Προς το περιεχόμενο

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς που επέβαλαν οι ρυθμιστικές αρχές στην Κίνα, οι κινέζικες πλατφόρμες online gaming όπως οι Tencent και NetEase είναι υποχρεωμένες πια να περιορίσουν το online gaming για τους ανήλικους χρήστες τους στις 3 ώρες την εβδομάδα.

Τα παιδιά ηλικίας κάτω των 18 ετών θα περιοριστούν σε μία ώρα online gaming μεταξύ 8 μ.μ. και 9 μ.μ. την Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή, και κατά τη διάρκεια των εορτών. Πρόκειται για μία σημαντική αλλαγή σε σχέση με τον κανονισμό που ίσχυε μέχρι πρόσφατα και που περιόριζε το παιχνίδι στη μιάμιση ώρα την ημέρα – για τις περισσότερες ημέρες.

Οι εταιρείες παιχνιδιών θα πρέπει να περιορίσουν το παιχνίδι εκτός των συγκεκριμένων ωρών σύμφωνα με το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters και θα πρέπει να έχουν ήδη υιοθετήσει ένα σύστημα ταυτοποίησης για να διασφαλιστεί ότι τηρούνται οι νέοι κανόνες.

Οι ρυθμιστικές αρχές στην Κίνα λένε πως θα συνεργαστούν επίσης με γονείς και σχολεία για να καταπολεμηθεί ο εθισμός στα παιχνίδια που συναντάται έντονα στις μικρές ηλικίες στην Κίνα.

Οι νέοι κανόνες τέθηκαν σε εφαρμογή στις 30 Αυγούστου του 2021 και θεσπίστηκαν μόλις ένα μήνα μετά τη δημοσίευση ενός άρθρου από τα κρατικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης που χαρακτήριζε το online gaming ως «πνευματικό όπιο». Αν και η φράση αφαιρέθηκε στη συνέχεια, ο τόνος του άρθρου σηματοδοτούσε ότι η κρατική παρέμβαση θα ήταν αναπόφευκτη.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, belkin είπε

vpn παιζει στην κινα ? η το εχει μπλοκαρει το καθεστως ?

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά νομικά απαγορεύεται. Κάπου το είχα διαβάσει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ποιος νοιάζεται που δεν είναι καθόλου δημοκρατικό;

Είναι για το καλό τους...

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

Το τι είναι καλό ή όχι για τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών και όχι του κράτους. Ναι μεν, με μια πρώτη ματια, μοιάζει σωστό για το καλό των παιδιών, αλλά στην πραγματικότητα καταλύει καποιες βασικές ελευθερίες. Μαθαίνουν απο μικρά ότι πλήρη κουμάντο στη ζωή τους κάνει το κράτος. Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους θα είναι καλοί και πλήρως υπάκουοι πολίτες όταν μεγαλώσουν. 

Μπράβο στην Κίνα που δίνει μαθήματα δημοκρατίας και προσπαθούν να τα μιμηθούν και άλλα κράτη...

Ναι γιατι ως γνωστον οσοι παιζουν online games γίνονται επαναστατες... Καλα δεν λεω καμμενος ειμαι στα online και εγω αλλα μην λεμε και μα@)€ιες. Τα online games ειναι αποχαυνωτικο 1ης κατηγοριας. Ουτε με μαυρο δεν κολας τοσο σε κατι ανουσιο. 

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά νομικά απαγορεύεται. Κάπου το είχα διαβάσει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Εχω παει Σαγκαη με το ΜΒΑ μου. Τα vpn επιτρεπονται. Δεν σου λεει κανεις τπτα. Κινεζοι μου το λεγανε συμφοιτητες και ειχανε το google maps τους να παιζει ολη μερα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, hliasgiannopoulos είπε

Ναι γιατι ως γνωστον οσοι παιζουν online games γίνονται επαναστατες... Καλα δεν λεω καμμενος ειμαι στα online και εγω αλλα μην λεμε και μα@)€ιες. Τα online games ειναι αποχαυνωτικο 1ης κατηγοριας. Ουτε με μαυρο δεν κολας τοσο σε κατι ανουσιο. 

Εχω παει Σαγκαη με το ΜΒΑ μου. Τα vpn επιτρεπονται. Δεν σου λεει κανεις τπτα. Κινεζοι μου το λεγανε συμφοιτητες και ειχανε το google maps τους να παιζει ολη μερα. 

Δεν έχει σχέση με το ότι παίζουν παιχνίδια, αλλά ότι έχουν το δικαίωμα αν επιλέξουν αν θα κάνουν αυτό ή κάτι άλλο. Δημοκρατία το λένε και όχι ΔΕΝ είναι μ@λακία.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκει η 3080 θα κοστιζει 50 δολαρια..

3 ωρες τη ΒΔΟμαδα, 

δλδ το κοβεις με ευκολια

μπορει να κοψουν κ το τσιγαρο, τους υπερβαρους, ο,τι θες..

αμα γινει κανας πολεμος οι αμερικανοι θα πανε με τα drones , 

οι κινεζοι θα τα κατεβαζουν με αλματα καρατε φιλε

πως εχουν καταφερει κ δεν εχει πεσει η κυβερνηση στην κινα;

ουτε εφημεριδα ουτε σοσιαλ εχουν; 

 

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν έχει σχέση με το ότι παίζουν παιχνίδια, αλλά ότι έχουν το δικαίωμα αν επιλέξουν αν θα κάνουν αυτό ή κάτι άλλο. Δημοκρατία το λένε και όχι ΔΕΝ είναι μ@λακία.

Είναι ανεξάρτητο κράτος, όπως κάθε κράτος προστατεύει τους ανήλικους. Αν θέλουμε πλήρη ελευθερία στα παιδιά τότε όλοι θα έπρεπε να κάναμε μήνυση στους γονείς μας. Έλεος, πολύ καλά κάνει η Κίνα και κοιτάει το μέλλον, τα παιχνίδια είναι ότι πιο ανούσιο υπάρχει. Καλύτερα να βλέπουν ταινίες πάρα να παίζουν 

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα, για την ανήλικη εργασία κουβέντα όμως…

Ανήλικη εργασία στην Κίνα δεν παίζει. Δεν είναι καπιταλιστικη Αφρική 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα, για την ανήλικη εργασία κουβέντα όμως…

είναι που νοιάζονται για το καλό των πολιτών τους, όπως όλες οι κυβερνήσεις εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ανήλικη εργασία στην Κίνα δεν παίζει. Δεν είναι καπιταλιστικη Αφρική 

Εξαντλητική εργασία μαθητών στην Κίνα για συσκευές της Amazon…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, Tlykog said:

Ποιος νοιάζεται που δεν είναι καθόλου δημοκρατικό;

Είναι για το καλό τους...

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

Το τι είναι καλό ή όχι για τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών και όχι του κράτους. Ναι μεν, με μια πρώτη ματια, μοιάζει σωστό για το καλό των παιδιών, αλλά στην πραγματικότητα καταλύει καποιες βασικές ελευθερίες. Μαθαίνουν απο μικρά ότι πλήρη κουμάντο στη ζωή τους κάνει το κράτος. Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους θα είναι καλοί και πλήρως υπάκουοι πολίτες όταν μεγαλώσουν.

Η υπευθυνότητα είναι ένα χρήσιμο μαθημα για τα παιδιά και αυτά δεν πρόκειται να το μάθουν. Οι γονείς τους επίσης δε χρειάζεται να είναι υπεύθυνοι... 

Μπράβο στην Κίνα που δίνει μαθήματα δημοκρατίας και προσπαθούν να τα μιμηθούν και άλλα κράτη...

Screen Generation - Η γενιά της οθόνης (ARTE France/ PALMYRA FILMS/ EFFERVESCENCE DOC, 2020)

Διαθέσιμο για 10 ημέρες ακόμη και στο ErtFlix

Θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με την ανάπτυξη του εγκεφάλου  μπροστά σε οθόνες σε κρίσιμες παιδικές ηλικίες! :) 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...