Προς το περιεχόμενο

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το άρθρο το διάβασες? Μιλάμε για εταιρεία που παρανομεί. Αν ευσταθούν οι καταγγελίες θα πέσει πρόστιμο ή πόδι απο εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ότι είναι απαγορευμένο γίνεται πολύ περισσότερο επιθυμητό. 

 

Ας βάζουν τα όρια οι γονείς. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Macosj είπε

Το άρθρο το διάβασες? Μιλάμε για εταιρεία που παρανομεί. Αν ευσταθούν οι καταγγελίες θα πέσει πρόστιμο ή πόδι απο εκεί 

Όπως πριν λίγα χρόνια με την παραγωγή των iPhones...??

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στη Κίνα, με προσμονή αναμένω τον περιορισμό του καθίσματος σε καφετέρια στις 7 ώρες την εβδομάδα σε στους νέους και νέες 18-25 ετών σε μας, μπας και δούμε άσπρη μέρα. Τι, μόνο αυτοί θα σχεδιάζουν κεντρικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα, για την ανήλικη εργασία κουβέντα όμως…

Κοίτα, απ' ότι έχω καταλάβει το gaming "δεν συνάδει με τις σοσιαλιστικές αξίες". Η παιδική εργασία από την άλλη.....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Macosj είπε

......... τα παιχνίδια είναι ότι πιο ανούσιο υπάρχει. Καλύτερα να βλέπουν ταινίες πάρα να παίζουν

Δε θα το ελεγα. Με τη ταινια εισαι απλα ακινητος-παθητικος δεκτης. Με το παιχνιδι εξασκεις αντανακλαστικα και ικανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς τα παιδιά της Κίνας δεν είναι τόσο εθισμένα ώστε να μην το αντέξουν. Στην Ελλάδα τέτοια απαγόρευση δε θα την άντεχαν ούτε οι γονείς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ποιος νοιάζεται που δεν είναι καθόλου δημοκρατικό;

Είναι για το καλό τους...

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

Το τι είναι καλό ή όχι για τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών και όχι του κράτους. Ναι μεν, με μια πρώτη ματια, μοιάζει σωστό για το καλό των παιδιών, αλλά στην πραγματικότητα καταλύει καποιες βασικές ελευθερίες. Μαθαίνουν απο μικρά ότι πλήρη κουμάντο στη ζωή τους κάνει το κράτος. Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους θα είναι καλοί και πλήρως υπάκουοι πολίτες όταν μεγαλώσουν.

Η υπευθυνότητα είναι ένα χρήσιμο μαθημα για τα παιδιά και αυτά δεν πρόκειται να το μάθουν. Οι γονείς τους επίσης δε χρειάζεται να είναι υπεύθυνοι... 

Μπράβο στην Κίνα που δίνει μαθήματα δημοκρατίας και προσπαθούν να τα μιμηθούν και άλλα κράτη...

Η Κίνα χτυπάει ξανά.Λυπάμαι τος ανθρώπους που εργάζονται εκεί καθώς τρώνε πιέσεις απο παντού. Και πόσο μάλλον τους Κινέζους που τους πολλάς διαμερίσματα και μας βλέπουν παράδεισο εδώ.Εχω φίλη Κινέζα μεσίτρια που πρόσφατα αγόρασε σπίτι εδώ.Μου λέει οτι η Ελλάδα παρότι οικονομικά είναι φτωχότερη έχει ελευθερίες και ζωή.Κάτι που οι Ελληνες όταν πάνε εκεί το αντιλαμβάνονται αμέσως.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε οτι τη θεωρουν γη της επαγγελίας.Επίσης στα Κινέζικα ηΕΛλάδα είναι Σίλα δηλαδή η "Λαμπάδα της Ελπίδας " . Επίσης παντρεύονται στη Σαντορίνη γιατί ανήκει στο αγαίο πέλαγος και στα κινέζικα ονομάζεται   άι-τσίν-χάι  που σημαίνει η θάλασσα του έρωτα. Οπότε ναι .Μας αγαπάνε γιατί βλέπουν στη χώρα μας την ελευθερια και τη ζωη που εκει δεν τη βλεπουν. Λυπάμαι τα νέα παιδιά εκεί. 

 

ΥΓ: Η φίλη μου τα είπε εγώ δεν ξέρω Κινέζικα αν και θα το ήθελα. Μανίκι όμως φίλε.Μαθαίνεις γαλλικα,γερμανικα,ισπανικα στο χρονο που θες για κινεζικα.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες έκανα διάλλειμα για ύπνο οταν βγήκε το metal gear solid. το ps δεν έκλεινε προφανώς γιατι δεν ήθελα να περιμένω να ανάψει μετά.

 

περα απο την πλακα αυτες τις ειδήσεις τις διαβάζω και νιωθω ενα μικρό κομπο στο στομάχι. που παμε ρε γαμώτο... Είναι κινα το ξερω αλλα και πάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δεν έχει σχέση με το ότι παίζουν παιχνίδια, αλλά ότι έχουν το δικαίωμα αν επιλέξουν αν θα κάνουν αυτό ή κάτι άλλο. Δημοκρατία το λένε και όχι ΔΕΝ είναι μ@λακία.

Έλα με την καραμέλα "Δημοκρατία". Η Δημοκρατία έχει και υποχρεώσεις όχι μόνο δικαιώματα. Και όταν δεν τηρούνται οι υποχρεώσεις το κράτος πρέπει να πάρει θέση και να αναλάβει δράση.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα 3 ωρες ξυλο στους γονεις των οποιων τα παιδια παιζουν πανω απο 3 ωρες. 

ΥΓ. Κατα τη γνωμη μου ειναι ενας λαθος τροπος για να πετυχεις ενα σωστο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή μεγάλη,δεν ξέρω τι άλλο να πω όταν βλέπω να υπάρχουν στόν κόσμο τόσο απολυταρχικά καθεστώτα και κάποιοι που προσπαθούν να τα δικαιολογήσουνε.Πολύ εύστοχο το πρώτο σχόλιο στο θέμα,πρός τα εκεί δυστυχώς οδεύουμε σε παγκόσμιο επίπεδο,εφόσον βλέπουμε ξεκάθαρα πως "για το καλό μας"και με το πρόσχημα της της δημόσιας υγείας,όσο περνάει ο καιρός,βλέπουμε να καταλύονται όλο και περισσότερες οι ελευθερίες σε παγκόσμιο επίπεδο,μέχρι που φτάνουν στόν παραλογισμό και Αρχίζουν να εξαθλιώνονται και να συνθλίβονται άνθρωποι,που αρχίζουν να ονομάζουν με διάφορα "καινούργια"ονόματα,σε λίγο από ψεκασμένους, αρνητές κλπ θα τους λένε και  υγειονομικούς τρομοκράτες,απλά επειδή δεν συμφωνούν και δεν θέλουν να συμμορφωθούν με της επιταγές της εκάστοτε Κυβέρνησης σε βασικα δικαιωμάτα και ελευθερίες τους.

Αν δεν ξυπνήσει ο υπόλειπος κοιμισμένος/βολεμένος στον μικρόκοσμο του,επειδή έχει ακόμη ένα κομμάτι ψωμί και μια σκέπη κάτω απο το κεφάλι του,κόσμος,δεν πρόκειται να φτιάξουν τα πράγματα,αλλά θα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.

Βλέπουμε ήδη απίστευτα πράγματα και καταστάσεις σε ορισμένες χώρες,αλλά και εντελώς αντίθετα πράγματα σε άλλες που ευτυχώς ακόμη θέλουν να κρατήσουν κάποιες ελευθερίες τους.Καταλήγουμε όσο πάμε,στο να σκέφτονται και να αποφασίζουν όλο και περισσότερο,κάποιοι άλλοι για μας χωρίς εμάς και αυτό μόνο Δημοκρατία δεν μπορεί να ονομαστεί.

Αυτό που το κάνει ακόμη χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση είναι πως αφορά ΠΑΙΔΙΑ που η λέξη παιχνίδι για κάποιο φυσιολογικό παιδί είναι συνυφασμένη με αυτό και να πείς και οτι τα παιδιά έχουν και πολλές ελευθερίες πλέον ώστε να παίζουν πολλές ώρες έξω σε αυτές η και σε άλλες χώρες ? 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Έλα με την καραμέλα "Δημοκρατία". Η Δημοκρατία έχει και υποχρεώσεις όχι μόνο δικαιώματα. Και όταν δεν τηρούνται οι υποχρεώσεις το κράτος πρέπει να πάρει θέση και να αναλάβει δράση.

Ντρέπομαι για τη "Δημοκρατία" που θέλετε ορισμένοι.

3 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Ντροπή μεγάλη,δεν ξέρω τι άλλο να πω όταν βλέπω να υπάρχουν στόν κόσμο τόσο απολυταρχικά καθεστώτα και κάποιοι που προσπαθούν να τα δικαιολογήσουνε.Πολύ εύστοχο το πρώτο σχόλιο στο θέμα,πρός τα εκεί δυστυχώς οδεύουμε σε παγκόσμιο επίπεδο,εφόσον βλέπουμε ξεκάθαρα πως "για το καλό μας"και με το πρόσχημα της της δημόσιας υγείας,όσο περνάει ο καιρός,βλέπουμε να καταλύονται όλο και περισσότερες οι ελευθερίες σε παγκόσμιο επίπεδο,μέχρι που φτάνουν στόν παραλογισμό και Αρχίζουν να εξαθλιώνονται και να συνθλίβονται άνθρωποι,που αρχίζουν να ονομάζουν με διάφορα "καινούργια"ονόματα,σε λίγο από ψεκασμένους, αρνητές κλπ θα τους λένε και  υγειονομικούς τρομοκράτες,απλά επειδή δεν συμφωνούν και δεν θέλουν να συμμορφωθούν με της επιταγές της εκάστοτε Κυβέρνησης σε βασικα δικαιωμάτα και ελευθερίες τους.

Αν δεν ξυπνήσει ο υπόλειπος κοιμισμένος/βολεμένος στον μικρόκοσμο του,επειδή έχει ακόμη ένα κομμάτι ψωμί και μια σκέπη κάτω απο το κεφάλι του,κόσμος,δεν πρόκειται να φτιάξουν τα πράγματα,αλλά θα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.

Βλέπουμε ήδη απίστευτα πράγματα και καταστάσεις σε ορισμένες χώρες,αλλά και εντελώς αντίθετα πράγματα σε άλλες που ευτυχώς ακόμη θέλουν να κρατήσουν κάποιες ελευθερίες τους.Καταλήγουμε όσο πάμε,στο να σκέφτονται και να αποφασίζουν όλο και περισσότερο,κάποιοι άλλοι για μας χωρίς εμάς και αυτό μόνο Δημοκρατία δεν μπορεί να ονομαστεί.

Αυτό που το κάνει ακόμη χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση είναι πως αφορά ΠΑΙΔΙΑ που η λέξη παιχνίδι για κάποιο φυσιολογικό παιδί είναι συνυφασμένη με αυτό και να πείς και οτι τα παιδιά έχουν και πολλές ελευθερίες πλέον ώστε να παίζουν πολλές ώρες έξω σε αυτές η και σε άλλες χώρες ? 

Ευτυχώς που έχουν απομείνει και μερικοί λογικοί άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...