Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Z Fold 3 Review - Ωριμάζουν οι συνθήκες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας φτάσει στην τρίτη γενιά αναδιπλούμενων κινητών, η Samsung κυκλοφόρησε το Samsung Galaxy Z Fold 3 με αρκετές αλλαγές όμως κρατώντας γενικά σταθερό τον κορμό που έθεσε με το Fold 2.

Το αποτέλεσμα είναι ένα (ακόμη) εντυπωσιακό κινητό που μειώνει το χάσμα μεταξύ smartphone και tablet, προσθέτοντας νέες τεχνολογίες που το κάνουν να ξεχωρίζει συγκριτικά με τον προκάτοχό του κι όχι μόνο.

Αλλά μπορεί να αντικαταστήσει ένα τυπικού σχεδιασμού smartphone ή περιορίζει τα σενάρια χρήσης ο ιδιαίτερος σχεδιασμός του; 

Μιλώντας για ένα foldable smartphone, δε θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε με κάτι άλλο από τον ιδιαίτερο σχεδιασμό. Με διαστάσεις 158.2 x 67.1 x 16mm, εκ πρώτης όψεως μοιάζει και είναι ένα χοντρό smartphone ή δύο απλά κινητά το ένα πάνω στο άλλο. Έχει στρογγυλεμένες γωνίες και σώμα κατασκευασμένο από αλουμίνιο, με την οθόνη και την πλάτη να προστατεύονται από γυαλί Gorilla Glass Victus. Η «μαγεία» αποκαλύπτεται όταν τα δύο μισά ξεδιπλώνονται και δημιουργούν μια ενιαία, τεράστια οθόνη που ανταγωνίζεται μικρά tablets, όμως μπορεί κάλλιστα να διπλωθεί και να ξαναγίνει ένα (λίγο μεγάλο) κλασικό smartphone που χωράει στην τσέπη.

Ο αλουμινένιος βραχίονας που ενώνει τα δύο μισά φέρει χαραγμένο το λογότυπο της Samsung και τίποτα άλλο. Στις πλευρές των δύο μισών είναι μοιρασμένα τα μικρόφωνα, η θύρα υποδοχής κάρτας SIM, η θύρα USB-C και στερεοφωνικά ηχεία (ένα σε κάθε μια από τις δύο μικρές πλευρές) ενώ στη δεξιά πλευρά της συσκευής βρίσκεται το πλήκτρο ενεργοποίησης με ενσωματωμένο αναγνώστη δακτυλικού αποτυπώματος και το πλήκτρο ρύθμισης έντασης. Συγκριτικά με το Fold 2, ο βραχίονας του Fold 3 είναι λιγότερο ογκώδης και εξέχει ελάχιστα από την αριστερή πλευρά όταν το κινητό είναι διπλωμένο. Στην πλάτη της συσκευής βρίσκεται το σύστημα τριπλής κάμερας σε ένα ορθογώνιο με στρογγυλεμένες γωνίες το οποίο εξέχει ελάχιστα από το υπόλοιπο σώμα, μια ευχάριστη αλλαγή συγκριτικά με το Fold 2.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα τον κοινό θνητό θα γίνει πραγματικότητα όταν βγούνε μοντέλα μαξ στα 400 ευρώ.

Απο μαξ 300 που δίνω τώρα για κινητό να κάνω την υπέρβαση αν είναι να πάρω foldable

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια εξέλιξης για να μπορούμε να χουμε κινητά με 3 χιλιοστά πάχος, για να βγει στο τέλος η Σάμσουνγκ και να ξανα κάνει μόδα τις παντόφλες. Βρε ανταποκεί σας βαρέθηκα βρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όποιο μεγάλο κατάστημα το έχω πετύχει ως μοντέλο παρουσίασης του ήπια το αίμα (μέχρι που στο g hall μου την είπαν άγρια). Είναι αστραπιαία γρήγορο,  όταν ανοίγει η οθόνη είναι απόλαυση και προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου η ΄΄χωρίστρα΄΄ στην μέση, δεν είναι έντονη, η περιήγηση στο δίκτυο είναι και πάλι απόλαυση αλλά......1) είναι βαρύ, πολύ βαρύ θα έλεγα για κινητό, 2) δεν ξεδιπλώνεται εύκολα η οθόνη 3) δεν ξέρω τι θήκη μπορεί να πάρει αυτό το πράγμα. Αν πέσει κάτω μου φαίνεται ότι  δεν μείνει κολυμπηθρόξυλο. Γενικώς είναι δύσχρηστο  για την καθημερινότητα.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγάπησα το Concept όταν έπιασα στα χέρια μου το Fold2 σε ένα μεγάλο κατάστημα. Βέβαια έχει δρόμο μπροστά σαν τεχνολογία, δεν εμπιστεύομαι ακόμα τον μηχανισμό ότι θα αντέξει στον χρόνο και σημαντικότερο, τα λεφτά που ζητάει είναι δραματικά πολλά. Απλά χάνει το νόημα του όταν με αρκετά λιγότερα χρήματα μπορείς να πάρεις την κορυφαία ναυαρχίδα iOS ή Android με εγγυημένα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yeroplatanos είπε

Για εμένα τον κοινό θνητό θα γίνει πραγματικότητα όταν βγούνε μοντέλα μαξ στα 400 ευρώ.

Απο μαξ 300 που δίνω τώρα για κινητό να κάνω την υπέρβαση αν είναι να πάρω foldable

Και εγω οπως εσυ μεχρι 300 δινω αντε 450 το πολυ για foldable.

Περιμενω να δω καποια αλλη σχεδιαση γιατι κατι μου λεει καποιος τροπος θα υπαρχει να ειναι πιο βολικο.

Της huawei σαν να μου αρεσε λιγο περισσοτερο.

Επισης πολλοι που λενε αχρειαστα εγω θελω διακαως μεγαλυτερη οθονη οταν πανε 400 με 450 σιγουρα το χτυπησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από χρήση που έκανα στο συγκεκριμένο ότι και να μου λένε η τσάκιση στην μέση της οθόνης είναι έντονη και ενοχλεί. Δεν πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση να λυθεί αυτό το πρόβλημα σε τέτοιου τύπου fold κινητά. Ίσως αυτά που θα είναι με roll οθόνη να μην το έχουν. Γενικά πιστεύω πως δεν αξίζει τα χρήματα του. 

Επεξ/σία από Xviper13
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έπιασα στα χέρια μου πριν κάνα δύο μέρες...έχεις την εντύπωση ότι στα καλά καθούμενα μπορεί να  κοπεί στην μέση κάτι δεν θα πάει καλά τέλος παντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"ο μεσος χρηστης θα χρησιμοποιήσει περισσοτερο την εξωτερικη οθονη"

Ο μεσος χρηστης θα παρει μια συσκευη το μεγιστο των 500€...

Επισης ο χρηστης του θα δουλεψει ελαχιστα  την εξωτερικη του οθονη η οποια ειναι εξαιρετικα στενη και κανει μονο για κλησεις , οτιδηποτε αλλο ειναι κινεζικο βασανιστηριο...

Προσεχουμε λιγο τι λεμε στα review ....δεν παρακολουθουν παιδακια που τωρα βγαινουν απο το αυγο τους....

Προσωπικα προσβαλεις την νοημοσυνη μου οταν λες αυτα που λές!

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

"ο μεσος χρηστης θα χρησιμοποιήσει περισσοτερο την εξωτερικη οθονη"

Ο μεσος χρηστης θα παρει μια συσκευη το μεγιστο των 500€...

Επισης ο χρηστης του θα δουλεψει ελαχιστα  την εξωτερικη του οθονη η οποια ειναι εξαιρετικα στενη και κανει μονο για κλησεις , οτιδηποτε αλλο ειναι κινεζικο βασανιστηριο...

Προσεχουμε λιγο τι λεμε στα review ....δεν παρακολουθουν παιδακια που τωρα βγαινουν απο το αυγο τους....

Προσωπικα προσβαλεις την νοημοσυνη μου οταν λες αυτα που λές!

Κορεάτικο εννοείς? Κινέζικο είναι το αντίστοιχο Huawei που έχει κανονική μόνη οθόνη, για αυτό πιστεύω ότι είναι καλύτερο από αυτό. Αλλά σε software κερδίζει η Samsung 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...