Προς το περιεχόμενο

Η SpaceX έχει παραδώσει 100,000 Starlink τερματικά σε πελάτες της


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2021 στις 11:45 ΠΜ, Thresh είπε

Not great, not terrible.

Θέλει αρκετή δουλειά μέχρι να φτάσει το 1Gbps που έχει ως στόχο. Το ερώτημα είναι αν θα παραμείνει στα 99$ το πάγιο και χωρίς data caps.

Δεν έχει datacaps απόσο ξέρω 

 

Όσο για τα $99 συνήθως σε πολιτισμένα μέρη οι τιμές πέφτουν όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει η πελατεία  δεν ανεβαίνουν αλλά και σταθερά εκει να παραμείνει δεν είναι τόσο απαγορευτικά ειδικά σε περιπτώσεις σαν την χώρα μας. 

 

99 δολάρια ειναι 80 ευρώ περίπου, εγώ πληρώνω 60 ευρώ για να έχω 2 50άρες (1 στο γραφείο 300 μέτρα απο το σπίτι μου) και μια στο σπίτι ο ΟΤΕ δεν βάζει κάτι μεγαλύτερο απο 50 εδώ που είμαι (άσε που ζητάει 2 χρόνια συμβόλαιο) πληρώνω γύρο στα 60 ευρώ τον μήνα. 

Αν με το starlink μπορώ να έχω 300mbps τουλάχιστον (όπως πολλοί αναφέρουν ότι πιάνουν) δεν θα με χάλαγε καθόλου να πληρώνω 80 και με ubiquitι κεραία να στέλνω απο το σπίτι στο γραφείο... 

 

Τα 200 Μbps (αν είσαι 1 στους 100,000 έλληνες που μπορεί να βάλει) τα χρεώνει 51 ευρώ ο οτε και τα 100 mbps 36 ευρώ. 

Οπότε πάλι αν ήθελα 300Mbps (με load balancer αναγκαστηκά γιατί ο ΟΤΕ δεν προσφέρει bonding μιας και χέστηκε λόγω του καρτέλ του να ασχοληθεί) θα πλήρωνα 86 ευρώ για 300Mbps.

Αλλά θα με μάγκωναν για 2 χρόνια πάλι... 

 

το Starlink ήδη δηλαδή συμφέρει απο πολλές απόψεις για την ταχύτητα του και αν την μεγαλώσει το βλέπω ως την καλύτερη επιλογή για την Ελλάδα. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

500$ προκαταβολή λέει για το μόντεμ,  το καλώδιο, το τροφοδοτικό, το τρίποδο  ! 

Ο τυπος μπορεί να τους πουλήσει και χώμα με σκατά και να πούνε κ ευχαριστώ! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

500$ προκαταβολή λέει για το μόντεμ,  το καλώδιο, το τροφοδοτικό, το τρίποδο  ! 

Ο τυπος μπορεί να τους πουλήσει και χώμα με σκατά και να πούνε κ ευχαριστώ! 

 

 

Συγγνώμη ρε φίλε μου που δεν σου κάνει δώρο ειδικό πιάτο με κυψέλες που καλιμπράρουν το σήμα που έρχεται απο το διάστημα ενεργά χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει γωνία το πιάτο (δεν ειναι παθητικό δηλαδή) ;έτσι ώστε πχ σε καταιγίδα/δυνατούς ανέμους να μην χάνει σήμα όταν κουνιέται 

Starlink Teardown: DISHY DESTROYED! - YouTube

 και θέλει να στο δώσει με το τρίποδο που έχει ρότορες για να μετακινεί το πιάτο και να αυτοκαλιμπράρεται δηλαδή χωρίς να θέλει εσένα να το βάζεις στην σωστή γωνία "με το μάτι" 


SpaceX Starlink factory in Texas will speed up production of Dishy  McFlatface | Ars Technica

 

Και ρούτερ 1gbps που φαντάζομαι δεν ειναι της πλάκας  (εδώ η κινεζιά του οτέ 100mbps και την πληρώνεις κάνα 40άρι απλά στο βάζει μέσα στο πάγιο και "δεν καταλαβαίνεις") 

Ένα απλό draytek έχω αγοράσει (το 2ο πιο φθηνό) και έδωσα 200 ευρώ... 

 

και σου ζητάει λεφτά αντι να στα χαρίσει που του κάνεις την χάρη τι άλλο θα ακούσουμε... 

καλά για το τροφοδοτικό δεν το συζητάω τι ήθελες να μην σου δώσει τροφοδοτικό; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, Dr_Pepper said:

Δεν έχει datacaps απόσο ξέρω 

 

Δεν ειπα ότι έχει, απλά αναρωτήθηκα αν θα συνεχίσει να μην έχει στο μέλλον όταν θα πιάνει κοντά στο 1Gbps και θα έχει πολλαπλάσιους συνδρομητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν ειπα ότι έχει, απλά αναρωτήθηκα αν θα συνεχίσει να μην έχει στο μέλλον όταν θα πιάνει κοντά στο 1Gbps και θα έχει πολλαπλάσιους συνδρομητές.

θα έχει πολλαπλάσιους συνδρομητές σίγουρα αλλά απο την άλλη θα έχει και πολλαπλάσιους δορυφόρους νομίζω είναι 610 τώρα και θα γίνουν 2840 συνολικά ή κάτι τέτοιο. 

Δεν αποκλείω να προσφέρει και φθηνότερες υπηρεσίες με datacap πάντως νομίζω σίγουρα θα έχει και έστω μια υπηρεσία χωρίς datacap. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Συγγνώμη ρε φίλε μου που δεν σου κάνει δώρο ειδικό πιάτο με κυψέλες που καλιμπράρουν το σήμα που έρχεται απο το διάστημα ενεργά χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει γωνία το πιάτο (δεν ειναι παθητικό δηλαδή) ;έτσι ώστε πχ σε καταιγίδα/δυνατούς ανέμους να μην χάνει σήμα όταν κουνιέται 

Starlink Teardown: DISHY DESTROYED! - YouTube

 και θέλει να στο δώσει με το τρίποδο που έχει ρότορες για να μετακινεί το πιάτο και να αυτοκαλιμπράρεται δηλαδή χωρίς να θέλει εσένα να το βάζεις στην σωστή γωνία "με το μάτι" 


SpaceX Starlink factory in Texas will speed up production of Dishy  McFlatface | Ars Technica

 

Και ρούτερ 1gbps που φαντάζομαι δεν ειναι της πλάκας  (εδώ η κινεζιά του οτέ 100mbps και την πληρώνεις κάνα 40άρι απλά στο βάζει μέσα στο πάγιο και "δεν καταλαβαίνεις") 

Ένα απλό draytek έχω αγοράσει (το 2ο πιο φθηνό) και έδωσα 200 ευρώ... 

 

και σου ζητάει λεφτά αντι να στα χαρίσει που του κάνεις την χάρη τι άλλο θα ακούσουμε... 

καλά για το τροφοδοτικό δεν το συζητάω τι ήθελες να μην σου δώσει τροφοδοτικό; 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Το ονομάζεις κιτ εγκατάστασης. 

Δεν αναφέρεις τροφοδοτικό ακόμα και καλώδιο για να φαίνεται οτι δίνεις πολλά. 

Το αν θα το χαρισει ή το πουλάει όσο γουστάρει είναι δικό του θέμα. 

Το σχόλιο μου επικεντρώθηκε στην φράση.

5 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε



Ένα απλό draytek έχω αγοράσει (το 2ο πιο φθηνό) και έδωσα 200 ευρώ..

Το μόντεμ που αγόρασες ηταν δική σου επιλογή. Ο πάροχος που έχεις σου δίνει μόντεμ και καλώδιο και τροφοδοτικό τσάμπα. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Το μόντεμ που αγόρασες ηταν δική σου επιλογή. Ο πάροχος που έχεις σου δίνει μόντεμ και καλώδιο και τροφοδοτικό τσάμπα. 

Όχι δεν στο δίνει τζάμπα (και ας ειναι μούφα και πολύ φτηνό)  στο χρεώνει στο πάγιο (χρησικτησία) και μάλιστα πρέπει να το επιστρέψεις όταν τελειώσει το συμβόλαιο ή να το αγοράσεις. 

Και στο κοτσάρει με το ζόρι. 

11 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Το ονομάζεις κιτ εγκατάστασης. 

 

Ονόμασε το όπως θες δεν αλλάζει το γεγονός ότι μιλάμε για υψηλής τεχνολογίας πιάτο 

 

Και φθηνά στο δίνει, αντίστοιχα πιάτα για internet απο δορυφόρο πάνε στα 5000€+ 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όχι δεν στο δίνει τζάμπα (και ας ειναι μούφα και πολύ φτηνό)  στο χρεώνει στο πάγιο (χρησικτησία) και μάλιστα πρέπει να το επιστρέψεις όταν τελειώσει το συμβόλαιο ή να το αγοράσεις. 

Και στο κοτσάρει με το ζόρι. 

Με κανένα ζόρι δεν σου το δίνει, αμα θέλεις δεν το παίρνεις. 

 

Ελα σπίτι μου να σου δείξω πόσα μόντεμ έχω από παρόχους. Οταν έληξε το συμβόλαιο δεν μου ζήτησε ουδέποτε κανείς χρήματα ή να το επιστρέψω πίσω 

 

Οπότε αυτά που γράφεις είναι θεωρητικά που διαβάζεις άλλα στον πραγματικό κόσμο δεν ισχύουν. 

Και επαναλαμβάνω το draytek που αγόρασες ήταν επιλογή σου,  αν είναι χάλια και φθηνό το κάθε μόντεμ του κάθε παροχου είναι υποκειμενικό και στην δική σου εκτίμηση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panoskatos είπε

Με κανένα ζόρι δεν σου το δίνει, αμα θέλεις δεν το παίρνεις. 

 

Ναι δεν δέρνουν στην ACS για να το πάρεις εσύ μπορεί να μην το πάρεις έκπτωση στο πάγιο όμως δεν θα δεις. 

 



 

4 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ελα σπίτι μου να σου δείξω πόσα μόντεμ έχω από παρόχους. Οταν έληξε το συμβόλαιο δεν μου ζήτησε ουδέποτε κανείς χρήματα ή να το επιστρέψω πίσω 

 

 

Δεν σημαίνει ότι δεν το πλήρωσες με δόσεις και επίσης μην είσαι σίγουρος ότι το πήρες τζάμπα αν ήρθε κάνας λογαριασμός +20 ευρώ απο το κανονικό ή κάτι τέτοιο πάει να πει στο χρέωσαν (εμένα μου χρέωσαν έτσι αντικατάσταση που δεν έγινε ποτέ!!! για άλλο πρόβλημα στην χρέωση πήρα τηλέφωνο και αν δεν ρωτούσα για αυτό δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι... ) 

 

Σε κάποιες περιπτώσεις μετα το πέρας 2 ετών επειδή ακριβώς πλήρωσες αρκετά μπορεί απλά να μην κάτσουν να ασχοληθούν.

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/Termatikos_exoplismos_xrhsidaneio.pdf

 

 

Αναφορά σε κείμενο

Τα Τέλη του Πίνακα αφορούν σε Τέλη Τερματικού Εξοπλισμού ΟΤΕ, ο οποίος παραχωρείται από τον ΟΤΕ στον Πελάτη υπό μορφή χρησιδανείου στο πλαίσιο Σύμβασης Παροχής Τηλεφωνικής Γραμμής ή Ευρυζωνικής Πρόσβασης ή Bra ISDN Πρόσβασης ή COSMOTE Home Speed Booster ή COSMOTE Double Play με COSMOTE TV OTT .

 

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/913630-Τελος-μη-επιστροφης-εξοπλισμου-adsl

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος του έτους ο εξοπλισμος απο 499€ θα πάει στο μισό με επισημη ανακοινωση της Gwynne Shotwell που είναι πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της SpaceX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...