Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρκάρω εδώ το κειμενάκι που έγραψα στην καταγγελία, σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον:

 

Quote

Ο πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας (Δ.Ε.Η.) τροποποίησε την σύμβαση προμήθειάς μου και μου χρέωσε την Ρήτρα Αναπροσαρμογής από τις 05/08/2021.

Η πρώτη ειδοποίηση που έλαβα για την εφαρμογή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής ήταν στις XX/XX/2021 με τον λογαριασμό κατανάλωσης.

Σύμφωνα με το Άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, η ενημέρωσή μου έπρεπε να λάβει χώρα τουλάχιστον εξήντα ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων.

Άρα η έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων έπρεπε να λάβει χώρα στις XX/XX/2021 και όχι στις 05/08/2021.

Επιθυμώ η εφαρμογή των αλλαγών της σύμβασής μου να λάβει χώρα από τις XX/XX/2021 και όχι από τις 05/08/2021.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι τα έγραψα σωστά οπότε κάντε και εσείς μια έρευνα αν είναι να κάνετε καταγγελία.

 

Επίσης την μία καταγγελία (μάλλον κακώς) την δήλωσα ως:

Quote

Κατηγορία αιτήματος: Τον λογαριασμό μου / Τις ρήτρες στον λογαριασμό (ΟΤΣ, Αποχώρησης)

 

Ενώ την άλλη την δήλωσα, μάλλον σωστά, ως:

Quote

Κατηγορία αιτήματος: Τον λογαριασμό μου / Την τροποποίηση συμβατικών όρων και χρεώσεων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotthes είπε

το κειμενάκι που έγραψα στην καταγγελία

τι αριθμο αιτηματος εχει φτασει? εγω πηρα λιγο μετα τα μεσανυχτα της 1ης Νοεμβρη 450 αριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα επαγγελματικα, σε αλλη εταιρια, fysikoaerioellados.gr παιζει και εκει η υποχρεωση για ενημερωση 60 μερες πριν η οπως ειπαν σε φιλο,ειναι εξαρχης στους ορους οι διακυμανσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Specs είπε

Στα επαγγελματικα, σε αλλη εταιρια, fysikoaerioellados.gr παιζει και εκει η υποχρεωση για ενημερωση 60 μερες πριν η οπως ειπαν σε φιλο,ειναι εξαρχης στους ορους οι διακυμανσεις?

εκεί ,αν έγινε μεταβολή υπολογισμού ρήτρας ναι

Αν ήταν εξαρχής , λογικά δεν ενημερώθηκε όπως προβλέπεται απο τον κώδικα προμήθειας  ηλεκτρικής ενέργειας και κάνει τα γνωστά

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη

(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εκεί ,αν έγινε μεταβολή υπολογισμού ρήτρας ναι

Αν ήταν εξαρχής , λογικά δεν ενημερώθηκε όπως προβλέπεται απο τον κώδικα προμήθειας  ηλεκτρικής ενέργειας και κάνει τα γνωστά

 

Βρηκα δουλιτσα λοιπον...και μιας και εληξε το συμβολαιο τον ιουνιο αλλα στους ορους βλεπω αυτοματη ανανεωση κλπ ,μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

αλλα στους ορους βλεπω αυτοματη ανανεωση κλπ ,μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη?

με καταγγελία και αυτό

 

άρθρο 18

Αναφορά σε κείμενο

ε. Τη διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας, με βάση την Αίτηση του Πελάτη, και τον τρόπο ανανέωσής της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

Ευχαριστω

@korakios προκειται να εμπλουτισεις το εξελ με τα επαγγελματικα ? η αυτα ειναι ολα?

Επεξ/σία από Specs
δεν γελασε κανεις...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, KaRouLi said:

Πόσες μέρες συνήθως κάνει να απαντήσει η ΡΑΕ? Από την Τρίτη έχω υποβάλλει αίτημα, αλλά δεν έχω λάβει νέο.

κάνει αρκετό καιρό. Είχα πριν κανα μηνα κάνει καταγγελία για την ΕΔΑ και τους πήρε σχεδόν ένα μηνα να απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

κάνει αρκετό καιρό. Είχα πριν κανα μηνα κάνει καταγγελία για την ΕΔΑ και τους πήρε σχεδόν ένα μηνα να απαντήσουν

Μάλιστα... Απλά σκέφτομαι τι να κάνω με την ρήτρα που λήγει ο λογαριασμός στις 22/11, να την πληρώσω ή οχι. Ενημερώθηκα 6/8 για τη ρήτρα, οπότε 6/10 έπρεπε να ξεκινήσει η χρέωση της. Αλλά, στον λογαριασμό που εκδόθηκε 8/10 και αφορά διάστημα 7/6 - 5/10, χρεώθηκε η ρήτρα. Οπότε, κανονικά θα έπρεπε από τις 6/10 να ξεκινήσει η χρέωση, και να εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό, όχι σε αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω λίγο...

Είμαι στο Γ1 + ΚΟΤ Β και εξετάζω την περίπτωση να μεταβώ κι εγώ στο ΔΕΗ myHome Online. Διαβάζω αρκετούς στα σχετικά topics να αναφέρουν ότι ακόμα και με ΚΟΤ Β, είναι πιο συμφέρον να πάει κάποιος από το Γ1 στο myHome Online, όπου δεν θα υπάρχει η ρήτρα. Εμένα όμως, με τους υπολογισμούς που κάνω (προφανώς συνυπολογίζοντας και τις εκπτώσεις που ισχύουν πλέον), δε μου βγαίνει κάτι τέτοιο. Και λέω μήπως κάπου υπολογίζω κάτι λάθος. Γι' αυτό θέλω να ρωτήσω λίγο να μου πείτε.

Παραθέτω τον πρόσφατο εκκαθαριστικό, λοιπόν, για να έχουμε μια εικόνα (οκ είχα σχετικά χαμηλή κατανάλωση, αφού έλειπα αρκετά τους καλοκαιρινούς μήνες. Το 4μηνο που διανύουμε ας πούμε, που είναι και οι βαρείς χειμερινοί μήνες, πέρυσι έκαψα κάπου 1300 kwh, δεδομένης και της καραντίνας, φέτος λογικά λιγότερο).

Capture.JPG.fff87ea2d110943d2a55d5f326a0324b.JPG

Αν, λοιπόν, έμενα στο υπάρχον Γ1 + ΚΟΤ Β:

1). Όσον αφορά τη Ρήτρα... Βεβαίως δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα πόσο θα είναι στον επόμενο εκκαθαριστικό. Μπορούμε όμως να υποθέσουμε πάνω κάτω που μπορεί να κινηθεί για το 4μηνο των χειμερινών μηνών; Π.χ. στον παραπάνω "καλοκαιρινό" λογαριασμό ήταν 42,05 ευρώ, λογικά για το διάστημα 5/8 - 20/10, δηλαδή 77 ημερών. Άρα αν πήγαινε αναλογικά, για τις 124 μέρες θα ήταν κοντά 68 ευρώ. Άρα θεωρώ ότι τους χειμερινούς μήνες, λόγω αυξημένης ζήτησης και κατανάλωσης θα είναι ακόμα παραπάνω η ρήτρα. Π.χ. είναι ρεαλιστικό να υποθέσω ότι η επόμενη ρήτρα θα μπορούσε να είναι στα 90 - 100 ευρώ ας πούμε; Ή παραπάνω;

 

2). Όσον αφορά την "Πίστωση ΤΕΜ"... Από την 2η, αυξημένη πίστωση που βλέπουμε στον παραπάνω λογαριασμό προκύπτει: 8,96 / 112 = 0,08, η οποία είναι η νέα, αυξημένη επιδότηση ανά kwh που είχε πει η κυβέρνηση και υπολογίζεται μόνο για τις 300 πρώτες kwh του κάθε μήνα. Το οποίο βεβαίως συμφωνεί ακριβώς με τα λεγόμενα της κυβέρνησης:

Αναφορά σε κείμενο

Άρα η μηνιαία επιδότηση στους δικαιούχους του κοινωνικού τιμολογίου θα είναι 24 ευρώ το μήνα, ώστε αυτοί να μην δουν καμία αύξηση στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας.

αφού 0,08 x 300 = 24.

Μιλάμε λοιπόν για επιδότηση 24 ευρώ/μήνα, αν κάψω 1200 kwh. Επομένως στον επόμενο εκκαθαριστικό η Πίστωση ΤΕΜ θα πρέπει να είναι 24 x 4 = 96 ευρώ. Σωστά αυτά;

 

3). Τέλος, όσον αφορά την "Έκπτωση Ενέργειας" που κάνει η ίδια η ΔΕΗ... Είναι 30%, σωστά; Οπότε π.χ. αν κάψω 1200 kwh σε 4 μήνες, η Έκπτωση Ενέργειας που θα αναγράφεται στον νέο λογαριασμό θα πρέπει να είναι: 1200 x 0,06558 x 0,3 = 23,6 ευρώ.

 

Συγκεντρωτικά, στο Γ1 + ΚΟΤ Β, με μια κατανάλωση 1200 kwh σε ένα 4μηνο, θα πρέπει κάποιος να πληρώσει:

1,7 (πάγιο) + 1200 x 0,06558 (κατανάλωση ρεύματος) - 96 (Πίστωση ΤΕΜ) - 23,6 (Έκπτωση Ενέργειας) + 100 (Ρήτρα) = 61 περίπου.

Αν τώρα πάει κάποιος στο myHome Online + ΚΟΤ Β, με την ίδια κατανάλωση θα πληρώσει:

2 (πάγιο) + 1200 x 0,051 (κατανάλωση ρεύματος) = 63,2.

 

Εν τέλει ok, περιμένω να μου επιβεβαιώσετε ότι οι υπολογισμοί των εκπτώσεων που κάνω είναι σωστοί. Αν ναι, τότε όλα εξαρτώνται αποκλειστικά από το ύψος της Ρήτρας. Αν η ρήτρα κυμαίνεται στα επίπεδα των 90 -100 (με δεδομένο, πάντα, το επίπεδο της κατανάλωσης που κάνω εγώ, που είναι πάνω κάτω στις 1200 kwh στο χειμωνιάτικο 4μηνο), τότε προφανώς δεν υπάρχει λόγος να φύγει κάποιος από το Γ1. Αν τώρα η ρήτρα πάει π.χ. στα 120+, ε τότε σε βάθος 4μήνου κερδίζει το αυτό 20ρικο+.

 

ΥΓ: Α βέβαια το ξέχασα, υπάρχει και η έκπτωση των 30 ευρώ στον 1ο λογαριασμό αν πάει κάποιος στο myHome Online. Ok αυτό είναι ένα δέλεαρ. Ωστόσο, επειδή διαβάζω ότι πολλοί πηγαινοέρχονται από τη μια εταιρία στην άλλη, ε ίσως να μην είναι και τόσο δέλεαρ τελικά, αφού φεύγοντας από το myHome Online μετά από κάποιο διάστημα (ακόμα και 1 χρόνο μετά), στην ουσία το δίνεις πίσω το 30άρι, βάσει των όρων σύμβασής τους.

 

ΥΓ2: Αν θεωρείτε ότι το post ήταν πιο "ταιριαστό" για το διπλανό topic, πείτε μου και το πάω δίπλα, δεν έχω θέμα. Απλά θεώρησα ότι στην ουσία του έχει να κάνει πιο πολύ με τα της ρήτρας, γι' αυτό το άφησα εδώ. Και sorry για το λίγο μακροσκελές του. :)

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

1,7 (πάγιο) + 1200 x 0,06558 (κατανάλωση ρεύματος) - 96 (Πίστωση ΤΕΜ) - 23,6 (Έκπτωση Ενέργειας) + 100 (Ρήτρα) = 61 περίπου.

βασικά απλώσαν οι κιλοβατώρες σε μεγάλη περίοδο

Η ΔΕΗ υπολογίζει την προσαύξηση με βάση τον προηγούμενο μήνα , άρα για Νοέμβριο θα είναι +0,19 (χωρίς επιδότηση)

αλλά έστω με μαγικό τρόπο οτι θα είναι +0,12 τους επόμενους μήνες (πάλι +0,18 πάει για τον επόμενο)

έχεις με έκπτωση 30% και πάνω σε αυτή συν 5% συνέπεια

Γ1 : (0,11058-0,045)*0,665-0,08+0,12= 0,0836 τελική με ΚΟΤ

(με υποτιθέμενη προσαύξηση +0,12 και επιδότηση που θα παραμείνει στα 0,08)

Online : 0,096-0,045=0,0510

μπαίνεις εδώ και βλέπεις πότε θα πέσει στα 140 (για να βγει +0,12)

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ή για καθημερινό σασπένς στο "εβδομαδιαία σύνοψη"

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά απλώσαν οι κιλοβατώρες σε μεγάλη περίοδο

Η ΔΕΗ υπολογίζει την προσαύξηση με βάση τον προηγούμενο μήνα , άρα για Νοέμβριο θα είναι +0,19 (χωρίς επιδότηση)

αλλά έστω με μαγικό τρόπο οτι θα είναι +0,12 τους επόμενους μήνες (πάλι +0,18 πάει για τον επόμενο)

έχεις με έκπτωση 30% και πάνω σε αυτή συν 5% συνέπεια

Γ1 : (0,11058-0,045)*0,665-0,08+0,12= 0,0836 τελική με ΚΟΤ

(με υποτιθέμενη προσαύξηση +0,12 και επιδότηση που θα παραμείνει στα 0,08)

Online : 0,096-0,045=0,0510

μπαίνεις εδώ και βλέπεις πότε θα πέσει στα 140 (για να βγει +0,12)

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ή για καθημερινό σασπένς στο "εβδομαδιαία σύνοψη"

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

Αααα καλά... Τι 100 ευρώ Ρήτρα Αναπροσαρμογής έλεγα εγώ τότε; Not even close!

Με τις τωρινές τιμές εκκαθάρισης αγοράς, δηλαδή στα 0,19 ευρώ/kwh (τιμή Οκτωβρίου), με 1200 kwh στο τετράμηνο, βάσει του τύπου υπολογισμού της Ρήτρας, αυτή εκτινάσσεται στα 216 ευρώ. Πάνω από το διπλάσιο δηλαδή σε σχέση με αυτό που υπέθετα τυχαία/αυθαίρετα.

Κι εν τέλει, όπως υπολόγισα, για να βρεθώ ακριβώς στα ίδια με το myHome Online, πρέπει η τιμή εκκαθάρισης αγοράς να πάει περίπου 0,107 ευρώ/kwh. Προφανώς εδώ είναι το θέμα, αλλά χωρίς να το έχω ψάξει ακόμα, βάσει των αυξητικών τάσεων που βλέπω αλλά και του ρυθμού αύξησης, φαίνεται απλά απίθανο να πέσει σε τέτοια επίπεδα, από το 0,19 που είναι τώρα (και με δεδομένο ότι θα υπάρξει μεγάλη ζήτηση τους μήνες που έρχονται, λόγω χειμώνα).

Επίσης η έκπτωση συνέπειας 5% που λες, ξέρω ότι δεν ισχύει στα ΚΟΤ (εκτός αν υπερβείς το όριο και τιμολογηθείς κανονικά). Βασικά το λέει κιόλας εδώ.

Οκ, με βάση τα παραπάνω, λοιπόν, είναι προφανές ότι συμφέρει το myHome Online χωρίς δεύτερη σκέψη. Εκτός αν αυξήσουν την επιδότηση και αρκετά κιόλας, τότε ξανα-υπολογίζουμε και το συζητάμε.

 

Τέλος, αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι που λένε από την κυβέρνηση ότι με την επιδότηση που δίνουν αλλά και με την έκπτωση της ΔΕΗ, το επιπλέον κόστος περιορίζεται σε χαμηλά επίπεδα του στυλ 2, 3 ή 4 ευρώ το μήνα. Οι δε πελάτες ΚΟΤ, δε θα δουν αύξηση, όπως λένε. Μα οι αριθμοί πιο πάνω διαφωνούν, προκύπτει μεγάλη επιβάρυνση για όλους, ΚΟΤ και μη. Μας δουλεύουν ρε παιδιά ή εγώ χάνω κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...