Προς το περιεχόμενο

Πατέντα της Huawei φέρνει κυρτή οθόνη και από τις 2 πλαϊνές πλευρές του τηλεφώνου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dk1210 είπε

Παρεπιπτοντως, στο θεμα μας, δεν εχω κανει καμμια αλαλγη στο τηλεφωνο ειναι εντελως εργοστασιακο. 

ευχαριστω για την διευκρινηση. Αρα οντως καποιες συσκευες δουλευουνε κανονικα και εχουνε playstore. Ο πιτσφιτιλις να προσεχει  πως εκφραζεται, και να μαθαινει απο τα λαθη του...Δεν ειναι κακο.

Φίλε μου το κινητό σου είναι πολύ παλιό και είχε βγει πριν το ban που έφαγε η Huawei. Αν το κινητό σου βγήκε μετά το ban (p40 και μετά) δεν έχεις Google services. Έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού. Τα παλιά μοντέλα έχουν, τα καινούργια δεν έχουν. Απλό έτσι; 

Στις 25/8/2021 στις 6:38 ΜΜ, Panoramix27 είπε

Κάτοχος P40 pro και υπερευχαριστημενος, ίσως το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ. 

Αντί για Gmail έβαλα Bluemail, όλες οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά.

Αντί για Chrome έχω Edge και είμαι το ίδιο αν όχι περισσότερο ικανοποιημένος με την απόδοση του.

Google maps χρησιμοποιώ την εφαρμογή χωρίς να έχω κάνει login καθώς δεν μπορώ. Έχω πρόσβαση στα POIs μου όμως μέσω του Edge, δηλαδή την web έκδοση των maps. Μια χαρά.

Ειδοποιήσεις μου έρχονται κανονικά σε Viber, Whatsapp, Messenger, email, Instagram. Στο Skype την πλήρη έκδοση δεν έρχονται καθόλου ενώ στην έκδοση lite που έχω μια έρχονται μια όχι. Αν βρίσκεται στη μνήμη η εφαρμογή όμως έρχονται πάντα. Για αυτό μια φορά στις 2 ώρες περίπου μπαίνω να δω αν έχω μήνυμα όταν βρίσκομαι εκτός δουλειάς. Στη δουλειά έχω desktop. 

Το καλύτερο feature για εμένα είναι το face unlock που λειτουργεί άψογα μέρα νύχτα. Το δαχτυλικο το έχω απενεργοποιήσει εδώ και καιρό.

Ελπίζω στην αντιεμπορικοτητα των επερχόμενων μοντέλων της Huawei ώστε κάθε χρόνο να τα αγοράζω. Μπαταρία, οθόνη και κάμερες δεν παίζονται. Δε μου λείπει τίποτα πραγματικά. Το λατρεύω.

Το μόνο ενοχλητικό τώρα που το σκέφτομαι είναι πως δεν μπορώ να στείλω την τοποθεσία μου στο Viber καθώς δε φορτώνει τα Google maps. Δεν πειράζει όμως το κάνω στο messenger καθώς έχω τα ίδια άτομα και εκεί.

Αλήθεια τώρα εσύ αυτό το θεωρείς απροβλημάτιστη λειτουργία που αξίζει να δώσει κάποιος 1000€ για αυτή;; 🤔 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pitsfitili είπε

Πραγματικά αναρωτιέμαι ποιος θα έπρεπε α προσέχει τι λέει και πότε. Πετάγεται να σχολιάσεις σε ένα θέμα όταν το κινητό σου έχει εργοστασιακά προεγκατεστημένα τα Google services k to playstore ενώ εγώ ήμουν ξεκάθαρος ότι μιλάω για συσκευές που ερχόντουσαν χωρίς playstore. Είσαι εκτός τόπου και χρόνου και εκτός θέματος. Επίσης αν θέλεις τα λέμε και σε  prive μνήματα. Ξέρεις εσύ ;)

το συνεχιζεις! εαν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το post μου, θα διαπιστωσεις οτι ειχα μια απορία. εσυ ησουν εριστικος. Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, δεν υπάρχει νόημα. Η απορία μου εξάλλου λύθηκε. Συνεχισε την ζωη σου πισω απο το πληκτρολόγιο.

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Φίλε μου το κινητό σου είναι πολύ παλιό και είχε βγει πριν το ban που έφαγε η Huawei. Αν το κινητό σου βγήκε μετά το ban (p40 και μετά) δεν έχεις Google services. Έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού. Τα παλιά μοντέλα έχουν, τα καινούργια δεν έχουν. Απλό έτσι; 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Καλύφθηκα. 

 

Επεξ/σία από dk1210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dk1210 είπε

το συνεχιζεις! εαν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το post μου, θα διαπιστωσεις οτι ειχα μια απορία. εσυ ησουν εριστικος. Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, δεν υπάρχει νόημα. Η απορία μου εξάλλου λύθηκε. Συνεχισε την ζωη σου πισω απο το πληκτρολόγιο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Καλύφθηκα. 

 

Εγώ εδώ είμαι να τα πούμε και από κοντά. Στείλε μηνυματακι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 10:37 ΠΜ, koutsis είπε

Φίλε μου το κινητό σου είναι πολύ παλιό και είχε βγει πριν το ban που έφαγε η Huawei. Αν το κινητό σου βγήκε μετά το ban (p40 και μετά) δεν έχεις Google services. Έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού. Τα παλιά μοντέλα έχουν, τα καινούργια δεν έχουν. Απλό έτσι; 

Αλήθεια τώρα εσύ αυτό το θεωρείς απροβλημάτιστη λειτουργία που αξίζει να δώσει κάποιος 1000€ για αυτή;; 🤔 

Το p40 pro κοστίζει 670 και αποφορολογημενο 540. Μου πήρε ελάχιστο effort για να προσαρμοστώ στο περιβάλλον χωρίς Google services χωρίς να χάσω τίποτα σημαντικό στο 99% της καθημερινότητας μου ενώ παράλληλα  το επίπεδο σε οθόνη, μπαταρία και κάμερες που εκτιμώ πάνω από όλα σε ένα κινητό είναι στο Θεό. Για αυτήν την τιμή προσωπική μου γνώμη είναι πως το κινητό αξίζει με τα χίλια. Αν έπεφτε κατά λάθος και έσπαγε λογικά αυτό θα αγόραζα πάλι. Δεν έχω ψάξει πρόσφατα νεότερα μοντέλα είναι η αλήθεια αλλά σίγουρα η ύπαρξη ή όχι των Google services δε θα αποτελούσε βασικό κριτήριο επιλογής. Μπορείς να μου πεις ένα μοντέλο που να ξεπερνάει το p40 pro σε κάμερα, μπαταρία και οθόνη σε αυτό το price range; Ή και σε πιο χαμηλή τιμή for that matter.

Αν τα p50 (pro) κοστίζουν κάπου εκεί τότε θα σκεφτώ να το πάρω, αν όχι θα περιμένω να πέσει λόγω μη εμπορικότητας, πουλώντας πρώτα το p40 pro. Θα περιμένω να πέσει η τιμή επειδή γενικώς πιστεύω πως δεν αξίζει κανένα κινητό 1000 ευρώ πλέον (σίγουρα το γεγονός πως δεν τα έχω κιόλας με επηρεάζει) και όχι επειδή δεν έχει Google services. Λίγο με νοιάζει. 

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου μου λες. Αν είσαι Χαλκιδική στείλε μήνυμα να "κοντραριστουμε" από κοντά. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Panoramix27 είπε

Το p40 pro κοστίζει 670 και αποφορολογημενο 540. Μου πήρε ελάχιστο effort για να προσαρμοστώ στο περιβάλλον χωρίς Google services χωρίς να χάσω τίποτα σημαντικό στο 99% της καθημερινότητας μου ενώ παράλληλα  το επίπεδο σε οθόνη, μπαταρία και κάμερες που εκτιμώ πάνω από όλα σε ένα κινητό είναι στο Θεό. Για αυτήν την τιμή προσωπική μου γνώμη είναι πως το κινητό αξίζει με τα χίλια. Αν έπεφτε κατά λάθος και έσπαγε λογικά αυτό θα αγόραζα πάλι. Δεν έχω ψάξει πρόσφατα νεότερα μοντέλα είναι η αλήθεια αλλά σίγουρα η ύπαρξη ή όχι των Google services δε θα αποτελούσε βασικό κριτήριο επιλογής. Μπορείς να μου πεις ένα μοντέλο που να ξεπερνάει το p40 pro σε κάμερα, μπαταρία και οθόνη σε αυτό το price range; Ή και σε πιο χαμηλή τιμή for that matter.

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου φίλε, γιατί όπως λες αυτό αφορά τη δίκη σου προσωπική χρήση των google services έτσι ώστε να μην είναι βασικό κριτήριο επιλογής. Δεν θα μπορούσε να είναι καν σημείο διαφωνίας γιατί ο καθένας επιλέγει με βάση τα προσωπικά του κριτήρια επιλογής και δεν μου πέφτει λόγος.

Τι είχες όμως αγοράσει από το Playstore; Προφανώς τίποτα. Αν είχες αγορασμένο software δεν θα έπαιρνες p40. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι η δική σου προσωπική χρήση διαφέρει από τη χρήση των περισσότερων κυρίως στον δυτικό κόσμο. Γιατί ανεξάρτητα με τη προσωπική χρήση των google services του καθενός, ο περισσότερος κόσμος δεν γίνεται να φύγει από αυτά, κι αυτό είναι το πρώτο κριτήριο επιλογής του.

Μπορεί στην Ελλάδα να μην έχουμε συνηθισμένο να αγοράζουμε εφαρμογές και παιχνίδια, ταινίες, σειρές, e-books κλπ στο εξωτερικό και ειδικά στις δυτικές χώρες αγοράζουν. Και δεν έχουν καμία φαγούρα να χάσουν όλα τα παιχνίδια και τα apps, τις ταινίες τους, τα ebooks τους που έχουν αγοράσει από το play store γιατί το vfm της κάμερας του p40 είναι καλύτερο. Και οι άδειες τους ΔΕΝ μεταφέρονται από το Play στο AppGallery.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, κι αυτό φαίνεται στις πωλήσεις. Πέρα από τη προσωπική χρήση του καθενός που έκανε στο play store και τα google services η Huawei παραπαίει πλέον στην παγκόσμια αγορά κινητών και τη θέση της τη πήρε η Xiaomi γιατί ο κόσμος είναι δεμένος με το play store λόγω των αγορών του. Το λέει πλέον και ο ίδιος ο Eric Xu, στόχος τους πλέον είναι απλά η επιβίωση στην αγορά smartphones κι αυτό λέει πολλά.

Huawei’s sales tumble as phone buyers flee the Chinese giant

https://www.nytimes.com/2021/08/06/technology/huaweis-sales-tumble-as-phone-buyers-flee-the-chinese-giant.html

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου φίλε, γιατί όπως λες αυτό αφορά τη δίκη σου προσωπική χρήση των google services έτσι ώστε να μην είναι βασικό κριτήριο επιλογής. Δεν θα μπορούσε να είναι καν σημείο διαφωνίας γιατί ο καθένας επιλέγει με βάση τα προσωπικά του κριτήρια επιλογής και δεν μου πέφτει λόγος.

Τι είχες όμως αγοράσει από το Playstore; Προφανώς τίποτα. Αν είχες αγορασμένο software δεν θα έπαιρνες p40. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι η δική σου προσωπική χρήση διαφέρει από τη χρήση των περισσότερων κυρίως στον δυτικό κόσμο. Γιατί ανεξάρτητα με τη προσωπική χρήση των google services του καθενός, ο περισσότερος κόσμος δεν γίνεται να φύγει από αυτά, κι αυτό είναι το πρώτο κριτήριο επιλογής του.

Μπορεί στην Ελλάδα να μην έχουμε συνηθισμένο να αγοράζουμε εφαρμογές και παιχνίδια, ταινίες, σειρές, e-books κλπ στο εξωτερικό και ειδικά στις δυτικές χώρες αγοράζουν. Και δεν έχουν καμία φαγούρα να χάσουν όλα τα παιχνίδια και τα apps, τις ταινίες τους, τα ebooks τους που έχουν αγοράσει από το play store γιατί το vfm της κάμερας του p40 είναι καλύτερο. Και οι άδειες τους ΔΕΝ μεταφέρονται από το Play στο AppGallery.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, κι αυτό φαίνεται στις πωλήσεις. Πέρα από τη προσωπική χρήση του καθενός που έκανε στο play store και τα google services η Huawei παραπαίει πλέον στην παγκόσμια αγορά κινητών και τη θέση της τη πήρε η Xiaomi γιατί ο κόσμος είναι δεμένος με το play store λόγω των αγορών του. Το λέει πλέον και ο ίδιος ο Eric Xu, στόχος τους πλέον είναι απλά η επιβίωση στην αγορά smartphones κι αυτό λέει πολλά.

Huawei’s sales tumble as phone buyers flee the Chinese giant

https://www.nytimes.com/2021/08/06/technology/huaweis-sales-tumble-as-phone-buyers-flee-the-chinese-giant.html

Μαζί σου 100%. Ο καθένας κάνει την επιλογή που ικανοποιεί τις δικές του προσωπικές ανάγκες με το μικρότερο δυνατό κόστος όποιο και αν είναι αυτό. Έχω την εντύπωση πως η ερώτηση που μου έγινε αφορούσε προσωπική χρήση και εκτίμηση για αυτό και απάντησα με αυτόν τον τρόπο. Πάντως με τα νέα που ποσταρες με βλέπω να αγοράζω το P50 pro sooner rather than later! 😉🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2021 στις 2:36 ΜΜ, Pitsfitili είπε

υποφέρουν πλέον από την έλλειψη ειδοποιήσεων κ πως κάθε φορά που θες να δεις κάτι στο Facebook δεν σου έρχεται ειδοποίηση αλλά πρέπει εσύ να ανοίγεις την εφαρμογή για να τσεκαρεις το οτιδήποτε.

 

τόσο ανυπόφορο μου ακούγεται, που μόλις με έκανες να σκέφτομαι μήπως θα ήταν ευκαιρία να αγοράσω ένα ! 

 

 

on topic αυτό το χαρακτηριστικό δεν είχαν και τα κινητά της Samsung και όλοι έκαναν αμάν πότε θα το σταματήσει ; 

Επεξ/σία από loulakion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2021 στις 6:19 ΜΜ, Black Demis είπε

οχι δεν κάνω καθολου πλάκα εγώ όταν παιρνω κάτι θέλω να λειτουργεί καθώς πρέπει και να μην ασχολούμαι με την κάθε τι μα...α (βλ dongrade πέρασμα gaaps κλπ κλπ) ασχολήθηκα μια φορά καθαρά και μόνο επειδη είχα μια αγάπη για την huawei και της καλές συσκευές που αγόραζα πάντα, δεν ειμαι πλέον 17 18 που είχα χρόνο για αυτά τώρα όταν βαράς 10+ ώρες στην δουλειά πολλές φορές κάτι τέτοιο απλά σου παιρνει ώρα από την υπόλοιπη σου ζωή 
ετσι ναι πηγε στον τοίχο.... η γνώμη μου ειναι δεν έχει σημασία πόσο κάνει αρκεί να λειτουργεί out of the box και άψογα μεχρι τώρα η μοναδική εταιρεία (στο android) που το έκανε αυτό ήταν η huawei πχ για το p30 pro 256 ειχα δωσει 900 ευρω απο τον κοτσοβολο και δεν μετάνιωσα ποτέ

Εγώ επειδή ήθελα gms ασχολήθηκα μια φορα πριν 1.5 χρόνο που το πήρα και δεν ξανασχολήθηκα, είναι ακόμα με gms και ειδοποιήσεις.

Αν θες συσκευή Sony και καλά με gms απλά δεν αγοράζεις πλέον Huawei, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει κόσμος που στα παπάκια για τα GMS, είμαι premium με αγορά storage drive και YouTube family, αν το 50pro είχε 5G θα ήταν η επόμενη συσκευή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, konandrio είπε

Εγώ επειδή ήθελα gms ασχολήθηκα μια φορα πριν 1.5 χρόνο που το πήρα και δεν ξανασχολήθηκα, είναι ακόμα με gms και ειδοποιήσεις.

Αν θες συσκευή Sony και καλά με gms απλά δεν αγοράζεις πλέον Huawei, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει κόσμος που στα παπάκια για τα GMS, είμαι premium με αγορά storage drive και YouTube family, αν το 50pro είχε 5G θα ήταν η επόμενη συσκευή μου.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει, απλά έχει χάσει 95% πελατών (η αλλιος μη βιώσιμη σαν εταιρεία στην Ευρώπη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, konandrio είπε

Εγώ επειδή ήθελα gms ασχολήθηκα μια φορα πριν 1.5 χρόνο που το πήρα και δεν ξανασχολήθηκα, είναι ακόμα με gms και ειδοποιήσεις.

Αν θες συσκευή Sony και καλά με gms απλά δεν αγοράζεις πλέον Huawei, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει κόσμος που στα παπάκια για τα GMS, είμαι premium με αγορά storage drive και YouTube family, αν το 50pro είχε 5G θα ήταν η επόμενη συσκευή μου.

Ολα τα Sony έχουν GMS. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Ολα τα Sony έχουν GMS. 😎

σώνει και καλά… γκρίζα διαφήμιση, λογοπαίγνιο, ΑΙ από την Κίνα, ποιος ξέρει…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

σώνει και καλά… γκρίζα διαφήμιση, λογοπαίγνιο, ΑΙ από την Κίνα, ποιος ξέρει…

Sony και καλά να μας πάρουν τα λεφτά μας. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...