Προς το περιεχόμενο

Ηθική και φωτογραφία δρόμου (και όχι μόνο)


pifilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2021 στις 8:11 ΜΜ, pifilos είπε

Με αφορμή μερικά posts στο νήμα "η ματιά του φωτογράφου" σχετικά με την φωτογράφηση προσώπων εν αγνοία τους (αφού εν γνώσει τους δεν έχει νόημα η συζήτηση) και την προτροπή του @babisskg είπα να ξεκινήσω αυτό εδώ.

Θα βάλω αρχικά τον σύνδεσμο που έβαλα και σε σχόλιο στο άλλο thread, γραμμένο από μια δικηγόρο (και φωτογράφο). 

https://street-photography.gr/νομικές-συμβουλές/

Είναι σχετικά παλιό (νομίζω πριν τον GDPR)  ωστόσο δεν έχω βρει κάτι πιο επίκαιρο πάνω στο ζήτημα. Εννοείται όποιος έχει κάτι πιο επίσημα να το συμπεριλάβει.

Θα πω την άποψη μου και αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορεί να γίνει συζήτηση επί του θέματος. 

 

   Θεωρώ πως είναι λογικό για το συγκεκριμένο είδος να περιλαμβάνονται συχνά άτομα στις φωτογραφίες. Εκτιμώ πως το να εμφανίζεται η πλάτη, τα χέρια, τα πόδια κλπ πλην του προσώπου δεν είναι καν πρόβλημα (εκτός αν γίνεται με τρόπο που τον εκθέτει με σκοπό την προσβολή της σωματοδομής π.χ.) οπότε πάω κατευθείαν στο φλέγον θέμα. Γενικά νομίζω πως είναι λογικό να κάνουμε έναν διαχωρισμό στο πως προβάλλεται το πρόσωπο. Αν δηλαδή είναι το κυρίως κομμάτι της εικόνας ή αν βγάζοντας ένα γραφικό στενάκι έτυχε να πιάσουμε και 2 πρόσωπα. Στην πρώτη περίπτωση είναι εν μέρει φυσικό να υπάρχουν αντιδράσεις στη δεύτερη όχι.

   Προσωπικά προσπαθώ να μην φέρνω σε δύσκολη θέση κάποιον στο δρόμο (ιδανικά να μην με καταλάβει καν), κυρίως επειδή δεν ξέρω τι προβλήματα αντιμετωπίζει ο καθένας για να έχει και εμένα να του χαλάσω τη μέρα. Θεωρώ πως η τέχνη - χόμπυ που έχω επιλέξει ως ενασχόληση δεν πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα σε τρίτους αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη. Στις περιπτώσεις που επικεντρώνομαι ηθελημένα σε κάποιο πρόσωπο, δεν τη δημοσιεύω και την κρατάω για μένα. Δεν μου έχει τύχει να έχω ποτέ κάποιο θέμα (ίσως επειδή δεν πλησιάζω αρκετά κοντά). 

    Από εκεί και πέρα όμως νομίζω δεν θα με πειράξει κάποιος που βγάζει φωτογραφίες με πρόσωπα και τις δημοσιεύει (εφόσον αυτό δεν γίνεται με σκοπό την προσβολή του άλλου) στο βαθμό που δεν γίνεται όμως ενοχλητικός. Θα βάλω 2 συνδέσμους που θεωρώ ως ακραία παραδείγματα φωτογραφίας δρόμου, σαφώς ενοχλητικά για μένα. 

https://www.youtube.com/watch?v=kkIWW6vwrvM

και το προφιλ του Tatsuo Suzuki αφού το βίντεο κατέβηκε από την ίδια την Fujifilm

https://www.instagram.com/tatsuo_suzuki_001/?hl=el   (όσο πιο παλιές εικόνες δείτε τόσο πιο εμφανές θα είναι το στυλ του)

 

 Τα παραπάνω για μένα είναι παραδείγματα προς αποφυγή και τα έβαλα σαν αντίλογο ως προς τα δικά μου όρια που θέτω.

 

Ενδιαφέρον είναι το παρακάτω video του Sean Tucker πάνω στο θέμα με τίτλο  "Law and Ethics in Street Photography"

 

https://youtu.be/V1vCiZUHKVc

 Για να μην γράψω παραπάνω με το σκεπτικό να γίνει συζήτηση θα βάλω και το προφιλ ενός που θεωρώ πως έχει πολύ ενδιαφέρον ενώ προσπαθεί να μην δείχνει πρόσωπα (όσο πιο πίσω πάτε τόσο πιο έντονα φαίνεται αυτό καθώς πλέον σε κάποιες πρόσφατες φαίνονται και εκεί). 

 

https://www.instagram.com/joshkjack/?hl=el

 

Υ.Γ. όσον αφορά το κομμάτι των παιδιών για μένα πάντα μάλλον δεν πρέπει να φαίνεται ή να δημοσιεύεται χωρίς συναίνεση. Λέω μάλλον γιατί δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει και σε ορισμένες περιπτώσεις που μπαίνουμε στο κομμάτι του documentary photog

Ο πρώτος σύνδεσμος του σχολίου δεν ανοίγει οπότε αντικαθίσταται από τον παρακάτω με την ευγενική χορηγία του babis 

 

https://www.photologio.gr/photoθέσεις/i-nomiki-diastasi-mias-photografias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω και έχει ληφθεί η φωτογραφία αν δεν πληροί τα κριτήρια (εστω ότι είναι από πορεία). Ποσα χρόνια μετά μπορεί να δημοσιευτεί χωρίς να υπάρχει κίνδυνος διώξεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

 

Σίγουρα μια τελείως διαφορετική κουλτούρα. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα και ίσως στην Ευρώπη γενικότερα. Όπως και να ΄χει αν κάποιος ενδιαφέρεται για αυτό το είδος φωτογραφίας είναι ένα εξαιρετικό βίντεο. 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα, πολύ ενδιαφέρον thread.
Προσωπικά πιστεύω πως σήμερα που όλοι είναι με τα κινητά στο χέρι και τραβάνε αβέρτα ή γυρνάνε με gopro και καταγράφουν τους πάντες και πάντα - στο εξωτερικό αυτά, όπως και οι κινέζοι μαθημένοι στις κάμερες να τους παρακολουθούν παντού, δεν έχουν θέμα αν τους φωτογραφίσει κάποιος.
Στην Ελλάδα, ακόμα σε κοιτάνε περίεργα στην επαρχία τουλάχιστον, όταν φωτογραφίζεις γενικότερα, πόσο μάλλον αν στοχεύεις αυτούς τους ίδιους!
Οπότε εγώ χρησιμοποιώ τηλεφακό για τέτοια χρήση ώστε να είμαι σε απόσταση ασφαλείας και να μη με πάρουν χαμπάρι και πάντα βγάζω από την οθόνη, οπότε κοιτάω κάπου κοντά τους αλλά σε άλλο σημείο, μετά τη λήψη για να μην καταλάβουν ότι έβγαλα αυτούς. Αποφεύγω να διασταυρωθούν τα βλέμματα.
Για να βρει φωτογραφίες του βέβαια κάποιος στο διαδίκτυο λίγο απίθανο, εκτός αν ξέρει τον φωτογράφο και μπει να ψάξει στα σόσιαλ του, αλλά γενικά ούτε η μάνα μας δε μας ξέρει εδώ 😋
Περι ηθικής τώρα, εφόσον δεν φωτογραφίζεις κάποιον με σκοπό να τον ρεζιλέψεις/γελοιοποιήσεις και δεν πας στα μούτρα του μπροστά να τον φέρνεις σε δύσκολη θέση σαν το βίντεο που βάλατε, δεν το βρίσκω κακό να βγάζεις ανθρώπους εν αγνοία τους.
Ακόμα και παιδιά, αν δεν είναι γνωστοί σου και δεν τους παρακολουθείς σαν κατάσκοπος ή διεστραμμένος ηδονοβλεψίας, δεν το θεωρώ κακό αν φωτογραφηθούν. Άλλωστε αν δεν δίνεις ακριβή τοποθεσία λήψης και προσωπικά στοιχεία της οικογένειας, δεν βλέπω από τι μπορεί να το θέσεις σε κίνδυνο. Κυκλοφορούν ένα σωρό φωτογραφίες με παιδιά και μάλιστα από τους ίδιους τους γονείς πολλές φορές ανεξέλεγκτα. Έπειτα αν κάποιος τα καταγράψει σε βίντεο θεωρείται πιο θεμιτό;
Γενικά στην εποχή μας μπορείς να δεις το σπίτι κάποιου από google street, να δεις κόσμο που περνάει από το μαγαζί σου/σπίτι σου με μια κάμερα ασφαλείας και καλά, αλλά δεν μπορείς να τον φωτογραφίσεις για καλλιτεχνικό σκοπό; 
Πάντως μου αρέσει ένα παλληκάρι στο εξωτερικό, ο τρόπος που προσεγγίζει αγνώστους και τους ζητάει όχι μόνο την άδεια, αλλά και να ποζάρουν, πολύ καλός, εγώ πάντως ντρέπομαι να τον μιμηθώ 😅

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

-Φωτογραφιζω στον δρομο συνηθως απο το ισχιο και απο κοντινη αποσταση και με βλεμματικη επαφη με το θεμα μου, αυτο το ονομαζω φωτογραφια δρομου οπως επισης και την φιγουρα καποιου μια χαρα φωτ/φια ειναι .

-Δεν φωτ/ζω παιδια που φαινονται τα χαρακτηριστικα τους ,μια κοπελια που κλαιει , κ,λ,π, 

-Δεν ειμαι επαγγελματιας δεν κανω εμπορικη φωτογραφια ,ερασιτεχνης ειμαι και δεν νιωθω ενοχες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή μου αρέσει να μη ρισκάρω καθόλου , όταν βρίσκομαι κοντά σε παιδιά ή γυναίκες μόνες, φροντίζω όχι μόνο να μη βγάζω φωτογραφίες αλλά να έχω και τη μηχανή σε κλειστή τσάντα , μέχρι να απομακρυνθώ ή να απομακρυνθούν . 

Με κολλητό στο παρελθόν, είχαμε βρεθεί σε δυσάρεστη  θέση , σε δημοτικό πάρκο , που βγάζαμε φωτογραφίες τα δικά μας παιδιά , που ήταν παρέα , επειδή αυτός είχε μία D800 με tamron 70-200 f/4 και εγώ D610 με τον 16-35 f/4 vr (ογκώδη σύνολα που τραβήξαν την προσοχή άσχετων) . Παρόμοια κατάσταση εγώ , όταν οικογενειακώς, έβγαζα φωτογραφίες το δικό μου παιδί , σε πολυκατάστημα (με τη D610 και τον 17-35 f/2.8 ) . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...