Προς το περιεχόμενο

Ανακτηση δεδομενων απο SSD...επιτακτική ανάγκη


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρκετούς μήνες ειχα φτιάξει ενα νεο pc για καλό συνάδελφο . Από το παλιό του pc του είχα τραβήξει όλα τα αρχεία που είχε στον δίσκο (κυρίως προσωπικά, φωτογραφίες των παιδιών του κλπ)

Του τα ειχα βάλει στο Νεο pc σαν backup και μέχρι πριν κανά μηνα τα είχα κρατήσει και εγώ στο δικό μου για λόγους ασφαλείας.

Πριν λίγες μέρες ο SSD από το νεο pc Παρέδωσε...και το backup από τον δικό μου που τα ειχα κρατησει το έχω σβήσει πλέον

Ξέρω ότι δεν ειναι δικό μου το φταίξιμο αλλά υπάρχει και το συναίσθημα στην μέση και ειναι και σαν αδερφός μου και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα έστω και free να ανακτήσω (εν μέρει τουλάχιστον) τον φάκελο από το δικό μου pc

Έχω πολλά χρονια να ασχοληθώ με recovery και ανακτήσεις και δεν ξέρω τι να ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

ο SSD από το νεο pc Παρέδωσε

Πληροφοριακά για ποιον πρόκειται;

3 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

το backup από τον δικό μου που τα ειχα κρατησει το έχω σβήσει πλέον

Κι αυτός SSD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Από το παλιό του pc του είχα τραβήξει όλα τα αρχεία που είχε στον δίσκο (κυρίως προσωπικά, φωτογραφίες των παιδιών του κλπ)

Του τα ειχα βάλει στο Νεο pc σαν backup

άρα στο παλιό ΗΥ πρέπει να υπάρχουν....λες τα έβαλες στο νέο του pc σαν backup....

άναψε το παλιό ΗΥ κ...ταντάάχ !

 

αλλιώς

https://www.minitool.com/data-recovery/ssd-data-recovery.html

https://www.cleverfiles.com/disk-drill-win.html

https://www.techradar.com/best/best-data-recovery-software#best-free-file-recovery-software

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kthulhou είπε

άρα στο παλιό ΗΥ πρέπει να υπάρχουν....λες τα έβαλες στο νέο του pc σαν backup....

άναψε το παλιό ΗΥ κ...ταντάάχ !

 

αλλιώς

https://www.minitool.com/data-recovery/ssd-data-recovery.html

https://www.cleverfiles.com/disk-drill-win.html

https://www.techradar.com/best/best-data-recovery-software#best-free-file-recovery-software

Βλάμμενος πρέπει να είμαι τελείως.....χαχαχαα

Τον παλιό του δίσκο sata 320gb του τον έχω δώσει, οπότε 

Χαζό τελείως είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Βλάμμενος πρέπει να είμαι τελείως.....χαχαχαα

Τον παλιό του δίσκο sata 320gb του τον έχω δώσει, οπότε 

Χαζό τελείως είμαι...

Δεν λες παλι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγαν καλά τα πραγματα. Τον δίσκο δεν τον βρίσκω πουθενά στο σπίτι , ο συνάδελφος δεν τον έχει και να πεις ότι ήταν ο μόνο ο δίσκος. Δεν τον είχα βγάλει καν από το tray ( αυτά τα μεταλλικά που παίρνουν 3-4 μαζί ) και μπαινουν μετά μέσα στα towers) . Το backup το είχα πάρει με τον δίσκο πάνω στο tray.

Δοκίμασα με κάτι προγράμματα , βρήκαν αρχεία αλλά πάνω από 500mb δε μπορούσα.να τραβήξω. Θέλει πληρωμή ..δοκίμασα με το getdataback σπασμένο αλλά δε βρήκε τιποτα. 

Θα δοκιμάσω σήμερα με τα links του kthylhou να δω πάλι. Το tray έχει χαθεί . Αποκλείεται να πετάχτηκε . Δεν πετάω ειδικά δίσκους και πόσο μάλλον μαζί με το tray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν πήγαν καλά τα πραγματα. Τον δίσκο δεν τον βρίσκω πουθενά στο σπίτι , ο συνάδελφος δεν τον έχει και να πεις ότι ήταν ο μόνο ο δίσκος. Δεν τον είχα βγάλει καν από το tray ( αυτά τα μεταλλικά που παίρνουν 3-4 μαζί ) και μπαινουν μετά μέσα στα towers) . Το backup το είχα πάρει με τον δίσκο πάνω στο tray.

Δοκίμασα με κάτι προγράμματα , βρήκαν αρχεία αλλά πάνω από 500mb δε μπορούσα.να τραβήξω. Θέλει πληρωμή ..δοκίμασα με το getdataback σπασμένο αλλά δε βρήκε τιποτα. 

Θα δοκιμάσω σήμερα με τα links του kthylhou να δω πάλι. Το tray έχει χαθεί . Αποκλείεται να πετάχτηκε . Δεν πετάω ειδικά δίσκους και πόσο μάλλον μαζί με το tray

Μηπως ο δισκος ειναι πανω στο κουτι ακομα απλα αποσυνδεδενος η οτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soteras είπε

Μηπως ο δισκος ειναι πανω στο κουτι ακομα απλα αποσυνδεδενος η οτι

Οχι, το κουτι το έχω κρατήσει σπίτι. Ειναι ενα θηριο full tower turbo-x με καμενη μητρική S775 από τις πρώτες που βγήκαν. Λες και εχει ανοιξει η γη και τον κατάπιε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Οχι, το κουτι το έχω κρατήσει σπίτι. Ειναι ενα θηριο full tower turbo-x με καμενη μητρική S775 από τις πρώτες που βγήκαν. Λες και εχει ανοιξει η γη και τον κατάπιε

 

Κοιτα αυτα που σκεφτομαι ειναι να ειναι τοτε στο νεο κουτι για ασφαλεια απλα ανενεργος και το αλλό να του των εδωσες με το τραυ και απλα ειτε να τον πεταξε ειτε να τον καταχωνιασε καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 5:59 ΜΜ, soteras είπε

Κοιτα αυτα που σκεφτομαι ειναι να ειναι τοτε στο νεο κουτι για ασφαλεια απλα ανενεργος και το αλλό να του των εδωσες με το τραυ και απλα ειτε να τον πεταξε ειτε να τον καταχωνιασε καπου

Μπορεί να πετάξω τα πάντα. Ποτέ ομως δισκο. Δε θυμαμαι τι εχει γινει με αυτον ομως. Το πρωτο backup το πήρα στον δικο μου και τον ειχα πανω στο tray. Ειχα το backup στο pc μου μεχρι τελη ιουλιου που το εσβησα, Αρχες Σεπτεμβρη καηκε και ο ssd του φιλου. Εχω βρει αρχεια στον δικό μου με το disk drill αλλα θέλει πληρωμή. Το μόνο που εχω με crack ειναι το get data back αλλά δεν εχω καταλάβει πως δουλευει πραγματικά. Εχω να το δουλεψω και χρονια και δεν μου βρισκει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 1:02 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Τον παλιό του δίσκο sata 320gb του τον έχω δώσει

πίεσε τον φίλο σου να θυμηθεί που έχωσε τον παλιό τον δίσκο

από κει κ πέρα, τα σημαντικά αρχεία του έπρεπε κ ο ίδιος να τα κάνει μπακ απ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο πραγμα που κάνω όταν φτιάχνω pc σε φίλους είναι να τους βάλω ένα εξωτερικό σκληρό και να ενεργοποιήσω το file history τον windows 10.

Βέβαια το έχω ξεφτιλίσει και σε σχεδόν όλους έχω βάλει Drobo. ( Έπεσε πολύ ψαξιμο στο eBay για μεταχειρισμένα γιατί για καινούργια δεν….ας είναι καλά ο Ισπανός που έκανε update τα Drobo στο γραφείο του και μου έδωσε τα παλιά μισοτιμής )

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω περάσει 2 εβδομάδες μέσα στο άγχος και στα νεύρα και έχω ψάξει ακόμα και σε ντουλάπες , ντιβανια , κάτω από κρεβάτια κλπ κλπ σκάει φωτό στο viber το απόγευμα από τον φίλο..

Αυτο ψάχνουμε ; Είσαι μαλ... Του απαντάω.Δεν ήξερα τι είναι και το είχα στην είσοδο μέσα σε ένα ντουλάπι..

Του τον είχα δώσει για να πάρει ένα κουτί να τον κάνει εξωτερικό για backup. 

Δευτέρα θα πέσει και η κλωτσιά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...