Προς το περιεχόμενο

Το νέο μοντέλο PlayStation 5 είναι ελαφρύτερο λόγω μικρότερου συστήματος ψύξης


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, f3d0n είπε

 

Τι θόρυβο μας λες ρε ψηλέ; Εγώ που έχω το "παλιό" PS5, ούτε κιχ δεν κάνει... Μόνο όταν του βάλεις δίσκο κάνει κάνα 10-15 δευτερόλεπτα ένα βουητό, αλλά μετά καν δεν καταλαβαίνεις εάν είναι ανοιχτό ή όχι. Σίγουρα έχεις και τα δύο PS5 ή μήπως πήρες το καινούριο με τη μουφα ψύκτρα και πας να βγάλεις χολή στο "παλιό"; 😂

Η Συνωμοσιολογία σου δεν έχει όρια ρε φίλε Ορίστε τα κουτάκια και των δύο 😂

04C579B3-F2F0-4713-88D8-511F8B22852C.jpeg

48D4B42B-EDE3-49BE-89A5-D60DDEFED96C.jpeg

41 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Τελικά είναι καλύτερο ή χειρότερο ; 
Πάμε λίγο γιατί σήμερα έβαλα αγγελία ένα που είναι η νέα έκδοση και θα έχουν γέλιο τα μηνύματα…

Δεν έχει διευκρινιστεί κάτι ακόμα επίσημα από μελέτες πιο σαφέστατες η κονσόλα ίδια είναι απλά αλλάζει ο τρόπος ψύξης και εκεί θέλουμε να δούμε τις διαφορές να ξέρεις και χειρότερα να είναι μέχρι να τα κλατάρει θα έχει βγει το PS5 PRO Άνετα οπότε όλα αυτά όλοι θα τα πουλήσουνΆνετα οπότε όλα αυτά όλοι θα τα πουλήσουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά ορισμένοι πρέπει να καταλάβουν πως το μέγεθος Μιας ψύκτρας δεν αποτελεί και 100% Εάν η ψύξη της είναι αποτελεσματική… Παίζει ρόλο η αρχιτεκτονική της και ο τρόπος που είναι σχεδιασμένη αλλά και φτιαγμένη..εάν μία ψήκτρα είναι μεγάλη και δεν αερίζεται σωστά από τον ανεμιστήρα και η θερμότητα δεν αποβάλλεται Σωστά από το Εσωτερικό της κονσόλας τότε δεν θα έχουμε και σωστή ψύξη Προσωπικά κατά τη γνώμη μου ναι μέν η παλιά ψήκτρα είναι μεγαλύτερη Αλλά έτσι όπως τα έχω εγώ μέσα στο μυαλό μου διαπιστώνω ότι η καινούργια Ψύχεται και αερίζεται πολύ καλύτερα Με την φορά του αέρα να βγαίνει καλύτερα Στην έξοδο της κονσόλας… Ορισμένοι θα βρούνε γελοίο το παράδειγμά μου αλλά εγώ έτσι το έχω προσωπικά στο μυαλό μου εάν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με..Το στρογγυλό άσπρο κυκλάκι υποτίθεται ότι είναι ανεμιστήρες και η μπλε γραμμές ο αέρας που εισχωρεί μέσα στις ψύκτρες

9C1B2BC5-DDE1-4ABD-AD06-B5D3D7D0589A.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LivEviL είπε

Εγώ πάντως θυμάμαι ρε φίλε ένα PlayStation 4 το αρχικό συγκεκριμένο Να έχει θέματα στο cd drive Να χρειάζεσαι για να βάζεις το cd να το πατήσεις και με τα χέρια και με τα πόδια και θυμάμαι τις επόμενες εκδόσεις να μην έχουν απολύτως κανένα θέμα τελοσπάντων συνήθως τα πρώτα να ξέρεις σε θέμα ελαττώματος είναι και τα χειρότερα Και αυτό είναι τελείως φυσιολογικό.. εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το PlayStation 5 τόσο καιρό το κράζανε για θορύβους Και ξαφνικά έγινε η πιο πετυχημένη κονσόλα Και πέσανε όλοι επάνω στην καινούργια να την κατασπαράξουν θέλω πάρα πολύ να βγούνε τα συγκριτικά βιντεάκια και να αναδεικνύουν το καινούργιο μοντέλο Άκρως καλύτερο…Γεμίζει Μετά το insomnia με αγγελίες Πωλείται;

Τι να σου πω θέμα τύχης είναι. Day one PS4 το οποίο το έλιωσα κυριολεκτικά ήταν άψογο, και αθόρυβο μέχρι τέλους. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα πάρεις. 
 

οπως και για το 5 λένε ότι κάνει θόρυβο εμένα πάλι δεν ακούγεται τίποτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσοι παραπονιέστε για θόρυβο στο PS5, μάλλον δεν είχατε στην κατοχή σας PS4 Pro.....η μοναδική κονσόλα που προσομοίαζε απογείωση jet μέσα στο σπίτι σου....!!Έβαζα God of War, την είχα με 10μετρο HDMI σε άλλο δωμάτιο, άνοιγα το home theater δυνατά και πάλι ήταν ανυπόφορη από θέμα θορύβου....!! Οπότε με το PS5 δεν έχω ασχοληθεί καν, εφόσον την έχω σχεδόν δίπλα μου την κονσόλα και δεν ακούγεται τίποτα οποιοδήποτε παιχνίδι και αν έβαλα...!!

Επεξ/σία από panosv7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosv7 είπε

Oσοι παραπονιέστε για θόρυβο στο PS5, μάλλον δεν είχατε στην κατοχή σας PS4 Pro.....η μοναδική κονσόλα που προσομοίαζε απογείωση jet μέσα στο σπίτι σου....!!Έβαζα God of War, την είχα με 10μετρο HDMI σε άλλο δωμάτιο, άνοιγα το home theater δυνατά και πάλι ήταν ανυπόφορη από θέμα θορύβου....!! Οπότε με το PS5 δεν έχω ασχοληθεί καν, εφόσον την έχω σχεδόν δίπλα μου την κονσόλα και δεν ακούγεται τίποτα οποιοδήποτε παιχνίδι και αν έβαλα...!!

Εννοείται πως με το PS4 Pro Δεν έχει καμία σχέση έτσι; και εννοείται δε μιλάω για τον θόρυβο του αέρα μιλάω για κάποιους άλλους αντιαισθητικούς Θόρυβος που ήτανε στο χέρι της εταιρείας να τους κάνει η οχι…Το ξέρεις ότι πολλά άτομα ανοίγαμε τα fan και Πρόσθεταν λαστιχένια ring Ανάμεσα από τις βίδες και το φαν για να σταματήσει να ακούγεται ένας θόρυβος όποιος ακούγεται Σαν κελάηδημα; αυτό ήτανε λάθος της Sony και στο νέο μοντέλο το έχει διορθώσει κανένα μοντέλο δεν κάνει αυτό το θόρυβο θα σου ανεβάσω ένα PlayStation 5 που τον κάνει να καταλάβεις Πιο θόρυβο λέω..Στην αρχή του βίντεο ακούγεται ο θόρυβος με το κελάηδημα στο σημείο που είναι το Άσπρο  φωτάκι και μετά κατεβαίνει πίσω στο HDMI που εκεί είναι το τροφοδοτικό του και μπορείς να ακούσεις το θόρυβο που βγάζει από τα πηνία του ένα μικρό ZzzzzZzzZzz Όλοι αυτοί οι θόρυβοι δεν είναι εμφανές όταν παίζεις στο ενάμιση μέτρο αλλά δεν παύουν να υπάρχουν..Και είναι θόρυβοι που στο καινούργιο δεν υπάρχουν

Επεξ/σία από LivEviL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosv7 είπε

Oσοι παραπονιέστε για θόρυβο στο PS5, μάλλον δεν είχατε στην κατοχή σας PS4 Pro.....η μοναδική κονσόλα που προσομοίαζε απογείωση jet μέσα στο σπίτι σου....!!Έβαζα God of War, την είχα με 10μετρο HDMI σε άλλο δωμάτιο, άνοιγα το home theater δυνατά και πάλι ήταν ανυπόφορη από θέμα θορύβου....!!

Όταν είχαν μπει σπίτι μου και μου βούτηξαν (εκτός των άλλων) και το PS4, ήμουν έτοιμος να πάρω το Pro, πήγα λοιπόν στο σπίτι φίλου να τεστάρουμε 2-3 games να δω αν αξίζει τα επιπλέον λεφτά. Αν και ίσως στο Odyssey είδα τότε ότι αξίζει το Pro, ο θόρυβος που λες ήταν από άλλο πλανήτη.. και έτσι ξαναπήρα το "απλό". 

Δυστυχώς το θέμα του θορύβου για κάποιους ανθρώπους είναι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν είναι δυνατόν τώρα να παίζεις πχ κάποιο horror game μες τα σκοτάδια, και να σου χαλάει ΟΛΗ την ατμόσφαιρα ο θόρυβος απ'την κονσόλα, είναι το λιγότερο τραγικό.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα λοιπον μας λέτε οτι πήγαμε πήραμε PS5 στα 500 ευρώ πριν λιγοτερο απο 1 χρονο και 10 μηνες μετα, χωρίς παιχνιδια next gen, η sony εβγαλε εκδοση του μηχανηματος που ειναι λιγοτερο θορυβωδες και με καλυτερη ψυξη. Εστω 0.0000000000000001% να ειναι καλύτερο το νεο μοντελο το γεγονος οτι δεν τους στελνετε στο Διάολο δείχνει ξεκάθαρα το ποσο φανμπογια ειστε μερικοι. Θα βγάλει του χρόνου λογικά και το PS5 Pro και παλι θα την αποθώνετε. Είστε η ντροπές του gaming και ο λόγος που το gaming εχει καταντησει ετσι

1 ώρα πριν, makism87 είπε

για τα πιτσιρίκια καλά είναι!!!  Εγώ προτιμώ τα pc γιατί τα αναβαθμίζω και φτιάχνω ότι PC θέλω εγώ

Βρες μας PC να παιζει την αποδοση του PS5 και ειδικα του Series X στα 500 ευρω να παμε να παρουμε ολοι. Γιατι μερικοι νομιζετε οτι ειστε οι φωτεινοι παντογνωστες σε ενα συμπαν ασχετων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Aρα λοιπον μας λέτε οτι πήγαμε πήραμε PS5 στα 500 ευρώ πριν λιγοτερο απο 1 χρονο και 10 μηνες μετα, χωρίς παιχνιδια next gen, η sony εβγαλε εκδοση του μηχανηματος που ειναι λιγοτερο θορυβωδες και με καλυτερη ψυξη. Εστω 0.0000000000000001% να ειναι καλύτερο το νεο μοντελο το γεγονος οτι δεν τους στελνετε στο Διάολο δείχνει ξεκάθαρα το ποσο φανμπογια ειστε μερικοι. Θα βγάλει του χρόνου λογικά και το PS5 Pro και παλι θα την αποθώνετε. Είστε η ντροπές του gaming και ο λόγος που το gaming εχει καταντησει ετσι

Manufacturing revision είναι, όπως συμβαίνει σχεδόν με οτιδήποτε έχεις γύρω σου.

Ούτε νέο μοντέλο, έχει πανομοιότυπο hardware και ίδιες επιδόσεις. Μην φανατίζεστε από ένα internet που πιάνει το 1 χιλιοστό και το κάνει 1 χιλιόμετρο...

 

11 ώρες πριν, LivEviL είπε

Απλά ορισμένοι πρέπει να καταλάβουν πως το μέγεθος Μιας ψύκτρας δεν αποτελεί και 100% Εάν η ψύξη της είναι αποτελεσματική… Παίζει ρόλο η αρχιτεκτονική της και ο τρόπος που είναι σχεδιασμένη αλλά και φτιαγμένη..εάν μία ψήκτρα είναι μεγάλη και δεν αερίζεται σωστά από τον ανεμιστήρα και η θερμότητα δεν αποβάλλεται Σωστά από το Εσωτερικό της κονσόλας τότε δεν θα έχουμε και σωστή ψύξη Προσωπικά κατά τη γνώμη μου ναι μέν η παλιά ψήκτρα είναι μεγαλύτερη Αλλά έτσι όπως τα έχω εγώ μέσα στο μυαλό μου διαπιστώνω ότι η καινούργια Ψύχεται και αερίζεται πολύ καλύτερα Με την φορά του αέρα να βγαίνει καλύτερα Στην έξοδο της κονσόλας… Ορισμένοι θα βρούνε γελοίο το παράδειγμά μου αλλά εγώ έτσι το έχω προσωπικά στο μυαλό μου εάν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με..Το στρογγυλό άσπρο κυκλάκι υποτίθεται ότι είναι ανεμιστήρες και η μπλε γραμμές ο αέρας που εισχωρεί μέσα στις ψύκτρες

9C1B2BC5-DDE1-4ABD-AD06-B5D3D7D0589A.jpeg

Κοίτα να δεις που σε λίγες εβδομάδες που θα έχουν τις εργαστηριακές μετρήσεις τους στο Gamers Nexus θα πούνε κάτι παρόμοιο και θα τρέχουν κάποιοι να κρυφτούν. Βέβαια ο Evans τα έβγαλε τα φράγκα του και ούτε συγγνώμη δεν θα ακούσουμε για τις @@ πρακτικές που εφαρμόζει.

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός επι της αρχιτεκτονικής του PS5, αλλά πάντως το ότι εχει 4-5 βαθμούς παραπάνω στη ... "εξάτμιση" δεν μου ακούγεται σαν κάτι τραγικό. Αντιθέτως είναι σημάδι που δείχνει οτι το σύστημα ψύξης κάνει τη δουλειά του που πρέπει να κάνει σωστά - η θερμοκρασία πρέπει να αποβάλλεται, 5 βαθμοί λιγότεροι αν μετρούσε στη εξάτμιση, μπορεί να σήμαινε 5 βαθμοί περισσότεροι στη CPU. Ετσι νομίζω εγω έστω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, panosv7 είπε

Oσοι παραπονιέστε για θόρυβο στο PS5, μάλλον δεν είχατε στην κατοχή σας PS4 Pro.....η μοναδική κονσόλα που προσομοίαζε απογείωση jet μέσα στο σπίτι σου....!!Έβαζα God of War, την είχα με 10μετρο HDMI σε άλλο δωμάτιο, άνοιγα το home theater δυνατά και πάλι ήταν ανυπόφορη από θέμα θορύβου....!! Οπότε με το PS5 δεν έχω ασχοληθεί καν, εφόσον την έχω σχεδόν δίπλα μου την κονσόλα και δεν ακούγεται τίποτα οποιοδήποτε παιχνίδι και αν έβαλα...!!

Είχα την 2η παρτίδα του PS4 Fat όταν κυκλοφόρησε, έκανε σαν αεροπλάνο, ούτε με καθαρισμό και αλλαγή πάστας δεν σταματούσε.Σε όλα τα παιχνίδια.Το πούλησα.

Καμία σχέση με το PS4 Chassis και το Pro που τα έχω ακόμα.Ανεβάζουν στροφές οι ανεμιστήρες για μερικά δευτερόλεπτα και μετά σταματούν μόλις πέσει η θερμοκρασία, η διαφορά είναι πως το Pro παίζει πιο άνετα τα βαριά παιχνίδια και σε καλύτερα frames.Το chassis έχει μεγάλη ψύκτρα, ίσως μεγαλύτερη απο του Slim.

Και το PS4 slim λένε πως είναι αθόρυβο αλλά μάλλον έχει κατώτερη ποιότητα συναρμολόγησης.

Οταν 1 κονσόλα ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα σε κανονικές θερμοκρασίες και στο πίσω μέρος δεν υπάρχει ικανοποιητική εξαγωγή θερμού αέρα, τότε σημαίνει πως υπάρχει αρκετή σκόνη και θέλει καθαρισμό.

Δυστυχώς διαβάζω πως ακόμα και το Pro ζορίζεται με κάποια βαριά παιχνίδια όπως το God OF War, αν και έχει πιο δυνατή GPU.

Φταίει το optimization του παιχνιδιού που ζορίζει την κονσόλα η το Pro δεν έχει σωστή κατασκευή έτσι ώστε να αποβάλλει γρήγορα και αθόρυβα την θερμοκρασία;

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, privateer είπε

 

Μην τον κάνετε repost αυτόν, ακόμη και από την πρώτη λέξη βαράει στα νεύρα. Όλα τα άσχημα των Αμερικανών χωρίς κανένα από τα καλά τους (εντάξει, υπερβάλλω!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είχα την 2η παρτίδα του PS4 Fat όταν κυκλοφόρησε, έκανε σαν αεροπλάνο, ούτε με καθαρισμό και αλλαγή πάστας δεν σταματούσε.Σε όλα τα παιχνίδια.Το πούλησα.

Καμία σχέση με το PS4 Chassis και το Pro που τα έχω ακόμα.Ανεβάζουν στροφές οι ανεμιστήρες για μερικά δευτερόλεπτα και μετά σταματούν μόλις πέσει η θερμοκρασία, η διαφορά είναι πως το Pro παίζει πιο άνετα τα βαριά παιχνίδια και σε καλύτερα frames.Το chassis έχει μεγάλη ψύκτρα, ίσως μεγαλύτερη απο του Slim.

Και το PS4 slim λένε πως είναι αθόρυβο αλλά μάλλον έχει κατώτερη ποιότητα συναρμολόγησης.

Οταν 1 κονσόλα ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα σε κανονικές θερμοκρασίες και στο πίσω μέρος δεν υπάρχει ικανοποιητική εξαγωγή θερμού αέρα, τότε σημαίνει πως υπάρχει αρκετή σκόνη και θέλει καθαρισμό.

Δυστυχώς διαβάζω πως ακόμα και το Pro ζορίζεται με κάποια βαριά παιχνίδια όπως το God OF War, αν και έχει πιο δυνατή GPU.

Φταίει το optimization του παιχνιδιού που ζορίζει την κονσόλα η το Pro δεν έχει σωστή κατασκευή έτσι ώστε να αποβάλλει γρήγορα και αθόρυβα την θερμοκρασία;

Εγω ξεκίνησα με το 1ο revision ps4 το οποίο έκανε επίσης αρκετο θόρυβο. Όταν λοιπόν τα Gamestop έδωσαν πρόγραμμα ανταλλαγής με 99 Ευρώ, το έδωσα και πήρα καινούριο το 1ο revision του PS4 Pro με την σκέψη ότι θα έχω και πιο δυνατή κονσόλα, αλλά και πιο αθόρυβη. Το μετάνιωσα 100% γιατί ο θόρυβος ήταν επιεικώς μιλώντας ανυπόφορος. Φασαρία μαζί με σφύριγμα σε όλα τα παιχνίδια, πόσο μάλλον αν έβαζες God of War....!! Φαντάσου πήρα επι τούτου 10 μετρο HDMI και το πήγα σε άλλο δωμάτιο, γιατί δεν σε αφηνε να ακούσεις τπτ και σου χάλαγε όλη την ατμόσφαιρα...!

Δυστυχώς όυτε η αλλαγή thermal pads και παστας είχε αποτέλεσμα....εδώ απλά η Sony είχε μεγάλο φαουλ....όταν βαζεις μια ψυκτρα που έχει μέγεθος αντίστοιχο με αυτήν που ψύχει έναν Intel Celeron...δεν μπορεί να περιμένεις να κάνει καλά τη δουλειά της...χωρίς θόρυβο jet που απογειώνεται!!!

Ευτυχώς το πάθημα της έγινε μάθημα και το PS5 είναι τελείως αθόρυβο. Τουλάχιστον εγώ ακόμη δεν το εχω ακούσει, ακόμη  και παίζοντας AAA τιτλους σε ρυθμισεις φουλ με ray tracing κτλ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...