Προς το περιεχόμενο

Το νέο μοντέλο PlayStation 5 είναι ελαφρύτερο λόγω μικρότερου συστήματος ψύξης


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, nekrik είπε

Μα αφού ο τύπος είναι μέγας επιστήμονας τι οχι? 😂 Θεωρεί οτι εφόσον η κονσόλα βγάζει θερμότερο αέρα στην έξοδο, έχει και πιο ζεστά components, οχι οτι έχει καλύτερη απαγωγή θερμότητας. Δεν μπορεί δηλαδή η πρώτη ψύκτρα να ήταν απλά overkill?

Αυτό περιμένω να μάθω και γω.

Άστα να πάνε φίλε μου μόλις είδα το βίντεο τρελάθηκα τι να πεις για το χρήμα μέσα στο YouTube όλα γίνονται overkill Δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπίζω μόνο να μην έχουν κάνει την βλακεία και να έχουν το αλουμίνιο της ψύκτρας σε άμεση επαφή με τον επεξεργαστή μιας και η "Liquid Metal" θερμαγώγιμη είναι διαβρωτική προς το αλουμίνιο. Αν το έχουν κάνει, θα είναι EPIC FAIL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω η Sony να πάψει να πουλά κονσόλες και να αρχίσει να φτιάχνει χειριστήρια για το xbox μπας και ανακόψει το μαύρο μέλλον της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα συμβαίνουν:
1) είτε είχαν βάλει μεγαλύτερη ψύξη επειδή βιαστήκαν να βγάλουν την κονσόλα
2) είτε τσιγουνεύονται και δε τους νοιάζει ότι η κονσόλα θα γίνει κατάλληλη για μάζωξηBBQ τα ΣΚ με φίλους , παιδιά, πεθερικά κτλ.

Κλασικά δηλαδή Σονυ= προχειροδουλειά οπως πάντα. 

50 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Άστα να πάνε φίλε μου μόλις είδα το βίντεο τρελάθηκα τι να πεις για το χρήμα μέσα στο YouTube όλα γίνονται overkill Δηλαδή;

ναι ναι ειδικα ο austin evans εχει ανάγκη για clickbait! Δεν έχει Views και αναγνωρισιμότητα αλλίως! 

1 ώρα πριν, vste είπε

To Digital Foundry εχει ενα σαφως πιο ισορροπημένο αρθρο απο το clickbait video του Austin Evans. 

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-hands-on-with-the-new-playstation-5-cfi-1100-series-console

Το DF δεν εκανε κανενα τεστ. Περιμενενετε gamers nexus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ioannisdenton είπε

2 πράγματα συμβαίνουν:
1) είτε είχαν βάλει μεγαλύτερη ψύξη επειδή βιαστήκαν να βγάλουν την κονσόλα
2) είτε τσιγουνεύονται και δε τους νοιάζει ότι η κονσόλα θα γίνει κατάλληλη για μάζωξηBBQ τα ΣΚ με φίλους , παιδιά, πεθερικά κτλ.

Κλασικά δηλαδή Σονυ= προχειροδουλειά οπως πάντα. 

ναι ναι ειδικα ο austin evans εχει ανάγκη για clickbait! Δεν έχει Views και αναγνωρισιμότητα αλλίως! 

Το DF δεν εκανε κανενα τεστ. Περιμενενετε gamers nexus.

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι hater και δεν μπορείς να δεχτείς ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με το νέο μοντέλο... Μάλιστα το καινούριο μοντέλο κάνει λιγότερο θορύβου από το παλιό και ανεβάζει απλά 3 βαθμούς παραπάνω θερμότητα ΜΟΝΟ... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ioannisdenton είπε

2 πράγματα συμβαίνουν:
1) είτε είχαν βάλει μεγαλύτερη ψύξη επειδή βιαστήκαν να βγάλουν την κονσόλα
2) είτε τσιγουνεύονται και δε τους νοιάζει ότι η κονσόλα θα γίνει κατάλληλη για μάζωξηBBQ τα ΣΚ με φίλους , παιδιά, πεθερικά κτλ.

Κλασικά δηλαδή Σονυ= προχειροδουλειά οπως πάντα. 

ναι ναι ειδικα ο austin evans εχει ανάγκη για clickbait! Δεν έχει Views και αναγνωρισιμότητα αλλίως! 

Το DF δεν εκανε κανενα τεστ. Περιμενενετε gamers nexus.

Δεν είπα ότι δεν έχει Διασημότητα η ότι ο κόσμος δεν τον ξέρει απλά ρε φίλε τα κλικ επάνω σε μια τέτοια είδηση μετά από τις πωλήσεις που έχει κάνει Sony φαντάζεσαι πόσο πολλά είναι…Και μην ξεχνάς ότι είναι και ένας μικρός fun boy της Microsoft οπότε δεν θα το χαλούσε να κάνει έστω και λίγο ζημιά στις νέες πωλήσεις της Sony μιας και έχει εξασφαλίσει Κάποια εκατομμύρια τσιπ για κάποια κομμάτια..

Σε ένα tweet που μου απάντησε σήμερα OK Gamers Nexus Μου είπε το εξής..

00057C1E-70EE-4924-B875-732EE81241BE.png

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Δεν είπα ότι δεν έχει Διασημότητα η ότι ο κόσμος δεν τον ξέρει απλά ρε φίλε τα κλικ επάνω σε μια τέτοια είδηση μετά από τις πωλήσεις που έχει κάνει Sony φαντάζεσαι πόσο πολλά είναι…Και μην ξεχνάς ότι είναι και ένας μικρός fun boy της Microsoft οπότε δεν θα το χαλούσε να κάνει έστω και λίγο ζημιά στις νέες πωλήσεις της Sony μιας και έχει εξασφαλίσει Κάποια εκατομμύρια τσιπ για κάποια 

μην λες βλακιες ναι μπορείς να υποστηρίζει λίγο παραπάνω το xbox αλλά αυτό το πράγμα το βλέπεις και ένας τυφλός ότι έχει κόψει την ψήκτρα του ps5 η Sony στο μισό αν το κάνει test ο game nexus και πει τα ίδια πάλι fans boy θα το βγάλουν απλά τα πράγματα δεν ξέρει η Sony να βγάλει. μια κονσόλα χωρίς να κάνει σαν αεροπλάνο μετά από λίγο καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογος το πως το εχουν φτιαξει , ισως οντως η μικροτερη ψυχτρα να ειναι καλυτερη , αν και φαινεται οτι εχουν κοψει πολλα απο τα fins .

Το μονο πραμα που κανει την σονυ να φαινεται σαν το κακο της υποθεσης ειναι οτι το πλασαρει ως "μειωση βαρους" και οχι ως "production refinement" η κατι παρομοιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, bagos83 είπε

μην λες βλακιες ναι μπορείς να υποστηρίζει λίγο παραπάνω το xbox αλλά αυτό το πράγμα το βλέπεις και ένας τυφλός ότι έχει κόψει την ψήκτρα του ps5 η Sony στο μισό αν το κάνει test ο game nexus και πει τα ίδια πάλι fans boy θα το βγάλουν απλά τα πράγματα δεν ξέρει η Sony να βγάλει. μια κονσόλα χωρίς να κάνει σαν αεροπλάνο μετά από λίγο καιρό 

Βαγγέλη φίλε μου Πριν αγοράσεις το PlayStation 5 το εκραζες καθημερινά Γιατί διαβάζεις όλα αυτά τα ηλίθια πράγματα μέσα στο ίντερνετ και προφανώς παρακολουθούσες κάτι YouTubers Σαν αυτόν..και έλεγες ότι έχει πάρα πολλά προβλήματα η κονσόλα και να περιμένουμε λίγο μήπως βγει το δεύτερο PS5 και ότι κάνει πάρα πολύ θόρυβο και ότι δεν έχει Μόνωση στο τροφοδοτικό και ότι η πρώτη κονσόλα είναι ελαττωματική Εν τέλει μετά από όλες αυτές τις δηλώσεις έκανες την αγορά της κονσόλας και ξαφνικά η κονσόλα δεν έχει κανένα πρόβλημα δεν κάνει κανένα θόρυβο και το δεύτερο PlayStation 5 Είναι το χειρότερο…δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να δεχτείς το ότι κάθε αναβάθμιση η αλλαγή οφείλεται κάπου και τα ρίχνεις ξεκάθαρα μόνο στο κέρδος… Επίσης ο gamers nexus Έχει δηλώσει επίσημα Το ότι οι τρεις βαθμούς διαφορά πίσω Στην εξάτμιση του μηχανήματος μπορεί να αποτελεί και ότι μπορεί να αποβάλλει πιο καλά την θερμότητα που είναι στο εσωτερικό της εγώ προσωπικά τις έχω και τις δύο κονσόλες και αυτή τη στιγμή με αυτά που βλέπουν τα μάτια μου το ξαναλέω τα μάτια μου και ακούνε τα αυτιά μου Θεωρώ ότι η καινούργια κονσόλα είναι καλύτερη…

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, JohnVani18 είπε

Η νέα έκδοση της κονσόλας εμφανίστηκε στις αγορές της Ιαπωνίας, Αυστραλίας και Β. Αμερικής

Νωρίτερα μέσα στον μήνα, μια νέα έκδοση του PlayStation 5 εμφανίστηκε στην αγορά της Ιαπωνίας, Αυστραλίας και Β. Αμερικής, το οποίο διατέθηκε με μία νέα βάση και με μια διαφορά βάρους που δε γνωρίζαμε σε τι οφείλεται. Το μυστήριο αυτό λύθηκε από τον YouTuber Austin Evans, ο οποίος αποσυναρμολόγησε την κονσόλα και μάθαμε ότι το σύστημα ψύξης έχει αλλάξει αισθητά.

Το νέο σύστημα ψύξης είναι αρκετά μικρότερο από αυτό του αρχικού μοντέλου και είναι ο λόγος για τη μείωση βάρους κατά 300 γραμμάρια. Ακόμη δεν είναι ξεκάθαρο γιατί η Sony έκανε μια τέτοια αλλαγή τόσο νωρίς στη ζωή του PS5, αλλά ο Austin Evans παρατήρησε πως η κονσόλα είναι θερμότερη, με τον αέρα στο πίσω μέρος να είναι υψηλότερος κατά 3 με 5 βαθμούς. Αυτό όμως μπορεί να σχετίζεται με τον τρόπο κατασκευής.

newps5heatsink.jpg

Παλαιότερα η Sony εξήγησε αναλυτικά τον σχεδιασμό του συστήματος ψύξης το οποίο είναι σχεδιασμένο να αποδίδει όσο μια vapor chamber. Τα φύλλα αλουμινίου, βάση χαλκού και heatpipes καταλαμβάνουν αρκετό χώρο στο εσωτερικό και είναι ένας από τους κυριότερους λόγους για το μέγεθος και σχεδιασμό της κονσόλας. Η αλλαγή αυτή είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και δημιουργεί ερωτηματικά για το τι μπορεί να μας περιμένει σε ένα νεώτερο και ίσως μικρότερο PS5.

Ο Austin Evans επίσης αναφέρει πως η αλλαγή αυτή κάνει το νέο μοντέλο χειρότερο, λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας, κάνοντας για αρκετούς το αρχικό μοντέλο πιο ποθητό. "Δε νομίζω πως υπάρχει αμφιβολία ότι είναι μια χειρότερη κονσόλα, τουλάχιστον από θέμα θερμοκρασίας και ψύξης. Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω το αρχικό μοντέλο PS5".

Η νέα έκδοση έρχεται μόλις λίγο μετά την ανακοίνωση της Sony ότι δεν πουλάει το PS5 με χασούρα και μετά από αναφορές ότι η Sony προσπαθεί να ελαττώσει τα έξοδα στην κατασκευή λόγω του ακριβού συστήματος ψύξης. Τέλος, ο Austin Evans αποσυναρμολόγησε την Digital έκδοση της κονσόλας, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν η αλλαγή του συστήματος ψύξης έγινε και στο μοντέλο με το οπτικό μέσο.

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

Θερμότερος αέρας πίσω, πιο κρύο SoC, απλή φυσική...

Εντωμεταξύ δεν παλεύεται ο τύπος, τον θυμάμαι απο LTT εποχή.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x8diesel είπε

το ότι μεγάλωσε αισθητά το heatpipe δεν το πρόσεξε κανείς;

Μαλλον δεν πρόσεξες οτι το αρχικό ειναι μεγαλυτερο απλα κανει κουρμπα και κρύβεται κατω απο την ψυκτρα (aluminium fins). Άλλωστε 300 γραμμάρια ελαφρύτερη ψυκτρα με το 1/3 του χαλκού δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Μαλλον το θεωρεί υπερβολικά δροσερο και ησυχο η sony και σου λεει δεν αυξάνω λιγο το κέρδος. Ουτως η αλλος και λιγο πιο ζεστό και θορυβώδες να γινει παλι βελτιωση θα ειναι σε σύγκριση με το ps4 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Βαγγέλη φίλε μου Πριν αγοράσεις το PlayStation 5 το εκραζες καθημερινά Γιατί διαβάζεις όλα αυτά τα ηλίθια πράγματα μέσα στο ίντερνετ και προφανώς παρακολουθούσες κάτι YouTubers Σαν αυτόν..και έλεγες ότι έχει πάρα πολλά προβλήματα η κονσόλα και να περιμένουμε λίγο μήπως βγει το δεύτερο PS5 και ότι κάνει πάρα πολύ θόρυβο και ότι δεν έχει Μόνωση στο τροφοδοτικό και ότι η πρώτη κονσόλα είναι ελαττωματική Εν τέλει μετά από όλες αυτές τις δηλώσεις έκανες την αγορά της κονσόλας και ξαφνικά η κονσόλα δεν έχει κανένα πρόβλημα δεν κάνει κανένα θόρυβο και το δεύτερο PlayStation 5 Είναι το χειρότερο…δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να δεχτείς το ότι κάθε αναβάθμιση η αλλαγή οφείλεται κάπου και τα ρίχνεις ξεκάθαρα μόνο στο κέρδος… Επίσης ο gamers nexus Έχει δηλώσει επίσημα Το ότι οι τρεις βαθμούς διαφορά πίσω Στην εξάτμιση του μηχανήματος μπορεί να αποτελεί και ότι μπορεί να αποβάλλει πιο καλά την θερμότητα που είναι στο εσωτερικό της εγώ προσωπικά τις έχω και τις δύο κονσόλες και αυτή τη στιγμή με αυτά που βλέπουν τα μάτια μου το ξαναλέω τα μάτια μου και ακούνε τα αυτιά μου Θεωρώ ότι η καινούργια κονσόλα είναι καλύτερη…

Πως θα την αποβάλει αφού έχει πολύ πιο μικρή ψήκτρα και μην ξεχνάς ότι το PS5 δεν έχει σταθερό clock στην GPU έχουν κάνει ήδη overlook στην GPU για δουλεύει τόσο ψηλά τώρα που έχουν αφαιρεθεί η μισή ψήκτρα και δεν έχει αλλάξει τίποτα στο εσωτερικό της θα έχει πρόβλημα μετά μερικούς μήνες με την θερμοκρασία σε σχέση με το πρώτο μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, abbath81 είπε

Μαλλον δεν πρόσεξες οτι το αρχικό ειναι μεγαλυτερο απλα κανει κουρμπα και κρύβεται κατω απο την ψυκτρα (aluminium fins). Άλλωστε 300 γραμμάρια ελαφρύτερη ψυκτρα με το 1/3 του χαλκού δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Μαλλον το θεωρεί υπερβολικά δροσερο και ησυχο η sony και σου λεει δεν αυξάνω λιγο το κέρδος. Ουτως η αλλος και λιγο πιο ζεστό και θορυβώδες να γινει παλι βελτιωση θα ειναι σε σύγκριση με το ps4 pro.

Φίλε μου κάνεις λάθος το καινούργιο είναι πιο αθόρυβο δεν ακούγεται καν σε σχέση με το παλιόΦίλε μου κάνεις λάθος το καινούργιο είναι πιο αθόρυβο δεν ακούγεται καν σε σχέση με το παλιό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...