Προς το περιεχόμενο

Το νέο μοντέλο PlayStation 5 είναι ελαφρύτερο λόγω μικρότερου συστήματος ψύξης


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LivEviL είπε

Φίλε μου κάνεις λάθος το καινούργιο είναι πιο αθόρυβο δεν ακούγεται καν σε σχέση με το παλιόΦίλε μου κάνεις λάθος το καινούργιο είναι πιο αθόρυβο δεν ακούγεται καν σε σχέση με το παλιό

Μιλας για το pro η το ps5.  Γιατι εαν μιλας για το pro τοτε αυτα που αναφερω ειναι γεγονος και το ps5 ειναι εξωπραγματικά πιο ησυχο απ το πιο ησυχο ps4 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, bagos83 είπε

Πως θα την αποβάλει αφού έχει πολύ πιο μικρή ψήκτρα και μην ξεχνάς ότι το PS5 δεν έχει σταθερό clock στην GPU έχουν κάνει ήδη overlook στην GPU για δουλεύει τόσο ψηλά τώρα που έχουν αφαιρεθεί η μισή ψήκτρα και δεν έχει αλλάξει τίποτα στο εσωτερικό της θα έχει πρόβλημα μετά μερικούς μήνες με την θερμοκρασία σε σχέση με το πρώτο μοντέλο 

Εγώ σε μελλοντικές αλλαγές στην Sony παλιότερα θυμόμουν ότι τα αρχικά μοντέλα ήτανε αυτά που είχανε θέμα και τι να συζητήσουμε τώρα ρε Βαγγέλη έχω και τις δύο κονσόλες και είμαι τέλειος αντικειμενικός θεωρώ ότι το πιο καινούργιο δουλεύει και καλύτερα αυτό βλέπουν τα μάτια μου και ακούνε τα αυτιά μου αλλά δεν είμαι τεχνικός να ξέρω τι γίνεται στο εσωτερικό του….Είναι θέμα χρόνου και από μέρα σε μέρα θα ξεκαθαρίσει κι αυτή η υπόθεση…Απλά κρατήστε μικρό καλάθι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, abbath81 είπε

Μιλας για το pro η το ps5.  Γιατι εαν μιλας για το pro τοτε αυτα που αναφερω ειναι γεγονος και το ps5 ειναι εξωπραγματικά πιο ησυχο απ το πιο ησυχο ps4 pro.

Μιλάω για το PlayStation 5 Το πρώτο σε σχέση με το PlayStation 5 Που βγήκε τώρα η δεύτερη κονσόλα σε σχέση με την πρώτη είναι αθόρυβηΠου βγήκε τώρα η δεύτερη κονσόλα σε σχέση με την πρώτη είναι αθόρυβη

1 λεπτό πριν, bagos83 είπε

γιατί είναι καινούργιο ακόμα δεν θα δούμε τώρα τα προβλήματα της κονσόλα αλλά μετά από 2 με 3 μήνες χρήσης 

Καλα και το CFI-1016A Που έχω καινούργιο είναι δεν έχω παίξει ούτε 20 ωρες Έχω να την ανοίξω ολόκληρο το καλοκαίρι οπότε είναι λογικό να μπορώ να Έχω μετρό σύγκρισης ανάμεσα σε δύο κονσόλες που δεν έχουνε δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LivEviL είπε

Μιλάω για το PlayStation 5 Το πρώτο σε σχέση με το PlayStation 5 Που βγήκε τώρα η δεύτερη κονσόλα σε σχέση με την πρώτη είναι αθόρυβηΠου βγήκε τώρα η δεύτερη κονσόλα σε σχέση με την πρώτη είναι αθόρυβη

Anyway. 300 γραμμαρια λιγοτερος χαλκος= κερδος για τη σονυ. Μακαρι να εχει την ιδια αποδοση και ολα καλα αλλα πολυ αμφιβάλλω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x8diesel είπε

το ότι μεγάλωσε αισθητά το heatpipe δεν το πρόσεξε κανείς;

το heat pipe απλά μεταφέρει θερμότητα, δεν ψύχει. Η συνολική επιφάνεια ψύξης με heat sink έχει μειωθεί. Και παίζει να μην μεγάλωσε καν το heat pipe απλά στην πρώτη έκδοση η μισή είναι κάτω από το heat sink και δεν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι τωρα οταν αλλαζαν ψυκτρα αλλαζαν και τα τσιπακια ωστε να ειναι πιο energy efficient. Τωρα δεν νομιζω πως εχει καποια αλλαγη..η τουλαχιστον δεν το ξερουμε.

Το αν ειναι η οχι αποδοτικη η νεα ψυκτρα γενικα και ειδικα σε σχεση με την παλια μονο σοβαρη μετρηση με θερμοκρασια APU μπορει να το δειξει...

Εχει αλλαγες και το shield παντως που και αυτο παιζει ρολο ψυκτρας οχι μονο η ιδια η ψυκτρα αρα και κατι αλλο εχει αλλαξει.

Αυτος που εκανε πρωτος το review..ειχα δει εχε φτιαξει και καλα το απολυτο Ps3*...@@ εφτιαξε...καραγκιοζης μου φανηκε απο τοτε.

*Το απολυτο ειναι το PS3 Test το fat και μετα παει το αμερικανικο το 60αρι.

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος του PS4 Pro και πρόσφατα του PS5 v1 (CFI-1016A).

Μπορώ να πω ότι το PS5 v1 δεν βγάζει κανέναν απολύτως θόρυβο ούτε από τα πλαστικά του, ούτε από το τροφοδοτικό του, ούτε από πουθενά. Με συνεχόμενο 4Κ gaming επί πολλές ώρες σερί και δεν ακούγεται το παραμικρό. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό!

Εννοείται ότι το PS4 Pro σε αντίστοιχη κατάσταση έκανε πολλές φορές υπερβολικό θόρυβο, όχι για πολλή ώρα όμως (στο ίδιο δωμάτιο, στην ίδια θέση).

Κι εμένα προσωπικά για μείωση κόστους μου φαίνεται η δουλειά (σε συνάρτηση με την ταυτόχρονη έλλειψη ανταλλακτικών τεχνολογίας που παρατηρείται παγκοσμίως πλέον), αλλά πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και αυτός που θα αγοράσει την v2. Μια χαρά θα είναι και αυτή. Δύσκολα θα ρίσκαρε η Sony την εξαιρετική φήμη της κονσόλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θεωρώ ότι είμαι τυχερός που βρήκα την πρώτη έκδοση του 5. Ήμουν κάτοχος ps2 3 4 και 5.

Παντα έπαιρνα τις πρώτες εκδόσεις day one εκτός από το ps3 όπου πήρα το σλιμ και μετά από κάποια χρόνια τα παίξε και αναγκάστηκα να πάω σε σούπερ σλιμ (ότι χειρότερο σε κονσολα).

Δεν ξέρω, δεν είμαι τεχνικός να εκφέρω γνώμη για την ψύκτρας του 5 αλλά προσωπικά έχω εμπιστοσύνη μόνο σε κονσόλες πριν τα revision. Καθώς μετά παίζουν και πολλές αλλαγές για μείωση κόστους που αυτό δεν κάνει πάντα καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Austin Evans είναι xbox-ακιας... Μη τον ακούτε... χαχαχα

Στα σοβαρά τώρα: έχω στην κατοχή μου την έκδοση CFI-1116A. Δεν ξέρω τι παίζει με την προηγούμενη έκδοση, αλλά αυτή που έχω είναι εντελώς αθόρυβη. Έχω δοκιμάσει Battlefield V και Demon's Souls για αρκετές ώρες και δεν παρατηρώ θόρυβο από τον ανεμιστήρα ή το μηχάνημα να είναι πολύ ζεστό.

Ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ares225 είπε

προσωπικά θεωρώ ότι είμαι τυχερός που βρήκα την πρώτη έκδοση του 5. Ήμουν κάτοχος ps2 3 4 και 5.

Παντα έπαιρνα τις πρώτες εκδόσεις day one εκτός από το ps3 όπου πήρα το σλιμ και μετά από κάποια χρόνια τα παίξε και αναγκάστηκα να πάω σε σούπερ σλιμ (ότι χειρότερο σε κονσολα).

Δεν ξέρω, δεν είμαι τεχνικός να εκφέρω γνώμη για την ψύκτρας του 5 αλλά προσωπικά έχω εμπιστοσύνη μόνο σε κονσόλες πριν τα revision. Καθώς μετά παίζουν και πολλές αλλαγές για μείωση κόστους που αυτό δεν κάνει πάντα καλό.

Εγώ πάντως θυμάμαι ρε φίλε ένα PlayStation 4 το αρχικό συγκεκριμένο Να έχει θέματα στο cd drive Να χρειάζεσαι για να βάζεις το cd να το πατήσεις και με τα χέρια και με τα πόδια και θυμάμαι τις επόμενες εκδόσεις να μην έχουν απολύτως κανένα θέμα τελοσπάντων συνήθως τα πρώτα να ξέρεις σε θέμα ελαττώματος είναι και τα χειρότερα Και αυτό είναι τελείως φυσιολογικό.. εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το PlayStation 5 τόσο καιρό το κράζανε για θορύβους Και ξαφνικά έγινε η πιο πετυχημένη κονσόλα Και πέσανε όλοι επάνω στην καινούργια να την κατασπαράξουν θέλω πάρα πολύ να βγούνε τα συγκριτικά βιντεάκια και να αναδεικνύουν το καινούργιο μοντέλο Άκρως καλύτερο…Γεμίζει Μετά το insomnia με αγγελίες Πωλείται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάντως που έχουμε τόσους επιστήμονες του καναπέ! Ολόκληρη Sony δεν ξέρει από φυσική και χημεία (για τη διάβρωση του αλουμινίου που αναφέρθηκε), περιμένει εμάς ή κάτι τσιριχτούς τύπους σαν τον Evans να της πούνε πως γίνονται τα καλά design.

Ακόμη και στους users που έχουν ήδη την νέα revision και καταθέτουν την εμπειρία τους, εκεί να τους λέμε πως κάνουν λάθος κι αυτοί, είναι κουφοί, στραβοί και αναίσθητοι στις καταστροφικά υψηλές θερμοκρασίες που βγάζει το νέο revision!

Έλεος, save our souls!

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CFI-1016A 

Game play Spider man

Ένα ζευγάρι Ωτοασπίδες παρακαλώ

CFI-1116A

Game play Spider man

Και τώρα ποιος είναι ο τρελός; 😜

(Στο βιντεάκι μιλάει φίλος μου)

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LivEviL είπε

CFI-1016A 

Game play Spider man

Ένα ζευγάρι Ωτοασπίδες παρακαλώ

 

IMG_3292.MOV 368 kB · 0 downloads

CFI-1116A

Game play Spider man

Και τώρα ποιος είναι ο τρελός; 😜

(Στο βιντεάκι μιλάει φίλος μου)

IMG_3293.MOV

Μην βάζεις στοιχεία, θα σου στείλουν contact details από ΩΡΥΛΑ.... 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μου αρέσει πάντως που έχουμε τόσους επιστήμονες του καναπέ! Ολόκληρη Sony δεν ξέρει από φυσική και χημεία (για τη διάβρωση του αλουμινίου που αναφέρθηκε), περιμένει εμάς ή κάτι τσιριχτούς τύπους σαν τον Evans να της πούνε πως γίνονται τα καλά design.

Ακόμη και στους users που έχουν ήδη την νέα revision και καταθέτουν την εμπειρία τους, εκεί να τους λέμε πως κάνουν λάθος κι αυτοί, είναι κουφοί, στραβοί και αναίσθητοι στις καταστροφικά υψηλές θερμοκρασίες που βγάζει το νέο revision!

Έλεος, save our souls!

 

Για την διαβρωση του αλουμινίου απο το liquid metal εχουν ηδη αναφερθει ειδήμονες δεν το λεμε εμεις ουτε ειναι κατι καινουριο. Πιθανοτατα εαν στο cpu εφάπτεται επιφανεια αλουμινίου να χρησιμοποιησει και απλη thermal paste μπας και γλιτωσει κανα χαλκινο κερματακι σε καθε μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...