Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα αυξήσει την τιμή στο iPhone 13 λόγω του αυξημένου κόστους παραγωγής του νέου επεξεργαστή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση ότι τσάμπα τρωγόμαστε... Ζούμε σε μια καταναλωτική κοινωνία. Όσοι έχουν να διαθέσουν θα πάρουν. Αυτοί που κωλύονται θα βολευτούν με κάτι άλλο. Τι να κάνουμε, έτσι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Κι όμως budget συσκευές όπως τα ποκο έχουν ενίοτε περασμένης χρονιάς οθόνη σάμυ, όπως και τα iphone μέχρι προσφάτως. Έχω την εντύπωση ότι το realme gt έχει τώρα, στα 380 το είδα προχθές, αρκετά καλή τιμή, σάμυ οθόνη.

Πιθανώς να έχουν παλαιότερες οθόνες. Και προφανώς αυτές είναι και πολύ φθηνότερες από το να πάρεις τις καινούριες. Τα iPhone πώς έχουν παλιές οθόνες ότι κάθε χρόνο πάνε δίπλα δίπλα με τις οθόνες που βάζει η samsung στα S series της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Δηλαδή αγοράζεις laptop αντίστοιχης τιμής με MacBook και το πολύ 4 χρόνια μετά απλά σέρνεται, σωστά? 

Εσύ με το iPhone πως την παλεύεις? 

Βέβαια το ζήτημα δεν είναι η πάλη αλλά το ότι μια χαρά υπάρχουν κινητά που τρέχουν άψογα μετά από 3-4 χρόνια και δεν λέγονται iPhone. 

Όχι ίδια τιμή. Κάπου στα 750 με 800 είναι το οριο μου.ούτε πιο πάνω ούτε πιο κάτω.Αλλά σοβαρά τωρα μετά από 3 4 χρόνια σέρνονται. 
Τωρα έχω ένα μικρό της ASU’s. κάπου στα 480 το πηρα Αμερική εδώ κάνει κάπου στα 800. 
Με το iPhone δεν ξέρω είναι το μοναδικό κινητό που το έχω ενάμιση δυο χρόνια και δεν μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά δουλεύει άψογα. Πριν είχα s8 , s9 note 9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν η Sony δεν επιδοτούσε τις κονσόλες της, ουσιαστικά κάπου εκεί θα έπρεπε να ήταν οι τιμές τους… βέβαια είναι άκυρη η σύγκριση ενός κινητού και μιας κονσόλας μιας και στο 1/100 του όγκου της έχουμε παρόμοια ισχύ, οθόνη, μπαταρία, κάμερες και 5G σύνδεση…

Παρόμοια ισχύ? Εντάξει, είπαμε σχολιάζεις υπέρ της Apple σε κάθε θέμα, αλλά όχι και έτσι. 

Επισης όταν ένα gaming pc κάνει στην καλύτερη 1500 ευρώ (με msrp τιμές), μια χαρά είναι τα ps5/xsx στα 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 σελίδς σχόλια σε μια είδηση που στη 2η κιόλας παράγραφο γράφει :

Αναφορά σε κείμενο

Πληροφορίες αναφέρουν ότι η TSMC σκοπεύει να αυξήσει τα κόστη της παραγωγής chips, κάτι που θα επηρεάσει όλους τους σημερινούς πελάτες της, συμπεριλαμβανομένου και της Apple

Στα τον τιμών τώρα καθώς ακούγονται πάλι όροι όπως υπερκοστολόγηση , πρόβατα  , μποϊκοτάζ κλπ ωραία....να πω πως είναι κλασσικά σχόλια απο άτομα που δεν θα αγόραζαν ούτος ή άλλως.Επίσης τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω πολλούς(για να μην πω κανένα και φανώ γραφικός) που να αγόρασε ένα iphone και στη συνέχει να θεωρεί πως τον έπιασαν κότσο και πως πλήρωσε δυσανάλογα.

Στην τελική τα iphone έχουν τόσο καλό re-sell value που μπορείς να το πάρεις να το δουλέψεις και αν δεν σου αρέσει ή νιώθεις πως σε αξαπάτησαν,  σε 2-3-4 μήνες  το πουλάς με μια χασούρα 10-15% και πάς σε κάτι άλλο. 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Πιθανώς να έχουν παλαιότερες οθόνες. Και προφανώς αυτές είναι και πολύ φθηνότερες από το να πάρεις τις καινούριες. Τα iPhone πώς έχουν παλιές οθόνες ότι κάθε χρόνο πάνε δίπλα δίπλα με τις οθόνες που βάζει η samsung στα S series της;

Η apple αγόραζε πάντα μια γενιά πίσω, η σαμυ ήθελε να πουλήσει τις τελευταίες αλλά η apple δεν τις έπαιρνε. Έτσι ήταν μέχρι το iPhone 11 αν θυμάμαι καλά, δεν ξέρω τι έχει γίνει τώρα. Μια η δυο γενιές πίσω δεν σημαίνει χειρότερη απεικόνιση, αυτό είναι θέμα καλιμπραρισματος, γιαυτό τα iPhone συνήθως αν και έχουν σαμυ οθόνη έχουν όμως συνήθως καλύτερη εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snips είπε

Πες μου τι κάνεις με ένα κινητό των 1500 που δεν μπορείς να κάνεις με ένα αντίστοιχο των 500 πχ. Και μου πεις για κάμερα. Πόσο ποσοστό των προβάτων ανεξάρτητου εταιρείας πιστεύεις γνωρίζουν πως θα χρησιμοποιήσουν την κάμερα των x mpixels αποτελεσματικά; 

Συνεχίστε να προσπαθείτε να πείσετε τον κόσμο ότι είναι υγιές το σπορ την άχρηστης υπερκατανάλωσης. 

@KostasKri

Άσε ειδικέ. Δεν πείθεις με τα δήθεν. Τα υλικά είναι τα ίδια που χρησιμοποιεί και η χψζ εταιρία της Κίνας. Ο κύκλος ζωής είναι ο ίδιος. Τα μεταφορικά επίσης. Αυτό που αλλάζει, είναι ότι οι ίδια η πελατεία της apple νομίζει οτι αποτελεί ειδική κάστα ανθρώπων. Παράγει κάτι η Αμερική και μας διαφεύγει? 

Επίσης μίλησες για κώδικα; Σοβαρά; Πόσο % χρησιμοποιείται κώδικας του ios παγκοσμίως; Σε όλες τις υπόλογιστικες συσκευές. Μπάοκ είσαι αφού...έ?

 

Αλήθεια τώρα;;  τα υλικά και τα components των ναυαρχιδων των 1000€ είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί ο κάθε Κινέζος σε κινητά των 200;; . Επίσης ο κώδικας του ios στοιχίζει το ιδιο στην Apple όσο και το Android skin που βάζει στα κινητά του ο κάθε Κινέζος;; 😂 πραγματικά ελπίζω να κάνεις πλάκα. Μάλλον είπες να γράψεις ένα σχόλιο χαρακτηριζοντας ως πρόβατα και ηλίθιους ανθρώπους που κάνουν διαφορετικές επιλογές από εσένα λόγω του κόμπλεξ σου. 🙁🙁

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μάλλον είπες να γράψεις ένα σχόλιο χαρακτηριζοντας ως πρόβατα και ηλίθιους ανθρώπους που κάνουν διαφορετικές επιλογές από εσένα λόγω του κόμπλεξ σου. 🙁🙁

Το περίεργο θα ήταν σε σχόλιο του φίλου μας να μην υπήρχε έστω και ένας χαρακτηρισμός ή διάθεση παντογνώστη… 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συγκρίσεις που κάνετε μεταξύ Android ναυαρχίδων και iPhones από την αρχή του θέματος, κλασσικά σε κάθε θέμα της Apple και των iPhones, είναι το βασικό πρόβλημα και ο λόγος που οι συζητήσεις αυτές θα είναι ατέρμονες κι ο καθένας θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του. Κι όχι, δεν θα γράψω το κλασσικό "πόσα Android smartphones κυκλοφορούν τον χρόνο και πόσα iPhones λανσάρει η Apple."

Θα ρωτήσω απλά, πόσες άλλες εταιρείες με iOS υπάρχουν εκεί έξω εκτός των Apple συσκευών; Ποιες είναι οι άλλες ανταγωνιστικές εναλλακτικές προτάσεις των iPhones που φοράνε το ίδιο λειτουργικό; Μάλλον καμία! Οπότε κάπως έτσι μπορεί να καταλάβει κάποιος, πως τα iPhones είναι μια κατηγορία μόνα τους και μπορεί η Apple και η οποιαδήποτε Apple, να τιμολογεί όσο της καπνίσει. Δεν έχει καμία σημασία εάν η εκάστοτε Android ναυαρχίδα έχει μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη, αν έχει 144Hz refresh rate, αν έχει 12GB RAM και τα iPhones δεν έχουν σχεδόν ούτε τα μισά από αυτά. Γιατί απλούστατα αυτά στο Android μπορείς να τα βρεις σε 4-5 επιπλέον άλλους παίχτες στην αγορά. Βέβαια τα iPhones μπορεί να υπερτερούν σε άλλους τομείς (A bionic chips, πιο polished λειτουργικό από τα περισσότερα Androids, μακροχρόνια υποστήριξη) αλλά αυτό είναι πάλι μια συζήτηση που θα κάνουν μόνο όσοι θέλουν να μπλέξουν τα μπούτια τους στην παραπάνω άκυρη σύγκριση.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν ενα ανεκδοτο παλια με μια φερραρι και ενα φιατακι, σε ενα φαναρι

Ρωταει ο οδηγος του φιατ τον τυπο με την φερραρι>

Σου βγηκε καλο αυτο που πηρες, γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορουνε και πολλα...

Αυτο μου θυμιζουν μερικα σχολια εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πολύ αξία δίνουνε και δίνουμε σε ένα τηλεφωνακι οποιασδήποτε μάρκας, το οποίο δυστυχώς τις πιο πολλές φορές μας γίνεται εμμονή και καταντάει για πολλούς η μοναδική ασχολία και διασκέδαση . 

250-400€ για κινητό είναι υπέρ αρκετά .Υπέρβαση μπορεί να κάνει κάποιος που θέλει σούπερ κάμερες για να το έχει αντί για φωτογραφική 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...