στις 6:47 ΜΜ, GATE123 είπε

Ανάλογα την κάρτα γραφικών.

Nvidia Rtx 2060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα πολύ βασικά. 
Η σύνδεση δεν εξαρτάται από το πρωτόκολλο που υποστηρίζει αλλά από τον τρόπο που είναι hardwired με τη μητρική. 

-Αν η θύρα βλέπει την iGPU του επεξεργαστή έχεις αυξημένο latency και περίπου 10-20% λιγότερα frame. Αυτό συμβαίνει γιατί βάζεις ένα εχτρα βήμα ενδιάμεσα από μία ένα σύστημα με μικρότερο bandwidth. 
-Αν η θύρα βλέπει κατευθείαν την dGPU για εσένα την 2060, τότε έχεις την καλύτερη δυνατή σύνδεση που μπορείς να κάνεις. 
Ελάχιστο latency και μέγιστα frame. 

Πρέπει να ψάξεις το λάπτοπ για το πως είναι περασμένες οι θύρες του. 
Σαν γενικό κανόνα κρατάς πως, οι HDMI θύρες συνήθως βλέπουν την iGPU και μόνο σε εξαιρέσεις βλέπουν την dGPU. 
Οι Displayport θύρες είναι συχνό να βλέπουν την dGPU ειδικά στα λάπτοπ με nvidia. 

Τα περισσότερα λάπτοπ τα τελευταία 1-2 χρόνια καταργούν τις DP θύρες και περνάνε  DP 1.4 over USB-C.
Για έχουν μεγαλύτερη ευληξία στο I/O. 

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πάνω στο πως θα συνδέσεις κάτι ρωτάς εδώ και το κοιτάμε. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε


-Αν η θύρα βλέπει την iGPU του επεξεργαστή έχεις αυξημένο latency και περίπου 10-20% λιγότερα frame. Αυτό συμβαίνει γιατί βάζεις ένα εχτρα βήμα ενδιάμεσα από μία ένα σύστημα με μικρότερο bandwidth. 
-Αν η θύρα βλέπει κατευθείαν την dGPU για εσένα την 2060, τότε έχεις την καλύτερη δυνατή σύνδεση που μπορείς να κάνεις. 
Ελάχιστο latency και μέγιστα frame. 

Πρέπει να ψάξεις το λάπτοπ για το πως είναι περασμένες οι θύρες του. 

Πως θα το κανω αυτό;; Πρεπει να δω καποιο σχεδιαστικο της μητρικής;..ή στα χαρακτηριστικα δε νομιζω να το λεει...είναι "βαθιά" πληροφορία. Με καποιο προγραμματάκι ίσως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις review/spec sheet για το λάπτοπ συγκεκριμένα. 
Ποιο είναι, για να μπορέσω να το κοιτάξω ? 

Λάπτοπ με 2060 και HDMI που παίρνει κατευθείαν από την dGPU δεν υπάρχει. Εκτός αν είναι καμία εξαίρεση που δεν έχει κάνει κανένας review. 
Πρέπει να δεις αν έχει DP.  Ή αν υποστηρίζει DP1.4 από τη USBC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2021 στις 6:00 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Πρέπει να δεις review/spec sheet για το λάπτοπ συγκεκριμένα. 
Ποιο είναι, για να μπορέσω να το κοιτάξω ? 

Λάπτοπ με 2060 και HDMI που παίρνει κατευθείαν από την dGPU δεν υπάρχει. Εκτός αν είναι καμία εξαίρεση που δεν έχει κάνει κανένας review. 
Πρέπει να δεις αν έχει DP.  Ή αν υποστηρίζει DP1.4 από τη USBC. 

Έχει usb c το λαπτοπ πρεπει να υποστηριζει λογικα...το ψαξα λιγο πρεπει να ειναι καλυτερη σε γενικες γραμμες η συνδεση απο usb c σε οθονη που υποστηριζει υsb c φυσικα...(εχω να ασχοληθω πολυ καιρο με αυτα συγνωμη) η δικη μου οθονη (aoc )..δεν εχει δυστηχως usb c ...μονο hdmi και dp...τωρα αν γινετε απο την απο την usbc  του λαπτοπ με καποιον ανταπτορα να συνδεθει για να εχω τις μεγιστες δυνατοτητες οκ δεν ξερω.. αλλα ειναι η  καλυτερη δυνατη συνδεση απο κει ετσι;;..και πρεπει και η οθονη και το λαπτοπ να υποστηριζουν usb c;;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 9:34 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

Σαν γενικό κανόνα κρατάς πως, οι HDMI θύρες συνήθως βλέπουν την iGPU και μόνο σε εξαιρέσεις βλέπουν την dGPU. 
Οι Displayport θύρες είναι συχνό να βλέπουν την dGPU ειδικά στα λάπτοπ με nvidia. 

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει.....

Τα περισσότερα λάπτοπ έρχονται χωρίς muc switch. Έτσι όταν απαιτείται η χρήση της dgpu, αυτή πρέπει να στείλει τα δεδομένα στην οθόνη μέσω της igpu, με αποτέλεσμα την ύπαρξη latency, δηλαδή μειωμένη απόδοση. Σε αντίθεση, HDMI ή DP ports είναι συνδεδεμένα απευθείας στην dgpu με αποτέλεσμα, όταν χρησιμοποιείται μόνο η εξωτερική οθόνη, να μην υπάρχει "ενδιάμεσος" κατά το render των frames, άρα και καμιά απώλεια επίδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Τα περισσότερα λάπτοπ έρχονται χωρίς muc switch.

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Έγραψες ακριβώς το ίδιο με εμένα. 
Το έζησα από το πρώτο χέρι γιατί είμαι από λάπτοπ με εξωτερική οθόνη. 

Μπορείς να λινκάρεις λάπτοπ με HDMI που βλέπει κατευθείαν τη dGPU?
Γιατί εγώ μόνο 2-3 business κομμάτια θυμάμαι να έχω δει σε review την τελευταία 4ετία. 

Για τις miniDP ήταν κίνηση marketing για να δώσουν το Gsync και στα λάπτοπ, για αυτό σχεδόν όλα τα miniDP έβλεπαν κατευθείαν την nvidia. 

Το MUX λειτουργεί ως ένα αυτόνομο  buffer. Το οποίο για ένα λόγο που δεν καταλαβαίνω κατάφερε να έχει μηδενικό latency... Αν υπάρχει διευκολύνει απίστευτα την κατάσταση. ( Δυστυχώς όμως το Dynamic MUX αφορά μόνο το Αdvanced Οptimus που δεν ξέρεις ποτέ αν θα το έχεις ) 

Αφήνω και το λινκ εδώ για όσους θέλουν να δουν παραπάνω πράγματα. 
https://skidiot.medium.com/on-nvidia-optimus-and-mux-switch-3e7429f66a8a
https://windowslovers.com/mux-switch-laptop-benefits-explained/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρηγορη λυση ειναι το nvidia control panel . Δειχνει με διαγραμμα που συνδεονται οι εξοδοι. Για παραδειγμα στο φορητο μου εχω αυτο.
Αρα γινεται ξεκαθαρο οτι οι εξοδοι πεφτουν στην intel. 

Συνηθως στα optimus φορητα ισχυει ενα απο τα τρια. Στα παλιοτερα φορητα οταν πρωτοεμφανιστηκε το optimus επαιζε το αριστερο σεναριο. Για αυτο και στο BIOS υπηρχε η επιλογη να παιζεις με οποια καρτα ηθελες. Πλεον στα συγχρονα , παιζει το μεσαιο σεναριο , οπου η dgpu ειναι 3d accelerator ουσιαστικα πανω στην ιντελ , και δεν "οδηγει" καμμια εξοδο. Καποια ψαγμενα high end πανακριβα gaming φορητα υλοποιουν και το δεξι σεναριο

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...