Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στον εργοδότη μου στην επιθεώρηση εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μικρε πες στην διαχειρηση να διαγραψει τον θέμα γιατί εάν το δουν ανθρωποι που δεν πρεπει θα μοιραζεις φυλλάδια μεχρι να βγει ο ηλιος απο την δύση. 

Και αν δεν σαρεσει για οποιοδήποτε λόγο μια δουλειά παραιτήσου και πανε στην επόμενη.

Το να σου ζητανε συγκεκριμενα  πραγματα σε ορισμένο χρόνο να ξέρεις όμως ότι είναι σύνηθες.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, acomaedo είπε

Καλό αυτό και μακάρι να δουλέψει. Κατά τα άλλα από εμπειρία, οι ανώνυμες καταγγελίες δεν
προχωρούν. Είτε με τη βοήθεια της επιθεώρησης ,  είτε του κλαδικού σωματείου κτλ. Όταν η
επιθεώρηση θέλει να ελέγξει ένα εργασιακό χώρο μόνο η φιλαρμονική ορχήστρα δεν προηγείται.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όλα να είναι στην εντέλεια από πλευράς επιχείρησης.
Πριν covid ήμουν  μαζί με συναδέλφους στην επιθεώρηση  αντιμέτωποι με το λογιστήριο μια
δημόσιας υπηρεσίας. Στις 2-3 ώρες που βρισκόμασταν εκεί οι υπάλληλοι της επιθεώρησης 
δέχονταν τηλεφωνικές καταγγελίες. Στις ανώνυμες έκλειναν το τηλέφωνο. 
Όπως είπα και πιο πάνω μακάρι να δουλέψει το πράμα μέσω ιντερνετικής καταγγελίας αλλά
όταν επώνυμα δύσκολα βρίσκεις το δίκιο σου ή μπορεί και καθόλου θα ήθελα πολύ να μάθω
την κατάληξη μια ανώνυμης καταγγελίας σε οποιοδήποτε εργασιακό θέμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 'Μιχαλης Γ' είπε

Καλησπέρα ομάδα μιας και θα ήθελα να πάρω μια γνώμη πρώτα από εδώ πριν προβώ σε κάποια κίνηση θα χρειαστώ οποίος γνωρίζει τα φώτα σας 

Το θέμα έχει ως εξής 22 ετών κάνω διανομές φυλλαδίων για τα Discount Market εκ μέρους της ANTEL IKE στην Θεσσαλονίκη

Είναι η τρίτη δουλειά που κάνω περνω εργοσημα χωρίς κάποια σύμβαση απλά κάθε 1-1.5 μήνα μας δίνει τα χαρτιά για τα εργοσημα μας και αυτό 

Το θέμα μου είναι το εξής κατ'εξαιρεσην έναν δυο επόπτες μας οι περισσότεροι για να μην πω όλοι μας έχουν κυριολεκτικά στο τρέξιμο δηλαδη μπορεί να θέλει να βγει το πρόγραμμα σε 6.5 ώρες- 7 ώρες και άμα αργήσουμε να αργήσουμε 10-15 λεπτά σε ακραίες περιπτώσεις μισή ώρα όμως δεν μας δίνουν οουτε ένα διαλλειμα μέσα κυριολεκτικά 5 λεπτά με το ζόρι να μας δίνουν μέσα στις τόσες ώρες γτ δεν επιτρέπει το αφεντικό μας και αυτοί που έχουν οικογενειακά χρόνια την επιχείρηση πολλοί λένε ακόμη και πως εάν θέλουμε να φάμε να φάμε στον δρόμο ενώ μοιράζουμε γρήγορα !!

Σκέφτηκα λοιπόν μετα από αρκετή σκέψη να τους καταγγειλω στην επιθεώρηση εργασίας ανώνυμα (δεν ξέρω εάν γίνεται και ούτε το πώς) 

Απλά θέλω να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα για να μάθουν να συμπεριφέρονται στους εργαζόμενους μιας και κανένας δεν κάνει κίνηση θέλω να το επισπευσω αλλά χωρίς την παρά μικρή ιδέα εάν μπορώ να τους κάνω κάποια ζημια

 

 

 

(Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια)
Ναι, μπορείς να κάνεις ανώνυμη καταγγελία μέσω μιας ηλεκτρονικής φόρμας που υπάρχει. Το αν θα βγει κάτι κανείς δεν το ξέρει (ούτε όσοι σου λένε "δεν θα γίνει τίποτα"). Αν πιστεύεις ότι ο εργοδότης κάνει κάτι παράνομο τότε μπορείς να κάνεις καταγγελία και η ιστορία θα δείξει αν βγει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, dkstopo said:

Μικρε πες στην διαχειρηση να διαγραψει τον θέμα γιατί εάν το δουν ανθρωποι που δεν πρεπει θα μοιραζεις φυλλάδια μεχρι να βγει ο ηλιος απο την δύση. 

Και αν δεν σαρεσει για οποιοδήποτε λόγο μια δουλειά παραιτήσου και πανε στην επόμενη.

Το να σου ζητανε συγκεκριμενα  πραγματα σε ορισμένο χρόνο να ξέρεις όμως ότι είναι σύνηθες.

Το κακο που είναι;Που θέλω να βρω το δίκιο μου ;Ήθελα να μοιράσω την σκέψη μου και τις απόψεις σας φίλε μου και να πάρω και κάποιες γνώμες όσοι γνωρίζουν φυσικά 

 

10 hours ago, dtzgr said:

Πριν γράψεις αυτά που έγραψες, έχεις ιδέα τι είναι το εργόσημο ;

Μια χαζή δικαιολογία για ασφάλιση 

 

10 hours ago, Basilhs23___ said:

Το εργοσιμο είναι και αυτό ένσημο. Υπάρχει ακριβώς για να μπορούν να ασφαλίζουν εργαζόμενους μικρής η περιστασιακής απασχόλησης ακόμα κι από ιδιώτες. Πχ οικιακοί βοηθοί κτλ. Βέβαια, η χρήση τους δεν επιτρέπεται να γίνεται για να αντικαταστησουν τα κανονικά ένσημα ενός μισθωτού, αυτό εξαρτάται από το είδος της δουλειάς την συχνοτητα και τις ημέρες. Πχ δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε φυλλάδια αν πας κάθε μέρα μάλλον απαιτεί κανονική ασφάλιση με δελτίο απογραφής σαν να ήσουν με μισθό η ημερομίσθιο. Λογίζονται ως ένσημα πάντως. 

Όταν δουλεύεις πενθήμερο ημερομίσθιο ποιος ο λόγος να έχω εργοσημο ;Και όχι κανονικό ένσημο με συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dkstopo είπε

Μικρε πες στην διαχειρηση να διαγραψει τον θέμα γιατί εάν το δουν ανθρωποι που δεν πρεπει θα μοιραζεις φυλλάδια μεχρι να βγει ο ηλιος απο την δύση. 

Και αν δεν σαρεσει για οποιοδήποτε λόγο μια δουλειά παραιτήσου και πανε στην επόμενη.

Το να σου ζητανε συγκεκριμενα  πραγματα σε ορισμένο χρόνο να ξέρεις όμως ότι είναι σύνηθες.

Ελλάδα 2021

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Πόσες χιλιάδες βήματα και πόσα φυλλάδια μοιράζεις στο 7ωρο; 

Κοντά στο 25-26.000 βήματα χωρίς τα απογευτινα που είναι +2 ώρες που τα έκοψα λόγω του ότι έβγαλα ένα μικρό πρόβλημα στην επιγονατίδα λόγω των πολλών χιλιομέτρων

Ε τα φυλλαδια δεν τα μετράω είναι η αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ελλάδα 2021

Ελλεηνες 2021. Βλέπεις επίπεδο και σταματάς να αναρωτιέσαι γιατί η χώρα είναι κατεστραμμένη. Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι και οι άλλοι αμέσως να τρολαρουν. Ποτέ δεν τρολαρουμε με τον πόνο του άλλου 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πληρώνεσαι με την ώρα ή την ημέρα;

Την ώρα και συγκεκριμένα 3.5€ όσοι δουλεύουν εκτός Θεσσαλονίκης και όταν τύχει κάποιος να δουλέψει εκτός Θεσσαλονίκης περνουν 4.5€ την ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 'Μιχαλης Γ' είπε

Κοντά στο 25-26.000 βήματα χωρίς τα απογευτινα που είναι +2 ώρες που τα έκοψα λόγω του ότι έβγαλα ένα μικρό πρόβλημα στην επιγονατίδα λόγω των πολλών χιλιομέτρων

Ε τα φυλλαδια δεν τα μετράω είναι η αλήθεια

Κάνεις καλή γυμναστική δωρεάν, να το συνυπολογίσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 'Μιχαλης Γ' είπε

 

Όταν δουλεύεις πενθήμερο ημερομίσθιο ποιος ο λόγος να έχω εργοσημο ;Και όχι κανονικό ένσημο με συμβόλαιο;

Το ίδιο είναι και το εργοσημο. Έπρεπε να το απαιτούσες από την αρχή για συμβόλαιο αλλά το πιθανότερο είναι να μην έβρισκες δουλειές. Προφανώς δεν το θέλουν για να μην είναι δεσμευμένοι, με το εργοσημο πληρώνεσαι ανα ημέρα κι αν γουστάρουν μετά σε σουταρουν, με σύμβαση είναι αλλιώς και έχεις περισσότερα δικαιώματα που μπορείς να απαιτήσεις. Σε αυτές τις δουλειές με φυλλάδια δεν παίζουν ούτε ενσημα με συμβάσεις ούτε τίποτα όπως και σε άλλες, κανονικά δεν θα έπρεπε να γινόταν αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ελλεηνες 2021. Βλέπεις επίπεδο και σταματάς να αναρωτιέσαι γιατί η χώρα είναι κατεστραμμένη. Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι και οι άλλοι αμέσως να τρολαρουν. Ποτέ δεν τρολαρουμε με τον πόνο του άλλου 

Αντιθέτως άμα τύχει οι λίγοι εδώ και την πάθουν ή την έχουν πάθει και απλά έφυγαν απλά δεν βρήκαν το δίκιο τους γτ αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις θα επαναλαμβάνεται το δίκιο προσπαθώ να βρω απλά και να πάρω μερικές ταπεινές απόψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Το ίδιο είναι και το εργοσημο. Έπρεπε να το απαιτούσες από την αρχή για συμβόλαιο αλλά το πιθανότερο είναι να μην έβρισκες δουλειές. Προφανώς δεν το θέλουν για να μην είναι δεσμευμένοι, με το εργοσημο πληρώνεσαι ανα ημέρα κι αν γουστάρουν μετά σε σουταρουν, με σύμβαση είναι αλλιώς και έχεις περισσότερα δικαιώματα που μπορείς να απαιτήσεις. Σε αυτές τις δουλειές με φυλλάδια δεν παίζουν ούτε ενσημα με συμβάσεις ούτε τίποτα όπως και σε άλλες, κανονικά δεν θα έπρεπε να γινόταν αυτό. 

Οι συνθήκες τουλάχιστον πρέπει να είναι αν όχι αξιοκρατικες τουλάχιστον βιώσιμες δεν μπορούμε να τρέχουμε μαραθώνιο είναι τραγικό να μην σε αφήνουν χαλαρό ένα 20λεπτο διαλλειμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...