Προς το περιεχόμενο

bajaj 125 pulsar


sixfeetunder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

ΘΑ με ενδιεφερε η γνωμη σας για αυτη τη μοτοσυκλετα και κυριως αν ειναι κατοχος της καποιος να εκφερει την εμπειρια του

https://www.bajaj.gr/copy-of-pulsar-rs200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Bajaj ειναι Ινδικη εταιρια. Παλιοτερα εβγαζε βεσπες με αδεια απο την Piaggio. Γενικα, οτιδηποτε απο Ινδια, δεν φημιζεται για την ποιοτητα. Εγω θα κοιτουσα για κατι αλλο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κοίταζα κάποια στιγμή το 400αρι Dominar μόνο καλά πράγματα έχω διαβάσει παντού. 

Η Bajaj επίσης φτιάχνει και τα 390 της KTM. 

Δεν ξέρω για το Pulsar αλλά το ότι είναι ινδική εταιρεία δεν θα ήταν λόγος να το απορρίψω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταγα κι εγώ το Dominar 400 αλλά δυστυχώς ενώ είχε κυκλοφορήσει η νέα έκδοση, στην ελλάδα έφερναν το παλιό. Οπότε δεν ασχολήθηκα. Τώρα έχει έρθει.

Καλά λόγια είχα διαβάσει κι εγώ κι αν ερχόταν η έκδοση που ήθελα ίσως τώρα να το είχα αγοράσει.

Το pulsar δε το έχω δει, έχω διαβάσει κάποια πραγματάκια. Βλέπω να κυριαρχεί θετική άποψη όμως.

Κάποιος θα πει τι λες ρε μεγάλε, έχει ταμπούρο πίσω, είναι ινδική κατασκευή....

Σε θέματα κινητήρα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. πιθανόν η ποιότητα κατασκευης να υστερεί λίγο, πχ πλαστικά...

Έχω βαρεθει όταν πάει η συζήτηση σε τέτοια μηχανάκια να μου λέει ο άλλος είναι κινέζικο, είναι ινδικό... Ας ξεκολλήσουμε με αυτό, έχουν κάνει και οι 2 τους μεγάλη πρόοδο. Και σε λίγα χρόνια θα χτυπάνε στα ίσα τις γνωστές μάρκες. 

Αν το ψάξετε καλά και δείτε τι συνεργασίες υπάρχουν θα αλλάξετε άποψη. Η bajaj συνεργάζεται με την KTM, η loncin βγάζει κινητήρες για την ΒΜW (750/850 GS). Αν αυτά τα μηχανάκια κυκλοφορούσαν με το logo της loncin θα λέγατε ότι είναι κινέζικες αηδίες ..., τώρα όμως όλα καλά, είναι "BMW".

Σε κάθε περίπτωση λαμβάνουμε υπόψιν και την τιμή. Κι εδώ βλέπουμε ότι κοστίζει όσο ένα παπί. Οπότε εκεί που καταλήγω είναι ότι δε θα το διέγραφα επειδή είναι ινδικό αν με κάλυπτε σε αυτά που ήθελα.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω βλεπω να κυριαρχει θετικη αποψη και σε Ελλαδα  λιγοι που το εχουν και στο εξωτερικο σε φορουμ που διαβαζω αλλα λεω δεν μπορει οι περισσοτεροι να εχουν θετικοι γνωμη-εμπειρια. Και σωστα λες στην ΚΤΜ γιατι αντιπροσωπος της ειναι αυτη.Γενικα μπορω να κανω στραβα ματια σε δευτερης σημασιας χαμηλοτερη ποιοτητα σε καποια περιφερειακα και δεν εχω προβλημα απλα με ενδιαφερει η απλοτητα κα ιτο αλεξισφαιρο του κινητηρα οπως μια μεση αποδοση γενικα σαν συνολο .Για ποιο συνχρομο με μπολικα ηλεκτρονικα καλουδια εχει με διπλασια τιμη αλλα τη να την κανω πχ το ηλεκτρονικο ανοιγμα ταπας ρεζερβουαρ και ειδικα βρισκεις συνχρονα που καθε μοντελο που βγαινει ειναι τελειως διαφορετικο απο το προηγουμενο με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η τιμη ειναι παπιου και τιμια με αυτα που προσφερει,σε βαθος χρονου την αξιοπιστια γυρευω,και οσο για το ινδικο κτλ η ινδικη αγορα ειναι μεγαλη αγορα σε αυτη την κατηγορια μηχανων.

Εκανα προσφατα κανα δυο ερωτησεις σε συνεργεια να με πουν την γνωμη τους και πρωτα ρωτουσαν ποιος τα εισαγει  λες και εχει σημασια εκτος αν ειναι 'δικος' τους ,με ειπαν επισης οτι δεν τα γνωριζουν και αυτο το  βλεπω ως θετικο που σημαινει οποιος τα εχει η λογικα παει στην αντιπροσωπεια για σερβις η απλα δεν χαλασαν ακομα.Παντως απο οσο ειδα και φθηνα στην συντηρηση και απλο σερβις που τα βασικα τα κανω και εγω δηλαδη.

1 λεπτό πριν, sixfeetunder είπε

Και εγω βλεπω να κυριαρχει θετικη αποψη και σε Ελλαδα  λιγοι που το εχουν και στο εξωτερικο σε φορουμ που διαβαζω αλλα λεω δεν μπορει οι περισσοτεροι να εχουν θετικοι γνωμη-εμπειρια. Και σωστα λες στην ΚΤΜ γιατι αντιπροσωπος της ειναι αυτη.Γενικα μπορω να κανω σταβα ματια  σε δευτερης σημασιας χαμηλοτερη ποιοτητα σε καποια περιφερειακα και δεν εχω προβλημα απλα με ενδιαφερει η απλοτητα κα ιτο αλεξισφαιρο του κινητηρα οπως μια μεση αποδοση γενικα σαν συνολο .Για ποιο συνχρομο με μπολικα ηλεκτρονικα καλουδια εχει με διπλασια τιμη αλλα τη να την κανω πχ το ηλεκτρονικο ανοιγμα ταπας ρεζερβουαρ και ειδικα βρισκεις συνχρονα που καθε μοντελο που βγαινει ειναι τελειως διαφορετικο απο το προηγουμενο με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η τιμη ειναι παπιου και τιμια με αυτα που προσφερει,σε βαθος χρονου την αξιοπιστια γυρευω,και οσο για το ινδικο κτλ η ινδικη αγορα ειναι μεγαλη αγορα σε αυτη την κατηγορια μηχανων.

Εκανα προσφατα κανα δυο ερωτησεις σε συνεργεια να με πουν την γνωμη τους και πρωτα ρωτουσαν ποιος τα εισαγει  λες και εχει σημασια εκτος αν ειναι 'δικος' τους ,με ειπαν επισης οτι δεν τα γνωριζουν και αυτο το  βλεπω ως θετικο που σημαινει οποιος τα εχει η λογικα παει στην αντιπροσωπεια για σερβις η απλα δεν χαλασαν ακομα.Παντως απο οσο ειδα και φθηνα στην συντηρηση και απλο σερβις που τα βασικα τα κανω και εγω δηλαδη.

 

Επεξ/σία από sixfeetunder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sixfeetunder είπε

αλλα τη να την κανω πχ το ηλεκτρονικο ανοιγμα ταπας ρεζερβουαρ και ειδικα βρισκεις συνχρονα που καθε μοντελο που βγαινει ειναι τελειως διαφορετικο απο το προηγουμενο με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

Εδώ είναι μπηχτή για συγκεκριμένη μάρκα αλλά δε λέμε ονόματα.

 

3 λεπτά πριν, sixfeetunder είπε

Εκανα προσφατα κανα δυο ερωτησεις σε συνεργεια να με πουν την γνωμη τους και πρωτα ρωτουσαν ποιος τα εισαγει  λες και εχει σημασια εκτος αν ειναι 'δικος' τους ,με ειπαν επισης οτι δεν τα γνωριζουν και αυτο το  βλεπω ως θετικο που σημαινει οποιος τα εχει η λογικα παει στην αντιπροσωπεια για σερβις η απλα δεν χαλασαν ακομα.Παντως απο οσο ειδα και φθηνα στην συντηρηση και απλο σερβις που τα βασικα τα κανω και εγω δηλαδη.

έχει μια σημασία διότι για τη μάρκα που υποννοείς παραπάνω υπάρχουν αρκετά παράπονα για έλλειψη ανταλλακτικών. Όχι για τα συγκεκριμένα μοντέλα που λες αλλά για άλλα δικά τους.

Οπότε ίσως με αυτό το σκεπτικό να ρωτήσανε. Ο αντιπρόσωπος μπορεί να καταστρέψει μια μάρκα όσο καλή και να είναι.

Αντίστοιχα παράπονα αν θυμάμαι καλά είχαν για τον σαρακάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω να σε πω την αληθεια,αν φθασω να παω να δω ειναι βασικο κριτιριο επισης ανταλακτικα να υπαρχουν,απλα κοιτουσα σε παπι αλλα στην πολη δεν ειμαι,στην πολη δεν παω οποτε κοιταζω για μοτοσυκλετακι . Και δεν παιρνω σοβαρα της παρουσιασεις που κανουνε αλλα η βαρυτητα καποιου κατοχου και η εμπειρια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ηθελες παπι γιατι να ταλαιπωρηθεις με κατι που ειναι 125 αλλα με συμπλέκτη (και προσωπική μου αποψη ειναι ντροπιαστικα ασχημο).

Αν θέλεις κατι αυστηρα μεχρι 125 μεινε σε παπι θα ελεγα εγω.

Αλλιως αν θελεις μικρη μοτο ανεβα οπωσδήποτε κυβικα και παρε κατι που να μοιαζει και με κανονική μηχανη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ulalume είπε

Αφου ηθελες παπι γιατι να ταλαιπωρηθεις με κατι που ειναι 125 αλλα με συμπλέκτη (και προσωπική μου αποψη ειναι ντροπιαστικα ασχημο).

Αν θέλεις κατι αυστηρα μεχρι 125 μεινε σε παπι θα ελεγα εγω.

Αλλιως αν θελεις μικρη μοτο ανεβα οπωσδήποτε κυβικα και παρε κατι που να μοιαζει και με κανονική μηχανη Το δίπλωμα με περιορίζει και δεν έχω θέμα με το συμπλέκτη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sixfeetunder είπε

 

Δεν εννοουσα οτι μπορεί να έχεις δυσκολια στην χρήση του συμπλέκτη, αυτο ακομα και να υπήρχε ξεπερνιέται σε ελάχιστο χρόνο, απλα σε τοσο μικρο μηχανακι ειναι περιττος.

τωρα με το διπλωμα ειναι ενα θεμα. Δεν κοιτας κανενα 250 μεταχειρισμένο που θα ειναι οκ με το διπλωμα;

μικρα κυβικα, καινουριο και no name ουσιαστικα ειναι γαμος, δηλαδη μηδενική πιθανότητα μεταπώλησης χωρις να χασεις τα 2/3 του κεφαλαίου σου.

οποτε γνωμη μου, αν εχεις στο πισω μερος του μυαλού σου να αλλαξεις καποια στιγμή, παρε παπι-σκουτερ (αν και σιχαίνομαι τα σκουτερ ειναι λογικη επιλογή) η αλλιως πας σε τουλάχιστον 250 ωστε να ειναι μικρη μηχανουλα και οχι  "κατι σαν παπι αλλα πιο γρήγορο/ασχημο και με συμπλέκτη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ulalume είπε

Δεν εννοουσα οτι μπορεί να έχεις δυσκολια στην χρήση του συμπλέκτη, αυτο ακομα και να υπήρχε ξεπερνιέται σε ελάχιστο χρόνο, απλα σε τοσο μικρο μηχανακι ειναι περιττος.

τωρα με το διπλωμα ειναι ενα θεμα. Δεν κοιτας κανενα 250 μεταχειρισμένο που θα ειναι οκ με το διπλωμα;

μικρα κυβικα, καινουριο και no name ουσιαστικα ειναι γαμος, δηλαδη μηδενική πιθανότητα μεταπώλησης χωρις να χασεις τα 2/3 του κεφαλαίου σου.

οποτε γνωμη μου, αν εχεις στο πισω μερος του μυαλού σου να αλλαξεις καποια στιγμή, παρε παπι-σκουτερ (αν και σιχαίνομαι τα σκουτερ ειναι λογικη επιλογή) η αλλιως πας σε τουλάχιστον 250 ωστε να ειναι μικρη μηχανουλα και οχι  "κατι σαν παπι αλλα πιο γρήγορο/ασχημο και με συμπλέκτη"

Ως 125 κυβικα μπορω,τωρα το βγαζω με το καινουργιο συστημα.Σκουτερ τα αποκλειω ,στην αρχη για παπι κοιτουσα που πανω κατω ειναι απλα στη χρηση και συντηρηση και μετα τ οσκεφτηκα για μικρο μοτοσυκλετακι που πχ αν φαω αναλαμπη ισως να μπορω να κανω και ενα μικρο ταξιδακι 100 χλμ που θα ειναι φανταζομαι και λιγο ποιο ανετο.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεν ηξερα τι παιζει ακριβως με τα καινούργια διπλωματα..

Από εκεί και περα ζυγιζεις τις αναγκες σου αλλα και το τι σου αρεσει οπτικα και διαλεγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 3/9/2021 στις 5:38 ΜΜ, sixfeetunder είπε

Γεια σας

ΘΑ με ενδιεφερε η γνωμη σας για αυτη τη μοτοσυκλετα και κυριως αν ειναι κατοχος της καποιος να εκφερει την εμπειρια του

https://www.bajaj.gr/copy-of-pulsar-rs200

Τελικά το πήρες ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απέκτησα cbr125 2005 μοντέλο όπου έμεινα καταευχαριστημενος και το συνιστώ για μετάβαση σε μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα σαν δάσκαλο και τελικά έβγαλα απεριόριστο δίπλωμα όπου απέκτησα και μια CBR f4i 600 , εξαιρετική μοτοσυκλέτα . 

Αν κάποια στιγμή μεταβώ σε καινούργια πάντως η Bajaj θα είναι σοβαρή υποψήφια σαν τίμια πρόταση

Επεξ/σία από sixfeetunder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...