Προς το περιεχόμενο

HP laptop, πρόβλημα με οδηγούς APU/συστήματος.


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τρέξω κι ένα ubuntu live από περιέργεια, να δω εκεί τι θα βγάλει.

Με τους "μαμά" οδηγούς gpu δείχνει να λειτουργεί σωστά.

Απλά τραγικό...κάποιο κλείδωμα της ΗΡ κάπου, δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Δεν γίνεται κάπου 20 διαφορετικοί οδηγοί (ναι, τόσους έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια) να προκαλούν το ίδιο πρόβλημα. Από τύχη και μόνο θα έπρεπε να πετύχαινα κάποιον που να λειτουργεί σωστά.

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα και πρόταση δεκτή.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Πέτρος said:

Αυτό με το ποντίκι παλιότερα λειτουργούσε. Από ένα σημείο και μετά,  σταμάτησε, το απενεργοποίησα και δεν ξανακοίταξα.

Άρα ήταν θέμα του hardware acceleration από τους drivers... και πλέον εκτός απο το ποντίκι και κάτι άλλο προσπαθεί να το χρησιμοποιήσει και κολλάει.. μην σου κάνει εντύπωση η AMD με τους drivers είναι ότι να ναι τελείως.. εδώ χαλάσανε τις 5700xt που πλέον τρώνε 30watt συνέχεια, GPU μιας γεννιάς πίσω. Με Linux υποθέτω θα παίζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Άρα ήταν θέμα του hardware acceleration από τους drivers... και πλέον εκτός απο το ποντίκι και κάτι άλλο προσπαθεί να το χρησιμοποιήσει και κολλάει.. μην σου κάνει εντύπωση η AMD με τους drivers είναι ότι να ναι τελείως.. εδώ χαλάσανε τις 5700xt που πλέον τρώνε 30watt συνέχεια, GPU μιας γεννιάς πίσω. Με Linux υποθέτω θα παίζει καλύτερα.

Τί να σου πω, μπορεί να είναι κι έτσι.

Όσο για Linux, το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα πηγαίνει καλύτερα, απλά δεν ξέρω αν θα μπορεί να κάνει τη δουλειά της όπως θέλει η γυναίκα μου.

Αν χρειαστεί να κλείσουν πάλι για τηλεεκπαίδευση, Zoom client από όσο είδα θα έχει. Δεν ξέρω με το PP τι θα γίνει, που είναι ερωτευμένη (ποτέ δεν το συμπάθησα το open/libre για κάποιο λόγο).

Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...