Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GiOrGoSk21 είπε

Μας δουλεύουν ρε παιδιά ή εγώ χάνω κάτι;

όχι μας δουλεύουν , στα μούτρα μας βασικά , μην αγχώνεσαι ,δίκαιο έχεις

2 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Επίσης η έκπτωση συνέπειας 5% που λες, ξέρω ότι δεν ισχύει στα ΚΟΤ (εκτός αν υπερβείς το όριο και τιμολογηθείς κανονικά). Βασικά το λέει κιόλας εδώ.

σωστός , το είχα ξεχάσει

3 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Κι εν τέλει, όπως υπολόγισα, για να βρεθώ ακριβώς στα ίδια με το myHome Online, πρέπει η τιμή εκκαθάρισης αγοράς να πάει περίπου 0,107 ευρώ/kwh.

βασικά αν "πέσει" τόσο δε νομίζω να δίνουν καν επιδότηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Τέλος, αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι που λένε από την κυβέρνηση ότι με την επιδότηση που δίνουν αλλά και με την έκπτωση της ΔΕΗ, το επιπλέον κόστος περιορίζεται σε χαμηλά επίπεδα του στυλ 2, 3 ή 4 ευρώ το μήνα. Οι δε πελάτες ΚΟΤ, δε θα δουν αύξηση, όπως λένε. Μα οι αριθμοί πιο πάνω διαφωνούν, προκύπτει μεγάλη επιβάρυνση για όλους, ΚΟΤ και μη. Μας δουλεύουν ρε παιδιά ή εγώ χάνω κάτι;

Αυτά ακούνε ορισμένοι αδαείς (μην το πάρεις προσωπικά, και εγώ έτσι ήμουν πριν το ψάξω-και με την πολύτιμη βοήθεια των παιδιών εδώ φυσικά) και μετά βλέπουν το λογαριασμό και τους πέφτουν τα αυτιά.

Και ύστερα παίρνουν στους παρόχους να βρίσουν γιατί τους κλέβουν καθώς τους έβγαλαν να πληρώσουν πολύ παραπάνω από αυτά που άκουσαν στις εξαγγελίες της κυβέρνησης.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 1:20 ΜΜ, KaRouLi είπε

Μάλιστα... Απλά σκέφτομαι τι να κάνω με την ρήτρα που λήγει ο λογαριασμός στις 22/11, να την πληρώσω ή οχι. Ενημερώθηκα 6/8 για τη ρήτρα, οπότε 6/10 έπρεπε να ξεκινήσει η χρέωση της. Αλλά, στον λογαριασμό που εκδόθηκε 8/10 και αφορά διάστημα 7/6 - 5/10, χρεώθηκε η ρήτρα. Οπότε, κανονικά θα έπρεπε από τις 6/10 να ξεκινήσει η χρέωση, και να εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό, όχι σε αυτόν. 

Έχει κανείς κάποια ιδέα εδώ? Τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Έχει κανείς κάποια ιδέα εδώ? Τι κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση?

είναι καθαρά δικό σου θέμα , δε μας πέφτει λόγος αν θα πληρώσεις ή πιστολιάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

είναι καθαρά δικό σου θέμα , δε μας πέφτει λόγος αν θα πληρώσεις ή πιστολιάσεις

Αν θα την πληρώσω, δε ξέρω αν θα μου επιστραφεί το ποσό που δικαιωματικά δεν πρέπει να πληρώσω από τώρα. Αυτό σκέφτομαι. Και η ΡΑΕ δεν φαίνεται να απαντά σύντομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 10:59 ΜΜ, KaRouLi είπε

Αν θα την πληρώσω, δε ξέρω αν θα μου επιστραφεί το ποσό που δικαιωματικά δεν πρέπει να πληρώσω από τώρα. Αυτό σκέφτομαι. Και η ΡΑΕ δεν φαίνεται να απαντά σύντομα...

βασικά η σωστή διαδικασία είναι αμφισβήτηση του λογαριασμού 30 μέρες απο την έκδοσή του, (έντυπο αμφισβήτησης και αποστολή στον πάροχο) μετά χάνεται δικαίωμα αμφισβήτησης και φυσικά αν τον πληρώσεις φαίνεται οτι συμφωνείς

αλλά ,προσωπικά, πιστεύω δεν παίζει ρόλο στη διαδικασία της ΡΑΕ (ή ΣτΚ)

επίσης δεν έχει δικαίωμα ο πάροχος για οποιαδήποτε ενέργεια (εντολή διακοπής , ανάθεση σε εισπρακτικές κτλ) μέχρι να γίνει επίλυση , αλλά δεν θα είχα καμία εμπιστοσύνη σε οποιοδήποτε πάροχο και δεν είναι κάτι που εύκολα ρισκάρει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά η σωστή διαδικασία είναι αμφισβήτηση του λογαριασμού 30 μέρες απο την έκδοσή του, (έντυπο αμφισβήτησης και αποστολή στον πάροχο) μετά χάνεται δικαίωμα αμφισβήτησης και φυσικά αν τον πληρώσεις φαίνεται οτι συμφωνείς

αλλά ,προσωπικά, πιστεύω δεν παίζει ρόλο στη διαδικασία της ΡΑΕ (ή ΣτΚ)

επίσης δεν έχει δικαίωμα ο πάροχος για οποιαδήποτε ενέργεια (εντολή διακοπής , ανάθεση σε εισπρακτικές κτλ) μέχρι να γίνει επίλυση , αλλά δεν θα είχα καμία εμπιστοσύνη σε οποιοδήποτε πάροχο και δεν είναι κάτι που εύκολα ρισκάρει κάποιος

Πέρασαν οι 30 μέρες (έκδοση λογαριασμού με ρήτρα 8/10).  Η ΡΑΕ απλά αργεί πολύ, και μέχρι τις 22/11 που λήγει ο λογαριασμός δε ξερω αν θα έχει γίνει κάτι. 

Στην χειρότερη, απλά θα την πληρώσω. Άλλωστε έχω ήδη αλλάξει, οπότε δε θα χρεωθώ άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

 και φυσικά αν τον πληρώσεις φαίνεται οτι συμφωνείς

Η πληρωμή της οφειλής δεν είναι σιωπηρή αποδοχή. Ειδικά εφόσον έχει γίνει αμφισβήτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Τόσα χρόνια στα κοινόχρηστα δίναμε 120ευρώ / 4μηνο... τώρα δώσαμε 210. Άκουσα κουβέντα από συνιδιοκτήτες... ο ένας αναρωτιόνταν μήπως ξεχάσαμε αναμένες λάμπες, ο άλλος υποψιαζόταν ρευματοκλοπή. 🤣 Καλέστε στα κοινόχρηστα τους λέω και ρωτήστε πόση είναι η ρήτρα προσαμοργής (βλάκες, ε βλάκες). Αυτό δεν το είπα, αλλά με το ζόρι κρατήθηκα! Μα πόσο ζώα! Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο δε πήρα πρωτοβουλία τόσα χρόνια να πάμε σε εναλλακτικό... ήξερα ότι κάποια στιγμής θα τελείωνε το πανηγύρι με το τζάμπα ρεύμα και θα μου ζητούσαν και τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ , μη δίνεις σημασία , άστους να κλαίγονται στη μοίρα τους , όποιος θέλει να ψαχτεί θα ρωτήσει , μου έλεγε άλλος εγώ θα πάρω την επιδότηση εσύ εκεί που πήγες θα έχεις ?

όχι του λέω , την πάτησα και το έληξα , τι να εξηγείς , δεν υπάρχει ελπίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω λογαρισμό Γ1 σε ακίνητο με πολυ μικρές καταναλώσεις, 50 ημερ. 20 νυκτ. και στον υπολογισμό έχει και μια επιπλέον χρέωση.

και αναφέρει "Ελάχιστη Χρέωση...... 9.25 Ευρώ". Και δεν ξέρω τι είναι αυτό.. και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, doll είπε

Βλέπω λογαρισμό Γ1 σε ακίνητο με πολυ μικρές καταναλώσεις, 50 ημερ. 20 νυκτ. και στον υπολογισμό έχει και μια επιπλέον χρέωση.

και αναφέρει "Ελάχιστη Χρέωση...... 9.25 Ευρώ". Και δεν ξέρω τι είναι αυτό.. και γιατί.

4.png.1806019a855659c371868d123215e8a2.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι στείλατε πρώτα ΔΕΗ με έντυπο αμφισβήτησης σας λέω απο τώρα την απάντηση οτι

είχαν αναρτήσει στην ιστοσελίδα 60 μέρες πριν για την αλλαγή και τον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας!

επομένως σε κείμενο για ΡΑΕ και ΣτΚ προσθέτετε και οτι φυσικά είναι αδύνατη και παράλογη η απαίτηση να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του προμηθευτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...