Προς το περιεχόμενο

Κλάμα σκύλου στο μπαλκόνι


-WISE-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.

Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν ξέρω ακριβώς τι μπορώ (και αν μπορώ ) να κάνω.

Κάθε πρωί, συνήθως κατά τις 8-9, είναι ένα σκυλάκι το οποίο προφανώς το κλειδώνουν στο μπαλκόνι και φεύγουν και αυτό κλαίει ασταμάτητα και πολλές φορές με λυγμούς. Αυτό γίνεται πολλές φορές μέχρι και να φύγω από το σπίτι για δουλειά συνήθως κατά τη μία. Μάλλον τότε επιστρέφουν και το βάζουν μέσα.

Το ακούω από τον ακάλυπτο που βλέπει το μπαλκόνι της κρεβατοκάμαρας μου και δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται γιατί στον ίδιο ακάλυπτο βλέπουν άλλες 3 πολυκατοικίες.

Πέρα από τα νεύρα μου που είναι στα όριά τους καθώς ξυπνάω κάθε πρωί από τις 8 ακούγοντας λυγμούς, πραγματικά στενοχωριέμαι που ακούω το κακόμοιρο το ζωντανό να ταλαιπωρείται επί ώρες.

Μπορώ να απευθυνθώ κάπου πιστεύετε;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αστυνομία ,ειναι παράνομο να μένει στο μπαλκόνι το σκυλάκι.Μπορείς βεβαια να πας στο διαμέρισμα και να διαμαρτυρηθείς. 

Το μονο θύμα απο την υπόθεση βλέπω να είναι το σκυλάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά.

Φιλοζωική της περιοχής και κλήση στο 100 (όχι στο τοπικό Α.Τ.) για καταγραφή από περιπολικό τις ώρες που λείπουν ώστε να υποδείξεις το μπαλκόνι και το διαμέρισμα.

Θα καταγραφεί και από τους 2 και θα γίνουν αρχικά συστάσεις οτι ο σκύλος απαγορεύεται κλειδωμένος σε μπαλκόνι και γενικά κοινόχρηστο χώρο. Επιτρέπεται ΜΟΝΟ εντός διαμερίσματος.

Αν δε συμμορφωθούν και καλέσεις ξανά μετά τους καλεί ο εισαγγελέας για συστάσεις για πιθανή κακοποίηση ζώου συντροφιάς που επισύρει πλέον αρκετά σοβαρές κυρώσεις.

Και το σκυλί θα τους πάρουν, και χρηματικό πρόστιμο θα φάνε.

Αν θες να το τραβήξεις περισσότερο τους κάνεις και μήνυση για προσβολή ψυχικής υγείας από το γαύγισμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίδες μου, φυσικά τα σκέφτηκα αυτά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω από ποιο διαμέρισμα προέρχεται ο ήχος. Εγώ μένω στον πρώτο. Μπορεί να έρχεται από την δική μου πολυκατοικία σε άλλο όροφο και να μην φαίνεται ή από τις πλαϊνές όπου και πάλι δεν μπορώ να δω σε ποιο μπαλκόνι είναι γιατί έχω ορατότητα σε συγκεκριμένα σημεία από το μπαλκόνι μου.

Οπότε απλά θα κάνω μία κλήση στους φορείς χωρίς να μπορώ να τους υποδείξω κάτι συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμότερο να μιλήσεις λίγο με τη γειτονιά για το ποιος έχει τέτοιο σκύλο ή αν ο διαχειριστής της πολυκατοικίας σου έχει λάβει αντίστοιχα παράπονα και από άλλους.

πιθανών κάποιος να έχει βρει λεπτομέρειες.

Το να καλέσεις φιλοζωική ή περιπολικό όταν δε ξέρεις να υποδείξεις σωστά το σημείο του προβλήματος, τσάμπα κόπος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Kάνε μια κουβέντα μαζί τους πρώτα, θα σου πρότεινα εγώ 

Αν δεις ότι σε γράφουν, προχωράς σε καταγγελία 

Απλά έτσι θα στοχοποιηθεί αν προχωρήσει σε καταγγελία.

Πάντως άλλο ένα ζευγάρι φιλόζωων δίπλα μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι αρχικά να αποκλείσω ότι δεν έρχεται σίγουρα από την δικιά μου πολυκατοικία. Έτσι όπως ακούω τον ήχο από το μπαλκόνι, φαίνεται να έρχεται από τα απέναντι διαμερίσματα των άλλων πολυκατοικιών. Απλά μιλάμε για  πολυκατοικίες με 5 ορόφους και 3-4 διαμερίσματα σε κάθε όροφο. Αν κρίνω από την δική μου (που δεν έχω δει ποτέ ούτε τον διαχειριστή τους 6 μήνες που μένω εκεί...) είναι σαν να ψάχνω ψύλλο στα άχυρα.
Είναι λίγο δύσκολο να χτυπάω τυχαία κουδούνια, ξένων πολυκατοικιών και να στήνω αυτί στις πόρτες να δω από ποιο διαμέρισμα προέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αστυνομία ,ειναι παράνομο να μένει στο μπαλκόνι το σκυλάκι.Μπορείς βεβαια να πας στο διαμέρισμα και να διαμαρτυρηθείς. 

Το μονο θύμα απο την υπόθεση βλέπω να είναι το σκυλάκι.

Σιγουρα,αφου οι υπολοιποι ανθρωποι που το ακουνε να κλαει με τις ωρες θα ειναι ευτυχισμενοι.Κατι σαν κελαηδισμα ας πουμε.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παίδες.

Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν ξέρω ακριβώς τι μπορώ (και αν μπορώ ) να κάνω.

Κάθε πρωί, συνήθως κατά τις 8-9, είναι ένα σκυλάκι το οποίο προφανώς το κλειδώνουν στο μπαλκόνι και φεύγουν και αυτό κλαίει ασταμάτητα και πολλές φορές με λυγμούς. Αυτό γίνεται πολλές φορές μέχρι και να φύγω από το σπίτι για δουλειά συνήθως κατά τη μία. Μάλλον τότε επιστρέφουν και το βάζουν μέσα.

Το ακούω από τον ακάλυπτο που βλέπει το μπαλκόνι της κρεβατοκάμαρας μου και δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται γιατί στον ίδιο ακάλυπτο βλέπουν άλλες 3 πολυκατοικίες.

Πέρα από τα νεύρα μου που είναι στα όριά τους καθώς ξυπνάω κάθε πρωί από τις 8 ακούγοντας λυγμούς, πραγματικά στενοχωριέμαι που ακούω το κακόμοιρο το ζωντανό να ταλαιπωρείται επί ώρες.

Μπορώ να απευθυνθώ κάπου πιστεύετε;

email στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και κοινοποίηση στις εποπτευουσες κεντρικές υπηρεσίες.

been there, done that, worked.

Δε ξέρω τι έγινε με το σκύλο που κλειδώνανε σε διπλανό χώρο κάθε απόγευμα που έκλεινε ο επαγγελματικός χώρος (ούτε και με πολυενδιαφέρει) αλλά υσήχασα από την όχληση.

Από το Α.Τ μου στείλανε mail να πάω από εκεί για τα περαιτέρω και τους απάντησα (κοινοποιόντας και στον θεο που λεει ο λόγος) ότι δε θέλω να αχοληθώ παραπάνω και ότι πιθανή μη εναχόλησή τους γι αυτό το λόγο θα ήταν παράβαση να ετελέσουν τα προβλεπόμενα. Μπόρεί να ήταν και σύμπτωση αλλά η κατάσταση σταμάτησε μετά από τα email και ο σκύλος εξαφανίστηκε.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cumulus είπε

Σιγουρα,αφου οι υπολοιποι ανθρωποι που το ακουνε να κλαει με τις ωρες θα ειναι ευτυχισμενοι.Κατι σαν κελαηδισμα ας πουμε.

Ας το κανω πιο κατανοητό τότε.

Θα τους γίνει σύσταση κλπ,θα φάει ξύλο το σκυλι ,γιατί είναι δικό του φταίξιμο που κλαίει, και επειδή θα είναι βάρος θα βρεθεί να κάνει διακοπές σε κάποια ερημιά.Αλλο ένα αδέσποτο .Δεν έγραψα κάπου ότι δεν έχουν δικιο που τους ενοχλεί το κλάμα,έγραψα για το ποιος θα την πληρώσει στο τέλος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ας το κανω πιο κατανοητό τότε.

Θα τους γίνει σύσταση κλπ,θα φάει ξύλο το σκυλι ,γιατί είναι δικό του φταίξιμο που κλαίει, και επειδή θα είναι βάρος θα βρεθεί να κάνει διακοπές σε κάποια ερημιά.Αλλο ένα αδέσποτο .Δεν έγραψα κάπου ότι δεν έχουν δικιο που τους ενοχλεί το κλάμα,έγραψα για το ποιος θα την πληρώσει στο τέλος.

Ας το κανω πιο κατανοητο.

Για την ωρα παντως την πληρωνουν και αλλοι.Εξαλλου πολυ καλυτερα θα ειναι στην ερημια,απο οτι στο μπαλκονι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...