Προς το περιεχόμενο

Πατέντα της Huawei φέρνει κυρτή οθόνη και από τις 2 πλαϊνές πλευρές του τηλεφώνου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Είναι πολύ καλό.. 

-Συνεργάζεται με υπηρεσίες Google? 

-έχει κάτι καμπύλες μούρλια 

-Υπηρεσίες Google έχει? 

-Και από καλή οικογένεια 

- Υπηρεσίες Google έχει? 

-Να φας γιουβαρλακια από τα χερακια της θα πάθεις πλάκα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Pitsfitili είπε

καλησπερα αδερφε! Να σε ρωτησω κατι σε παρακαλω... Αυτα τα θεματα δν θα επρεπε να εχουν λυθει με harmony os το οποιο στηθηκε απο την αρχη χωρις Google services?

Οχι γιατί δεν εξαρτάται απο τη Huawei. Πολλές εφαρμογές, παιχνίδια κλπ στον κώδικα τους χρησιμοποιουνε τα gapps, καθώς αυτα υπήρχαν μονο. Για να δουλεύουν αυτες οι εφαρμογές χωρίς πρόβλημα πρέπει ο developer να προσθέσει τα αντίστοιχα που δημιούργησε τωρα η Huawei. Αυτο μπορεί να γίνει και τωρα, είναι εντελώς ανεξάρτητο του harmony (το οποίο ειναι παλι Android, η ονομασία μάρκετινγκ αλλάζει κυρίως), απλα λίγοι developeders μπήκαν στον κόπο να αλλάξουν τον κώδικα ωστε να υποστηρίζει τα gapps της Huawei. Σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται καν να αντικαταστησεις τα gapps της Google καθώς έχουν γίνει μονοπώλιο τόσα χρόνια και δεν συνεργάζονται πχ με της Huawei. Το θέμα είναι περίπλοκο είναι η αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Ότι πλασάρετε πατέντα τριετίας για καινούρια; Ή ότι σας παίρνουν στα σοβαρά και κάνουν ουρές στα σχόλια για να βγάλουν χολή για κάτι που εδώ και πολύ καιρό ούτε η ίδια η huawei ασχολείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Pitsfitili είπε

Αλήθεια το insomnia σαν τεχνολογικό σάιτ έχει γράψει ποτέ κάποιο αντίστοιχο άρθρο για την Huawei?

χα χα χα, και να χάσει τα "Advertorial" από τη μαμά Huawei το insomnia και το χαρτζιλίκι ?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, oldnew είπε

Οχι γιατί δεν εξαρτάται απο τη Huawei. Πολλές εφαρμογές, παιχνίδια κλπ στον κώδικα τους χρησιμοποιουνε τα gapps, καθώς αυτα υπήρχαν μονο. Για να δουλεύουν αυτες οι εφαρμογές χωρίς πρόβλημα πρέπει ο developer να προσθέσει τα αντίστοιχα που δημιούργησε τωρα η Huawei. Αυτο μπορεί να γίνει και τωρα, είναι εντελώς ανεξάρτητο του harmony (το οποίο ειναι παλι Android, η ονομασία μάρκετινγκ αλλάζει κυρίως), απλα λίγοι developeders μπήκαν στον κόπο να αλλάξουν τον κώδικα ωστε να υποστηρίζει τα gapps της Huawei. Σε πολλές περιπτώσεις δεν γίνεται καν να αντικαταστησεις τα gapps της Google καθώς έχουν γίνει μονοπώλιο τόσα χρόνια και δεν συνεργάζονται πχ με της Huawei. Το θέμα είναι περίπλοκο είναι η αλήθεια. 

Έχεις δουλέψει custom ROMs απο xda κ όχι μόνο?

3 ώρες πριν, hellghan είπε

Το ίδιο πράγμα γίνεται και στα samsung. Το παίρνεις και το 200αρικο το έχεις χάσει. Αν κάποιος αγοράζει κινητό για να το πουλήσει σε 10 μέρες δεν είναι πρόβλημα ούτε της εταιρείας, ούτε της συσκευής

Για δες πόσο έχει το p40 pro μεταχειρισμένο κ πόσο το s20 ultra. Τουλάχιστον 150 ευρώ πάνω το s20 ultra. Επίσης τα Huawei χάνουν αξία πολύ ποιο γρήγορα. Όσο έχασε το Huawei σε δύο μήνες έχασε το s20, ultra σε ένα χρόνο. Πώς είναι δυνατόν να λες ότι είναι το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος p30 pro και iphone 11 pro max|
 

κάθε χρόνο έπαιρνα ναυαρχιδα της huawei (Απο το p6 και μετα)

ετσι πήρα το p40 pro (ευτιχος δεν εδωσα το p30 pro)

τα προβλήματα μου

1, δεν δούλευαν ειδοποίησις σε καποιες εφαρμογές σημαντικές που της κάνω άπειρη χρήση πχ το skype winbank και άλλες δυο εφαρμογές τραπέζης (είχα θεματακι και με το viber whatsup αν και αυτά λύθηκαν όταν βγήκε έκδοση καθαρά για το huawei) στο messenger ερχόντουσαν στο fb οχι και μερικές άλλες εφαρμογές τα ίδια με την ώρα τους τα Notifications

2. δεν κατάφερα να αντικαταστήσω το google keep με κάτι άλλο (με αυτό συγχρόνιζα ανάμεσα στο iphone της σημειώσεις)

3. δεν καταφερα να αντικαταστήσω το contact sync (και με αυτο συγχρόνιζα επαφές ανάμεσα στο iphone)

4, δεν κατάφερα να κάνω map sharing και διάφορες άλλες δυνατότητες τον google maps (και αυτά τα εκανα διαμοιρασμό με το iphone)

5. youtube music και youtube δυστιχος πέρασα σπασμένα

6. δεν έπαιζε σωστά το nfc pay της πηραιος και το google pay μας αποχαιρέτησε

7. ετσι αποφάσισα να ξοδέψω μια ώρα να περάσω τα gaaps όπως και εκανα ολα πήγαν μια χαρα ολα δούλευαν οπoς πρέπει (εκτός απο το pay και το netflix) αλλά οκ βολεύτηκα
 

8, ξυπνάω ένα πρωί κινιτο εκανε update τα google services πήγαν λιγάκι στην κόλαση (σχεδόν δεν δούλευαν ) έκατσα έψαξα βρήκα υπάρχει τρόπος με downgrade και όλα από την αρχή (προφανώς χαμένες άλλες τόσες ώρες και νευρά) τα πήρα στο κρανίο και απέκτησα ενα ωραιότατο σημαδι στον τοίχο και έμεινα με ένα κινιτο λιγοτερο. και ξανά γύρισα στο android στο παλιό καλό p30 pro 256/8

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Black Demis είπε

κάτοχος p30 pro και iphone 11 pro max|
 

κάθε χρόνο έπαιρνα ναυαρχιδα της huawei (Απο το p6 και μετα)

ετσι πήρα το p40 pro (ευτιχος δεν εδωσα το p30 pro)

τα προβλήματα μου

1, δεν δούλευαν ειδοποίησις σε καποιες εφαρμογές σημαντικές που της κάνω άπειρη χρήση πχ το skype winbank και άλλες δυο εφαρμογές τραπέζης (είχα θεματακι και με το viber whatsup αν και αυτά λύθηκαν όταν βγήκε έκδοση καθαρά για το huawei) στο messenger ερχόντουσαν στο fb οχι και μερικές άλλες εφαρμογές τα ίδια με την ώρα τους τα Notifications

2. δεν κατάφερα να αντικαταστήσω το google keep με κάτι άλλο (με αυτό συγχρόνιζα ανάμεσα στο iphone της σημειώσεις)

3. δεν καταφερα να αντικαταστήσω το contact sync (και με αυτο συγχρόνιζα επαφές ανάμεσα στο iphone)

4, δεν κατάφερα να κάνω map sharing και διάφορες άλλες δυνατότητες τον google maps (και αυτά τα εκανα διαμοιρασμό με το iphone)

5. youtube music και youtube δυστιχος πέρασα σπασμένα

6. δεν έπαιζε σωστά το nfc pay της πηραιος και το google pay μας αποχαιρέτησε

7. ετσι αποφάσισα να ξοδέψω μια ώρα να περάσω τα gaaps όπως και εκανα ολα πήγαν μια χαρα ολα δούλευαν οπoς πρέπει (εκτός απο το pay και το netflix) αλλά οκ βολεύτηκα
 

8, ξυπνάω ένα πρωί κινιτο εκανε update τα google services πήγαν λιγάκι στην κόλαση (σχεδόν δεν δούλευαν ) έκατσα έψαξα βρήκα υπάρχει τρόπος με downgrade και όλα από την αρχή (προφανώς χαμένες άλλες τόσες ώρες και νευρά) τα πήρα στο κρανίο και απέκτησα ενα ωραιότατο σημαδι στον τοίχο και έμεινα με ένα κινιτο λιγοτερο. και ξανά γύρισα στο android στο παλιό καλό p30 pro 256/8

Downgrade, google services, apps google, πάγωμα GMS με icebox, δεν ξανασχολείσαι με playstore. Αυτή είναι η διαδικασία, ελπίζω να κάνεις πλάκα ότι πήγε στον τοίχο.

Όσοι δεν έχουν πάει σε ναυαρχίδα Huawei καλό είναι να μην μιλάνε γιατί δεν έχουν ιδέα, το πλήγμα φέτος είναι το 5G αλλιώς θα ήταν μεγάλος αντίπαλος και χωρίς GMS,  κάμερες, αυτονομία, σταθερότητα λογισμικού έτρωγαν όλες σκόνη, έτρεχε τον ανταγωνισμό και θα έπρεπε να λέτε όλοι ευχαριστώ και όχι να κράζετε, όπως τρέχει τώρα και τον ανταγωνισμό στις κάμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, konandrio είπε

Downgrade, google services, apps google, πάγωμα GMS με icebox, δεν ξανασχολείσαι με playstore. Αυτή είναι η διαδικασία, ελπίζω να κάνεις πλάκα ότι πήγε στον τοίχο.

Όσοι δεν έχουν πάει σε ναυαρχίδα Huawei καλό είναι να μην μιλάνε γιατί δεν έχουν ιδέα, το πλήγμα φέτος είναι το 5G αλλιώς θα ήταν μεγάλος αντίπαλος και χωρίς GMS,  κάμερες, αυτονομία, σταθερότητα λογισμικού έτρωγαν όλες σκόνη, έτρεχε τον ανταγωνισμό και θα έπρεπε να λέτε όλοι ευχαριστώ και όχι να κράζετε, όπως τρέχει τώρα και τον ανταγωνισμό στις κάμερες.

οχι δεν κάνω καθολου πλάκα εγώ όταν παιρνω κάτι θέλω να λειτουργεί καθώς πρέπει και να μην ασχολούμαι με την κάθε τι μα...α (βλ dongrade πέρασμα gaaps κλπ κλπ) ασχολήθηκα μια φορά καθαρά και μόνο επειδη είχα μια αγάπη για την huawei και της καλές συσκευές που αγόραζα πάντα, δεν ειμαι πλέον 17 18 που είχα χρόνο για αυτά τώρα όταν βαράς 10+ ώρες στην δουλειά πολλές φορές κάτι τέτοιο απλά σου παιρνει ώρα από την υπόλοιπη σου ζωή 
ετσι ναι πηγε στον τοίχο.... η γνώμη μου ειναι δεν έχει σημασία πόσο κάνει αρκεί να λειτουργεί out of the box και άψογα μεχρι τώρα η μοναδική εταιρεία (στο android) που το έκανε αυτό ήταν η huawei πχ για το p30 pro 256 ειχα δωσει 900 ευρω απο τον κοτσοβολο και δεν μετάνιωσα ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Pitsfitili είπε

Θα έκανες ποτέ release Ρομ που δεν δουλεύουν τα Gaps?

Φυσικότατα. Στις custom rom, είναι σημαντικό να υπάρχουν εκδόσεις χωρίς gapps. Καλύπτουν κάποιες ανάγκες. Πολλοί χρήσιμοποιουν πχ ένα παλαιο κινητό για σύγκεκριμενη χρήση. Μπορεί να μην χρειάζονται gapps σε διάφορες εφαρμογές. Επίσης έχεις την επιλογή να βάλεις οποία έκδοση gapps σου χρειαστεί. Πχ στα παλαια κινητα έχω παντού Pico gapps. Πολυ ελαφριες δηλαδή αφού με καλύπτουν σε αυτα που θέλω και κατανάλωνουν λιγότερο και το κινητο πάει καλύτερα. Το πρόβλημα υπάρχει σε περίπτωσεις σαν της huawei. Η huawei δεν προσπαθει να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες, αλλά όλες τις ανάγκες. Αυτό δεν γίνεται δυστυχώς χωρίς gapps και το ξέρει και η ίδια. 

Πάντως δεν φτάνει η huawei για αυτή την κατάσταση. Κάνει ότι καλύτερο μπορει βάση των συνθηκών. Η προσωπική μου ένστασή είναι στις τιμές. Θα έπρεπε να δώσει κίνητρα μειώνοντας τιμές. 

Τα full gapps φτάνουν σχεδόν 1.5 Gb. (μεγαλύτερα από το λειτουργικό)

Οι περισσότεροι θα ήταν πλήρως καλυμμένοι με εκδόσεις lite των 150-200 mb. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, oldnew είπε

Φυσικότατα. Στις custom rom, είναι σημαντικό να υπάρχουν εκδόσεις χωρίς gapps. Καλύπτουν κάποιες ανάγκες. Πολλοί χρήσιμοποιουν πχ ένα παλαιο κινητό για σύγκεκριμενη χρήση. Μπορεί να μην χρειάζονται gapps σε διάφορες εφαρμογές. Επίσης έχεις την επιλογή να βάλεις οποία έκδοση gapps σου χρειαστεί. Πχ στα παλαια κινητα έχω παντού Pico gapps. Πολυ ελαφριες δηλαδή αφού με καλύπτουν σε αυτα που θέλω και κατανάλωνουν λιγότερο και το κινητο πάει καλύτερα. Το πρόβλημα υπάρχει σε περίπτωσεις σαν της huawei. Η huawei δεν προσπαθει να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες, αλλά όλες τις ανάγκες. Αυτό δεν γίνεται δυστυχώς χωρίς gapps και το ξέρει και η ίδια. 

Πάντως δεν φτάνει η huawei για αυτή την κατάσταση. Κάνει ότι καλύτερο μπορει βάση των συνθηκών. Η προσωπική μου ένστασή είναι στις τιμές. Θα έπρεπε να δώσει κίνητρα μειώνοντας τιμές. 

Τα full gapps φτάνουν σχεδόν 1.5 Gb. (μεγαλύτερα από το λειτουργικό)

Οι περισσότεροι θα ήταν πλήρως καλυμμένοι με εκδόσεις lite των 150-200 mb. 

Απάντησες με ένα τόσο μεγάλο κείμενο αλλά δεν απάντησες στο νόημα. Άσχετα αν υπάρχουν gapps  με 1.5 gb η με 300 η με 600ΜΒ ότι θέλει κατεβάζει ο κάθε ένας ανάλογα τις ανάγκες του κ τα χαρακτηριστικά της συσκευής του. Θα έβγαζες Ρομ χωρίς να δουλεύουν ειδοποιήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2021 στις 5:22 ΜΜ, Pitsfitili είπε

Όχι δεν έχουν playstore έχει ban από την Αμερική για να βάλεις playstore ορελεουβα κάνεις ολόκληρη διαδικασία και σε κάθε μοντέλο να κάνεις διαφορετικά την διαδικασία και αν δεν πιάσει ξανά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ μετά να από τη αρχή. Είναι κρίμα να να μην έχεις ιδέα για τα βασικά κ να εκφέρεις γνώμη γίνεσαι και ρόμπα χωρίς λόγο

>Προσεχε πως εκφραζεσαι. μην γινεσαι γελοιος. να μιλας ετσι στην μανα και τον πατερα σου. Παρεπιπτοντως, στο θεμα μας, δεν εχω κανει καμμια αλλαγη στο τηλεφωνο ειναι εντελως εργοστασιακο. 

Στις 25/8/2021 στις 6:17 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Το Nova 5T έχει Google services, μιλάμε για τα μοντέλα απο το P40 Pro και μετά που δεν έχουν και πρέπει να κάνεις πατέντες.

Μέχρι και το P30 Pro έχει Google services, αλλά στην τιμή που πωλείται μένει στο ράφι.

ευχαριστω για την διευκρινηση. Αρα οντως καποιες συσκευες δουλευουνε κανονικα και εχουνε playstore. Ο πιτσφιτιλις να προσεχει  πως εκφραζεται, και να μαθαινει απο τα λαθη του...Δεν ειναι κακο.

Επεξ/σία από dk1210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dk1210 είπε

>Προσεχε πως εκφραζεσαι. μην γινεσαι γελοιος. να μιλας ετσι στην μανα και τον πατερα σου. Παρεπιπτοντως, στο θεμα μας, δεν εχω κανει καμμια αλαλγη στο τηλεφωνο ειναι εντελως εργοστασιακο. 

ευχαριστω για την διευκρινηση. Αρα οντως καποιες συσκευες δουλευουνε κανονικα και εχουνε playstore. Ο πιτσφιτιλις να προσεχει  πως εκφραζεται, και να μαθαινει απο τα λαθη του...Δεν ειναι κακο.

Πραγματικά αναρωτιέμαι ποιος θα έπρεπε α προσέχει τι λέει και πότε. Πετάγεται να σχολιάσεις σε ένα θέμα όταν το κινητό σου έχει εργοστασιακά προεγκατεστημένα τα Google services k to playstore ενώ εγώ ήμουν ξεκάθαρος ότι μιλάω για συσκευές που ερχόντουσαν χωρίς playstore. Είσαι εκτός τόπου και χρόνου και εκτός θέματος. Επίσης αν θέλεις τα λέμε και σε  prive μνήματα. Ξέρεις εσύ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...