Προς το περιεχόμενο

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Καμία σχέση το ένα θέμα το με άλλο.

Από τη μια πλευρά έχουμε πραγματική υγειονομική ανάγκη, πραγματικό πόλεμο με νεκρούς κάθε μέρα που έχει μπλοκάρει την παγκόσμια οικονομία και έχει γεμίσει τα νοσοκομεία. 

Το αν κάποιοι είναι αρνητές του κορωνοιού και των εμβολίων και δεν πιστεύουν στην επιστήμη είναι δικό τους θέμα.

Οταν γεμίσουν τα νοσοκομεία και οι ΜΕΘ με gamers, δεν μπορείς να βρεις γιατρό επειδή έχει μπλοκάρει η παγκόσμια υγεία και γίνουν lockdown λόγω gaming... τότε μπορούμε να μιλάμε για αναλογίες...

 

Ποιο είναι το ένα θέμα και ποιο είναι το άλλο. Όλα τα θέματα αναφέρονται στην υπευθυνότητα. Ο πολίτης ενήλικος και ανήλικος πρέπει να είναι ελεύθερος και υπεύθυνος για τις πράξεις του. Όταν κάποιος σου επιβάλει, σε κάποιο θέμα, τί θα κάνεις, τότε δεν είσαι υπεύθυνος εσύ, αλλά αυτός που σου επιβάλει τί θα κάνεις. Αυτό λέει η λογική και η δημοκρατία.

Η υγεινομική ανάγκη δεν αναφέρθηκε ποτέ από εμένα και δεν είναι εντός θέματος να το αναλύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Γνωρίζεις ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει όπως το γράφεις. Φυσικά και έχει δικαιώματα και ο ανήλικος. Δεν έχει τα δικαιώματα του ενήλικα, αλλά έχει ένα σωρό άλλα δικαιώματα. Πχ δικαίωμα στη μόρφωση, έχει δικαίωμα στο να διαμορφώσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και ένα σωρό άλλα.

 

Ναι αλλα δεν εχει, δικαιωμα να αρνηθει την μορφωση, τα εμβολια κτλ. Δεν εχει δικαιωμα στην εργασία... Γιατι ειναι ανηλικο... Δεν εχει δικαιωμα να βλεπει bdsm τσοντες στο διαδικτυο ουτε splatter ταινιες... Γιατι ειναι ανηλικο. Και δεν εχει δικαιωμα να μαθαινει 20 νεες βρισιες σχετικα με ζωοφιλια νεκροφιλια αιμομιξια κτλ στο chat του eleos στην dota απο τα 10 του..  Επισης δεν εχει δικαιωμα στην εξαρτηση απο ουσιες, games, τροφες, τσιγαρα κτλ. Αυτο ηθελα να σου πω. Δεν λεω οτι δεν εχει διαιωματα σαν ον στην αξιοπρεπεια κτλ. Απλα δεν εχει δικαιωμα επιλογης καθως αυτο το εχουν οι γονεις του και το κρατος. Και στην Κινα εχουν τεραστιο προβλημα με εξαρτησεις απο online games. Το κατανοω αυτο που κανανε. Ακομα εξαρτημενος ειμαι και εγω.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ποιο είναι το ένα θέμα και ποιο είναι το άλλο. Όλα τα θέματα αναφέρονται στην υπευθυνότητα. Ο πολίτης ενήλικος και ανήλικος πρέπει να είναι ελεύθερος και υπεύθυνος για τις πράξεις του. Όταν κάποιος σου επιβάλει, σε κάποιο θέμα, τί θα κάνεις, τότε δεν είσαι υπεύθυνος εσύ, αλλά αυτός που σου επιβάλει τί θα κάνεις. Αυτό λέει η λογική και η δημοκρατία.

Η υγεινομική ανάγκη δεν αναφέρθηκε ποτέ από εμένα και δεν είναι εντός θέματος να το αναλύσουμε.

 

Η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που ο λαός εκλέγει αντιπροσώπους, συνήθως έχει ως βάση τα κοινωνικά δικαιώματα, τα ατομικά δικαιώματα, την προστασία του πολίτη και την διασφάλιση της δημόσιας υγείας, αλλά και τον σεβασμό στον συνάνθρωπο, την προσφορά στην κοινωνία. Γενικά είναι ένα σύστημα όπου έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις, με γνώμονα την κοινωνία.

Ουδέποτε ήταν ένα σύστημα όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει χωρίς κανόνες ούτε ένα σύστημα αναρχο-ελευθεριακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δεν το ξεχνώ. Αυτό έγινε γιατί οι δικοί τους γονείς δεν έζησαν κάτι αντίστοιχο και δεν ήξεραν πώς να το αντιμετωπίσουν. Επειδή ανήκω σε αυτή τη γενιά (περίπου στα 40) έκοψα το gaming εδώ και χρόνια. Όταν η δουλειά έγινε απαιτητική και τα παιδιά μου 3 στον αριθμό.

Προφανώς και θα φροντίσω να μην "καούν". Όταν ήμουν μαθητής λυκείου, αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή. Ο πατέρας μου ήταν αυστηρός στο να παίζω το πολύ 3 ώρες την εβδομάδα. Μου το επέβαλε. Μάντεψε τί έγινε όταν πέρασα φοιτητής και δεν ήταν εκεί να μου το επιβάλλει... Αυτό έγινε γιατί μου το επέβαλε και δεν ήταν σνειδητή μου επιλογή.

Το θέμα ήταν ότι το έκοψα όταν άλλαξαν οι συνθήκες. Δηλαδή για να κόψεις κάτι εθιστικό ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις τις συνθήκες και όχι να το επιβάλεις βίαια. Έτσι ο άνθρωπος γίνεται υπεύθυνος: παίρνει συνειδητές αποφάσεις και αντιμετωπίζει μόνος του το πρόβλημα.

 

Σχετικό και άσχετο αλλά ίσως αυτός ο απόλυτος τρόπος του πατέρα σου να σε έκανε όσα είσαι τώρα επαγγελματικά/οικονομικά. 

Η επανάσταση σου ως φοιτητής είναι εν μέρη δικαιολογημένη και ίσως δεν σου κόστισε όσο θα κόστιζε μια παρέκκλιση από τους στόχους σου στο Λύκειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, billdanos είπε

Screen Generation - Η γενιά της οθόνης (ARTE France/ PALMYRA FILMS/ EFFERVESCENCE DOC, 2020)

Διαθέσιμο για 10 ημέρες ακόμη και στο ErtFlix

πέρα από το ότι σε ευχαριστώ πολύ, ξέρεις κανένα βολικό τρόπο να το κατεβάσουμε για αρχείο με τους υπότιτλους? αν ναι ρίξε pm (έχω ένα μηχανάκι με el capitan)

11 ώρες πριν, oikonikos είπε

Κομμουνισμό έχουν, ένα και το αυτό

δε ξέρεις την τύφλα σου για ένα κοινωνικό σύστημα που ποτέ δεν υπήρξε οπότε άστο καλύτερα γιατί απλά δε μπορεί να υπάρξει με το διαθέσιμο πρωτόγονο ανθρώπινο υλικό που είμαστε όλοι μας

 

 

45 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που ο λαός εκλέγει αντιπροσώπους

**έρρορ** ξέχασες τον επιθετικό προσδιορισμό «Αντιπροσωπευτική» - Δημοκρατία σκέτο σημαίνει «Άμεση» - για την «Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία» ο Τσώρτσιλ το σοφόν μνί είχε πει σοφά ότι «είναι ένα άθλιο σύστημα διακυβέρνησης ΑΛΛΑ είναι το καλύτερο που έχουμε» και αν βάλεις κάτω τα (+) και (-) κάθε συστήματος θα δεις πως ακόμα και στη Marinaleda για να λειτουργήσει το πράμα χρειάζονται ισόβιο Δήμαρχο («Φωτισμένη Δεσποτεία» ένα πράμα…)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

Ναι αλλα δεν εχει, δικαιωμα να αρνηθει την μορφωση, τα εμβολια κτλ. Δεν εχει δικαιωμα στην εργασία... Γιατι ειναι ανηλικο... Δεν εχει δικαιωμα να βλεπει bdsm τσοντες στο διαδικτυο ουτε splatter ταινιες... Γιατι ειναι ανηλικο. Και δεν εχει δικαιωμα να μαθαινει 20 νεες βρισιες σχετικα με ζωοφιλια νεκροφιλια αιμομιξια κτλ στο chat του eleos στην dota απο τα 10 του..  Επισης δεν εχει δικαιωμα στην εξαρτηση απο ουσιες, games, τροφες, τσιγαρα κτλ. Αυτο ηθελα να σου πω. Δεν λεω οτι δεν εχει διαιωματα σαν ον στην αξιοπρεπεια κτλ. Απλα δεν εχει δικαιωμα επιλογης καθως αυτο το εχουν οι γονεις του και το κρατος. Και στην Κινα εχουν τεραστιο προβλημα με εξαρτησεις απο online games. Το κατανοω αυτο που κανανε. Ακομα εξαρτημενος ειμαι και εγω.... 

Έχει δικαίωμα να αρνηθεί τη μόρφωση, αρκεί να συμπληρώσει την υποχρεωτική παιδεία. Ακόμα και αυτή μπορεί να αρνηθεί. Μπορεί πχ να μείνει στις ίδιες τάξεις μέχρι να ολοκληρωθεί η 9 χρονη παραμονή του στο σύστημα παιδείας. Πχ μπορεί να μείνεις 8 χρόνια στην πρώτη δημοτικού. Ρώτησέ το, ισχύει. Στην εργασία έχει δικαίωμα κάτω από προϋποθέσεις και πολλά άλλα. Δεν είπαμε ότι έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα ενήλικο, αλλά έχει δικαιώματα. Ένα από αυτά πρέπει να είναι και το δικαίωμα να διαμορφώσει ελεύθερα την προσωπικότητά του (σε εμάς είναι το άρθρο 5 του συντάγματος).

Οι γονείς είναι υπέυθυνοι από το νόμο να μεγαλώνουν τα παιδία τους σύμφωνα με τους νόμους της πολιτείας, αλλά με όποιο τρόπο θελήσουν αυτοί. Ο απώτερος σκοπός είναι να δημιουργήσουν ανθρώπους υπεύθυνους και χρήσιμους για την κοινωνία. Η υπευθυνότητα περιλαμβάνει την ελεύθερη επιλογή. Δε μπορεί να είναι υπεύθυνος για κάτι που δεν αποφασίζεις ελεύθερα εσύ.

Αν η Κίνα έχει πρόβλημα με το gaming να φροντίσει να ενημερώσει σωστά τους πολίτες και να κάνει μια σοβαρή καμπάνια πάνω σε αυτό. Σαν κράτος έχει τεράστια έσοδα και δε θα είχε πρόβλημα να κάνει κάτι σωστά με αντάλλαγμα λίγα χρήματα. Προφανώς δεν την ενδιαφέρει το σωστό.

Τέλος, οι λόγοι που κάποιος καταφεύγει στο online gaming είναι πολλοί. Κάποιοι από αυτούς είναι οι ρυθμοί ζωής και εργασίας, η έλειψη άλλου είδους διασκέδασης, το μικρό εισόδημα που δεν επιτρέπει άλλης μορφής διασκεδάσεις και πολλά άλλα...

Αν θέλεις κάποιος να κόψει μια κακή συνήθεια δώσε του μια άλλη επιλογή, δείξε του ένα άλλο δρόμο. Δε χρειάζονται νόμοι και βία. Πχ ήμουν καπνιστής για 18 χρόνια. Το έκοψα όταν αποφάσισα ότι ήθελα να ζήσω τη ζωή των ανθρώπων που δεν καπνίζουν και το κόψιμο συνοδεύτηκε από αλλαγές στον τρόπο ζωής, ώστε να μη δημιουργήσω συνθήκες που θα μου λείψει το κάπνισμα. Με τον ίδιο τρόπο κόβονται όλες οι κακές συνήθειες. Αυτό δεν είναι δική μου ιδέα, διάβασα βιβλίο πάνω στις κακές συνήθειες.

Με αυτή τη λογική να απαγορευτεί η κατανάλωση αλκοόλ, καπνού, οποιοδήποτε φαγητό επιβαρύνει την υγεία και υποχρεωτική άσκηση κάθε πρωι 1 ώρα. Επιπλέον, υποχρεωτική η ανάγνωση βιβλίων καθημερινά. Όλα τα παραπάνω θα βοηθήσουν αποδεδειγμένα την πνευματική και σωματική μας υγεία. Όλοι οι πολίτες θα παρακολουθούνται μέσω καμερών και στα σπίτια τους. Όσοι δε το εφαρμόζουν θα μπαίνουν σε εργασιακή αναστολή, θα τους αφαιρείται η δυνατότητα διασκέδασης και αν συνεχίσουν... κάτι θα σκεφτούμε... Δε μπορεί εγώ να τρέφομαι σωστά, να ασκούμαι κτλ και ο άλλος να απασχολεί το σύστημα υγείας γιατί δε θέλει να κάνει αυτά που κάνω...

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που ο λαός εκλέγει αντιπροσώπους, συνήθως έχει ως βάση τα κοινωνικά δικαιώματα, τα ατομικά δικαιώματα, την προστασία του πολίτη και την διασφάλιση της δημόσιας υγείας, αλλά και τον σεβασμό στον συνάνθρωπο, την προσφορά στην κοινωνία. Γενικά είναι ένα σύστημα όπου έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις, με γνώμονα την κοινωνία.

Ουδέποτε ήταν ένα σύστημα όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει χωρίς κανόνες ούτε ένα σύστημα αναρχο-ελευθεριακό.

 

Όλο αυτό που γράφεις είναι σωστό. Οι ατομικές σου ελευθερίες όμως σταματούν εκεί που ξεκινούν οι ελευθερίες του άλλου. Όπως επιλέγεις να συμπεριφερθείς στο σώμα και στον εαυτό με ένα τρόπο, έτσι έχει το δικαίωμα να το κάνει και ο άλλος. Αρκεί να μη βλάπτει το δικό σου δικαίωμα να συμπεριφερθείς στο σώμα και στον εαυτό με τον τρόπο που εσύ θέλεις.

Σε καμία νομοθεσία δεν υποχρεούται ο πολίτης να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από το κοινωνικό. Πχ αν ένας άνθρωπος υποφέρει, αν μπορούμε, πρέπει να τον βοηθήσουμε. Βάσει νόμου. Πχ αν χτυπήσει κάποιν ένα αυτοκίνητο είσαι υποχρεωμένος να καλέσεις βοήθεια και να προσφέρεις ότι μπορείς μέχρι να φτάσει.

Αν πρέπει να βάλουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο για να το κάνουμε ΔΕΝ είμαστε σε καμία περίπτωση υποχρεωμένοι. Πχ δεν πρέπει να κατέβουμε ένα γκρεμό για να σώσουμε έναν ορειβάτη που έχει εγκωβιστεί. Μπορούμε να καλέσουμε βοήθεια, αλλά όχι με συμμετέχουμε οι ίδιοι.

Δε μίλησε κανένας για σύστημα χωρίς κανόνες, εκτός από εσένα σε αυτό το ποστ.

Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση των αγαθών (ελευθερία, παιδεία, υγεία κτλ) και να χρησιμοποιούνται σαν αφορμή για κατάλυση δικαιωμάτων των πολιτών. Αυτό αναγράφεται ξεκάθαρα και στην τελευταία παράγραφο (νομίζω παρ. 51) του χάρτη των δικαιωμάτων των πολιτών της ευρωπαϊκής ένωσης. Εδώ πιστεύω ότι το χάνεις, κάπου, σε αυτά που γράφεις.

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Σχετικό και άσχετο αλλά ίσως αυτός ο απόλυτος τρόπος του πατέρα σου να σε έκανε όσα είσαι τώρα επαγγελματικά/οικονομικά. 

Η επανάσταση σου ως φοιτητής είναι εν μέρη δικαιολογημένη και ίσως δεν σου κόστισε όσο θα κόστιζε μια παρέκκλιση από τους στόχους σου στο Λύκειο.

 

Απίστευτο, αλλά και στις δύο φράσεις είσαι 100% λάθος! Έγινε το ακριβώς αντίθετο και στα δύο που αναφέρεις.

Αυτό που είμαι τώρα έγινε κατόπιν απόφασής μου στα 29 μου χρόνια (έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στη σχολή που μου δίνει σήμερα δουλειά και φαγητό), ενώ από την πρώτη μου σχολή έχασα 6 χρόνια μέχρι να την τελειώσω και το χαρτί μου έδωσε δουλειά για 8 μήνες μόνο. Τα έξοδα στη δεύτερη σχολή που τελείωσα έγιναν αποκλειστικά από εμένα γιατί δούλευα παράλληλα και ο πατέρας μου θεώρησε ότι έχανα το χρόνο μου.

Μου κόστισε στο Λύκειο (προσπαθούσα να παίξω κρυφά pc) και στη πρώτη μου σχολή γιατί έπαιζα 15 ώρες τη μέρα και το πτυχίο που πήρα δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Tlykog είπε

 

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

χμμμ.... κάτι μου έρχεται στο μυαλό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και καλά κάνουν, εκεί ο gaming εθισμός είναι από άλλο πλανήτη, χειρότερα και απ'ότι κάναμε οι περισσότεροι πιτσιρίκια.

Υπήρχαν περιστατικά σε ίντερνετ καφέ, κόσμος να πεθαίνει από υπερβολικό gaming που σε βαθμό να ξεχνάνε να φάνε, να πάνε τουαλέτα ή να κοιμηθούν.

Επεξ/σία από Alexaras1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Απίστευτο, αλλά και στις δύο φράσεις είσαι 100% λάθος! Έγινε το ακριβώς αντίθετο και στα δύο που αναφέρεις.

Αυτό που είμαι τώρα έγινε κατόπιν απόφασής μου στα 29 μου χρόνια (έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στη σχολή που μου δίνει σήμερα δουλειά και φαγητό), ενώ από την πρώτη μου σχολή έχασα 6 χρόνια μέχρι να την τελειώσω και το χαρτί μου έδωσε δουλειά για 8 μήνες μόνο. Τα έξοδα στη δεύτερη σχολή που τελείωσα έγιναν αποκλειστικά από εμένα γιατί δούλευα παράλληλα και ο πατέρας μου θεώρησε ότι έχανα το χρόνο μου.

Μου κόστισε στο Λύκειο (προσπαθούσα να παίξω κρυφά pc) και στη πρώτη μου σχολή γιατί έπαιζα 15 ώρες τη μέρα και το πτυχίο που πήρα δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου.

Χαίρομαι για σένα, έκανες καλές επιλογές και μπράβο σου.

Δυστυχώς γύρω μας δεν τα καταφέρνουν όλοι τόσο καλά. Οικογένειες με παιδιά εξαρτημένα και άρρωστα που το μόνο που σκέφτονται είναι η όποια εξάρτηση τους. Είναι υποχρέωση των γονιών να προστατέψουν τα παιδιά όπως αυτοί θεωρούν καλύτερο, δυστυχώς αρκετές φορές με λάθος τρόπο όπως κι εσύ έγραψες.

Δεν είμαστε φτιαγμένοι όλοι για γονείς άλλωστε και μακάρι κάποτε να το παραδεχτούν αυτό περισσότεροι άνθρωποι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mi_ka είπε

πέρα από το ότι σε ευχαριστώ πολύ, ξέρεις κανένα βολικό τρόπο να το κατεβάσουμε για αρχείο με τους υπότιτλους? αν ναι ρίξε pm (έχω ένα μηχανάκι με el capitan)

https://en.savefrom.net/25/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχει δικαίωμα να αρνηθεί τη μόρφωση, αρκεί να συμπληρώσει την υποχρεωτική παιδεία. Ακόμα και αυτή μπορεί να αρνηθεί. Μπορεί πχ να μείνει στις ίδιες τάξεις μέχρι να ολοκληρωθεί η 9 χρονη παραμονή του στο σύστημα παιδείας. Πχ μπορεί να μείνεις 8 χρόνια στην πρώτη δημοτικού. Ρώτησέ το, ισχύει. Στην εργασία έχει δικαίωμα κάτω από προϋποθέσεις και πολλά άλλα. Δεν είπαμε ότι έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα ενήλικο, αλλά έχει δικαιώματα. Ένα από αυτά πρέπει να είναι και το δικαίωμα να διαμορφώσει ελεύθερα την προσωπικότητά του (σε εμάς είναι το άρθρο 5 του συντάγματος).

Οι γονείς είναι υπέυθυνοι από το νόμο να μεγαλώνουν τα παιδία τους σύμφωνα με τους νόμους της πολιτείας, αλλά με όποιο τρόπο θελήσουν αυτοί. Ο απώτερος σκοπός είναι να δημιουργήσουν ανθρώπους υπεύθυνους και χρήσιμους για την κοινωνία. Η υπευθυνότητα περιλαμβάνει την ελεύθερη επιλογή. Δε μπορεί να είναι υπεύθυνος για κάτι που δεν αποφασίζεις ελεύθερα εσύ.

Αν η Κίνα έχει πρόβλημα με το gaming να φροντίσει να ενημερώσει σωστά τους πολίτες και να κάνει μια σοβαρή καμπάνια πάνω σε αυτό. Σαν κράτος έχει τεράστια έσοδα και δε θα είχε πρόβλημα να κάνει κάτι σωστά με αντάλλαγμα λίγα χρήματα. Προφανώς δεν την ενδιαφέρει το σωστό.

Τέλος, οι λόγοι που κάποιος καταφεύγει στο online gaming είναι πολλοί. Κάποιοι από αυτούς είναι οι ρυθμοί ζωής και εργασίας, η έλειψη άλλου είδους διασκέδασης, το μικρό εισόδημα που δεν επιτρέπει άλλης μορφής διασκεδάσεις και πολλά άλλα...

Αν θέλεις κάποιος να κόψει μια κακή συνήθεια δώσε του μια άλλη επιλογή, δείξε του ένα άλλο δρόμο. Δε χρειάζονται νόμοι και βία. Πχ ήμουν καπνιστής για 18 χρόνια. Το έκοψα όταν αποφάσισα ότι ήθελα να ζήσω τη ζωή των ανθρώπων που δεν καπνίζουν και το κόψιμο συνοδεύτηκε από αλλαγές στον τρόπο ζωής, ώστε να μη δημιουργήσω συνθήκες που θα μου λείψει το κάπνισμα. Με τον ίδιο τρόπο κόβονται όλες οι κακές συνήθειες. Αυτό δεν είναι δική μου ιδέα, διάβασα βιβλίο πάνω στις κακές συνήθειες.

Με αυτή τη λογική να απαγορευτεί η κατανάλωση αλκοόλ, καπνού, οποιοδήποτε φαγητό επιβαρύνει την υγεία και υποχρεωτική άσκηση κάθε πρωι 1 ώρα. Επιπλέον, υποχρεωτική η ανάγνωση βιβλίων καθημερινά. Όλα τα παραπάνω θα βοηθήσουν αποδεδειγμένα την πνευματική και σωματική μας υγεία. Όλοι οι πολίτες θα παρακολουθούνται μέσω καμερών και στα σπίτια τους. Όσοι δε το εφαρμόζουν θα μπαίνουν σε εργασιακή αναστολή, θα τους αφαιρείται η δυνατότητα διασκέδασης και αν συνεχίσουν... κάτι θα σκεφτούμε... Δε μπορεί εγώ να τρέφομαι σωστά, να ασκούμαι κτλ και ο άλλος να απασχολεί το σύστημα υγείας γιατί δε θέλει να κάνει αυτά που κάνω...

Όλο αυτό που γράφεις είναι σωστό. Οι ατομικές σου ελευθερίες όμως σταματούν εκεί που ξεκινούν οι ελευθερίες του άλλου. Όπως επιλέγεις να συμπεριφερθείς στο σώμα και στον εαυτό με ένα τρόπο, έτσι έχει το δικαίωμα να το κάνει και ο άλλος. Αρκεί να μη βλάπτει το δικό σου δικαίωμα να συμπεριφερθείς στο σώμα και στον εαυτό με τον τρόπο που εσύ θέλεις.

Σε καμία νομοθεσία δεν υποχρεούται ο πολίτης να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από το κοινωνικό. Πχ αν ένας άνθρωπος υποφέρει, αν μπορούμε, πρέπει να τον βοηθήσουμε. Βάσει νόμου. Πχ αν χτυπήσει κάποιν ένα αυτοκίνητο είσαι υποχρεωμένος να καλέσεις βοήθεια και να προσφέρεις ότι μπορείς μέχρι να φτάσει.

Αν πρέπει να βάλουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο για να το κάνουμε ΔΕΝ είμαστε σε καμία περίπτωση υποχρεωμένοι. Πχ δεν πρέπει να κατέβουμε ένα γκρεμό για να σώσουμε έναν ορειβάτη που έχει εγκωβιστεί. Μπορούμε να καλέσουμε βοήθεια, αλλά όχι με συμμετέχουμε οι ίδιοι.

Δε μίλησε κανένας για σύστημα χωρίς κανόνες, εκτός από εσένα σε αυτό το ποστ.

Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση των αγαθών (ελευθερία, παιδεία, υγεία κτλ) και να χρησιμοποιούνται σαν αφορμή για κατάλυση δικαιωμάτων των πολιτών. Αυτό αναγράφεται ξεκάθαρα και στην τελευταία παράγραφο (νομίζω παρ. 51

Εχεις πολλα points. Το θεμα ειναι οτι αυτα που περιγραφεις δεν γινονται σε κανενα κρατος. Στα δυτικα κρατη ιδιαιτερα προωθουν τις εξαρτησεις και την αποχαύνωση για να ελεγχουν τον πληθυσμό πιο ευκολα. Το οτι στην Κινα βρηκαν εναν ακομψο τροπο να περιορισουν αυτη την αποχαυνωση δεν τους καθιστά χειροτερους. 

 

Τωρα "ελευθερη επιλογη". Το συνολο των επιλογων σου στον καπιταλισμο ειναι αποτελεσμα push 'η pull demand. Διαμορφωνεσαι 100% απο τις κυριαρχεα δυναμεις της αγορας. Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις ακομα και αν δεν εχεις πολλα λεφτα. Το gaming δεν ειναι μονοδρομος ασε που δεν ειναι και φτηνο spor. Πχ Κουβα δεν εχουν οριακα internet και τα παιδια τους αραζουν σε πλατειες συζητανε ερωτευονται χορευον αθλουνται και ενα σωρο αλλα πραγματα. Ειχε παει νεοφιλελες φιλος μου προ δεκαετιας εκει και ειχε μεινει μαλακας με το ποσο χαρουμενος ηταν ο πληθυσμος χωρις την αμερικανικη πολιτισμικη αλλοτρίωση. Απλα οταν εισαι εξαρτημενος στο gaming δεν μπορεις να δεις πολλα πραγματα. Ξερω απο 1ο χερι. 

Επεξ/σία από hliasgiannopoulos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

Εχεις πολλα points. Το θεμα ειναι οτι αυτα που περιγραφεις δεν γινονται σε κανενα κρατος. Στα δυτικα κρατη ιδιαιτερα προωθουν τις εξαρτησεις και την αποχαύνωση για να ελεγχουν τον πληθυσμό πιο ευκολα. Το οτι στην Κινα βρηκαν εναν ακομψο τροπο να περιορισουν αυτη την αποχαυνωση δεν τους καθιστά χειροτερους. 

 

Τωρα "ελευθερη επιλογη". Το συνολο των επιλογων σου στον καπιταλισμο ειναι αποτελεσμα push 'η pull demand. Διαμορφωνεσαι 100% απο τις κυριαρχεα δυναμεις της αγορας. Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις ακομα και αν δεν εχεις πολλα λεφτα. Το gaming δεν ειναι μονοδρομος ασε που δεν ειναι και φτηνο spor. Πχ Κουβα δεν εχουν οριακα internet και τα παιδια τους αραζουν σε πλατειες συζητανε ερωτευονται χορευον αθλουνται και ενα σωρο αλλα πραγματα. Ειχε παει νεοφιλελες φιλος μου προ δεκαετιας εκει και ειχε μεινει μαλακας με το ποσο χαρουμενος ηταν ο πληθυσμος χωρις την αμερικανικη πολιτισμικη αλλοτρίωση. Απλα οταν εισαι εξαρτημενος στο gaming δεν μπορεις να δεις πολλα πραγματα. Ξερω απο 1ο χερι. 

Είναι η προσωπική μου άποψη. Το αν γίνεται ή όχι σε κάποιο κράτος είναι ένα θέμα που δε με ενδιαφέρει. Στη συζητηση ο καθένας εκφράζει την αποψή του μόνο. Δε με ενδιαφέρει το αν έχω δίκιο ή όχι. Με νοιάζει το ποια είναι η αλήθεια. Για την ακρίβεια χαίρομαι ακόμα κι όταν έχω άδικο, γιατί μέσα από τη συζήτηση κερδισα ένα κομμάτι αλήθειας. Δε γράφω για να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Κάτι τέτοιο το θεωρώ εγωϊστικό και ανούσιο. Ας πάμε στο θέμα.

Θεωρείς ότι στην Κίνα προώθησαν το νομό αυτό για να περιορίσουν την αποχαύνωση και να κάνουν τον πληθυσμό τους πιο ανεξάρτητο; Δε θα το έλεγα... 

Το αν επιλέγεις να λαμβάνεις τα μηνύματα καθημερινά είναι δικό σου θέμα. Το να είσαι συνειδητοποιημένος, υπέυθυνος άνθρωπος με κριτκή σκέψη και προβληματισμούς είναι κάποιες βασικές παράμετροι για να κάνεις τις σωστές επιλογές. Οι κυβερνήσεις ΔΕΝ θέλουν τέτοιους ανθρώπους, θέλουν το ακριβώς αντίθετο. Γι αυτό και όλες οι προσπαθειές τους, ακόμα κι αν φαντάζουν αντιφατικές από κράτος σε κράτος, είναι προς αυτή την κατευθυνση. 

Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλα τα διαδικτυακά παιχνίδια παίζουν και με πολύ παλιό hardware: έχουν φτιαχτεί για τις μάζες. Είμαι μαζί σου στο ότι είναι λάθος. Όμως σε κάθε περίπτωση που ένα κράτος θέλει να στερήσει προσωπικές ελευθερίες παρουσιάζει επιχειρήματα από πράγματα που ισχύουν πχ παρακολούθηση κινητών για ανίχνευση παιδικής πορνογραφίας, παρακολούθηση προσωπικών υπολογιστών και άλλων συσκευών μαζικά για πρόληψη τρομοκρατίας κτλ Όσο πιο αντιδημοκρατικό το μέτρο, τόσο μεγαλύτερη και η δικαιολογία. Εξάλλου τα μεγαλύτερα ψέμματα πρέπει να έχουν και δόσεις αλήθειας.

Όλα γίνονται "για το καλό μας" και όλά καταλήγουν στο τέλος να κανουν τη ζωή μας πιο κατευθυνόμενη. Από ένα σημείο και μετά λοιπόν αναρωτιέμαι ποιο είναι το κόλπο για να αφαιρέσεις μια προσωπική ελευθερία; Η απάντηση απλή: παρουσιάζεις στον λαό τις υπόλοιπες ελευθερίες που δεν έχει χάσει ακόμα και δείχνεις υπέρμαχος αυτών... Κάθε φορά σου παίρνουν μία ελευθερία για να απολαμβάνεις μια άλλη.

Γιατί εξαρχής πρέπει να είναι θέμα επιλογής το ποια ελευθερία θα χάσω; Σε πολλά θεματα υπάρχουν λύσεις ώστε να μην χάνεις καμία ελυθερία, αλλά για ένα περίεργο λόγο ποτέ δεν καταλήγουμε σε αυτές.

Το ίδιο βλέπω και εδώ. Δεν φαντάζει κακή η πρόθεση, αλλά έχει μια πάρα πολύ κακή υλοποίηση. Επιτηδευμένα φυσικα...

3 ώρες πριν, skritikos είπε

Χαίρομαι για σένα, έκανες καλές επιλογές και μπράβο σου.

Δυστυχώς γύρω μας δεν τα καταφέρνουν όλοι τόσο καλά. Οικογένειες με παιδιά εξαρτημένα και άρρωστα που το μόνο που σκέφτονται είναι η όποια εξάρτηση τους. Είναι υποχρέωση των γονιών να προστατέψουν τα παιδιά όπως αυτοί θεωρούν καλύτερο, δυστυχώς αρκετές φορές με λάθος τρόπο όπως κι εσύ έγραψες.

Δεν είμαστε φτιαγμένοι όλοι για γονείς άλλωστε και μακάρι κάποτε να το παραδεχτούν αυτό περισσότεροι άνθρωποι.

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν κρίνω το πώς μου βγήκαν οι επιλογές μου. Δεν έχει σχέση με το θέμα. 

Το θέμα είναι οι επιλογές να είναι ελεύθερες γιατί διαλέγω πάντα το να μην μου τις υπονομεύσει κανένας. Σε αυτή την πορεία πάντα πληρώνω ένα τίμημα, αλλά αυτό είναι και το νόημα της επιλογής: ότι πάντα κάτι θα χάσεις για να κερδίσεις κάτι. Αυτή είναι και η δυσκολία της, γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι ΔΕΝ θέλουν να χάσουν, θέλουν μόνο να κερδίζουν. Η ουσία είναι να αξιολογείς αυτό που χάνεις και αυτό που κερδίζεις κάθε φορά και να παίρνεις την απόφασή σου σύμφωνα με αυτό που μετράει πιο πολύ για εσένα. Πχ ανάμεσα σε ελευθερία και ευκολία οι περισσότεροι επιλέγουν το δεύτερο, αυτό το έχουν καταλάβει οι εταιρείες και είναι το αγαπημένο τους δίλλημα.

Ζούμε σε μία κοινωνία που σου παρουσιάζει ένα λάθος πρώτυπο: θεωρεί ότι το να κάνεις λάθος είναι τρομερό, κατακριτεό και μία κατάσταση που πρέπει να αποφεύγεται. Εκεί ακριβώς είναι και το πρόβλημα: ενώ στην πραγματικότητα η γνώση μέσα από τα λάθη οδήγησε στην πρόοδο της ανθρωπότητας εμείς θεωρούμε ότι δεν πρέπει να γίνονται, αντί να διδασκόμαστε πως θα μαθαίνουμε μέσα από αυτά. Πως θα τα αξιολογούμε και θα καταλήγουμε σε κάτι πιο σωστό την επόμενη φορά. Το λάθος αυτό ξεκινάει από το ίδιο το σύστημα παιδείας και μας ακολουθεί και στη μετέπειτα ζωή μας και δεν είναι τυχαίο το ότι διδάσκόμαστε με αυτό τον τρόπο... Άλλα αυτό είναι μία άλλη συζήτηση.

Το να κάνεις ένα λάθος σαν γονιός (και σαν άνθρωπος κατά επέκταση) δεν είναι κακό. Το κακό είναι όταν δεν το βλέπεις ή δε θέλεις να το δεις και το συνεχίζεις. Σημαντικό όμως είναι να είσαι ελεύθερος να κάνεις το λάθος, γιατί τότε μόνο υπάρχει η δυνατότητα να το δεις και να το διορθώσεις. Αν κάνουν τις επιλογές άλλοι για εσένα τότε ζεις παθητικά και απλά σέρνεσαι μέχρι την επόμενη μέρα έως ότου πεθάνεις.

Δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι άριστοι σε όλα, αλλά η γνώση στις μέρες μας είναι προϊόν που πουλιέται και αγοράζεται, οπότε όποιος θέλει το προμηθεύεται και το ενσωματώνει. Άρα όλοι οι άνθρωποι μπορούμε να είμαστε τουλάχιστον καλοί γονείς αν το θελήσουμε. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Είναι η προσωπική μου άποψη. Το αν γίνεται ή όχι σε κάποιο κράτος είναι ένα θέμα που δε με ενδιαφέρει. Στη συζητηση ο καθένας εκφράζει την αποψή του μόνο. Δε με ενδιαφέρει το αν έχω δίκιο ή όχι. Με νοιάζει το ποια είναι η αλήθεια. Για την ακρίβεια χαίρομαι ακόμα κι όταν έχω άδικο, γιατί μέσα από τη συζήτηση κερδισα ένα κομμάτι αλήθειας. Δε γράφω για να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Κάτι τέτοιο το θεωρώ εγωϊστικό και ανούσιο. Ας πάμε στο θέμα.

Θεωρείς ότι στην Κίνα προώθησαν το νομό αυτό για να περιορίσουν την αποχαύνωση και να κάνουν τον πληθυσμό τους πιο ανεξάρτητο; Δε θα το έλεγα... 

Το αν επιλέγεις να λαμβάνεις τα μηνύματα καθημερινά είναι δικό σου θέμα. Το να είσαι συνειδητοποιημένος, υπέυθυνος άνθρωπος με κριτκή σκέψη και προβληματισμούς είναι κάποιες βασικές παράμετροι για να κάνεις τις σωστές επιλογές. Οι κυβερνήσεις ΔΕΝ θέλουν τέτοιους ανθρώπους, θέλουν το ακριβώς αντίθετο. Γι αυτό και όλες οι προσπαθειές τους, ακόμα κι αν φαντάζουν αντιφατικές από κράτος σε κράτος, είναι προς αυτή την κατευθυνση. 

Όλα γίνονται "για το καλό μας" και όλά καταλήγουν στο τέλος να κανουν τη ζωή μας πιο κατευθυνόμενη. Από ένα σημείο και μετά λοιπόν αναρωτιέμαι ποιο είναι το κόλπο για να αφαιρέσεις μια προσωπική ελευθερία; Η απάντηση απλή: παρουσιάζεις στον λαό τις υπόλοιπες ελευθερίες που δεν έχει χάσει ακόμα και δείχνεις υπέρμαχος αυτών... Κάθε φορά σου παίρνουν μία ελευθερία για να απολαμβάνεις μια άλλη.

Γιατί εξαρχής πρέπει να είναι θέμα επιλογής το ποια ελευθερία θα χάσω; Σε πολλά θεματα υπάρχουν λύσεις ώστε να μην χάνεις καμία ελυθερία, αλλά για ένα περίεργο λόγο ποτέ δεν καταλήγουμε σε αυτές.

 

Η αποψη σου μπορει να βασιζεται στην περιορισμενη οπτικη σου. Η διακυβερνηση ενος κρατους δεν ειναι ενα απλο προβλημα που μπορεις να παιξεις με 15 εξομοιωσεις στο μυαλο σου και να βρεις λυσεις οταν δεν εχεις επαφη με το αντικειμενο.

Το να κρινεις τις προθεσεις της κυβερνησης και γενικοτερα τις προθεσεις καποιου ειδικα οταν στα στοιχεια σε διαψευδουν ειναι καθαρο bro science. Υπαρχει τεραστιο προβλημα εξαρτησης στα Online games. Καποιος φιλος εδω ανεβασε και σχετικο paper - study. 

Καλη η κριτικη σκεψη αλλα χωρις background data δεν εχει καποια χρησιμοτητα. Θα καταληξεις να επιχειρηματολογεις με τον εαυτο σου οπως εκανε ο Κλιντ Ιστγουντ στην περιφημη συνεντευξη. Δεν ειναι κανεις μας εδω γνωστης της καταστασης στην Κινα. Ολες τις πληροφοριες μας τις παιρνουμε απο δυτικα ειδησειογραφικα τα οποια πριν κατι χρονια μας λεγανε οτι στο δημοψηφισμα για το Brexit θα βγει ΟΧΙ και οτι ο Σανταμ εχει χημικα και πυρηνικα. Η προπαγανδα πεφτει απο ολες τις πλευρες και το να εμπιστευεσαι τυφλα μια πηγη επειδη σου μοιαζει πιο "κοντινη" στην κουλτουρα σου ειναι το λιγοτερο αφελες.

Σε μια ταξικη κοινωνια εχεις τοσες προσωπικες ελευθεριες οσες φτανει το πορτοφολι σου. Τις υπολοιπες θα μπορουσες να τις εχεις ή απλα νομιζεις οτι τις εχεις. Οποτε καταληγουμε στο τι ειναι καλο για εμας. Προσωπικα πιστευω οτι το να καιγεται ενας ανθρωπος στα games ειναι το ιδιο κακο με το να καιγεται σε οτιδηποτε αλλο (μπαφους, ξυδια, φαι κτλ). Ειναι ακομψη η μεθοδος που χρησιμοποιησαν αλλα εχει λογικη. Στην τελικη η προσωπικη σου ελευθερια σταματα εκει που ξεκινα η ελευθερια του αλλου. Εαν καταληξεις να γινεις με τις καταχρησεις σου βαρος στην κοινωνια τοτε η κοινωνια πρεπει να προβλεψει για αυτο. Ειτε να στις φορολογησει βαρια ωστε να σου κοψει μετα επιδομα ειτε να στις απαγορευσει. Και μην τρελαθουμε.... Το gaming δεν προωθει την κριτικη σκεψη. Η λογοτεχνια, οι τεχνες και η διδασκαλια της διαλεκτικης καλλιεργουν την κριτικη σκεψη. Στα games τοσα χρονια εχω μονο δει behind the keyboard heroes που δεν ξερουν τι σημαινει μια πορεία διαμαρτυρίας ή μια απεργία.... Το να ξεφευγεις σε εναν αλλο κοσμο σε καταχρηστικο επιπεδο δεν ειναι καλο για τα κοινωνικα κινηματα διαμαρτυριας. 

Η ζωη σου ειναι κατευθυνομενη οπως σου ειπα και πιο πριν ουτωσι αλλως. Εαν πιστευεις κατι αλλο τοτε δεν κατανοεις τους κοινωνικους μηχανισμους και τους κανονες της αγορας. :) 

παντα φιλικα!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...