Προς το περιεχόμενο

Η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου των ΗΠΑ ζητά την πώληση των Instagram και WhatsApp από το Facebook


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν αυτή η επιτροπή έχει εγκρίνει την εξαγορά γνωρίζοντας ή μη υπολογίζοντας πως μακροπρόθεσμα οδηγεί στην γιγάντωση του αγοραστή, τι λόγο ύπαρξης έχει εξ αρχής; Πώς θα υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη να πουλήσει κάτι που εσύ επέτρεψες να αποκτήσει; Άλλο να εμποδίζεις την γιγάντωση που εξαφανίζει τον υγιή ανταγωνισμό και άλλο να απαιτείς να μικρύνει το μέγεθος που επέτρεψες να μεγαλώσει. Οφείλουν να ξαναδούν την προσέγγισή τους σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

58 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Χωρίς ισορροπία, είτε με απόλυτο κρατισμό είτε με απόλυτη ελευθερία της αγοράς, καταλήγουμε σε μονοπώλια και ολοκληρωτισμό.

Εχεις καταλαβει οτι σχολιαζεις μια ειδηση οπου μια ΚΡΑΤΙΚΗ επιτροπη προσπαθει να διορθωσει την ελευθερη αγορα με τα αορατα χερια της που τελικα μπουρδουκλωθηκαν μονα τους;

Χαιρομαι που ολοι καταλαβαινουν οτι ελευθερη εαν αφεθει μια αγορα θα δημιουργησει ασφυξια σε καποιον. Θελει μια εποπτια, σε καμια περιπτωση ασφυκτικη.
Οι προγονοι μας λεγανε "παν μετρον αριστον"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nepomuk είπε

Ε οχι και χουντικη πρακτικη το "σπασιμο" της Standard Oil στις περιφημες 7 αδελφές !

Εδω θα εχουμε το σπασιμο  σε  3 ξαδελφια και βλεπουμε ....

Οποιαδήποτε παρεμβολή του κράτους είναι χούντα. Δεν τους ρώτησε κανείς. Οποίος  δε θέλει δεν αγοράζει, τέλος. Εμάς δε μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να υπάρχουν αυτοί.

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εχεις δικιο. Να σταματήσει τώρα ο κρατικός παρεμβατισμος. Να επιτρέψουμε στο Facebook, την Google, την Microsoft και την Apple να ελεγχουν μεταξυ τους ολοκληρη την ανθρωπινη επικοινωνια. Μετα να επιτρεψουμε σε Samsung, Huawei και ξερω γω Ericsson να ελεγχουν μεταξυ τους ολο το hardware. 6-7 εταιρειες θα ελεγχουν τα παντα, θα κανουν καρτελ και ελεγχο τιμων, θα πεθανουν την καινοτομια καθως γιατι να τα σκαω σε RnD οταν μπορω να σου δινω το ιδιο iPhone και Galaxy καθε χρονο απλά με αύξοντα αριθμο στο software version. Μακρια τα κρατη. Θέλω να ξυπναω και να ξέρει ο Mark σε ποιον θελω να πω καλημέρα και τι θέλκω να φαω για πρωινο

Αν δε θες δεν αγοραζεις, δε σε αναγκασε κανείς. Εγω το εσβησα το φμπ. Οποιος θελει ας φτιαξει αλλο σοσιαλ και δικια του εταιρία

Επεξ/σία από cosbu83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cosbu83 είπε

Οποιαδήποτε παρεμβολή του κράτους είναι χούντα. Δεν τους ρώτησε κανείς. Οποίος  δε θέλει δεν αγοράζει, τέλος. Εμάς δε μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να υπάρχουν αυτοί.

Αν δε θες δεν αγοραζεις, δε σε αναγκασε κανείς. Εγω το εσβησα το φμπ. Οποιος θελει ας φτιαξει αλλο σοσιαλ και δικια του εταιρία

Εχεις δικιο. Βεβαια οταν εφυγα απο το Facebook για το Instagram απλα η Facebook αγορασε το Insta. Μετα τα παρατησαμε και ασχολουμασταν μονο με Whatsapp. Βεβαια μετα το αγορασε και αυτο και σε λιγο θα τα ενοποιησει κιολας οποτε εμενα που δεν εχω Facebook θα με βρισκει στο Whatsapp καποιος απο εκει. Μερικες φορές αναρωτιέμαι τα σκεφτεστε αυτα που λετε; Ακου χουντα. Δεν ξέραμε να αφηνουμε τον κάθε ιδιωτη, που εκμταλλευεται το ΚΡΑΤΟΣ για να γλιτωνει φορους και προστιμα να ελεγχει τα παντα. Οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχουν χιλιαδες φυλές που μενουν σε τόπους χωρις κρατος. Πήγαινε σε μια απο αυτες. Αλλά χωρίς υπολογιστη, ιντερνετ, νοσοκομεια κτλ τα οποια ακομα και οταν ειναι ιδιωτικα βασιζονται στην προστασια των κρατων για να μην ρημαξουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ναι υπάρχουν χιλιαδες φυλές που μενουν σε τόπους χωρις κρατος. Πήγαινε σε μια απο αυτες. Αλλά χωρίς υπολογιστη, ιντερνετ, νοσοκομεια κτλ τα οποια ακομα και οταν ειναι ιδιωτικα βασιζονται στην προστασια των κρατων για να μην ρημαξουν

Τα ιδια λενε και οι νταβατζηδες. «Χωρις εμας θα... » . Ευχαριστω για την αμεση δικαιωση

Επεξ/σία από cosbu83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cosbu83 είπε

Τα ιδια λενε και οι νταβατζηδες. «Χωρις εμας θα... » . Ευχαριστω για την αμεση δικαιωση

Μπλα μπλα. Κλασσικες ανοησιες. Πες μου μια ιδιωτικη επιχειρηση που τα καταφερε χωρις α. την κρατική βοήθεια και β. χωρις να εκμεταλλευεται και να γεμιζει μιζες το κρατος για να εχει καλυτερη αντιμετώπιση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη πλατειάζουμε «Πες μου μια ιδιωτικη επιχειρηση που...» . Πες μου ενα κρατος που δε θα σε βαλει φυλακη αν δεν πληρωσεις φορους (εκτος απο το δικο μας). Κλασσικες ανοησιες οπως λες. Και νταβατζιλίκι. Δεν εχει καμια θεση το κρατος να χωνεται στις δουλειες του κοσμου. Δε φτανει που ανεχομαστε την υπαρξη του. Θα μας πει και τι θα κανουμε. Οποιος δε θελει δεν παιρνει. Δε σου αρεσει το φεισπουκ, φτιαξε αλλο. Δε μου αρεσει το ταξιςνετ, εχω αλλη λυση;

 

Μπορούν να φτιαξουν ενα αγνο κρατικό φεισμπουκ, στο οποιο εντελως τυχαια θα αναγκάζονται ολοι να μπαίνουν αλλιως θα υπαρχει προστιμο στους πολιτες και ολοι προφανως θα το λατρεύουν. Το αγνο κρατος δε θα παρακολουθει κανέναν γιατι ειναι για το καλο μας και αυτο ξερει καλυτερα. Για να κανεις friend request και like παιρνεις πρωτόκολλο και η αιτηση θα εξεταζεται απο μια αμερόληπτη επιτροπή που υπαρχει για να την πληρώνουμε με ευχαρίστηση. Και αν απορριφθεί η αίτηση ξαναπληρωνεις παραβολο για να κάνεις. Και ολα κυλάνε ωραια και καφκικα. Αυτο το social μιντιο θα ειναι σωστο ομως γιατι το αποφάσισε το κρατος και δε θα κανει λαθη. Εντελώς τυχαία οτι φτιάξει κάποιος άλλος θα είναι επιβλαβές.

Επεξ/σία από cosbu83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, cosbu83 είπε

Μη πλατειάζουμε «Πες μου μια ιδιωτικη επιχειρηση που...» . Πες μου ενα κρατος που δε θα σε βαλει φυλακη αν δεν πληρωσεις φορους (εκτος απο το δικο μας). Κλασσικες ανοησιες οπως λες. Και νταβατζιλίκι. Δεν εχει καμια θεση το κρατος να χωνεται στις δουλειες του κοσμου. Δε φτανει που ανεχομαστε την υπαρξη του. Θα μας πει και τι θα κανουμε. Οποιος δε θελει δεν παιρνει. Δε σου αρεσει το φεισπουκ, φτιαξε αλλο. Δε μου αρεσει το ταξιςνετ, εχω αλλη λυση;

 

Μπορούν να φτιαξουν ενα αγνο κρατικό φεισμπουκ, στο οποιο εντελως τυχαια θα αναγκάζονται ολοι να μπαίνουν αλλιως θα υπαρχει προστιμο στους πολιτες και ολοι προφανως θα το λατρεύουν. Το αγνο κρατος δε θα παρακολουθει κανέναν γιατι ειναι για το καλο μας και αυτο ξερει καλυτερα. Για να κανεις friend request και like παιρνεις πρωτόκολλο και η αιτηση θα εξεταζεται απο μια αμερόληπτη επιτροπή που υπαρχει για να την πληρώνουμε με ευχαρίστηση. Και αν απορριφθεί η αίτηση ξαναπληρωνεις παραβολο για να κάνεις. Και ολα κυλάνε ωραια και καφκικα. Αυτο το social μιντιο θα ειναι σωστο ομως γιατι το αποφάσισε το κρατος και δε θα κανει λαθη. Εντελώς τυχαία οτι φτιάξει κάποιος άλλος θα είναι επιβλαβές.

Ξανά γιατι λες βλακείες. Δεν μου αρεσε το Facebook. Ξέρεις τι εκανα; Instagram. Και ξέρεις τι εκανε το Facebook; Το αγόρασε. Μας εχετε πρήξει με την ελευθερη αγορά και μπαρμπουτσαλα. Ποια αγορά; Αυτη που 5-10 εταιρειες σε καθε κλαδο ελεγχουν τα παντα; Και αν τολμήσεις να καινοτομησεις και να τους φας πελατεια σε αγοραζουν; Ναι δεν μου αρεσει το Facebook. Και οπου αλλου πήγα εξαγοραστηκε απο το Facebook. Αν δεν θες taxisnet πήγαινε σε μια φυλή που δεν ανοικει σε κρατος. Τράβα στους Sentinels στην Ασια. Δεν εχουν Taxis. Αλλά βέβαια. Το κράτος (με τα κακα του) ειναι χουντα. Το Internet που βλέπεις αυτά που θελει η Google, απο συσκευες που θελει η Samsung, η Apple, η Xiaomi και 2-3 αλλες, με hardware που αποφαζισει η Intel η AMD και η Qualcomm δεν ειναι χουντα. 

ΥΓ. Η τελευταια σου πρόταση ειναι ο ορισμος του με φτηνουν και νομιζω βρεχει. Εντελως τυχαια οτι φτιάξει αλλος θα ειναι επιβλαβες και το κακο κρατος θα το σταματησει. Οπως εντελως τυχαια οτιδηποτε τολμαει να φτιαξει αλλος ειναι επιβλαβες και το Facebook αφου το εξαγορασει του αλλαζει τελειως την δομη και τις λειτουργιες ωστε να ειναι ενα Facebook με αλλο ονομα. Τεραστια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Δεν μου αρεσε το Facebook. Ξέρεις τι εκανα; Instagram. Και ξέρεις τι εκανε το Facebook; Το αγόρασε.

ω, πραγματικο δραμα, πως αντεξες.

 

22 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

ΥΓ. Η τελευταια σου πρόταση ειναι ο ορισμος του με φτηνουν και νομιζω βρεχει. Εντελως τυχαια οτι φτιάξει αλλος θα ειναι επιβλαβες και το κακο κρατος θα το σταματησει. Οπως εντελως τυχαια οτιδηποτε τολμαει να φτιαξει αλλος ειναι επιβλαβες και το Facebook αφου το εξαγορασει του αλλαζει τελειως την δομη και τις λειτουργιες ωστε να ειναι ενα Facebook με αλλο ονομα. Τεραστια διαφορα

Εισαι τοσο εκτός και εδω κλασσικα αρχιζει ο παραλογισμος και το παραλήρημα με αποτελεσμα να χανεται το νοημα.

Το φεισμπουκ θα κανει οτι θελει. Αν δε θες δεν εχεις. Δεν ειπαμε να ιδιωτικοποιησουμε τον αερα. Ξαναλεω. Δε θες - σβηνεις. Φτιαξε ενα δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν να λεμε ζηταει μια εμπορικη επιτροπη Αθηνων να σπασουν στα δυο μερικες εταιριες σουπερ μαρκετ.

για να φτασει εκει το θεμα ξοφλησαμε

 

ετοιμαστειτε ο τζο καραφλας θα παει δευτερη βολτα στο διαστημα με τα πληρης λεφτα του

τωρα θα παρει γυναικα  σκυλο κ ενα πουλι μαζι😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...