Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στον εργοδότη μου στην επιθεώρηση εργασίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά στενάχωρο το πόσα άτομα εδώ μέσα πιστεύουν ότι πρέπει να καπαπίνουμε τον εργασιακό μεσαίωνα της Ελλάδας αμάσητα. 

Φίλε Μιχάλη, αν δεν ασχοληθείς εσύ με τα δικαιώματά σου δε θα το κανεί κανείς. Μη το σκέφτεσαι εκδικητικά, "να τους κάνεις ζημιά", απλά να γίνουν άνθρωποι πρέπει. Δε ξέρω που πρέπει να απευθυνθείς, αλλά κάνε τον αγώνα σου και ότι γίνει. Τουλάχιστον θα έχεις κάνει το σωστό, αντίθετα με τη πλειοψηφία. 

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, 'Μιχαλης Γ' είπε

Καλησπέρα ομάδα μιας και θα ήθελα να πάρω μια γνώμη πρώτα από εδώ πριν προβώ σε κάποια κίνηση θα χρειαστώ οποίος γνωρίζει τα φώτα σας 

Το θέμα έχει ως εξής 22 ετών κάνω διανομές φυλλαδίων εκ μέρους της μιας εταιρίας διανομης στην Θεσσαλονίκη

Είναι η τρίτη δουλειά που κάνω περνω εργοσημα χωρίς κάποια σύμβαση απλά κάθε 1-1.5 μήνα μας δίνει τα χαρτιά για τα εργοσημα μας και αυτό 

Το θέμα μου είναι το εξής κατ'εξαιρεσην έναν δυο επόπτες μας οι περισσότεροι για να μην πω όλοι μας έχουν κυριολεκτικά στο τρέξιμο δηλαδη μπορεί να θέλει να βγει το πρόγραμμα σε 6.5 ώρες- 7 ώρες και άμα αργήσουμε να αργήσουμε 10-15 λεπτά σε ακραίες περιπτώσεις μισή ώρα όμως δεν μας δίνουν οουτε ένα διαλλειμα μέσα κυριολεκτικά 5 λεπτά με το ζόρι να μας δίνουν μέσα στις τόσες ώρες γτ δεν επιτρέπει το αφεντικό μας και αυτοί που έχουν οικογενειακά χρόνια την επιχείρηση πολλοί λένε ακόμη και πως εάν θέλουμε να φάμε να φάμε στον δρόμο ενώ μοιράζουμε γρήγορα !!

Σκέφτηκα λοιπόν μετα από αρκετή σκέψη να τους καταγγειλω στην επιθεώρηση εργασίας ανώνυμα (δεν ξέρω εάν γίνεται και ούτε το πώς) 

Απλά θέλω να το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα για να μάθουν να συμπεριφέρονται στους εργαζόμενους μιας και κανένας δεν κάνει κίνηση θέλω να το επισπευσω αλλά χωρίς την παρά μικρή ιδέα εάν μπορώ να τους κάνω κάποια ζημια

 

 

 

τηλέφωνο στο εισαγγελάτο ή στον αυτιά αυτοί ψοφάνε για κάτι τέτοια .........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fmarulezkd είπε

Πραγματικά στενάχωρο το πόσα άτομα εδώ μέσα πιστεύουν ότι πρέπει να καπαπίνουμε τον εργασιακό μεσαίωνα της Ελλάδας αμάσητα. 

Φίλε Μιχάλη, αν δεν ασχοληθείς εσύ με τα δικαιώματά σου δε θα το κανεί κανείς. Μη το σκέφτεσαι εκδικητικά, "να τους κάνεις ζημιά", απλά να γίνουν άνθρωποι πρέπει. Δε ξέρω που πρέπει να απευθυνθείς, αλλά κάνε τον αγώνα σου και ότι γίνει. Τουλάχιστον θα έχεις κάνει το σωστό, αντίθετα με τη πλειοψηφία. 

Αυτό είναι κάτι που στην ηλικία μου δεν βλέπουν πολλοί ακόμη και σε άλλα εργασιακά θέματα με έχουν πάει κόντρα ενώ απλά αυτό που ζητάω είναι να δουλεύω με αξιοπρέπεια πάνω απ'ολα ενώ πήγα σε αρκετές συνεντευξεις για δουλειές αλλά στα παρουσιάζουν όλα ρόδινα σε κάνουν να νιώθεις ωραία ενώ η πραγματικότητα μετά σου χτυπάει την πόρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Ukforthemoment said:

Για ποιον λες;

Ξαναδιάβασα από την 1η σελίδα για να δω ακριβώς τι ειπώθηκε. Λογικά εσένα εννοεί, καθώς του προτείνεις να παραιτηθεί, ως (καλύτερο; ) χουνέρι από μια πιθανή καταγγελία.

Διαφωνώ βέβαια, ούτε το αυτάκι του δε θα ιδρώσει (και μπορεί για τιμωρία να του αφήσει απλήρωτη και καμία μέρα εργασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Ξαναδιάβασα από την 1η σελίδα για να δω ακριβώς τι ειπώθηκε. Λογικά εσένα εννοεί, καθώς του προτείνεις να παραιτηθεί, ως (καλύτερο; ) χουνέρι από μια πιθανή καταγγελία.

Διαφωνώ βέβαια, ούτε το αυτάκι του δε θα ιδρώσει (και μπορεί για τιμωρία να του αφήσει απλήρωτη και καμία μέρα εργασίας).

Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου ο ίδιος είχε πει ως προειδοποίηση έμμεσα πως όποιος φύγει από εδώ και θέλει να ξανά γυρίσει μελλοντικά δεν θα τον αφήσει να ξανά πάει ...δεν κάνει και κάτι για να κρατήσει τους υπαλλήλους του και περισσότερο λυπάμαι αυτούς που δουλεύουν μαζί του γτ έχει και ρόλο επόπτη που δεν τους αφήνει ανάσα να πάρουν και βαράνε 10ωρα 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Ξαναδιάβασα από την 1η σελίδα για να δω ακριβώς τι ειπώθηκε. Λογικά εσένα εννοεί, καθώς του προτείνεις να παραιτηθεί, ως (καλύτερο; ) χουνέρι από μια πιθανή καταγγελία.

Διαφωνώ βέβαια, ούτε το αυτάκι του δε θα ιδρώσει (και μπορεί για τιμωρία να του αφήσει απλήρωτη και καμία μέρα εργασίας).

Τοτε λεει σαχλαμάρες ,εχω γράψει τι δουλειά κάνω και τι δουλειες έκανα Ελλάδα.Εχω γράψει και πως σταμάτησα απο τον τελευταίο εργοδότη μου στην Ελλάδα και ναι πιστεύω ότι πιο πολύ τους πονάει όταν δείχνεις ότι δεν τους έχεις ανάγκη.Η φάτσα του μολις του είπα ότι παραιτούμαι ήταν όλα τα λεφτά.Καθε εμπόδιο για καλό,ή όπως λεει ένας Ρουμάνος φιλος κάθε κλωτσιά στον κωλο σε πάει πιο μπροστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dtzgr είπε

Πριν γράψεις αυτά που έγραψες, έχεις ιδέα τι είναι το εργόσημο ;

Το εργοσιμο ξερω τι ειναι, εαν θελεις ξερω και ανθρωπο να σου κολλησει και αρκετα τετοια για να δειξει εξοδα 😂😂αυτο που δεν ξερω ειναι αν διαβασες καλα την απαντηση μου στο παιδι η απλα αν δεν καταλαβες τι εγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Το εργοσιμο ξερω τι ειναι, εαν θελεις ξερω και ανθρωπο να σου κολλησει και αρκετα τετοια για να δειξει εξοδα 😂😂αυτο που δεν ξερω ειναι αν διαβασες καλα την απαντηση μου στο παιδι η απλα αν δεν καταλαβες τι εγραψα. 

Φαίνεται ότι δεν καταλάβα ποιο είναι το πρόβλημά σου με το εργόσημο και τι προσπαθείς να αποδείξεις λέγοντας ότι ξέρεις και άνθρωπο να μου κολλήσει αρκετά τέτοια (προφανώς ανευ αξίας κατά τη γνώμη σου).

Αν έχεις κάτι να πεις, πες το με λεπτομέρειες και μη μιλάς με γρίφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Από τα πιο σωστά σχόλια εδώ μέσα. 

Επίσης εκείνοι που δεν μένουν στην Ελλάδα η έχουν επαφή με την ελληνική πραγματικότητα καλό είναι να βγουν για καμία μπίρα με τους υπόλοιπους βαλκανιους και μεσοανατολιτες (αν ναι οι της Islamabad δεν πίνουν αλκοόλ μόνο κόκα) - χωρίς κανένα ίχνος ρατσιμου η ειρωνίας το σχόλιο μου.

Ο καθένας να κοιτάει την δουλειά του και την χώρα που βρίσκεται. Ήμουν και εγώ για χρόνια εξωτερικό με μισθούς 30+ το χρόνο. Δεν σχολίαζα όμως τα πάντα που αφορούσαν την Ελλάδα γιατί ΔΕΝ με ενδιέφερε. Εμένα άλλου. 

Και για να το συνεχίσω εκει σε αυτές τις χώρες (εσείς που λέτε ο φίλος το κάνει γαργάρα) μόλις πάει 1 το μεσημέρι ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τη δουλειά και κάθονται και τρώνε μπροστά στους πελάτες-κοσμο. Για να κατανοήσετε τι σημαίνουν εργασιακά και ανθρώπινα δικαιώματα. 

ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΚΟΜΑ;

Στα 22-25 σε αυτές τις χώρες ΓΙΝΕΣΑΙ διεύθυντης/Store Manager/District Manager/αρχισερβιτορος/αρχι engineer κλπ. 

Με λίγα λόγια ΔΕΝ περίμενες να φτάσεις 40-50 για να πάρεις μια νορμαλ αναβάθμιση η να κάλεσε να μοιράζεις φυλλάδια μέχρι τα 30 για 5 ευρώ την ώρα. Αυτά για περαιτέρω συλλογισμό.

Δυστυχώς η νοοτροπία ΑΥΤΗΣ της χώρας είναι κάτι μεταξύ Βόρειας Ευρώπης και Σαρία πλησιάζοντας το δεύτερο. 

συγνώμη δηλαδή, μόλις αποφοιτήσεις σε βάζουν διευθυντή; και ποιοι δουλεύουν βοηθοί; εργάτες; οι 18χρονοι; το ότι εάν έχεις τα προσόντα, έχεις μεγαλύτερη ανέλιξη ισχύει. όμως στην Ελλάδα είναι πολύ λίγες οι μεγάλες εταιρείες που μπορούν να υποστηρίξουν μία μεγάλη εξέλιξη. οι πλειονότητα των εταιρειών στην Ελλάδα είναι είτε οικογενειακές, είτε έως 10 άτομα. το μόνο που έχουν καλύτερο στο εξωτερικό, είναι οι συνθήκες εργασίας. που και πάλι εξαρτάται από τον τομέα.

στην Ελλάδα για να πάρεις χρήματα σε εταιρεία, πρέπει να γίνεις απαραίτητος. να έχεις προσόντα, να φας πολλά σκ***΄'α. όταν έχεις 20% ανεργία, οι εργασίες που δεν χρειάζονται ειδίκευση, πληρώνουν ελάχιστα και μάλιστα και με τον νόμο. και υπάρχουν πολλές εταιρείες στην Ελλάδα που φτάνουν να πληρώνουν ΠΟΛΛΑ, αλλά μόνο στους απαραίτητους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι 45 χρονων και τυχεροs οτι κολλαω ενσημα σερι απο τα 18 μου λογω του οτι παντα σε οποιεs δουλειεs πηγα-αλλαξα ειτανε και ειναι μεχρι και σε αυτην που ειμαι τωρα κυριοι στα παντα ολα τουs στο θεμα υποχρεωσεων τουs απεναντι μου..ποτε δεν πηγαινα σαν το σκυλι στο αμπελι και οτι βγει.....θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θεs την ακολουθαs....θα ψαχνεσαι παντα για δουλειεs μεσω φιλων κτλ....ρωτωνταs παs στην πολη λενε....που εισαι ειναι καλα εκει?...κυριοι στιs υποχρεωσειs τουs κτλ...θελουνε ατομα..?..μπορειs να πειs μια κουβεντα?..κτλ..κτλ...θα το ψαχνειs πρωτα τι παιζεται για να μην τρωs πακετα...δεν ειναι καμια σοβαρη δουλεια αυτη που εισαι τωρα....παρατα την και ψαξου για εταιριεs που απασχολουν μεγαλο αριθμο εργαζομενων και το πανε κατα γραμμα στα θεματα δικαιωματων απεναντι στο θεμα εργατικο δυναμικο τουs....οι φιλοι κοντινοι σου παντα βοηθανε να μπειs σε σωστο δρομο..τουλαχιστον εμενα μεχρι τωρα φιλοι με βοηθαγανε και με βαζανε σε σωστεs δουλειεs που ξερω βρεξει χιονισει οτι ο μισθοs ενσημο και οτι δικαιουσε θα πεσει στην ωρα τουs με ουτε λεπτο καθυστερηση...και βεβαιωs εγω κυριοs στα παντα ολα μου για να μην εκθετω αυτουs που με προτειναν με αποτελεσμα να καθομαι χρονια σε δουλειεs και οχι να τα παραταω μονοs κτλ...ολα αυτα στα γραφω στο φιλικο...μολιs ξεκινησα σε καινουργια εταιρια δουλεια με πολλα κιλα χχχ το ονομα τηs που δεν κανει την παραμικρη λαμογια στο πρωσοπικο τηs που απασχολει....και δινω ολο το ειναι μου και εκτιμαται απο αυτουs.....ειθελα απλα να στα γραψω ολα αυτα διοτι στιs αρχεs μαs σχεδον ολοι μαs μετα το περαs στρατιωτικηs θητειαs περασαμε απο αυτα τα καναλια προβληματισμων για το μελλον μαs το εργασιακο....καλη πορεια να εχειs στο γενικα σου..

Επεξ/σία από Christos_Tz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιριες διανομης φυλλαδιων ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια χωρου εργασιας.

Εχεις συγκεκριμενο εργο που πρεπει να εκτελεσεις (τομεις που γινεται η διανομη)

Εχεις συγκεκριμενη ομαδα (διανομεις και εποπτες που ανεφοδιαζουν με φυλλαδια)

Και βεβαια εχεις και σφιχτο προγραμμα (δεν μπορεις να μοιραζεις μεχρι το βραδυ φυλλαδια εκτος και αν συμφωνησει ο πελατης για κατι τετοιο)

Το ποσο θα σε <<γκαζωσει>> ο εποπτης εχει να κανει με το ποσο <<γκαζωνει>> το αφεντικο της εταιριας τον εποπτη, δεν εχει προηγουμενα μαζι σου.

Παντως σε γενικες γραμμες οι μεγαλες εταιριες διανομης φυλλαδιων εχουνε την παραπανω δομη και σιγουρα κανεις διαλλειματα.

Μην ξεχνας ποτε ομως οτι πισω το απλο που βλεπεις εσυ, το μοιρασμα door to door, κρυβεται μια τεραστια οργανωση και μια αμειλικτη αγορα.

Δικη μου αποψη στο θεμα, αν θες να κανεις κατι καλο στον εαυτο σου βρε μια παρομοια δουλεια σε μια <<μεγαλη>> εταιρια του χωρου. Ειδικα Αθηνα υπαρχουνε τουλαχιστον 3 που ειναι πραγματι μεγαλες με γραφεια σε αρκετα σημεια του λεκανοπεδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...