Προς το περιεχόμενο

Το νέο μοντέλο PlayStation 5 είναι ελαφρύτερο λόγω μικρότερου συστήματος ψύξης


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, abbath81 είπε

Για την διαβρωση του αλουμινίου απο το liquid metal εχουν ηδη αναφερθει ειδήμονες δεν το λεμε εμεις ουτε ειναι κατι καινουριο. Πιθανοτατα εαν στο cpu εφάπτεται επιφανεια αλουμινίου να χρησιμοποιησει και απλη thermal paste μπας και γλιτωσει κανα χαλκινο κερματακι σε καθε μοναδα.

Μα αυτό ακριβώς λέω. Πως έχουν κάνει ότι πρέπει για να μην υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό. Δείτε πόσα PS1, PS2, PS3 και PS4 δουλεύουν ακόμη. Πολλά χωρίς ίχνος καθαρισμού ή προσοχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω. Πως έχουν κάνει ότι πρέπει για να μην υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό. Δείτε πόσα PS1, PS2, PS3 και PS4 δουλεύουν ακόμη. Πολλά χωρίς ίχνος καθαρισμού ή προσοχής.

 

Μαλλον δεν γνωριζεις τι κανει το liquid metal στο αλουμινιο. Ειχαν liquid metal τα ps1 ps2 ps3 ps4? Καπου μπερδευεσαι. Και εν τέλει ποιος ειπε οτι θα εχει θεμα η φθηνοτερη λυση ψυξης του ps5? Μην ανησυχείς θα δουλευει το μηχανημα λιγο καλυτερα απ το pro και θα πεις και ευχαριστω στο τελος παροτι ο μονος που δε θα εχει ουσιαστικο οφελος απο την αλλαγη θα ειναι ο καταναλωτής. Η τιμη θα μεινει ιδια. Ενταξει θα ειναι ελαφρυτερο για οποιον το κραταει στη μασχαλη και παιζει ταυτοχρονα!  

Επεξ/σία από abbath81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, abbath81 είπε

Μαλλον δεν γνωριζεις τι κανει το liquid metal στο αλουμινιο. Ειχαν liquid metal τα ps1 ps2 ps3 ps4? Καπου μπερδευεσαι. Και εν τέλει ποιος ειπε οτι θα εχει θεμα η φθηνοτερη λυση ψυξης του ps5? Μην ανησυχείς θα δουλευει το μηχανημα λιγο καλυτερα απ το pro και θα πεις και ευχαριστω στο τελος παροτι ο μονος που δε θα εχει ουσιαστικο οφελος απο την αλλαγη θα ειναι ο καταναλωτής. Η τιμη θα μεινει ιδια. Ενταξει θα ειναι ελαφρυτερο για οποιον το κραταει στη μασχαλη και παιζει ταυτοχρονα!  

Χαχαχαχαχα Τι PlayStation 4 pro Πας καλά; Τι λέμε τόση ώρα ότι το καινούργιο έχει λιγότερο θόρυβο δηλαδή έλεος το δήλωσε και η digital fountry Ότι δεν άκουσε να ζορίζεται η ναακούγεται ο ανεμιστήρας του

Επεξ/σία από LivEviL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LivEviL είπε

Πραγματικά φίλε δεν ξέρεις τι λες η καινούργια κονσόλα φωνάζουμε εδώ και σε 200 post ότι είναι καλύτερη σε θέμα θόρυβο έλεος

Οκ. Θα τα δουμε ολα στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, abbath81 είπε

Οκ. Θα τα δουμε ολα στην πράξη.

Πίστεψέ με αυτό περιμένουμε όλοι απλά μιλάμε για ανούσια πράγματα αυτή τη στιγμή το 2022 ανακοίνωσε redesign Εσύ θα κρατήσεις το παλιό? Εάν σου βγάλει μία ωραία φινετσάτη κονσόλαρα; Δε νομίζω εάν σου πετάξει ενα PS5 PRO Μελόντικά με μικρότερη ψήκτρα εσύ θα καθίσεις στο PS5? Όλα αναλώσιμα είναι φίλε μου τώρα τα έχουμε αύριο τα πουλάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, abbath81 είπε

Μαλλον δεν γνωριζεις τι κανει το liquid metal στο αλουμινιο. Ειχαν liquid metal τα ps1 ps2 ps3 ps4? Καπου μπερδευεσαι. Και εν τέλει ποιος ειπε οτι θα εχει θεμα η φθηνοτερη λυση ψυξης του ps5? Μην ανησυχείς θα δουλευει το μηχανημα λιγο καλυτερα απ το pro και θα πεις και ευχαριστω στο τελος παροτι ο μονος που δε θα εχει ουσιαστικο οφελος απο την αλλαγη θα ειναι ο καταναλωτής. Η τιμη θα μεινει ιδια. Ενταξει θα ειναι ελαφρυτερο για οποιον το κραταει στη μασχαλη και παιζει ταυτοχρονα!  

Δεν μίλησα για Liquid Metal αλλά για το ότι ΞΕΡΟΥΝ να σχεδιάζουν να υπολογίζουν και δεν περιμένουν τον κάθε Evans να τους πει την δουλειά τους.

Μιλάμε για το πιο πετυχημένο console gaming brand (πέρα από Nintendo, αυτή είναι μια κατηγορία από μόνη της), κάτι γνωρίζουν και κάτι κάνουν καλά. Ενώ αντίθετα οι περισσότεροι από μας, τίποτα σχετικό με αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Χαχαχαχαχα Τι PlayStation 4 pro Πας καλά; Τι λέμε τόση ώρα ότι το καινούργιο έχει λιγότερο θόρυβο δηλαδή έλεος το δήλωσε και η digital fountry Ότι δεν άκουσε να ζορίζεται η ναακούγεται ο ανεμιστήρας του

Γιατι? Ηταν θορηβωδες το original ps5 και ειπε να το κανει πιο αθορυβο κατα 1 db αυξανοντας την θερμοκρασια 4 βαθμους? Ειτε θελεις να το καταλαβεις ειτε οχι ο λογος που εριξε την ποιοτητα στην ψυξη δεν εισαι εσυ ουτε εγω ουτε το 1db λιγοτερος θορυβος αλλα η τσεπη της. Οταν το καταλαβεις θα καταλαβεις και τη διαφορα νοοτροπίας της microsoft στον τομεα της ποιοτητας κατασκευης. Παρεμπιπτόντως εχω και pro και one x  και παροτι μπορει να αποφασισω για ps5 (εφοσον βγει το slim βεβαια και μαυρο) λογω αποκλειστικών που τα θεωρω καλυτερα για τις προτιμησεις μου η αληθεια ειναι οτι θεωρω απαραδεκτο αυτο που κανει η σονυ με την γενικη ποιοτητα κοψε απο δω κοψε απο κει κρακα κρουκα τα πλαστικα μοχλοι με drift κτλ. Το one x σε σχεση με το pro ειναι μερα με τη νυχτα σε συνολικη ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που το λυσαμε και αυτο το θεμα. Μπορει να μου πει καποιος τι παιχνιδια εχει που δεν μπορω να παιξω στο PS4 που εχω;
Εχει υπαρχει μεγαλυτερη αποτυχια σε λανσαρισμα κονσολας απο το PS5 και το Xbox series;
Ενα χρονο εξακολουθει να υπαρχει διαθεσιμο μονο σε φουρνιες λες και ειναι συλλεκτικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, safridia είπε

Και τωρα που το λυσαμε και αυτο το θεμα. Μπορει να μου πει καποιος τι παιχνιδια εχει που δεν μπορω να παιξω στο PS4 που εχω;
Εχει υπαρχει μεγαλυτερη αποτυχια σε λανσαρισμα κονσολας απο το PS5 και το Xbox series;
Ενα χρονο εξακολουθει να υπαρχει διαθεσιμο μονο σε φουρνιες λες και ειναι συλλεκτικο...

Ελαχιστα που δεν μπορεις να παιξεις στο ps4, αρκετα απ τα υπάρχοντα που μπορεις να παιξεις με υψηλοτερο framerate εαν εισαι απο αυτους που δεν συμβιβαζονται με κατι λιγοτερο οταν μπορουν να εχουν το περισσότερο. Παντως αποτυχημενο λανσαρισμα δεν το λες τουλαχιστον για τα series x - s μιας και η προηγουμενη γενια της microsoft ειχε πιασει σχεδον πατο (ειδικοτερα το one) και πολυ πιο κατω απ' τις προσδοκίες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, abbath81 είπε

.........νοοτροπία της microsoft στον τομεα της ποιότητας κατασκευης.

Αυτό αδερφέ ισχύει.

Μέχρι και πριν μερικές ώρες είχα στην κατοχή μου το Series S, σε καλό μου φίλο έχω δει το Series X και παλιότερα είχα το One X. Η ποιότητα κατασκευής των Xbox είναι κατά πολύ ανώτερη των PlayStation.

Ευτυχώς στο PS5 έχει βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με το PS4, το οποίο είναι τραγικό ως προς την ποιότητα κατασκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AnimaTronic είπε

Αυτό αδερφέ ισχύει.

Μέχρι και πριν μερικές ώρες είχα στην κατοχή μου το Series S, σε καλό μου φίλο έχω δει το Series X και παλιότερα είχα το One X. Η ποιότητα κατασκευής των Xbox είναι κατά πολύ ανώτερη των PlayStation.

Ευτυχώς στο PS5 έχει βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με το PS4, το οποίο είναι τραγικό ως προς την ποιότητα κατασκευής...

Ετσι ακριβως ειναι. Το ps5 ειναι σαφως καλυτερο απο το 4 και το pro αλλα ειναι μια υπερβαση που εκανε η σονυ (οπως και στο ps3) και τελικα αρχιζει να ριχνει ποιοτητα παροτι ειναι ηδη φθηνοτερο στην κατασκευη του απο ενα series x λογω compact σχεδιασμου του δεύτερου.

Επεξ/σία από abbath81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LivEviL είπε

Καλησπέρα σε όλους αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου εγω και ο Αδερφός μου και τις δύο κονσόλες.. Η αρχική κονσόλα με τον κωδικό CFI-1016A Και το νέο μοντέλο με κωδικό CFI-1116A Και θα ήθελα και εγώ να πω την γνώμη μου επάνω σε όλο αυτό το χαμό που γίνεται αυτές τις ημέρες για το θέμα ψύξης του νέου μοντέλου….Από προσωπική μου εμπειρία δουλεύοντας το αρχικό μοντέλο που εχω αλλά και το καινούργιο επειδή το έχει αγοράσει ο αδερφός μου έχω να πω τα εξής…το αρχικό μοντέλο είναι αισθητά πιο θορυβώδης κατά τη λειτουργία του έχει σίγουρα πιο θορυβώδης ανεμιστήρα παρόλο που φοράει των Fan D Επίσης εάν πας πολύ κοντά του μπορείς να ακούσεις και το θόρυβο που βγάζει το τροφοδοτικό ένα πάρα πολύ ελαφρύ μικρό βουητό από τα πηνία… Και πάμε τώρα στο νέο μοντέλο και το βίντεο που ανέβασε ο συγκεκριμένος YouTuber Ο οποίος κατά την Γνώμη μου ήθελε ξεκάθαρα να στοχοποίηση την Sony.. Το ότι το νέο μοντέλο έχει τρεις με τέσσερις βαθμούς περισσότερους στην εξάτμιση του στην έξοδο του τελοσπάντων δεν αποτελεί αποτέλεσμα ότι και το εσωτερικό του είναι Πιο ζεστό..μπορεί να είναι ένα σημάδι ότι όντως χάρη στη νέα ψήκτρα και το μέγεθο της η κυκλοφορία του αέρα Στο εσωτερικό της κονσόλας να είναι πιο εύκολη και μπορεί να αποβάλλει πιο εύκολα τη θερμότητα Από το εσωτερικό του.. Τελος πάντων εγώ δεν είμαι τεχνικός αλλά θα πω αυτά που έχω δει και έχω βιώσει..προσωπικά στο νέο μοντέλο, Το μηχάνημα είναι τελείως αθόρυβο και όταν λέμε αθόρυβο το εννοώ δεν ακούς τον παραμικρό αντιαισθητικό ήχο Ο ανεμιστήρας του Δεν ακούγεται καθόλου το έχω λιώσει πραγματικά επίτηδες σε nextgen Παιχνίδια φουλ αναλύσεις Χωρίς κλιματιστικό μέσα στο σπίτι και δεν έχω ακούσει παιδιά το παραμικρό, Δεν έχω ακούσει ούτε ανεμιστήρες να ζορίζονται ούτε θερμοκρασίες να ανεβαίνουν ούτε να νιώθω κάποιο framedrop…Πραγματικά θεωρώ ότι το νέο μοντέλο έχει λύσει πολλά προβλήματα του αρχικού ..κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι το αρχικό μοντέλο οταν επαιζες μετά από 10 λεπτά ακουγόταν Συστολές στα πλαστικά του λόγου θερμότητας πράγμα που στο καινούργιο δεν το έχω ακούσει ακόμη, αυτά από εμένα Και σίγουρα αναμένουμε από τις πιο διευκρινιστικές εταιρείας τα αποτελέσματα που θα είναι και πιο σαφέστατα Απλά να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι χρόνια τώρα τα πρώτα ήτανε κι αυτά που είχανε τα περισσότερα προβλήματα και γενικώς πάντα αποφεύγεις προϊόντα πρώτης φουρνιάς… Αφήνω και μία φωτογραφία εδώ Από μελλοντικές αλλαγές της Sony αλλά φέρνανε τα ίδια αποτελέσματα

FDDDA4AB-8D6C-4D7A-85BB-C83048A6C3FD.jpeg

 

Τι θόρυβο μας λες ρε ψηλέ; Εγώ που έχω το "παλιό" PS5, ούτε κιχ δεν κάνει... Μόνο όταν του βάλεις δίσκο κάνει κάνα 10-15 δευτερόλεπτα ένα βουητό, αλλά μετά καν δεν καταλαβαίνεις εάν είναι ανοιχτό ή όχι. Σίγουρα έχεις και τα δύο PS5 ή μήπως πήρες το καινούριο με τη μουφα ψύκτρα και πας να βγάλεις χολή στο "παλιό"; 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...