Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το σκέφτεστε με διαφορετικό τρόπο, αλλά έχετε και οι δύο δίκιο.

Ο κορακιος, νομίζω, ότι θεωρεί ότι η έκπτωση πηγαίνει στην αρχική τιμή κιλοβατώρας. Ο δε γκρεγκορυμο ότι εφαρμόζεται στην ρήτρα.

Εμένα με βολεύει πιο πολύ η λογική του @GREGORYMO, αλλά το σωστό βάση της ΔΕΗ πρέπει να είναι αυτό που λέει ο @korakios.

@korakios εγώ σου επιβεβαίωσα ότι στο κοτ, τις χρεώνει όλες τις κιλοβατώρες ως πρωινές. Εκτός αν ξεπερνάς το όριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η έκπτωση αφορά την αρχική τιμή της kWh αλλά μπήκε για να αντισταθμίσει κάπως τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Κανείς δεν είπε ότι γίνεται έκπτωση επί της ρήτρας. Ο GREGORYMO απλά επισημαίνει ότι δεν πρέπει να αγνοούμε την έκπτωση (ασχέτως από που προκύπτει). Οπότε το σωστό είναι να υπολογίζουμε την επιβάρυνση κάπου στα 0,04€/kWh, όχι να βλέπουμε μόνο τη ρήτρα και να λέμε αύξηση 0,08€/kWh.

Με άλλα λόγια, η ρήτρα μπορεί να είναι 0,08€/kWh αλλά η επιβάρυνση (ή προσαύξηση όπως είπε ο korakios) είναι 0,04€/kWh (για τον Αύγουστο πάντα, ο Σεπτέμβρης θα τσιμπήσει λίγο παραπάνω στα 0,063€/kWh).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Η έκπτωση 2.92, δεν πιάνεται ?

όχι , τη ρήτρα αναπροσαρμογής ήθελα να δω, δεν έχει σχέση με τον υπόλοιπο λογαριασμό (εκπτώσεις ,πάγια κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μου ηρθε Λογαριασμος απο 75 ευρω στα 128 ευρω στο ιδιο διαστημα με περυσι με τις ιδιες ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΕΣ .....ειμαι ενα κλικ να φυγω απο ΔΕΗ απο το 2004 πελατης....εχετε καποια υποδειξη γνωμη???

Ειμαι ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ με τον λογαριασμο του Γ1/ΟΙΚΙΑΚΟ για 650 KW πληρωνω 128 |Ευρω περυσι εδωσα 75!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Καμία ενημέρωση έκανε η ΔΕΗ για τη ρήτρα τουλάχιστον ή την κατσανε σε φάση δε βγαίνω;

Από τον Απρίλιο του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PedroG είπε

παιδια μου ηρθε Λογαριασμος απο 75 ευρω στα 128 ευρω στο ιδιο διαστημα με περυσι με τις ιδιες ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΕΣ .....ειμαι ενα κλικ να φυγω απο ΔΕΗ απο το 2004 πελατης....εχετε καποια υποδειξη γνωμη???

Ειμαι ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ με τον λογαριασμο του Γ1/ΟΙΚΙΑΚΟ για 650 KW πληρωνω 128 |Ευρω περυσι εδωσα 75!

Πλεον ολοι οι παροχοι εχουν ρητρες  ΟΤΣ.. Εδω και καιρο.. Οι τιμες εχουν ανεβει στα υψη..

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/527400/sta-129-35-evro-mwh-i-agora-epomenis-imeras-to-savvato-4-9-202

https://energypress.gr/news/emfasi-apo-tin-kyvernisi-stis-ayxiseis-ton-timon-sto-reyma-kai-sto-synolo-tis-oikonomias

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ερωτηση για προσδιορισω το συνολο των KW που εχω καταναλωση ετησια ....προσθετω ολους τους ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙ + ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ή μονο τους ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ?

 

χαζη ερωτηση.... αλλα δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PedroG είπε

Παιδια ερωτηση για προσδιορισω το συνολο των KW που εχω καταναλωση ετησια ....προσθετω ολους τους ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙ + ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ή μονο τους ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ?

 

χαζη ερωτηση.... αλλα δεν γνωριζω

3 τετράμηνους εκκαθαριστικούς για ετήσια

________________________________________________________________

Με την ευκαιρία ,

το Γ1 μαζί με την έκπτωση συνέπειας , την κρατική επιδότηση και την έξτρα απορρόφηση της ΔΕΗ επανέρχεται στα ~0,11 για ένα τετράμηνο (για όσους είναι μέχρι 1200kw/τετράμηνο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι έχει παιχτεί με τις χρεώσεις της ΔΕΗ, δεν ισχύει πλέον η κλιμακωτή χρέωση του τιμολογίου που έβγαινε συνολικά μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα 0.18 με 0.19 ευρώ η kWh; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2021 στις 4:46 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Δεν έχω καταλάβει τι έχει παιχτεί με τις χρεώσεις της ΔΕΗ, δεν ισχύει πλέον η κλιμακωτή χρέωση του τιμολογίου που έβγαινε συνολικά μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις στα 0.18 με 0.19 ευρώ η kWh; 

άστες τις ρυθμιζόμενες , έχουν κλίμακες και δεν έχουν καμία σχέση

 

Ισχύουν οι αρχικές τιμές κιλοβατώρας σε αυτές μπαίνει πλέον 30% έκπτωση (περιπου 0,077 η πρώτη κλίμακα)

συν το κόστος χοντρικής πλέον που είναι κυμαινόμενο

άρα έχεις 0,077 + 0,08 περίπου ~0,16 τελική

το κράτος επιδοτεί 0,03€ (μέχρι 300kw/μήνα) και η ΔΕΗ βάζει απο την τσέπη της (δηλαδή απο τους φόρους μας) τα υπόλοιπα

λάθος κατάλαβα , η ΔΕΗ βάζει πάνω απο τις 300kw

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Είχα κάνει λάθος υπολογισμό , το σωστό είναι

20 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Σύμφωνα με τα παραδείγματα η ΔΕΗ απλώς επεκτείνει την έκπτωση των 0,03 ευρώ ανα kwh και για μηνιαίες καταναλώσεις από 301 kwh έως 600 kwh. Άρα για μηνιαίες καταναλώσεις έως 600 kwh με την ΤΕΑ στα 121,72 για τον Αύγουστο έχουμε 0,077 τιμή με έκπτωση ενέργειας 30% + 0,101475 ρήτρα αναπροσαρμογής - 0,03 κρατική επιδότηση = 0,148475 ευρώ ανα kwh. 

 

spacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που στα παραδείγματα της ΔΕΗ υπολογίζουν την ρήτρα με 0,068 ευρώ ανα kwh κάτι που με τα δεδομένα Αυγούστου (122.18*1,15+11,5-50=102.007 ευρώ ανα Μwh δλδ 0,102007 ανα Κwh ) δεν ισχύει. Άρα ή μας δουλεύουν ή η ΔΕΗ αρχικά δεν θα χρεώσει όλη την ρήτρα. Αναμονή για τους νέους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...