Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο server για website hosting


edekei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, youraccount είπε

Και πάλι ακριβότερα θα πληρώσεις εκεί που λες για σαπάκι. Αυτο λέει, οι τιμές είναι πάτωμα.

Εξηγεις λιγο τι εννοεις; Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ενας dedicated κτηνος θα βγει πιο φτηνα απο ενα k8s cluster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Εξηγεις λιγο τι εννοεις; Αν καταλαβα καλα εννοεις οτι ενας dedicated κτηνος θα βγει πιο φτηνα απο ενα k8s cluster?

Ναι σε λογικές περιπτώσεις. Με 300 ευρώ max παίρνεις κτήνος, άρα το χρειάζεσαι. Ούτε με x3 δεν το έχεις όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτουσα και εγω γενικά Hetzner η οποιαδήποτε αλλη εταιρία με καλύπτει , γιατι με ενδιαφέρει σιγα σιγα να μεταφερθώ σε εναν ποιο δυνατο απο τον shared(hostinger) που εχω, τον οποιο σας πληροφορώ δεν ειμαι καθολου απογοητευμενος
απλα επειδη θα μπουνε και Eshop στο μενου πλεον, σιγουρα αν βαλω πολλες σελίδες θα κλατάρει.

Δεδομένου οτι θα διαχωρίσω αναγκαστικα και τα Email μου με μια λύση οπως Zoho,
λεω να προχωρήσω σε αυτον εδω απο την Contabo:
 https://contabo.com/en/vps/vps-m-ssd/?addons=1433&image=ubuntu.267&qty=1&contract=12&storage-type=nvme-storage-extension-vps-m
μαζι με Runcloud, τι λετε ειναι καλη λυση;

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 11:43 ΜΜ, baspax1 είπε

σιγουρα αν βαλω πολλες σελίδες θα κλατάρει.

Όχι απαραίτητα. Θα κλατάρει αν ο server σου έχει υψηλό traffic, ή αν κάποια σελίδα σου κάνει κάτι cpu ή memory intensive. Στη θέση σου, θα έφτιαχνα το eshop πρώτα, θα έβλεπα πώς πάει το hosting μου από άποψη performance, ειδικά εφόσον είσαι ικανοποιημένος εκεί που είσαι, και θα έπραττα ανάλογα τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Όχι απαραίτητα. Θα κλατάρει αν ο server σου έχει υψηλό traffic, ή αν κάποια σελίδα σου κάνει κάτι cpu ή memory intensive. Στη θέση σου, θα έφτιαχνα το eshop πρώτα, θα έβλεπα πώς πάει το hosting μου από άποψη performance, ειδικά εφόσον είσαι ικανοποιημένος εκεί που είσαι, και θα έπραττα ανάλογα τότε.

Συμφωνώ απλά στην περίπτωσή μου ήδη έχω 3 eshop που είναι ανενεργά μέχρι στιγμής, + μια εφαρμογή + 2 informational σελίδες,  οι οποίες δουλεύουν, επειδή μετά τις εκπτώσεις ο hostinger το πρόγραμμα που έχω θα πάει στα 230ε 24 μήνες, τότε στην contabo πάει σχεδόν τα ίδια για έναν vps, οπως και να έχει θα το δω γιατί ήδη λειτουργώ έναν contabo vps L  ενός πελάτη ο οποίος είναι κλασεις ανωτερος και από semi dedicated της pointer με τα μισά του μισόυ χρήματα  επίσης έβλεπα συγκριτικά με αρκετα test ότι είναι best vfm σε σχέση με vultr, κτλπ 

 

Φαντασου αυτός συγκρίνει τον ποιο απλό που έχει bandwidth limit στα 200mbit. 

Το πρόβλημα που συναντώ είναι αλλού και θέλω λίγο τα φώτα σας, ο shared μου δίνει λύση για emails 100 /15gb per email /per aliases! 

Αν φύγω που θα βρω κάτι παρόμοιο;; στο zoho δεν βγάζω πολύ άκρη λένε ότι το κάθε account μπορεί να έχει μέχρι 30emails, αν θέλω περισσότερα; 

Και όταν λέμε ότι θα έχουν τον ίδιο user τι εννοούμε; 

Τα alialiases πόσο χώρο θα έχουν; θα ισχύει ότι και στον hostinger;

Αλλιώς θα πρέπει να βρω λύση η να μεινω στον hostinger για τα emails 

9 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

 

 

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεις να διαχειριζεσαι το server μόνος σου και δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα του support τότε ΟΚ. 

Digitalocean , Vultr, Contabo κλπ δεν φημίζονται για την ποιότητα της υποστήριξης τους.  Αν μπορείς να διαχειριστείς μόνος σου το server τότε ΟΚ. H Linode ειναι ο μόνος VPS provider που δίνει πραγματικο (και σοβαρό σχετικά) human support 24X7 σε όλους αλλά προφανώς θελει γνωσεις για να στήσεις και να κανεις optimize to site σου εκει. 

Πάντως οι τιμές της Condabo ειναι ύποπτα φτηνές, ψάξτε να βρείτε την φάκα γιατί δεν νομίζω οτι ανακάλυψαν κάποιο επαναστατικό μυστικό να τα δινουν όλα  στο κόστος  (και  δεν το ξέρουν οι ανταγωνιστές τους)

Για λύση managed hosting εγώ θα επιμεινω σε Hostinger και πολύ περισσοτερο σε FastComet αν μπορεις να πληρώσεις τα πακέτα τους...  Δες μηπως μπορεις να μεταφερθείς σε καλύτερο πακέτο στην Hostinger (αν τελικά το χρειάζεσαι) εκμεταλλευόμενος κάποια black Friday προσφορα.  Γιατι δεν μιλάς μαζί τους ;

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να πας σε unmanaged server παντρεύεσαι τη συντήρηση και το debugging.

Δεν ξέρω τί γνώσεις έχεις και πόσο χρόνο ή/και χρήμα είσαι διατεθιμένος να ρίξεις σε αυτό το εγχείρημα, αλλά το ότι σκαλώνεις σε κάτι τόσο απλό όσο το να διαλέξεις ένα πακέτο smtp δείχνει ότι μάλλον θα πελαγώσεις όταν έρθει η ώρα για να στήσεις το σέρβερ σου. Αν το κάνεις με σκοπό να μάθεις, go for it, αλλά θα πρότεινα το eshop της δουλειάς σου να το αναθέσεις σε κάποιον επαγγελματία του χώρου ή να παραμείνεις σε κάποιο managed hosting, ακόμα κι αν είναι ακριβότερο.

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το όριο 30 email, εννοείς χρήστες, messages, aliases; Στα πακέτα της πάντως βλέπω να δίνει 5GB/χρήστη δωρεάν για πάντα, μέχρι 5 χρήστες, και για παραπάνω χρήστες £0.8/χρήστη/μήνα με option για £1/χρήστη/μήνα για 10GB, καθόλου άσχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...