Προς το περιεχόμενο

Μελέτη διαπιστώνει πως τα online trolls συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο και εκτός διαδικτύου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα τρολ παράγεται σκέψη κι από τη σκέψη παράγεται (κι άλλο)τρολ. 
Όλοι το ξέρουν αυτό.

το θέμα είναι Γιατί ενοχλεί μερικούς κι αν αυτοί που ενοχλούνται ειναι αντί τρολ ή εχθροί της σκέψης.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ εν μέρει 

Πολύ αμφιβάλλω ότι όλοι αυτοί που κράζουν κάποιον στο Internet θα κάνουν ακριβώς τα ίδια αν τον είχαν δίπλα τους.. 

Ναι μεν έχουν την ίδια σκ@τοσυμπεριφορα γενικά αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να μιλάς άσχημα όταν δεν είσαι κρυμμένος... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι μ@κακες με τον ίδιο τρόπο συμπεριφέρονται και εντός και εκτός διαδικτύου. 

Ε φίλε, ξέρω το πουλάς 900 αλλά εχω άμα θες 600 ρευστό μετρητά άμεσα, αλλιώς από Μαλαισία με τιμολόγιο το παίρνω 550 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, barman_ είπε

Διαφωνώ εν μέρει 

Πολύ αμφιβάλλω ότι όλοι αυτοί που κράζουν κάποιον στο Internet θα κάνουν ακριβώς τα ίδια αν τον είχαν δίπλα τους.. 

Ναι μεν έχουν την ίδια σκ@τοσυμπεριφορα γενικά αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να μιλάς άσχημα όταν δεν είσαι κρυμμένος... 

Συμφωνώ επίσης ειδικά  έχει σχέση και πώς είναι αυτός που είναι απέναντι σου . Δηλαδή σε έναν 1:90 , 130 κιλά φέρεσαι λίγο διαφορετικά και δύσκολα θα πεις τα ίδια ...

 

(Όχι ότι είμαι εγώ έτσι αλλά λέμε )

 

Εγώ πριν χρόνια είχα δεχθεί προσωπικό μήνυμα "άμα ήσουν εδώ δε θα το έλεγες αυτό " και τέτοια τρομερά που τετ α τετ δε λέγονται γιατί κ πιο μικρόσωμος να είναι ο άλλος μπορεί να φας πολύ ξύλο δε ξέρεις ο άλλος τι είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ελληνικα το τρολ πως αποδιδεται και εξ αυτου το τρολαρισμα ; Δεν εχω βρει κατι "επισημο " και θελω να προσπαθησω να το αποδωσω :

Τρολλαρω =  διακωμωδω , εμπαιζω , σχολιαζω υποτιμητικα , εως χλευαζω καποιον , τις πραξεις - ενεργειες του και τις ιδεες - ιδεολογια του , 

συνηθως με κακοβουλη διαθεση - υστεροβουλια που σκοπο εχει να αποδομησει την προσωπικοτητα τινος  ,μεχρι και την εξαλειψη του 

απο το διαδικτυακο στερεωμα . 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις περισσοτερες φορές που βλέπω ή ακούω ασαφής όρους απο επιστήμονες για να περιγράψουν μια κατάσταση (πχ τρολ ) είτε προσπαθουν μια υπάρχουσα κατάσταση πολυμελετημένη να την ανακυκλωσουν με σκοπο το κέρδος είτε δε θέλουν να αποτελέσουν μέρος της λύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χώρα μας το τρολάρισμα είναι μπίζνα από τότε που πολιτικοί χώροι μετέτρεψαν τα κομματικά τους στελέχη (κυρίως δημοσίους υπαλλήλους που "ξύνονται") σε τρολ, για την προπαγάνδα τους. Επιβραβεύονται τα τρολ κομματόσκυλα-βολεψάκηδες που δολοφονούν χαρακτήρες, διασπείρουν fake news κλπ. Στο facebook μάλιστα υπάρχουν κρυφά γκρουπ αυστηρά για κομματόσκυλα, όπου δίνεται η γραμμούλα: ποιο τρολ θα ακολουθήσουμε, τι θα κάνουμε like, re-tweet. Αν κάποιος πει την γνώμη του ελεύθερα στα σχόλια, δέχεται αμέσως επίθεση για να φιμωθεί.
Από εκεί πρέπει να ξεκινήσει κάποιος, και αντιλαμβανόμενος το μέγεθος του προβλήματος (που οι "επιτήδειοι"  το αντιλαμβάνονται σαν πεδίο δόξης λαμπρό)  μάλλον θα απογοητευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...