Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα αυξήσει την τιμή στο iPhone 13 λόγω του αυξημένου κόστους παραγωγής του νέου επεξεργαστή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dasimo είπε

Όλοι τα έχουν με την apple.....κανείς δεν βλέπει ότι για να πάρει ναυαρχίδα android πρέπει να σκάσει χιλιάρικο+ πλέον 

Eιπαμε, το ονομα ειναι που δημιουργει παθη και εξαψεις.

 

2 λεπτά πριν, elteo είπε

Εγώ τα έχω με την Apple γιατί αυτή ξεκίνησε το γαϊτανάκι των τιμών κι έφτασαν τα smartphones να κοστίζουν περισσότερο από Η/Υ, κονσόλες, τηλεοράσεις και ότι ηλεκτρονικό κυκλοφορεί. Είμαστε οκ τώρα?

Η Apple καλως ανεβασε τιμες (αν το δεις χωρις παρωπιδες) οι κινεζιες γιατι ανεβασανε, εχεις καποια εξηγηση?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Eιπαμα, το ονομα ειναι που δημιουργει παθη και εξαψεις.

 

Η Apple καλως ανεβασε τιμες (αν το δεις χωρις παρωπιδες) οι κινεζιες γιατι ανεβασανε, εχεις καποια εξηγηση?

Γιατί είδαν φως και μπήκαν. Το θέμα δεν είναι πόσο πουλάς κινέζε αλλά αν σε αγοράζουν. Εξου και η τεράστια πτώση μετά από 1 μήνα ξερωγω. Δεν θα έπρεπε να κοστίζει καμία ναυαρχίδα κανενός τόσο. Ακόμα και για τους αμερικανούς είναι πολλά τα $$$. Πόσο μάλλον για τους υπόλοιπους.

Επεξ/σία από elteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elteo είπε

Γιατί είδαν φως και μπήκαν. Το θέμα δεν είναι πόσο πουλάς κινέζε αλλά αν σε αγοράζουν. Εξου και η τεράστια πτώση μετά από 1 μήνα ξερωγω. Δεν θα έπρεπε να κοστίζει καμία ναυαρχίδα κανενός τόσο. Ακόμα και για τους αμερικανούς είναι πολλά τα $$$. Πόσο μάλλον για τους υπόλοιπους.

Προσωπικα θεωρω τις τιμες της xiaomi π.χ αρκετα λογικες για αυτο που δινουνε.

Να τωρα τυχαια  ενα κινητο, το θεμα ειναι αν αξιζει τα λεφτα του>

xiaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimdem582 είπε

Όμως αφαιρώντας φορτιστή, ακουστικά και μικραίνοντας τη συσκευασία γιατί δεν μείωσε το κόστος;;;

Γιατι μεγαλωσε το Bonus των στελεχων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elteo είπε

Εγώ τα έχω με την Apple γιατί αυτή ξεκίνησε το γαϊτανάκι των τιμών κι έφτασαν τα smartphones όλων να κοστίζουν περισσότερο από Η/Υ, κονσόλες, τηλεοράσεις και ότι ηλεκτρονικό κυκλοφορεί. Είμαστε οκ τώρα?

Δήλαδη η apple φταίει και όχι ότι τα smartphone σε σύγκριση με κάποια χρόνια πίσω έχουν καταντήσει υπερυπολογιστές πλεόν, γιατί η σμυκρινση της τεχνολογίας είναι τσάμπα…. Αν και νόμιζα ότι όσο πιο μικρό και δυνατό κάνουν ένα αντικείμενο τόσο πιο μεγάλο κόστος εχει κατασκευής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σχολιάζουν για τις τιμές των ναυαρχίδων, αλλά όλοι αγοράζουν είτε περασμένα μοντέλα είτε κινητά των 150-300 ευρώ και τα κρατάνε και 3 χρόνια.

Για εμένα το ζήτημα είναι τι θα δρουν, να μειώσουν τον χρόνο που έχουμε εφεύρει μόνοι τους στις συσκευές; Λιγότερα updates φαίνεται να μην μας ενδιαφέρει, περισσότερα updates για να σέρνετε; Λιγότερη ζωή μπαταρίας; Device as Services;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChownTuen είπε

Για εμένα το ζήτημα είναι τι θα δρουν, να μειώσουν τον χρόνο που έχουμε εφεύρει μόνοι τους στις συσκευές; Λιγότερα updates φαίνεται να μην μας ενδιαφέρει, περισσότερα updates για να σέρνετε; Λιγότερη ζωή μπαταρίας; Device as Services;

Αυτό είναι το θέμα. 

Παίρνεις ένα κινητό ή pc και πετάει. Βγαίνουν τα updates και μετά 4 χρόνια δεν ανοίγει ούτε browser 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο! Και εις ανώτερα! Σε λίγο θα καταργήσουν και το κουτί όπως το φορτιστή και παρόλαυτά η τιμή θα συνεχίσει να ανεβαίνει. Άραγε, αν για μια έκδοση iPhone τους γυρίζαμε την πλάτη και χάνανε δισεκατομμύρια θα συνέχιζαν να είναι το ίδιο αλαζόνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άραγε πόσοι χρησιμοποιούμε το 100% των δυνατοτήτων ενός κινητού?

Με τον ίδιο τρόπο που δεν παίρνουμε όλοι Πόρσε (κ ας τη ζηλεύουμε...) δεν χρειάζεται να παίρνουμε και όλοι ναυαρχίδες...

Οι εταιρείες παρεμπιπτόντως δεν έχουν υποχρέωση να σκεφτούν τον καταναλωτή που δεν θέλει... επιβιώνουν με τον καταναλωτή που θέλει.

Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα πόσοι από δω μέσα σε μία διευθυντική καρέκλα  θα έλεγαν "μιας που αυξήθηκε η τιμή των τσιπς ας μειώσουμε το κέρδος μας να κρατήσουμε τις τιμές σταθερές γιατί στην Ελλάδα δεν βγαίνουν μάνα μου..."

Ωστόσο, δεν ήρθε σπίτι σας να σας το πουλήσει με το ζόρι. Αντιθέτως ακόμη και το iPhone 6s παίρνει το iOS 15. Κι ακόμη κ αν δεν συνέβαινε αυτό θα έβγαζε ακόμη ενημερώσεις ασφαλείας για το 14 για κάμποσο διάστημα ακόμη και θα ήταν πλήρως λειτουργικό για κινητό 6ετίας πλέον...

Μη χαλιέστε επειδή μία εταιρεία και κάθε εταιρεία κάνει τη δουλειά της.

Τα φιλιά μου ολούθε

Επεξ/σία από NasstasjiaP
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimdem582 είπε

Όμως αφαιρώντας φορτιστή, ακουστικά και μικραίνοντας τη συσκευασία γιατί δεν μείωσε το κόστος;;;

Αυτό ακριβώς πήγα να γράψω.Μαύρο θέλουν όλοι για 1-2 χρόνια για να στρώσουν.Θα ανεβάσει την τιμή σε ένα κινητό εμφανισιακά ίδιο με μοντέλο του 2017 που από πέρσυ δεν το πουλάει με φορτιστή,αλλά στην ίδια τιμή,πράγμα που σημαίνει αύξηση 40 ευρώ και φέτος εννοείται πάλι αύξηση γιατί ο παραγωγός ανέβασε τις τιμές.Εχει φτάσει να κοστίζει ένα κινητό 1.500 ευρώ και να λέμε ε Iphone είναι να μην τα δώσω;(αξίζει).Μιλάμε για ποσό που παίρνεις ένα πολύ καλό κινητό,μία πολύ καλή τηλεόραση και ένα λάπτοπ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής κοστίζει κάτω από 30€.

Ακόμα και 10% να αυξηθεί η τιμή του, η αύξηση του επεξεργαστή θα είναι 3€.

Πόση να είναι η αύξηση στην τιμή του κινητού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Άραγε πόσοι χρησιμοποιούμε το 100% των δυνατοτήτων ενός κινητού?

Με τον ίδιο τρόπο που δεν παίρνουμε όλοι Πόρσε (κ ας τη ζηλεύουμε...) δεν χρειάζεται να παίρνουμε και όλοι ναυαρχίδες...

Οι εταιρείες παρεμπιπτόντως δεν έχουν υποχρέωση να σκεφτούν τον καταναλωτή που δεν θέλει... επιβιώνουν με τον καταναλωτή που θέλει.

Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα πόσοι από δω μέσα σε μία διευθυντική καρέκλα  θα έλεγαν "μιας που αυξήθηκε η τιμή των τσιπς ας μειώσουμε το κέρδος μας να κρατήσουμε τις τιμές σταθερές γιατί στην Ελλάδα δεν βγαίνουν μάνα μου..."

Ωστόσο, δεν ήρθε σπίτι σας να σας το πουλήσει με το ζόρι. Αντιθέτως ακόμη και το iPhone 6s παίρνει το iOS 15. Κι ακόμη κ αν δεν συνέβαινε αυτό θα έβγαζε ακόμη ενημερώσεις ασφαλείας για το 14 για κάμποσο διάστημα ακόμη και θα ήταν πλήρως λειτουργικό για κινητό 6ετίας πλέον...

Μη χαλιέστε επειδή μία εταιρεία και κάθε εταιρεία κάνει τη δουλειά της.

Τα φιλιά μου ολούθε

Συμφωνώ απόλυτα. Ο κάθε ένας εδώ μέσα με βασικό μισθό 500€ που ζει στο ενοίκιο, νομίζει ότι η Apple έχει αυτόν στο μυαλό της όταν βγάζει νέο μοντέλο και γκρινιάζει που δεν μπορεί να το πάρει! Κι εγώ iphone έχω, αλλά έχω ακόμα το xs max και αν θα πάρω το 13 θα το πάρω μετά από 1 χρόνο μεταχειρισμένο. Κάποιος όμως που βγάζει 5.000€ το μήνα θα το πάρει day one. Ο καθένας ότι μπορεί...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Το παρόμοια ισχύ για το είπες βρε συ? Παίζει το iPhone τα παιχνίδια που παίζει ένα ps5? Το ps5 βγάζει 12000gflops ένα iPhone 1500. Το 12% της ισχύς δηλαδή ενός ps5. Προφανώς και είναι προϊόντα που δεν συγκρίνονται απλά στάθηκα στο ίδια ισχύ γιατί μου φάνηκε κάπως να θεωρούμε ότι ισχύ αυτό τουλάχιστον στα γραφικά. 

Ξέρω ότι βγάζει κοντά στα 11000 gflops, μπορεί και να κάνω λάθος… 😊

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

Δεν διαφωνώ, από την άλλη και στην αγορά των κινητών μπορείς να πάρεις το 80-90% της εμπειρίας ενός κινητού των 1200€ στο 1/3 των χρημάτων.

 

Τα οποία έχουν αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις βέβαια… 😉

7 ώρες πριν, NickTG είπε

Γενικά έχει 500€ και σίγουρα αυτή τη στιγμή αξίζει περισσότερο τα λεφτά του από οποιαδήποτε κινητό. 

Πρακτικά όταν βγήκε δεν έβγαζαν κέρδος. Δεν ξέρω τώρα τι παίζει. 

Ποια εταιρεία βγάζει κινητό με ζημιά? 

Κατά τα άλλα δεν έχουν καμία σχέση ως προϊόντα και δεν έχει νόημα καμία σύγκριση. 

Όπως είχε παραδεχθεί ο ceo της Xiaomi υπάρχουν μοντέλα της στα οποία έμπαιναν μέσα ειδικά στα πρώτα χρόνια που προσπαθούσε να φτιάξει όνομα, πιστεύω ότι στη σειρά poco ακόμα πράττει αυτή την τακτική…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...