Προς το περιεχόμενο

Αγορα macbook για προγραμματισμό


bazzil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, bazzil είπε

Το έβαλα σε vmware και πάει πιο αργα κι απ την καθηστέρηση.

Σε τι hardware το τρέχεις και παίζει ικανοποιητικα; 

εχω 32 gb ram και του δινω τα 16 dedicated. cpu i7-4790k. ο δισκος μου ειναι nvme ssd. και εχω και ενα pci usb ξεχωριστώ controller που το στελνω για να μπορω να συνδεσω το iphone μου.

Γενικα το hardware μου ειναι παλιο αν προσεξεις το cpu model που εχω. Με ryzen θα ειναι αρκετα καλυτερα τα πραματα.

 

Επεξ/σία από Click4Money
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με ένα macBook Air του 2017 μια χαρά γράφω μικρά και μεσαία projects (κάποιο μεγάλο δεν έχω κάνει ακόμα).
Δεν χρειάζεται να πας σε high-end mac pc μόνο και μόνο για να ξεκινήσεις να μαθάινεις swift.
Έκανα και μια αναβάθμιση τον ssd του σε 512 με έναν samsung και είμαι κομπλε.

Τώρα αν το θέλεις για all around programming, εγώ θα περίμενα 1-2 γενιές ακόμα, να εδραιωθεί καλά ο Μ1 γιατί ακόμα έχει θεματάκια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2021 στις 9:55 ΠΜ, Click4Money είπε

εχω 32 gb ram και του δινω τα 16 dedicated. cpu i7-4790k. ο δισκος μου ειναι nvme ssd. και εχω και ενα pci usb ξεχωριστώ controller που το στελνω για να μπορω να συνδεσω το iphone μου.

Γενικα το hardware μου ειναι παλιο αν προσεξεις το cpu model που εχω. Με ryzen θα ειναι αρκετα καλυτερα τα πραματα.

 

 

Τελικό.
Ξοδεψα δυο μέρες να δοκιμάζω διάφορα για το πως να στήσω macOS τελευταίας έκδοσης στο pc που διαθέτω.

Εκανα εγκατάσταση το manjaro linux σε ssd δίσκο στο PC μου και δοκίμασα τόσο το simple-kvm οσο και το osx-kvm.

Σχεδόν ίδια, με το simple-kvm να παίζει λίγο καλύτερα.

Οσο αναφορά το macos η έκδοση catalina παίζει πολύ γρήγορα και στα δύο emulator.

To simple-kvm δεν μπορεί να αναβαθμήσει σε big sur, ακόμη, λόγο clover bootloader, ένω στο osx-kvm που υπάρχει αυτή η δυνατότητα λόγο opencore bootloader τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλα.

Τι εννοώ. Μέχρι και την catalina τα πράγματα είναι σουπερ. Παιζει γρήγορα σε βαθμό που μπορείς να δουλέψεις άνετα και στους δύο emulators. Νιώθεις σαν αν βρίσκεσαι σε mac μηχανημα. Δεν εχω δοκιμάσει το xcode αλλα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

Στο big-sur που αναβάθμισα απο catalina στο osx-kvm αργεί. Και μάλιστα αργεί περισσότερο απ αυτό στο vmware που έχω εγκατεστημένο. υποθέτω πως θέλει πιο σύγχρονο μηχάνημα και amd κάρτα γραφικών γιατί απο ram και cores το τάισα (16GbRAM 4Cores). 

Υπάρχει και το osx-docker αλλα δεν το δοκίμασα.

Στο δε vmware σε windows, αφου του παραχώρησα 24gb ram και 6 cores τα πράγματα γίναν καλύτερα. Της υπομονής μεν αλλα καλύτερα. Εδώ δεν είχα θεματα με αναβαθμίσεις μιας και λειτουργει σαν mac και όχι σαν hackintosh.

Οπότε και αποφάσησα να εγκαταστήσω το manjaro linux και με χρήση simple-kvm ή osx-kvm να δουλέψω σε catalina μέχρι να μάθω τα βασικά, και όταν αποκτείσω κάποια εμπειρία - στην ουσία να δω πως γίνονται  σε iOS οι αντίστοιχες λειτουργίες που κάνουν οι εφαρμογές μου στο android - να προχωρήσω είτε στην αγορά mac είτε στην αντικατάσταση του υπολογιστή μου με πιο σύγχρονο ώστε να λειτουργεί σωστά σε vm ή την δημιουργία ενός pc για εγκατάσταση hackintosh όπως  στο λίνκ που παραθέτω.

Παραθέτω και ορισμένα URL απ την έρευνα μου

https://computingforgeeks.com/how-to-run-macos-on-kvm-qemu/
https://github.com/foxlet/macOS-Simple-KVM.git

https://www.youtube.com/watch?v=c30RLycIpVY
https://github.com/kholia/OSX-KVM

https://www.linuxuprising.com/2021/03/install-macos-big-sur-or-catalina-in.html

https://www.tonymacx86.com/threads/the-ultimate-low-cost-big-sur-hackintosh-core-i5-dell-optiplex-3020-sff.314430/

Υ.Γ 1. Παιζει να βάλω και δεύτερη cpu στον υπολογιστή μου οπότε θα το δοκιμάσω εκ νέου και θα επανέλθω 

Υ.Γ 2. Το pc μου ειναι ενα dell t7500 workstation με 48GBram, GPU 1060, CPU Intel XEON x5680.

Υ.Γ 3. Το macOs στο  vmware κάνει χρήση ενός "φυσικού" m2 δίσκου συνδεδεμένος σε PCI θεωρώντας οτι θα έχω καλύτερες ταχύτητες. Δεν ξέρω όμως πόσο μεγάλο είναι το όφελος απ τη χρήση εικονικού δίσκου.

Υ.Γ 4. Επειδή το mac δεν είναι η κύρια πλατφόρμα που προγραμματίζω δεν νομίζω να αξήζει και τόσο η αγορά mac. Αποτελεί περισσότερο την έσχατη λύση.


 

Επεξ/σία από bazzil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic 

Αν πάρεις 2η cpu να προσέξεις το set ψύκτρα - ανεμιστήρας.

Μπορεί να μην είναι ίδιο part number με αυτή που έχει ο 1ος επεξεργαστής.

Λόγω airflow συνήθως είναι διαφορετικά σχεδιασμένα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, hoannis είπε

Off topic 

Αν πάρεις 2η cpu να προσέξεις το set ψύκτρα - ανεμιστήρας.

Μπορεί να μην είναι ίδιο part number με αυτή που έχει ο 1ος επεξεργαστής.

Λόγω airflow συνήθως είναι διαφορετικά σχεδιασμένα.. 

Rayzer card είναι. Ειδικά για αυτό το μηχάνημα
https://www.ebay.com/itm/184968221460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, BadLamp είπε

Δουλεύω σε εταιρία που έχει εφαρμογές 1M+ χρήστες, σε multi modular Android project γραμμένο εξ ολοκλήρου σε Kotlin και έχουμε ήδη devs με M1 MacBook Pro που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Περιμένουμε να βγουν τα επόμενα για να αναβαθμίσουμε όλο το team.

Ενδεικτικά, το clean build του project κάνει 8 λετπά στο i5 16gb 2020 MacBook Pro μου και κάνει 2-2.5 λεπτά στο M1 συναδέλφου. Το PC μου με Ryzen 3700x κάνει κάπου τον ίδιο χρόνο με το M1 σε Pop OS αλλά μιλάμε για laptop vs desktop. Πάρε απλά το M1 ή περίμενε το M1X/M2, σε καμία περίπτωση μην πάρεις Intel Mac.

ότιδηποτε λίγο σοβαρό και να συγκρίνεις με i5 macbook pro με 2GHz cpu πιο γρήγορο θα είναι...

επιλογή dev μηχανήματος δεν κάνουμε μόνο με βάση τι κώδικα θα γράψουμε, υπάρχουν δεκάδες άλλα υποστηρικτικά εργαλεία που χρειάζεται κάποιος

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BadLamp είπε

Προφανώς αλλά και πάλι μιλάμε για μηχάνημα 2Κ€. Ότι μηχάνημα και να έπαιρνε η εταιρία με Intel μέχρι 2Κ, δεν πρόκειται να είχε τρελές διαφορές εκτός αν μιλάμε για Gaming laptop με Ryzen που είναι αρκετά πιο βαρύ και χειρότερο σε μπαταρία από το Macbook. 

Η Apple με τον M1, κατάφερε στο ακριβώς ίδιο σώμα συσκευής να πετύχει 3 φορές καλύτερη απόδοση.

Αν κοιτάμε μόνο απόδοση σε build time σωθήκαμε.

Μεγάλο ρόλο παίζουν εκτός CPU (και πόσο εκμεταλλεύονται τα cores τα dev tools σου) το storage speed και αν θέλουμε να το τεντώσουμε και RAM.

Docker μπορείς να τρέξεις χωρίς να κάνεις τάματα και τζιβιτζιλίκια; android emulators; πιστεύω καταλαβαίνεις που πάει το πράγμα

Οπως προείπα όλα σχετικά είναι τι εργαλεία θέλεις να τρέχεις και με τι ευκολία = παραγωγικότητα. Τα speed benchmarks από μόνα τους δεν μου λένε και πολλά

Θες portability; θυσιάζεις ταχύτητα. Ενα "gaming" 5800H είναι θηρίο για τα πάντα αυτή τη στιγμή. Σε multi core δε ποιό M1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...