Προς το περιεχόμενο

Στις 3 ώρες την εβδομάδα περιορίστηκε το online gaming για τους ανήλικους στην Κίνα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2021 στις 9:43 ΜΜ, Tlykog είπε

Ποιος νοιάζεται που δεν είναι καθόλου δημοκρατικό;

Είναι για το καλό τους...

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

...μήπως την υποχρεωτική ζώνη ασφαλείας και κράνος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Tiramolas είπε

Ντρέπομαι για τη "Δημοκρατία" όπως την καταντήσατε ορισμένοι.

Μα δε φταιει η δημοκρατια οταν ειναι κακοι οι λειτουργοι της.

Επισης να πουμε οτι στη Κινα δεν εχουν δημοκρατια.

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 9:43 ΜΜ, Tlykog είπε

Ποιος νοιάζεται που δεν είναι καθόλου δημοκρατικό;

Είναι για το καλό τους...

Υποχρεωτικότητα, νομικά θεσπισμένη, με σκοπό να προστατέψει την υγεία...

Κάτι μου θυμίζει, αλλά μου διαφεύγει...

Το τι είναι καλό ή όχι για τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών και όχι του κράτους. Ναι μεν, με μια πρώτη ματια, μοιάζει σωστό για το καλό των παιδιών, αλλά στην πραγματικότητα καταλύει καποιες βασικές ελευθερίες. Μαθαίνουν απο μικρά ότι πλήρη κουμάντο στη ζωή τους κάνει το κράτος. Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους θα είναι καλοί και πλήρως υπάκουοι πολίτες όταν μεγαλώσουν.

Η υπευθυνότητα είναι ένα χρήσιμο μαθημα για τα παιδιά και αυτά δεν πρόκειται να το μάθουν. Οι γονείς τους επίσης δε χρειάζεται να είναι υπεύθυνοι... Φροντίζει το κράτος...  

Μπράβο στην Κίνα που δίνει μαθήματα δημοκρατίας και προσπαθούν να τα μιμηθούν και άλλα κράτη...

Στην Κίνα ανήκεις στον πρόεδρο και το κομμουνιστικό κόμμα. Δηλαδή: ξεσπάει ο κορονοιος, έρχονται με απόχες και στολές αστροναύτη και σε ακινητοποιούν, ακόμα και αν είσαι μέσα στο σπίτι σου. Που βρίσκεις την ομοιότητα με τις δυτικές κοινωνίες, που βγαίνουν στα πάρκα έξω και διασπείρουν τον κορονοιο με καφέ στο χέρι; Έχεις δει επίσης πορείες στην Κίνα, γιατί δεν αρέσει κάτι στον κόσμο από την διαχείριση της κυβέρνησης; Τελευταία φορά που έγινε googlare:  Tiananmen square, να δείς τι έγινε.

Ακόμα και το Hong Kong πρόσφατα είδες τι τράβηξε και τι "σφαλιάρα" έφαγαν οι άνθρωποι εκεί που διαμαρτυρήθηκαν.

Εγώ μπορείς να πεις baidenaki mamiesai, εκεί μπορείς;

Τι συγκρίνεις και παίρνεις και like κιόλας;

Μόλις γίνουμε equilibrium και εδώ σαν την ταινία, έλα ξαναγραψε. Μέχρι τότε ciao.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 10:13 ΜΜ, peiraiask είπε

πως εχουν καταφερει κ δεν εχει πεσει η κυβερνηση στην κινα;

ουτε εφημεριδα ουτε σοσιαλ εχουν; 

Είναι το πώς αξιοποιείς την εκάστοτε τεχνολογία.

Σε κάποιες πόλεις της Κίνας αν περάσεις σαν πεζός κόκκινο φανάρι, πλασάρεται αυτομάτως η φάτσα σου, τα στοιχεία σου, και πότε έκανες παράβαση σε μια γιγαντοοθόνη απέναντι. Οι κάμερες είναι παντού, ανιχνεύουν και καταγράφουν αυτόματα τι είναι αυτό που βλέπουν (άνθρωπος, αυτοκίνητο κ.ο.κ) με όλα τα στοιχεία. Έχουν τα δικά τους αντίστοιχα social media που παρακολουθούνται και όσα ξένα δεν κάνουν τα χατίρια του κομμουνιστικού κόμματος μπλοκάρονται (το λεγόμενο Great Firewall). Ορισμένες φράσεις δεν μπορείς ούτε να τις γράψεις γιατί μπλοκάρονται αυτομάτως. Όσο για τις εφημερίδες, εδώ απαγόρευσαν με το έτσι θέλω ορισμένες εφημερίδες στο Hong Kοng που υποτίθεται είναι ανεξάρτητο. Πόσο μάλλον στην ίδια την Κίνα.

Άρα ποιος να επαναστατήσει και πώς? Δεν είναι όπως εδώ που βγαίνεις έξω, σπάς ό,τι βρεις μπροστά σου και το κράτος σου λέει και συγνώμη. Εκεί αν επαναστατήσεις σε έχουν κάνει αλοιφή με συνοπτικές διαδικασίες και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα. 

Προφανώς και δεν νοιάζονται για τα παιδιά, απλά θέλουν να τα μαθαίνουν από νωρίς ποιος είναι ο γ τους και σε ποιόν ανήκουν. Έχουν μπροστά τους ένα μεγάλο δημογραφικό πρόβλημα και τα παιδιά πρέπει να γίνουν απο νωρίς ρομποτάκια εργάτες. Τα βιντεοπαιχνίδια όπως και να το κάνεις περνάνε "αμφιλεγόμενα" μυνήματα, ειδικά στα online όπου μπορεί άτομα να συζητάνε για απαγορευμένα πράγματα μέσω του in-game chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 3:17 ΜΜ, Aurumnus είπε

Ώπα, και γιουτιούμπι! μπράβο σε όποιον κάθισε και τα ανέβασε αυτά και είθε να επιζήσει το κανάλι…

Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 8:40 ΠΜ, dmspap είπε

Εμείς 3 ώρες κάνουμε προθέρμανση.

3 ώρες την εβδομάδα θέλουμε για να φτιάξουμε τα classes στο COD η τα buldings στο Warframe. 😅

Στις 1/9/2021 στις 9:55 ΠΜ, miltos_id είπε

3 ώρες δεν φτάνουν ούτε καν για το πρώτο τσουξιματακι στα μάτια . Δυνάστες 

Κολλύριο likes this post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2021 στις 11:04 ΜΜ, yanpas είπε

...μήπως την υποχρεωτική ζώνη ασφαλείας και κράνος ?

Ναι αυτό. Το κράτος δεν το θέσπισε γιατί κοστίζει σε νοσοκομεία, συντάξεις αναπηρίας (αν τελικά επιζήσουν) και τεράστιο κόστος στα ταμεία (που υποφέρουν εδώ και χρόνια), αλλά με ανθρώπινα κριτήρια... Ας μη μιλήσουμε για τους εισπρακτικούς σκοπούς (πρόστιμα κτλ)... 

Όχι, το έκανε γιατί νοιάζεται..

Μέσα σε όλο αυτό το άγχος του να μας σώσει, έφτιαξε σωστούς δρόμους και σωστή σήμανση... 

Χαίρομαι που ο ρομαντισμός ζει ακόμα...

Στις 1/9/2021 στις 8:48 ΜΜ, hliasgiannopoulos είπε

Η αποψη σου μπορει να βασιζεται στην περιορισμενη οπτικη σου. Η διακυβερνηση ενος κρατους δεν ειναι ενα απλο προβλημα που μπορεις να παιξεις με 15 εξομοιωσεις στο μυαλο σου και να βρεις λυσεις οταν δεν εχεις επαφη με το αντικειμενο.

Το να κρινεις τις προθεσεις της κυβερνησης και γενικοτερα τις προθεσεις καποιου ειδικα οταν στα στοιχεια σε διαψευδουν ειναι καθαρο bro science. Υπαρχει τεραστιο προβλημα εξαρτησης στα Online games. Καποιος φιλος εδω ανεβασε και σχετικο paper - study. 

Καλη η κριτικη σκεψη αλλα χωρις background data δεν εχει καποια χρησιμοτητα. Θα καταληξεις να επιχειρηματολογεις με τον εαυτο σου οπως εκανε ο Κλιντ Ιστγουντ στην περιφημη συνεντευξη. Δεν ειναι κανεις μας εδω γνωστης της καταστασης στην Κινα. Ολες τις πληροφοριες μας τις παιρνουμε απο δυτικα ειδησειογραφικα τα οποια πριν κατι χρονια μας λεγανε οτι στο δημοψηφισμα για το Brexit θα βγει ΟΧΙ και οτι ο Σανταμ εχει χημικα και πυρηνικα. Η προπαγανδα πεφτει απο ολες τις πλευρες και το να εμπιστευεσαι τυφλα μια πηγη επειδη σου μοιαζει πιο "κοντινη" στην κουλτουρα σου ειναι το λιγοτερο αφελες.

Σε μια ταξικη κοινωνια εχεις τοσες προσωπικες ελευθεριες οσες φτανει το πορτοφολι σου. Τις υπολοιπες θα μπορουσες να τις εχεις ή απλα νομιζεις οτι τις εχεις. Οποτε καταληγουμε στο τι ειναι καλο για εμας. Προσωπικα πιστευω οτι το να καιγεται ενας ανθρωπος στα games ειναι το ιδιο κακο με το να καιγεται σε οτιδηποτε αλλο (μπαφους, ξυδια, φαι κτλ). Ειναι ακομψη η μεθοδος που χρησιμοποιησαν αλλα εχει λογικη. Στην τελικη η προσωπικη σου ελευθερια σταματα εκει που ξεκινα η ελευθερια του αλλου. Εαν καταληξεις να γινεις με τις καταχρησεις σου βαρος στην κοινωνια τοτε η κοινωνια πρεπει να προβλεψει για αυτο. Ειτε να στις φορολογησει βαρια ωστε να σου κοψει μετα επιδομα ειτε να στις απαγορευσει. Και μην τρελαθουμε.... Το gaming δεν προωθει την κριτικη σκεψη. Η λογοτεχνια, οι τεχνες και η διδασκαλια της διαλεκτικης καλλιεργουν την κριτικη σκεψη. Στα games τοσα χρονια εχω μονο δει behind the keyboard heroes που δεν ξερουν τι σημαινει μια πορεία διαμαρτυρίας ή μια απεργία.... Το να ξεφευγεις σε εναν αλλο κοσμο σε καταχρηστικο επιπεδο δεν ειναι καλο για τα κοινωνικα κινηματα διαμαρτυριας. 

Η ζωη σου ειναι κατευθυνομενη οπως σου ειπα και πιο πριν ουτωσι αλλως. Εαν πιστευεις κατι αλλο τοτε δεν κατανοεις τους κοινωνικους μηχανισμους και τους κανονες της αγορας. :) 

παντα φιλικα!

Όλες οι οπτικές είναι περιορισμένες, γι αυτό για να δεις σφαιρικά ένα ζήτημα χρειάζεται να το δεις μέσα από ένα σύνολο οπτικών και γι αυτό δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνουν πολλοί άνθρωποι. Και ένα μπορεί, αρκεί να θέλει να δει με ανοικτό μυαλό ένα ζήτημα.

Ποιος διαφώνησε ότι η εξάρτηση από τα online games δεν είναι λάθος; Βρες μου ένα post μου που το κάνω και θα σου πω ότι έχεις δίκιο. Υποστηρίζω ότι είναι λάθος, αλλά είναι δικαίωμά σου να το κάνεις, όπως πχ το να μη διατρέφεσαι σωστά ή το να κοιμάσαι αργά ή το να μην περπατάς τουλάχιστον μισή ώρα την ημέρα. Για όλα αυτά υπάρχουν μελέτες, αλλά κανένας δεν τα επιβάλλει και σύμφωνα με μελέτες προκαλούν τους περισσότερους θανάτους στον πλανήτη σε μόνιμη βάση. Δε βλέπω να υπάρχουν περιοριστικά μέτρα...

Έχω κριτική σκέψη με επιχειρήματα. Τα παρέθεσα και τα παραθέτω ακόμα και σε αυτό το post. Το αν τα βλέπεις ή όχι είναι καθαρά επιλογή σου και τη σέβομαι. Συμφωνώ σε αυτό που είπες για το να μην υιοθετείς τυφλά κάτι που ταιριάζει στην κουλτούρα σου. Μια καλή αρχή για να το εφαρμόσεις είναι να σκέφτεσαι ότι υπάρχει και ο άλλος. Όταν η επιλογή του και η γνώμη του πρέπει να κατευθύνεται με νόμο, τότε δεν είσαι σίγουρα στη σωστή κατεύθυνση...

Η ταξική κοινωνία είναι αποτέλεσμα ανέχειας των καταπιεσμένων. Είπαμε: στο δίλλημα "ελευθερία" ή "ευκολία", οι περισσότεροι επιλέγουν το δεύτερο. Η φράση "βάρος για την κοινωνία" είναι πολύ αφηρημένη και θεωρώ ότι ανήκει σε ένα πολύ μικρό κομμάτι του λαού. Όλοι πρέπει να ζυγίζουμε τις επιλογές μας και ο καθένας κρίνει τί θέλει να χάσει και τί να κερδίσει στη ζωή του. Έχει τους δικούς του στόχους και οι επιλογές κινούνται προς αυτή την επιθυμία του, άρα δε μπορεί να υπάρχει παρανομία σε κάτι που επηρεάζει μόνο τη ζωή του ατόμου. 

Ο πατέρας μου δούλεψε και βγήκε στη σύνταξη μετά από 38 χρόνια εργασίας. Έπαθε καρκίνο στον πνεύμονα και πέθανε 3 χρόνια μετά τη σύνταξη. Οι θεραπείες του κόστισαν περισσότερο από όσα έδωσε στο ταμείο όλα τα χρόνια που δούλεψε. Άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, ένας τέτοιος άνθρωπος που δούλεψε και πρόσφερε στην κοινωνία για 38 χρόνια, τελικά αποδείχτηκε βάρος προς αυτή γιατί επιβάρυνε το σύστημα υγείας... 

Για το gaming σου απάντησα ότι δε συμφωνώ, αλλά σέβομαι το δικαίωμα του άλλου να κάνει ότι θέλει με τη ζωή του. Αν θέλω να τον βοηθήσω, τότε θα πρέπει να τον πείσω, όχι να τον υποχρεώσω. Αν δεν μπορώ να τον πείσω, τότε κάτι κάνω λάθος.

Η ζωή έχει επιλογές και αν θέλεις τις ακολουθείς συνειδητά ή παθητικά. Το να επιλέγεις συνειδητά να ακολουθήσεις κάτι δεν σημαίνει ότι είσαι κατευθυνόμενος, αλλά αν το κάνεις παθητικά... Το θέμα είναι να επιλέγεις εσύ για εσένα και να πολεμάς σε ότι προσπαθεί να σου στερήσει το δικαίωμα αυτό. Στο χάρτη δικαιωμάτων των ευρωπαίων πολιτών, άρθρο 50 (ή 51, δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω όρεξη να το ψάξω), αναφέρεται ότι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν πρόσχημα μία ελευθερία για να καταλύσεις μία άλλη... Ακούγεται λογικό.

 

 

Στις 2/9/2021 στις 12:33 ΠΜ, rus είπε

Μα δε φταιει η δημοκρατια οταν ειναι κακοι οι λειτουργοι της.

Επισης να πουμε οτι στη Κινα δεν εχουν δημοκρατια.

Αυτό μου φαίνεται αυτονόητο. Αλλά για κάποιο λόγο υπαρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι έχει...

Αυτό κάτι λέει για τη δική μας δημοκρατία...

Στις 2/9/2021 στις 3:22 ΠΜ, Tetrabitos είπε

Στην Κίνα ανήκεις στον πρόεδρο και το κομμουνιστικό κόμμα. Δηλαδή: ξεσπάει ο κορονοιος, έρχονται με απόχες και στολές αστροναύτη και σε ακινητοποιούν, ακόμα και αν είσαι μέσα στο σπίτι σου. Που βρίσκεις την ομοιότητα με τις δυτικές κοινωνίες, που βγαίνουν στα πάρκα έξω και διασπείρουν τον κορονοιο με καφέ στο χέρι; Έχεις δει επίσης πορείες στην Κίνα, γιατί δεν αρέσει κάτι στον κόσμο από την διαχείριση της κυβέρνησης; Τελευταία φορά που έγινε googlare:  Tiananmen square, να δείς τι έγινε.

Ακόμα και το Hong Kong πρόσφατα είδες τι τράβηξε και τι "σφαλιάρα" έφαγαν οι άνθρωποι εκεί που διαμαρτυρήθηκαν.

Εγώ μπορείς να πεις baidenaki mamiesai, εκεί μπορείς;

Τι συγκρίνεις και παίρνεις και like κιόλας;

Μόλις γίνουμε equilibrium και εδώ σαν την ταινία, έλα ξαναγραψε. Μέχρι τότε ciao.

Ανέφερα ποτέ covid; Κάτι τέτοιο θα ήταν εκτός θέματος, οπότε και δε θα απαντήσω. Φιλική συμβουλή: μην το πας εκεί.

Δε πίεσα κανένα να μου κάνει like και δε θύμωσα με όσους αντέδρασαν αρνητικά. Σέβομαι όλες τις απόψεις. Κρίμα που δεν το κάνουν όλοι αυτό... Κάποιοι προσπαθούν με βία (όλων των μορφών, όχι μόνο σωματικής) ή με νόμους να επιβάλλουν τις απόψεις τους στους άλλους.

Αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά: εγώ πιστεύω στους ανθρώπους και θεωρώ δικαίωμά τους να αναπτύσσουν τη δική τους προσωπικότητα, να ζουν τη ζωή τους όπως θέλουν (άρθρο 5 του συντάγματος) και να κάνουν τις δικές τους  επιλογές μέσα στα πλαίσια του Συντάγματος.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ γελιο να βλεπεις ανθρωπους που δεν εχουν πατησει ποτε ποδι σε μια χωρα να την κρινουν απο δημοσιευματα των εχθρων της και παραλληλα να αγιαζουν τα γενια τους για το ποσο τρομερη ειναι η δικη τους χωρα ενω εδω και απο παντα τους επιβαλλουν μετρα εξαθλιωσης και οποτε καποιοι να διαμαρτυρηθουνε καταληγουν με σπασμενα κεφαλια, φυλακη και απολυμενοι.... Παιδια ας δουμε την καμπουρα μας... Στην τελικη θα κρινουμε εκ του αποτελεσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 10:28 ΜΜ, billdanos είπε

Screen Generation - Η γενιά της οθόνης (ARTE France/ PALMYRA FILMS/ EFFERVESCENCE DOC, 2020)

Διαθέσιμο για 10 ημέρες ακόμη και στο ErtFlix

Θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με την ανάπτυξη του εγκεφάλου  μπροστά σε οθόνες σε κρίσιμες παιδικές ηλικίες! :) 

Το είδα χθες βράδυ και συγκλονίστηκα και με το πόσο σοβαρό πρόβλημα έχουν στην Κίνα με gaming addiction.

Νομίζω είναι απαραίτητο να το δουν ειδικά όσοι έχουν ανήλικα παιδία ή σκέφτονται να κάνουν.

Ευχαριστώ πολύ που το πρότεινες @billdanos

 

2 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

Εχει πολυ γελιο να βλεπεις ανθρωπους που δεν εχουν πατησει ποτε ποδι σε μια χωρα να την κρινουν απο δημοσιευματα των εχθρων της και παραλληλα να αγιαζουν τα γενια τους για το ποσο τρομερη ειναι η δικη τους χωρα ενω εδω και απο παντα τους επιβαλλουν μετρα εξαθλιωσης και οποτε καποιοι να διαμαρτυρηθουνε καταληγουν με σπασμενα κεφαλια, φυλακη και απολυμενοι.... Παιδια ας δουμε την καμπουρα μας... Στην τελικη θα κρινουμε εκ του αποτελεσματος.

Η ευκολότερη ανάλυση είναι αυτή του καναπέ! Και γίνεται συνήθως από τους πλέον ακατάλληλους ανθρώπους που έχουν δημιουργήσει μια ιδέα μέσα στο κεφάλι τους πως ότι πιστεύουν εκείνοι είναι πάντα και το σωστό.

Ποιος τους χρειάζεται τους επιστήμονες, τα δεδομένα, τις στατιστικές?! 🙄🥴

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αυτό μου φαίνεται αυτονόητο. Αλλά για κάποιο λόγο υπαρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι έχει...

Αυτό κάτι λέει για τη δική μας δημοκρατία...

Πως εχει ? χωρις εκλογες?

Η δικη μας πασχει. Εχει μεν εκλογες αλλα με ληστρικο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rus είπε

Πως εχει ? χωρις εκλογες?

Η δικη μας πασχει. Εχει μεν εκλογες αλλα με ληστρικο συστημα.

Εχει εκλογες στην Κινα με συστημα εκλεκτορων. Καθε περιοχη βγαζει τους εκλεκτορες της και αυτοι επιλεγουν τους αντιπροσωπους τους στο κονγκρεσο. Και εγω δεν το ηξερα. Δεν ειχα μπει καν στον κοπο να το ψαξω. Το εμαθα οταν πηγα Σανγκαη με το ΜΒΑ μου το 2018

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elections_in_China

Επεξ/σία από hliasgiannopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, hliasgiannopoulos είπε

Εχει εκλογες στην Κινα με συστημα εκλεκτορων. Καθε περιοχη βγαζει τους εκλεκτορες της και αυτοι επιλεγουν τους αντιπροσωπους τους στο κονγκρεσο

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elections_in_China

δηλαδη υπαρχουν κι αλλα κομματα εκτος απο το κομ/κο? 😄

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

δηλαδη υπαρχουν κι αλλα κομματα εκτος απο το κομ/κο? 😄

Η νομοθεσια τους επιτρεπει να κατεβασουν υποψηφιους οχι μονο αλλα κομματα αλλα και κοινωνικες ομαδες συνδεσμοι κτλ. Δεν γνωριζω κατα ποσο γινεται. Συνηθως ολοι κατεβαινουν μεσα στο ΚΚ Κινας ακομα και αν εχουν διαφορετικές γραμμες. Πχ ειχανε προ 6ετιας φραξια που ηταν πιο νεοφιλελε και ηθελε να ιδιωτικοποιησει τους 4 κρατικους πυλωνες της οικονομιας τους (ρευμα ιντερνετ υγεια και κατι αλλο αν θυμαμαι καλα). Τελικα αποδειχθηκε οτι χρηματιζονταν απο πλουσιους κύκλους Κινεζων και ξενων επενδυτων για να προωθησουν τις ιδιωτικοποιησεις και πεσανε κεφαλια. Απαγορευεται στην Κινα να προσπαθεις να επηρεάσει πολιτικες αποφασεις με χρηματισμο αξιωματουχων του κρατους. Αποσο καταλαβα φυλακιστηκαν πολλοι πολιτικοι μεχρι και ceo εταιριων και καποιοι που ηταν και μελη του κομματος εκτελεστηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hliasgiannopoulos είπε

Η νομοθεσια τους επιτρεπει να κατεβασουν υποψηφιους οχι μονο αλλα κομματα αλλα και κοινωνικες ομαδες συνδεσμοι κτλ. Δεν γνωριζω κατα ποσο γινεται. Συνηθως ολοι κατεβαινουν μεσα στο ΚΚ Κινας ακομα και αν εχουν διαφορετικές γραμμες. Πχ ειχανε προ 6ετιας φραξια που ηταν πιο νεοφιλελε και ηθελε να ιδιωτικοποιησει τους 4 κρατικους πυλωνες της οικονομιας τους (ρευμα ιντερνετ υγεια και κατι αλλο αν θυμαμαι καλα). Τελικα αποδειχθηκε οτι χρηματιζονταν απο πλουσιους κύκλους Κινεζων και ξενων επενδυτων για να προωθησουν τις ιδιωτικοποιησεις και πεσανε κεφαλια. Απαγορευεται στην Κινα να προσπαθεις να επηρεάσει πολιτικες αποφασεις με χρηματισμο αξιωματουχων του κρατους. Αποσο καταλαβα φυλακιστηκαν πολλοι πολιτικοι μεχρι και ceo εταιριων και καποιοι που ηταν και μελη του κομματος εκτελεστηκαν. 

Φιλε μου μονο ενα κομμα υπαρχει στη Κινα, και αν υπηρχαν ελευθερες εκλογες δε θα εβρισκε ουτε τη ψηφο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hliasgiannopoulos είπε

Εχει πολυ γελιο να βλεπεις ανθρωπους που δεν εχουν πατησει ποτε ποδι σε μια χωρα να την κρινουν απο δημοσιευματα των εχθρων της και παραλληλα να αγιαζουν τα γενια τους για το ποσο τρομερη ειναι η δικη τους χωρα ενω εδω και απο παντα τους επιβαλλουν μετρα εξαθλιωσης και οποτε καποιοι να διαμαρτυρηθουνε καταληγουν με σπασμενα κεφαλια, φυλακη και απολυμενοι.... Παιδια ας δουμε την καμπουρα μας... Στην τελικη θα κρινουμε εκ του αποτελεσματος.

Δεν κρίνεις τη χώρα, κρίνεις το μέτρο, τη λογική πίσω από αυτό και τις επιπτώσεις. Σιγά μην είναι τρομερή η Ελλάδα...

Το αποτέλεσμα είναι ότι θα βρουν τρόπο να παίζουν από άλλα μέσα πχ PC, laptop κτλ και θα έχει ψηφιστεί άλλο ένα παράλογο και αντιδημοκρατικό μέτρο στην Κίνα, το οποίο θα μείνει. 

Όταν ο γονιός δε θέλει ή δε μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες του, τότε δε μπορείς να κάνεις τίποτα με νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...