Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποκλείει μη υποστηριζόμενα συστήματα από τις δοκιμές των Windows 11


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tsoubas είπε

Ελπίζω να επανέλθει στον αποκλεισμό τον παλαιότερων μηχανημάτων.
Προσωπικά περιμένω και την επίσημη version των 11.

και για όσους πάλι θα πουν τέλεια τα Linux μόνο windows 7 και τα σχετικά και στην εποχή των σπηλαίων δεν πληρώναμε ΔΕΗ και άλλους φόρους γυρίστε εκεί ;)

απο την στιγμη που δεν εχει φτασει η μερα διανομης εχει καθε δικαιωμα να το ενημερωση μεχρι τοτε !
Τωρα αν δεν ταιριάζει στο πρόγραμμα σου βάλε τα Λεφτά σου και κανε το καλύτερα :)

Μάλλον dealer της Microsoft πρέπει να είσαι 🤣🤣

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λογικό και αναμενόμενο αυτο. Η κάθε εταιρεία ενδιαφέρεται για τις επιδόσεις, την απόδοση και την αξιοπιστία των λογισμικών της εντός των requirements που δίνει. Ένας κινητηρας από Ferrari δεν θα έχει την απαιτούμενη λειτουργία αν τοποθετηθεί σε ένα άλλο αμάξι, όπως και ένας κινητήρας από νταλίκα να μπει σε αυτοκινητο. 

Ατυχές το παράδειγμα καθώς και ο παραλληλισμός. Σίγουρα όμως είναι λογικό να αποκλείεται παλιό υλικό. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsoubas είπε

Έτσι λέγανε και για τα 10 και την ενσωμάτωση !
στο διάστημα 11-2021 / 11-2022 βλέπω ενσωμάτωση στην αγορά κοντά στο 35%
 

Αλλά με δωρεάν αναβάθμιση από τα win7 και με μόνο περιορισμό σε hardware την αναγκαιότητα ύπαρξης ssd για να μην σέρνεται το σύστημα. Σε όλα τα άλλα οκ. Ακόμα και η υποστήριξη που υποτίθεται δεν υπήρχε σε αριθμό καρτών γραφικών, υπήρχε δυνατότητα παράκαμψης και λειτουργίας με τον driver των win7.

Τα win10 τρέχουν και στο λαπτοπ μου 2009 μοντέλο με c2d και intel 4500MHD.

Προφανώς λοιπόν δεν είναι το ίδιο πράγμα, με το να αποκλείεις hardware 4ετίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software πωλειται "οπως ειναι" ως εχει  και ευρισκεται  με τα λαθη του, τα bugs , τις αστοχιες του , τα κενα ασφαλειας  κοκ .

Οταν θελουμε το κεφαλι μας ησυχο , οτι κατι θα λειτουργει "αδιαλλειπτως"  για σοβαρες και ακρως επαγγελματικες εφαρμογες , τοτε

αγοραζουμε "Λυσεις Πληροφορικης" με το κλειδι στο χερι !

 

Καποτε εγκαθιστουσα και δοκιμαζα , για ενημερωση και "εγκυκλοπαιδικη "γνωση διαφορα

δημοφιλη πακετα λογισμικου , που ποτε μα ποτε δεν  εκαμα πραγματικη χρηση , οποτε και δεν τα πληρωνα . 

Σουιτα γραφειου χρησιμοποιω πλεον ελευθερο πακετο οπως για τις συνηθεις εφαρμογες , υπαρχουν πλεον τοσες πολλες 

και δεν εχει νοημα να χρησιμοποιει κανεις επι πληρωμη . 

Τα επαγγελματικα πακετα, εν προκειμενω  εμπορολογιστικες εφαρμογες παντοτε τις πληρωνα , διοτι χωρις υποστηριξη απλα δεν γινεται ..

Καπως  ετσι εχουν τα πραγματα τη σημερον ημερα , οτι χρειαζομεθα πραγματικα το πληρωνουμε , ενω  στις απαρχες της πληροφορικης

, οταν εγινε δηλ προσιτη στον κοσμο , απλως  δοκιμαζαμε  ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsoubas είπε

Ελπίζω να επανέλθει στον αποκλεισμό τον παλαιότερων μηχανημάτων.
Προσωπικά περιμένω και την επίσημη version των 11.

και για όσους πάλι θα πουν τέλεια τα Linux μόνο windows 7 και τα σχετικά και στην εποχή των σπηλαίων δεν πληρώναμε ΔΕΗ και άλλους φόρους γυρίστε εκεί ;)

απο την στιγμη που δεν εχει φτασει η μερα διανομης εχει καθε δικαιωμα να το ενημερωση μεχρι τοτε !
Τωρα αν δεν ταιριάζει στο πρόγραμμα σου βάλε τα Λεφτά σου και κανε το καλύτερα :)

Φιλε μου έχει λογικη αυτο που λες αλλα γιατι το ειχαν ενεργο για ένα μηνα περιπου και το πηραν πισω ?

Μονο για να δινει ντορος και τελικα όλοι να τους βρίζουν??

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giomar είπε

Φιλε μου έχει λογικη αυτο που λες αλλα γιατι το ειχαν ενεργο για ένα μηνα περιπου και το πηραν πισω ?

Μονο για να δινει ντορος και τελικα όλοι να τους βρίζουν??

image.png

διαθεσιμη ειναι η Insiders εκδοση ! Επισης καλο ειναι να ξανα δεις τι ελεγαν σχετικα με το πια μοντελα θα υποστιριζονται! Απευθειας απο την πηγη και οχι διαφορα ελληνικα φορουμ που το χανουν καποιες φορες στην μεταφαση !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giomar είπε

Φιλε μου έχει λογικη αυτο που λες αλλα γιατι το ειχαν ενεργο για ένα μηνα περιπου και το πηραν πισω ?

Μονο για να δινει ντορος και τελικα όλοι να τους βρίζουν??

image.png

Δοκιμές άνευ κόστους από εκατοντάδες εκατομμύρια χρηστών. Εάν μια στο εκατομμύριο συμβεί συμβατότητα εκτέλεσης εφαρμογών Windows σε πλατφόρμα Linux  χωρίς προβλήματα θα πέσει κλάμα  μεγάλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ANGEL.TSIO είπε

Μάλλον dealer της Microsoft πρέπει να είσαι 🤣🤣

η απλα νορμαλ ανθρωπος !

3 ώρες πριν, athasbill είπε

Αλλά με δωρεάν αναβάθμιση από τα win7 και με μόνο περιορισμό σε hardware την αναγκαιότητα ύπαρξης ssd για να μην σέρνεται το σύστημα. Σε όλα τα άλλα οκ. Ακόμα και η υποστήριξη που υποτίθεται δεν υπήρχε σε αριθμό καρτών γραφικών, υπήρχε δυνατότητα παράκαμψης και λειτουργίας με τον driver των win7.

Τα win10 τρέχουν και στο λαπτοπ μου 2009 μοντέλο με c2d και intel 4500MHD.

Προφανώς λοιπόν δεν είναι το ίδιο πράγμα, με το να αποκλείεις hardware 4ετίας.

κοιτα να δεις ! υπαρχει κατι που λεγετε ΕΞΕΛΙΞΗ .. εαν πρεπει να υποστιριζει σε καθε αναβαθμιση και το core 2 duo cpu σου θα πρεπει να μην παμε ποτε μπροστα ! αρα με την ιδια λογικη αφου βγηκε ps5 θα πρεπει ολα τα παιχνιδια να παιζουν και στο ps2 που μπορει να εχει καποιος γιατι το εχει αγορασει ! ΛΑΘΟΣ ! Τεχνολογια λεγετε και προχωραει με γρηγορους ρυθμους την ακολουθεις η κινησε οπως εσυ μπορεις.
Επειδη καποιος εχει αρχαιο μηχανημα δεν φταιει κανεις αλλος ! Εδω υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να αγορασει καν υπολογιστη
Καλος η κακος η εξελιξη αφηνει καποιους πισω
Και εγω θελω tesla αλλα δεν εχω λεφτα να το παρω οποτε μενω με το z4

3 ώρες πριν, athasbill είπε

Αλλά με δωρεάν αναβάθμιση από τα win7 και με μόνο περιορισμό σε hardware την αναγκαιότητα ύπαρξης ssd για να μην σέρνεται το σύστημα. Σε όλα τα άλλα οκ. Ακόμα και η υποστήριξη που υποτίθεται δεν υπήρχε σε αριθμό καρτών γραφικών, υπήρχε δυνατότητα παράκαμψης και λειτουργίας με τον driver των win7.

Τα win10 τρέχουν και στο λαπτοπ μου 2009 μοντέλο με c2d και intel 4500MHD.

Προφανώς λοιπόν δεν είναι το ίδιο πράγμα, με το να αποκλείεις hardware 4ετίας.

Επισης ξεχασα τα windows 11 ειναι δωρεαν για τους χρηστες windows 10 (που πληρουν τα κριτηρια - τεχνικα χαρακτηριστικα)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχεις αγοράσει pc πριν 5-6 χρόνια και να τρέχει macOS big sur αλλά να μην μπορεί windows... το εζησα κι αυτό 🙃🙃🙃

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ksessalonikios είπε

να έχεις αγοράσει pc πριν 5-6 χρόνια και να τρέχει macOS big sur αλλά να μην μπορεί windows... το εζησα κι αυτό 🙃🙃🙃

πιο pc επισήμως τρέχει mac os και windows ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, athasbill είπε

Πιστεύω πως με αυτή την πολιτική θα win11 θα καταφέρουν πολύ μικρά ποσοστά ενσωμάτωσης σε συστήματα.

Η microsoft βαδίζει στα χνάρια της εποχής των vista.

Βλέπω σε δύο χρόνια τα ποσοστά των win11 στο 20% και των win10 στο 70% (το άλλο 10% τα υπόλοιπα win).

Κάθε νέο PC θα έχει Windows 11, και σε 4 χρόνια όλες οι εταιρίες θα μετακινηθούν σε Windows 11. Και το ποσοστό τους θα είναι στο 60-70% σε Global επίπεδο.
Εγώ αυτό βλέπω μπροστά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Volga είπε

Κάθε νέο PC θα έχει Windows 11, και σε 4 χρόνια όλες οι εταιρίες θα μετακινηθούν σε Windows 11. Και το ποσοστό τους θα είναι στο 60-70% σε Global επίπεδο.
Εγώ αυτό βλέπω μπροστά μου.

αυτό σημαίνει και αναβάθμιση hardware , χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsoubas είπε

η απλα νορμαλ ανθρωπος !

κοιτα να δεις ! υπαρχει κατι που λεγετε ΕΞΕΛΙΞΗ .. εαν πρεπει να υποστιριζει σε καθε αναβαθμιση και το core 2 duo cpu σου θα πρεπει να μην παμε ποτε μπροστα ! αρα με την ιδια λογικη αφου βγηκε ps5 θα πρεπει ολα τα παιχνιδια να παιζουν και στο ps2 που μπορει να εχει καποιος γιατι το εχει αγορασει ! ΛΑΘΟΣ ! Τεχνολογια λεγετε και προχωραει με γρηγορους ρυθμους την ακολουθεις η κινησε οπως εσυ μπορεις.
Επειδη καποιος εχει αρχαιο μηχανημα δεν φταιει κανεις αλλος ! Εδω υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να αγορασει καν υπολογιστη
Καλος η κακος η εξελιξη αφηνει καποιους πισω
Και εγω θελω tesla αλλα δεν εχω λεφτα να το παρω οποτε μενω με το z4

Ή είσαι εκτός οικονομικής πραγματικότητας (εξού και το παράδειγμα ότι θα "μείνεις με το Z4 σου") και θεωρείς τα μηχανήματα 4ετιας τροχοπέδη για την εξέλιξη ή απλά ήθελες κάπου να χωρέσεις την πληροφορία ότι έχεις Z4!

Όλα αυτά που λες ωραία και καλά, αλλά το core 2 duo που έδωσες σαν παράδειγμα είναι συνειδητά (πολύ) υπερβολικό ώστε να μειώσεις την άλλη άποψη και να την κάνεις να φανεί παλαιολιθική.

Δεν με πολυαφορά άμεσα το θέμα μιας και δεν χρησιμοποιώ Windows, αλλά η τακτικές των εταιρειών μας αφορούν όλους και ειναι ένα σημαντικό θέμα προς συζήτηση, οπότε τέτοιες τοποθετήσεις καλό είναι να φιλτράρονται πρώτα.

Επεξ/σία από apos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...