Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/1/2022 στις 5:16 ΜΜ, manolis940 είπε

Εσύ λογικά στις μάχες της τελευταίας σεζόν θα είχες καλή τηλεόραση σωστά ρυθμισμένη και θα μπόρεσες να τις απολαύσεις. Εγώ δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρει τηλεόραση ή οθόνη που να τις παίζει καλά 🤣

Πιστεύω πάντως ότι είναι πρώτη season και όπως κάθε πρώτη season δεν ρίχνουν πολλά λεφτά στον πρώτο κύκλο και ίσως τα 90m να μην ήταν αρκετά.

Τι να πω, την είδα σε προβολέα ίσως να βοήθησε αυτό γιατί δεν έπιανε τόσο βαθύ μαύρο; 😂

 

Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση. Επειδή είδα πρόσφατα και τη 2η σαιζόν του Witcher, συνολικά μου φάνηκε αρκετά βελτιωμένη και πιο "large" από την 1η, οπότε πολύ πιθανό να συμβεί το ίδιο και με το WoT.

 

Υ.Σ. Εδώ δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά κατάφεραν και βελτίωσαν άρδην την Triss! Έμεινα άφωνος όταν την είδα με το κόκκινο μαλί και το διαφορετικό make-up, σε κάτι πλάνα στο ανοιχτό χιόνι είναι αγνώριστη από την προηγούμενη σαιζόν. Μια χαρά μου φάνηκε εν αντιθέσει με πριν! 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα την τελείωσα και εγώ τη σειρά και μπορώ να πω ότι γίνεται ενδιαφέρον build στους χαρακτήρες. Βέβαια χωρίς τη Rosamund Pike δεν θα πήγαινε πουθενά, ειδικά στην αρχή.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους γνώστες είναι αν αυτή η σεζόν ακολούθησε τη πλοκή του 1ου βιβλίου ή ήταν περισσότερα; Επειδή αν κάθε σεζόν είναι και βιβλίο τότε δεν θα τελειώσει ποτέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι αυτό που έχουν προσχεδιάσει είναι η σειρά να κρατήσει 8 σαιζόν. Οπότε σίγουρα θα τελειώσει πιο νωρίς άμα φτάσει ως εκεί.

 

Αναφορικά με την πλοκή, η 1η σαιζόν ουσιαστικά ολοκλήρωσε το 1ο βιβλίο. Ωστόσο, έκοψαν πολλά πράγματα από το βίβλιο, άλλαξαν κάποια και έβαλαν και κάποια δικά τους, έτσι ώστε να συμπτήξουν/επιταχύνουν την πλοκή.

 

Από αυτά που έχουν βγει για την επόμενη σαιζόν που ήδη γυρίζεται, και αυτή φαίνεται θα ολοκληρώσει την πλοκή του 2ου βιβλίου, αλλά και πάλι με αλλαγές/προσθήκες ίσως και από τα επόμενα βιβλία.

 

Αυτό το τελευταίο νομίζω θα γίνει πιο έντονα για τα βιβλία 5-10. 

 

UPDATE: Κάτι τελευταίο που προκύπτει λίγο εμμέσως, σύμφωνα με αναφορές στα WoT κανάλια στο youtube, η 2η σαιζόν ενδέχεται να είναι μίξη του 2ου και 3ου βιβλίου, με την τελευταία μεγάλη μάχη που περιγράφεται να μην είναι αυτή στο 2ο βίβλιο, αλλά αυτή από το 3ο βιβλίο. Κάτι που θεωρητικά δεν είναι κακό, γιατί αυτές οι 2 μάχες ήταν λίγο repeat, οπότε θεωρώ θα είναι καλύτερα έτσι. Για όλα τα υπόλοιπα γεγονότα που προηγούνται, αρκετα από τα οποία ήταν αρκετά ωραία, και πως αυτά θα τα δείξουν στην οθόνη, αυτό είναι άλλη κουβέντα....😅

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα όρια του unwatchable, το gore με κρατάει λίγο αλλα δεν ξέρω για ποσο.

Πως γίνετε όλες οι γυναίκες στην σειρά να είναι από αδιάφορες μέχρι κακάσχημες?

Μέχρι στιγμής το μονο καλο είναι ότι αυτές οι τελευταίες epic fantasy σειρές με κάνουν και εκτιμώ ακόμα περισσότερο το Game of Thrones. Το πως καταφέρανε μέσα από άπειρα καλά βιβλία να κάνουν κάτι τόσο μέτριο, στην καλύτερη, είναι αξιοσέβαστο. Πρέπει το production του WOT να είναι κολλητοί με το production του Witcher.

Που να είχα διαβάσει και τα βιβλία δηλαδή, δίκαιος το κράζουν στο imdb. Aμα είναι έτσι και το LOTR τότε περαστικά.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ωχ, το βίντεο για μένα ούτε ζεστό ούτε κρύο. Το να συμπτήξουν τα τελικά γεγονότα των βιβλίων 2+3 δεν είναι κακό. Πάντως, πολύ νωρίς για συμπεράσματα αφού ελάχιστα πράγματα έδειξε, κάποια μου άρεσαν (πχ στολές Seanchan) κάποια άλλα όχι (πχ Nynaeve να γίνεται swordfigter lol).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

τώρα ξεκινησα να το βλέπω λόγω χρόνου, νταξ σε γενικές γραμμές δεν με χάλασε καθόλου. είμαι στο 7ο επ δεν ξερω πόσο πολύ διαφέρει απο το βιβλίο αλλά σίγουρα το βάζω πιο ψηλά μέχρι στιγμής απο το rings of power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Άντε να τελειώσει αυτή η αναμονή! Αν και δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την 1η σαιζόν, θα δω τη 2η γιατί είναι ότι πιο "κοντινό" σε WoT υπάρχει εκεί έξω και επειδή υπάρχει πάντα η ελπιδα να βελτιώθηκαν κάποια πράγματα. Μια χαρά τον βρίσκω πάντως τον νέο Matt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το είδα τελευταίος μάλλον το τρέιλερ. Είναι λίγο κάπως η φάση με το ratio και γενικά κάποιες αντί-ομάδες, αλλά προσωπικά μου φάνηκε να έχει καλύτερο επίπεδο/budget από την 1η σαιζόν γενικά και το βλέπω πιο θετικά.

Είδα κάποιες ενδιαφέρουσες σκηνές, σχετικά καλά casting για Mat, Elaine, Lanfear και οριακά για Aviendha. Και ο κουρεμένος Rand βγάζει κάπως νόημα για τώρα, αλλά περιμένω να τη βγάλει με κόκκινο μαλλί στις επόμενες σαιζόν λολ. Είδα και κάποιες σκηνές πιο fanfiction αλλά τι να κάνουμε τώρα, σε California Holywood παράγεται.

Συνολικά, πέφτει τρελή σύμπτηξη σε γεγονότα και καταστάσεις των βιβλίων, εν μέρει λογικό αφού θα κάνουν τις μισές σαιζόν από όσα είναι τα βιβλία, παρόλα αυτά βρίσκουν και κάνουν και δικές τους σκηνές με ανάμεικτα αποτελέσματα λολ. Για τώρα, αν το πάνε όντως για σύμπτηξη των φινάλε του 2ου και 3ου βιβλίου, δεν το βρίσκω καθόλου κακό, φαντάζομαι πως τώρα δεν θα ξανακάνουν nerf τον Rand για να αναδειχθούν οι υπόλοιποι.... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και εδώ για όσους χρειάζεται να ξαναθυμηθούν τα βασικά, γιατί έχει πρεμιέρα αύριο! Μια χαρά casting και η Elayne, δεν ξέρω γιατί παραπονιούνται κάποιοι...😄

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλιαρή η πρεμιέρα. Στο τέλος σώθηκε λίγο με μια καλή μάχη εξέλιξη .. η παικ όλα τα λεφτά .. ένα επίπεδο πάνω από όλους σε υποκριτική ικανότητα.. 3 επεισόδια βγήκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, εγω νομιζω οτι τα πιτσιρικια ειναι πολυ βελτιωμενα σε σχεση με την 1η σεζον. χωρις να εχω ασχοληθει με τα βιβλια, βρισκω την ιστορια πολυ ενδιαφερουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...