Προς το περιεχόμενο

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πραγματικότητα μέσα από τα μάτια μου,
Τα τελευταία 16 χρόνια ένα μέρος της δουλειάς μου είναι να πηγαίνω στην Κίνα και να επιλέγω προϊόντα ΟΕΜ για εταιρείες στην Ελλάδα και την Κύπρο αλλά και να παρακολουθώ αν η πορεία κατασκευής είναι όπως πρέπει να είναι.
Σε όλες μα όλες τις γραμμές παραγωγής δουλεύουν πάρα πολλά παιδιά από την ηλικία των 12-13. Δεν έχω πάει ποτέ σε εργοστάσιο και να μην δω παιδί να δουλεύει (μιλάω τουλάχιστον για την Shenzhen, όπου είναι ίσως η μεγαλύτερη παραγωγή όλης της Κίνας). Όλα αυτά τα παιδιά δεν έχουν μόρφωση στοιχειώδη και στην πλειονότητα είναι από οικογένειες της επαρχίας και φτωχών προαστίων μεγάλων πόλεων. Τα παιδιά που έχουν μόρφωση και πάνε και στα πανεπιστήμια, είναι τα περισσότερα από ευκατάστατες οικογένειες. Την εικόνα αυτή που περιγράφω δεν θα τη δει κανείς σε μεγάλες πόλεις ή στις διακοπές του στην Κίνα.
Όταν ρωτάω του ιδιοκτήτες των εργοστασίων (90% Αμερικανοί ή Γερμανοί) για αυτό το θέμα, πάντα με ένα χαμόγελο μιλάνε για το παραθυράκι του νόμου (που δεν έχω ιδέα πιο είναι). Δικαιολογούν την κατάσταση ότι αυτά τα παιδιά είναι προκομμένα και βοηθάνε τις οικογένειές τους (δουλεύοντας άπειρες ώρες) και πως δεν γίνεται να μορφωθεί όλος ο κόσμος αλλά πρέπει να υπάρχουν και "ευτυχισμένοι" εργάτες.
Τώρα αν έβγαλαν 1-2 εργοστάσια για ξεκάρφωμα, και καλά ότι τα έπιασαν, γιατί δούλευαν παιδιά μέσα, εμένα με ξεπερνάει.
Οπότε προσωπικά πιστεύω ότι η απαγόρευση του online gaming δεν έχει σχέση με τον πόνο τους για τον εθισμό τόσο, όσο για την εργασία. Γιατι όλα αυτά τα παιδιά ξεφεύγουν με αυτό. Τι άλλο άλλωστε να κάνουν...
ΥΓ. Για τις συνθήκες διαμονής και διαβίωσής τους, καλύτερα να μην πω τίποτα.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η κατάσταση στην Κίνα είναι τραγική με τον εθισμό στα videogames.Δεν υπάρχει μέτρο,παιδιά δεν πηγαίνουν σχολείο γιατί παίζουν,χρειάζονται ψυχολόγους και το πράγμα έχει ξεφύγει εντελώς σε μία κοινωνία άκρως ανταγωνιστική που κάνει τα παιδιά να παίζουν μόνο για την πρωτιά.Είναι λυπηρός ο νόμος και εντελώς αντιδημοκρατικός αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς μπορεί να ξεκινήσει να μαζεύεται το όλο θέμα σε πρώτο χρόνο.Εχουν φτάσει να έχουν καμπάνιες 'βόλτας΄ και ενασχόλησης με τη φύση όσο αστείο και αν σας ακούγεται. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το τι είναι καλό ή όχι για τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών και όχι του κράτους.

Δεν ισχύει κύριε.
Κάποια χρόνια σχολείο είναι υποχρεωτικά, δεν μπορείς να τους δίνεις αλκοόλ, ναρκωτικά κ.ο.κ.
Μπορώ να συνεχίσω και με λιγότερο τραβηγμένα παραδείγματα αλλά νομίζω ότι περνάει το μήνυμα και όσοι είναι να καταλάβουν κατάλαβαν...
Προσοχή δεν λέω αν συμφωνώ με το κάθε μέτρο της Κίνας ή της εκάστοτε χώρας.

Η Δημοκρατία δεν δίνει ελευθερία στον καθένα μας να κάνει ότι αυτός νομίζει καλύτερο, κάπου μπερδεύεστε τα τελευταία χρόνια.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

3 ώρες έκανα διάλλειμα για ύπνο οταν βγήκε το metal gear solid. το ps δεν έκλεινε προφανώς γιατι δεν ήθελα να περιμένω να ανάψει μετά.

 

περα απο την πλακα αυτες τις ειδήσεις τις διαβάζω και νιωθω ενα μικρό κομπο στο στομάχι. που παμε ρε γαμώτο... Είναι κινα το ξερω αλλα και πάλι...

Το πρώτο λες να φανταστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

Γνωριζεις οτι ενα ανηλικο παιδι δεν εχει δημοκρατικα δικαιωματα σωστα? Δεν εχει δικαιωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι... Ειναι προστατευομενο μελος και οι κηδεμονες του αποφασιζουν τι ειναι καλυτερο για αυτο σε ευθυγράμμιση με τους εκαστοτε νομους του κρατους. 

Γνωρίζεις ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει όπως το γράφεις. Φυσικά και έχει δικαιώματα και ο ανήλικος. Δεν έχει τα δικαιώματα του ενήλικα, αλλά έχει ένα σωρό άλλα δικαιώματα. Πχ δικαίωμα στη μόρφωση, έχει δικαίωμα στο να διαμορφώσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και ένα σωρό άλλα.

6 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tiramolas είπε

Ντρέπομαι για τη "Δημοκρατία" όπως την καταντήσατε ορισμένοι.

Βάζω το χέρι μου στη φωτιά λοιπόν, ότι θα είσαι φανατικός φίλος του social credit system όταν θα το αφήσουν κάποιοι να έρθει στον τόπο μας. Και σκοπίμως χρησιμοποιώ τη λέξη τόπο και όχι χώρα/κράτος γιατί αυτές οι έννοοιες σύντομα θα έχουν εκλείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μην ξεχνάς ότι οι σημερινοί γονείς 20-35 είναι και αυτοί μια γενιά που "αποβλακώθηκαν" μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή...

Προσωπικά πιστεύω ότι αρκετοί γονείς διαπαιδαγωγούν "λάθος" τα παιδιά τους. Όχι πως το θέλουν, αλλά όταν δουλεύουν όλη μέρα και έχουν 1002 προβλήματα... ε, απλά δίνουν ένα smartphone στο μικρό παιδί τους για να ησυχάσουν...

Δεν το ξεχνώ. Αυτό έγινε γιατί οι δικοί τους γονείς δεν έζησαν κάτι αντίστοιχο και δεν ήξεραν πώς να το αντιμετωπίσουν. Επειδή ανήκω σε αυτή τη γενιά (περίπου στα 40) έκοψα το gaming εδώ και χρόνια. Όταν η δουλειά έγινε απαιτητική και τα παιδιά μου 3 στον αριθμό.

Προφανώς και θα φροντίσω να μην "καούν". Όταν ήμουν μαθητής λυκείου, αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή. Ο πατέρας μου ήταν αυστηρός στο να παίζω το πολύ 3 ώρες την εβδομάδα. Μου το επέβαλε. Μάντεψε τί έγινε όταν πέρασα φοιτητής και δεν ήταν εκεί να μου το επιβάλλει... Αυτό έγινε γιατί μου το επέβαλε και δεν ήταν σνειδητή μου επιλογή.

Το θέμα ήταν ότι το έκοψα όταν άλλαξαν οι συνθήκες. Δηλαδή για να κόψεις κάτι εθιστικό ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις τις συνθήκες και όχι να το επιβάλεις βίαια. Έτσι ο άνθρωπος γίνεται υπεύθυνος: παίρνει συνειδητές αποφάσεις και αντιμετωπίζει μόνος του το πρόβλημα.

3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

 

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεφτω απ τα σύννεφα. Η Κίνα που έχει τις περισσοτερες κάμερες παρακολουθησης για τους πολίτες της στον κόσμο;; Αυτή η άγια  χώρα που έχει θεσπίσει αυτο το υπέροχο "αξιοκρατικό-δημοκρατικό" σύστημα με πόντους;;;  https://www.businessinsider.com/china-social-credit-system-punishments-and-rewards-explained-2018-4

Ε δεν το πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...