Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στον εργοδότη μου στην επιθεώρηση εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα μιας και θα ήθελα να πάρω μια γνώμη πρώτα από εδώ πριν προβώ σε κάποια κίνηση θα χρειαστώ οποίος γνωρίζει τα φώτα σας 

Το θέμα έχει ως εξής 22 ετών κάνω διανομές φυλλαδίων εκ μέρους της μιας εταιρίας διανομης στην Θεσσαλονίκη

Είναι η τρίτη δουλειά που κάνω περνω εργοσημα χωρίς κάποια σύμβαση απλά κάθε 1-1.5 μήνα μας δίνει τα χαρτιά για τα εργοσημα μας και αυτό 

Το θέμα μου είναι το εξής κατ'εξαιρεσην έναν δυο επόπτες μας οι περισσότεροι για να μην πω όλοι μας έχουν κυριολεκτικά στο τρέξιμο δηλαδη μπορεί να θέλει να βγει το πρόγραμμα σε 6.5 ώρες- 7 ώρες και άμα αργήσουμε να αργήσουμε 10-15 λεπτά σε ακραίες περιπτώσεις μισή ώρα όμως δεν μας δίνουν οουτε ένα διαλλειμα μέσα κυριολεκτικά 5 λεπτά με το ζόρι να μας δίνουν μέσα στις τόσες ώρες γτ δεν επιτρέπει το αφεντικό μας και αυτοί που έχουν οικογενειακά χρόνια την επιχείρηση πολλοί λένε ακόμη και πως εάν θέλουμε να φάμε να φάμε στον δρόμο ενώ μοιράζουμε γρήγορα !!

Σκέφτηκα λοιπόν μετα από αρκετή σκέψη να τους καταγγειλω στην επιθεώρηση εργασίας ανώνυμα (δεν ξέρω εάν γίνεται και ούτε το πώς) 

Απλά θέλω να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα για να μάθουν να συμπεριφέρονται στους εργαζόμενους μιας και κανένας δεν κάνει κίνηση θέλω να το επισπευσω αλλά χωρίς την παρά μικρή ιδέα εάν μπορώ να τους κάνω κάποια ζημια

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ετσι οπως τα γράφεις αδυνατώ να βγάλω νόημα τι λες , αν κατάλαβα καλα στις 7  ωρες δεν κάνετε διάλειμμα ??? ποσες ωρες εισαι δηλωμένος την ημέρα ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, 'Μιχαλης Γ' είπε

Καλησπέρα ομάδα μιας και θα ήθελα να πάρω μια γνώμη πρώτα από εδώ πριν προβώ σε κάποια κίνηση θα χρειαστώ οποίος γνωρίζει τα φώτα σας 

Το θέμα έχει ως εξής 22 ετών κάνω διανομές φυλλαδίων για τα Discount Market εκ μέρους της ANTEL IKE στην Θεσσαλονίκη

Είναι η τρίτη δουλειά που κάνω περνω εργοσημα χωρίς κάποια σύμβαση απλά κάθε 1-1.5 μήνα μας δίνει τα χαρτιά για τα εργοσημα μας και αυτό 

Το θέμα μου είναι το εξής κατ'εξαιρεσην έναν δυο επόπτες μας οι περισσότεροι για να μην πω όλοι μας έχουν κυριολεκτικά στο τρέξιμο δηλαδη μπορεί να θέλει να βγει το πρόγραμμα σε 6.5 ώρες- 7 ώρες και άμα αργήσουμε να αργήσουμε 10-15 λεπτά σε ακραίες περιπτώσεις μισή ώρα όμως δεν μας δίνουν οουτε ένα διαλλειμα μέσα κυριολεκτικά 5 λεπτά με το ζόρι να μας δίνουν μέσα στις τόσες ώρες γτ δεν επιτρέπει το αφεντικό μας και αυτοί που έχουν οικογενειακά χρόνια την επιχείρηση πολλοί λένε ακόμη και πως εάν θέλουμε να φάμε να φάμε στον δρόμο ενώ μοιράζουμε γρήγορα !!

Σκέφτηκα λοιπόν μετα από αρκετή σκέψη να τους καταγγειλω στην επιθεώρηση εργασίας ανώνυμα (δεν ξέρω εάν γίνεται και ούτε το πώς) 

Απλά θέλω να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα για να μάθουν να συμπεριφέρονται στους εργαζόμενους μιας και κανένας δεν κάνει κίνηση θέλω να το επισπευσω αλλά χωρίς την παρά μικρή ιδέα εάν μπορώ να τους κάνω κάποια ζημια

 

 

 

Ανώνυμη καταγγελία δε δέχεται η επιθεώρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ στο ινσομνια φατσα φορα σχεδον ολα σου τα προσωπικα στοιχεια οπως και του εργοδοτη σου, αλλα στην επιθεωρηση εργασιας θες να κρατησεις χαρακτηρα κι ανωνυμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george kesoglu είπε

ετσι οπως τα γράφεις αδυνατώ να βγάλω νόημα τι λες , αν κατάλαβα καλα στις 7  ωρες δεν κάνετε διάλειμμα ??? ποσες ωρες εισαι δηλωμένος την ημέρα ???

Δεν έχω υπογράψει κάποια σύμβαση οι ώρες ανάλογα το πρόγραμμα μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, agrio.imeros είπε

Ανώνυμη καταγγελία δε δέχεται η επιθεώρηση. 

https://www.sepe.gov.gr/odigies-ilektronikon-ypiresion/asfaleia-kai-ygeia-ilektronikes-ypiresies/anonymi-katangelia-2/
 

Δέχονται, το αν αξίζει είναι άλλο θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιχαλη αν πιστεύεις οτι αδικείσαι να πραξεις οτι νομίζεις. Παρε ενα τηλ. στην επιθεωρηση ή απο το λίνκ παραπάνω. Ακομα και επώνυμα, να την κανεις.. "Νομιζω" οτι δεν θα διακινδυνέψεις και "πολλα". Εννοω, οτι δουλεια με φυλλαδια ή παρομοια μπορεις να βρεις, αν κανω λαθος 'σχωρα με !

Πολλοί, αν οχι ολοι , ανω των Αντα (30-40), αν θες ετσι το βρηκαμε (;) ηταν αλλες εποχες (;) ειμασταν μλκς (;) βαριομασταν (;) δεν ξεραμε (;) ΠΟΤΕ, δεν ασχοληθηκαμε με τις εργασιακές αδικιες εις βαρος μας... Συνέπειες ;  Προσωπικα εχω 4-5 χρονια μαυρης εργασιας οταν ημουν στην ηλικια σου. my bad...

Ισως αν καναμε το ελαχιστο δυνατο ολοι μας, να ειχαν βελτιωθει τα πραγματα. Ισως...                                                                                                                                                                Παρα ταυτα δεν το κάναμε. Υποστηκαμε τις συνεπειες και αφησαμε καμένη γη για τους επομενους, εσας τους 20αρηδες. Sry.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις. Το μονο που μου φαινεται περιεργο ειναι τα εργοσιμα , δηλαδη δε σας κολλαει ενσημα ε; Αν σας χρωστουσαν δωρα κλπ να το εκανες, τωρα για αυτο πραγματικα δεν αξιζει. Πιο πολυ ζημια θα τους κανεις αν το κανεις βαιραλ μεσω fb/insta να το μαθουν και να μη πηγαινουν εκει για δουλεια, πες και για τα ενσημα που δε σας κολλανε. Το εργοσιμο ειναι σχεδον αχρηστο, και εγω μπορω να σου κολλησω που δεν ειμαι καν εταιρια, 22 εισαι, μην δουλευεις χωρις ενσημα. Κάποια μετα θα το μετανειωσεις. 
 

Αν θες να τους κανεις ζημια κανε αυτο με τα σοσιαλ και δες αυτο με τα εργοσιμα αν ειναι νομιμο να μη σου κολλανε ενσημα, που μαλλον νομιμ θα ειναι αν βρηκαν παραθυρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Το μονο που μου φαινεται περιεργο ειναι τα εργοσιμα , δηλαδη δε σας κολλαει ενσημα ε;

...

, πες και για τα ενσημα που δε σας κολλανε. Το εργοσιμο ειναι σχεδον αχρηστο, και εγω μπορω να σου κολλησω που δεν ειμαι καν εταιρια, 22 εισαι, μην δουλευεις χωρις ενσημα.

Πριν γράψεις αυτά που έγραψες, έχεις ιδέα τι είναι το εργόσημο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Δε νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις. Το μονο που μου φαινεται περιεργο ειναι τα εργοσιμα , δηλαδη δε σας κολλαει ενσημα ε; Αν σας χρωστουσαν δωρα κλπ να το εκανες, τωρα για αυτο πραγματικα δεν αξιζει. Πιο πολυ ζημια θα τους κανεις αν το κανεις βαιραλ μεσω fb/insta να το μαθουν και να μη πηγαινουν εκει για δουλεια, πες και για τα ενσημα που δε σας κολλανε. Το εργοσιμο ειναι σχεδον αχρηστο, και εγω μπορω να σου κολλησω που δεν ειμαι καν εταιρια, 22 εισαι, μην δουλευεις χωρις ενσημα. Κάποια μετα θα το μετανειωσεις. 
 

Αν θες να τους κανεις ζημια κανε αυτο με τα σοσιαλ και δες αυτο με τα εργοσιμα αν ειναι νομιμο να μη σου κολλανε ενσημα, που μαλλον νομιμ θα ειναι αν βρηκαν παραθυρακι.

Το εργοσιμο είναι και αυτό ένσημο. Υπάρχει ακριβώς για να μπορούν να ασφαλίζουν εργαζόμενους μικρής η περιστασιακής απασχόλησης ακόμα κι από ιδιώτες. Πχ οικιακοί βοηθοί κτλ. Βέβαια, η χρήση τους δεν επιτρέπεται να γίνεται για να αντικαταστησουν τα κανονικά ένσημα ενός μισθωτού, αυτό εξαρτάται από το είδος της δουλειάς την συχνοτητα και τις ημέρες. Πχ δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε φυλλάδια αν πας κάθε μέρα μάλλον απαιτεί κανονική ασφάλιση με δελτίο απογραφής σαν να ήσουν με μισθό η ημερομίσθιο. Λογίζονται ως ένσημα πάντως. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πχ δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε φυλλάδια

Σύμφωνα με το ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ (δες το ποστ μου από πάνω) επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ifaist είπε

Mιχαλη αν πιστεύεις οτι αδικείσαι να πραξεις οτι νομίζεις. Παρε ενα τηλ. στην επιθεωρηση ή απο το λίνκ παραπάνω. Ακομα και επώνυμα, να την κανεις.. "Νομιζω" οτι δεν θα διακινδυνέψεις και "πολλα". Εννοω, οτι δουλεια με φυλλαδια ή παρομοια μπορεις να βρεις, αν κανω λαθος 'σχωρα με !

Πολλοί, αν οχι ολοι , ανω των Αντα (30-40), αν θες ετσι το βρηκαμε (;) ηταν αλλες εποχες (;) ειμασταν μλκς (;) βαριομασταν (;) δεν ξεραμε (;) ΠΟΤΕ, δεν ασχοληθηκαμε με τις εργασιακές αδικιες εις βαρος μας... Συνέπειες ;  Προσωπικα εχω 4-5 χρονια μαυρης εργασιας οταν ημουν στην ηλικια σου. my bad...

Ισως αν καναμε το ελαχιστο δυνατο ολοι μας, να ειχαν βελτιωθει τα πραγματα. Ισως...                                                                                                                                                                Παρα ταυτα δεν το κάναμε. Υποστηκαμε τις συνεπειες και αφησαμε καμένη γη για τους επομενους, εσας τους 20αρηδες. Sry.

Απλώς νιώθω πως εάν δεν κάνει κάποιος κάποια κίνηση πραφανως γτ οι περισσότεροι από εκεί μέσα κάθονται από ανάγκη δεν θα αλλάξει ποτέ αυτή η κατάσταση ως νέος εγώ και να με διώξουν αργότερα δεν θα με απασχολήσει δόξα τω Θεό την υγεία μου την έχω απλώς απο το να φύγω θα τους χαλάσει λιγότερο από να τους κάνω να τρέχουν 

9 ώρες πριν, george kesoglu είπε

ετσι οπως τα γράφεις αδυνατώ να βγάλω νόημα τι λες , αν κατάλαβα καλα στις 7  ωρες δεν κάνετε διάλειμμα ??? ποσες ωρες εισαι δηλωμένος την ημέρα ???

Απλά είναι σαν να μην είμαι δηλωμένος φιλτατε με εργοσημα πληρώνομαι στο σύνολο ....8 ένσημα τον μήνα είναι που κάθε 1-1.5 μήνα μας δίνει το χαρτί με τα εργοσημα μας για να τα πάμε στην αρμόδιο υπηρεσία και να τα μετρήσουν 

9 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Στο μεταξυ στο ινσομνια φατσα φορα σχεδον ολα σου τα προσωπικα στοιχεια οπως και του εργοδοτη σου, αλλα στην επιθεωρηση εργασιας θες να κρατησεις χαρακτηρα κι ανωνυμια.

Οι μισοί από εκεί μέσα με το ζόρι ένα κινητό χειρίζονται δεν με απασχολεί και καθόλου 😂😂😂

3 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Δε νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις. Το μονο που μου φαινεται περιεργο ειναι τα εργοσιμα , δηλαδη δε σας κολλαει ενσημα ε; Αν σας χρωστουσαν δωρα κλπ να το εκανες, τωρα για αυτο πραγματικα δεν αξιζει. Πιο πολυ ζημια θα τους κανεις αν το κανεις βαιραλ μεσω fb/insta να το μαθουν και να μη πηγαινουν εκει για δουλεια, πες και για τα ενσημα που δε σας κολλανε. Το εργοσιμο ειναι σχεδον αχρηστο, και εγω μπορω να σου κολλησω που δεν ειμαι καν εταιρια, 22 εισαι, μην δουλευεις χωρις ενσημα. Κάποια μετα θα το μετανειωσεις. 
 

Αν θες να τους κανεις ζημια κανε αυτο με τα σοσιαλ και δες αυτο με τα εργοσιμα αν ειναι νομιμο να μη σου κολλανε ενσημα, που μαλλον νομιμ θα ειναι αν βρηκαν παραθυρακι.

Σκέψου να δουλεύεις χωρίς κάποια σύμβαση χωρίς σταθερά χρήματα και 3.5€ την ώρα ουσιαστικά είναι 8 ένσημα τον μήνα και δώρα προφανώς και όχι και οι άδειες ....κλάψε....4 μέρες το καλοκαίρι μας έδωσε και βγήκε η δουλειά 2 ημέρες νωρίτερα λόγω του ότι δουλεύαμε και πολλές έξτρα ώρες απόγευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...