Προς το περιεχόμενο

Η Apple καθυστερεί τις αμφιλεγόμενες λειτουργίες προστασίας παιδιών μετά την κατακραυγή για το απόρρητο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, petasis είπε

Έχουμε διαφορετική άποψη. Όχι, δεν μπορεί να βάλει κάποιος ότι όρους θέλει και να ισχύουν νομικά επειδή τους αποδέχεται κάποιος.

Γιατί είπα εγώ κατι τέτοιο; Ίσα ίσα είπα και πιο πάνω ότι οποία πρωτοβουλία παίρνει μια εταιρεία πρέπει να μην παραβιάζει τη νομοθεσία.

Γενικά είσαι λάθος κι όλο ξεκινάει από τη στρεβλή αντίληψη που έχεις για τις επιχειρήσεις και το σκοπό της ύπαρξης τους.

Το πραγματικό θέμα είναι άλλο: ότι η Apple έχει τόση εμπιστοσύνη στους αλγόριθμους μηχανικής εκμάθησης που έχει αναπτύξει που μπορεί και βγαίνει και υπόσχεται ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σε όλους τους πελάτες της. Έρχονται απίθανα πράγματα με το AI και το machine learning.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Κι εγώ έτσι νόμιζα για την ΕΕ, αλλά έχει ήδη πρόσφατα ψηφίσει υπέρ τέτοιων διαδικασιών και μάλιστα αφορούν και τα messaging apps, σκανάρισμα κειμένου που τώρα έχουμε ως end-to-end encrypted.
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0319_EN.html
https://www.patrick-breyer.de/en/posts/message-screening/?lang=en

Αν δεν είχατε τέτοια εμπάθεια με την Apple σε κάθε σχετικό post ίσως και να βλέπατε την ουσία που δεν αφορά μόνο την Apple βεβαίως.

Ενδιαφέρον, αν και είναι ακόμα πρόταση από το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Αυτά είναι πολύ δύσκολο να ψηφιστούν τελικά (και φυσικά υπάρχουν κάποιοι που θα τα υποστηρίξουν).

Επίσης είναι διαφορετικό το θέμα, η απλ θέλει να σκανάρει φωτογραφίες μέσα στο τηλέφωνο, αυτά μιλάνε για παιδική πορνογραφία online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Ενδιαφέρον, αν και είναι ακόμα πρόταση από το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο. Αυτά είναι πολύ δύσκολο να ψηφιστούν τελικά (και φυσικά υπάρχουν κάποιοι που θα τα υποστηρίξουν).

Επίσης είναι διαφορετικό το θέμα, η απλ θέλει να σκανάρει φωτογραφίες μέσα στο τηλέφωνο, αυτά μιλάνε για παιδική πορνογραφία online.

H Apple θα τσεκάρει ό,τι πάει προς iCloud για παιδική πορνογραφία (άρα online), αλλά ναι, θα το κάνει μέσα στο τηλ.
 

* Έχει ψηφιστεί ήδη 537 + και 133 -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, imvrios είπε

Το πραγματικό θέμα είναι άλλο: ότι η Apple έχει τόση εμπιστοσύνη στους αλγόριθμους μηχανικής εκμάθησης που έχει αναπτύξει που μπορεί και βγαίνει και υπόσχεται ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σε όλους τους πελάτες της. Έρχονται απίθανα πράγματα με το AI και το machine learning.

Για την ακρίβεια, το θέμα που αναφέρεις από την δική μου οπτική είναι διαφορετικό: Ενώ η απλ δεν έχει την τεχνογνωσία και είναι ουραγός στο ΑΙ (πίσω ακόμα και από κινέζικες εταιρίες), δεν έχει κανένα πρόβλημα να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

* Έχει ψηφιστεί ήδη 537 + και 133 -

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά τον ρόλο του κοινοβουλίου εντός της ΕΕ (έχω την εντύπωση ότι είναι διακοσμητικό), είναι σίγουρο ότι επειδή ψηφίστηκε στο κοινοβούλιο ισχύει; Νομίζω ότι υπάρχει σειρά ψηφισμάτων που δεν ισχύουν, και τελικά ισχύει ότι αποφασίζουν στις συνόδους κορυφής.

Και το κοινοβούλιο μπορεί μόνο να προτείνει.

Για κάποιο λόγο μου φαίνεται απίθανο να δεχθούν κάτι τέτοιο οι Γερμανοί (κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου άποψη:

Η Electronic Frontier Foundation (και όχι μόνο) εξηγεί το αυτονόητο, ότι το CSAM είναι με λίγα λόγια το Trojan Horse του GDPR

Το GDPR βέβαια έχει ισχύ στην ΕΕ και για να παρακαμφθεί γίνετε λόγος για έναν ευγενή λόγο που θα φέρει σε δύσκολη θέση όποιον αντιδράσει βλέποντας το δάσος και όχι το δέντρο.

Αντιλαμβανόμενη το πρόβλημα που θα δημιουργήσει στην LGBT κοινότητα η Apple ανέβαλε το πρόγραμμα προσωρινά, προφανώς γιατί αντεληφθει ότι θα έχει μεγάλο οικονομικό αντίκτυπο στην ίδια (μετοχές) και τους μετόχους της οι οποίοι ζουν σε ένα κόσμο που όλα γίνονται για ένα και μοναδικό λόγο, το κέρδος, τα υπόλοιπα είναι προσχήματα.

Κανένας στον ψυχρό κόσμο του χρηματιστηρίου που είναι εισηγμένη και η Apple δεν κάνει τέτοια κίνηση αν δεν υπάρχει κάτι μεγαλύτερο από πίσω, σε αυτόν τον κόσμο (όσοι τον γνωρίζουν) ας μην είμαστε αφελείς κινήματα όπως η κλιματική αλλαγή, η προστασία του περιβάλλοντος, η προστασία των παιδιών, των ΛΟΑΤΚΙ, των προσωπικών δεδομένων, της ελευθερίας, κτλ είναι άγνωστες λέξεις που δεν μεταφράζονται σε άνοδο του δείκτη παρά μόνο σε απώλεια.

Θα πει κάποιος ναι μα έτσι και αλλιώς παρακολουθούν τα πάντα, ΝΑΙ με υπέρογκα πρόστιμα αγωγές και κλίσεις προς απολογία στο Κογκρέσο του κάθε CO. Όπως καταλαβαίνουμε δεν θα είναι πρακτικό όταν αφορά παγκόσμια κλίμακα παρακολούθησης αν δεν ανοίξουν κάποια νομικά παράθυρα.

Το πρόβλημα που γενάτε είναι ότι αυτή η κίνηση δίνει το έναυσμα, το νομικό προηγούμενο, και το δικαίωμα σε άλλα καθεστώτα να χρησιμοποιήσουν αυτήν η ανάλογη τεχνολογία με ότι αυτό συνεπάγετε για την ελευθερία του λόγου, έκφρασης, πιστεύω, πεποίθησης, και ιδιαιτεροτήτων.

Ένα είναι σίγουρο πάντως, καλός ήρθατε στην ΝΕΑ ΤΑΞΗ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Το ότι η προστασία της ιδιωτικότητας έχει περάσει στα χέρια ιδιωτικών εταιρειών το λες και πρόβλημα.

Όταν είναι στα χέρια της κυβέρνησης ( Κίνα) πάλι γκρινιάζετε 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petasis είπε

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά τον ρόλο του κοινοβουλίου εντός της ΕΕ (έχω την εντύπωση ότι είναι διακοσμητικό),

Κατι δεν εχεις καταλαβει καλα μαλλον.

Εδω και αρκετα χρονια οι κυβερνησεις στις χωρες ειναι διακοσμητικες.

Προφανως και δεν εχεις χαμπαρι μαλλον οτι απο το 2010 και μετα οποιος και να ειναι στην κυβερνηση αυτο που λεει η ΕΕ γινεται.

Εκτος και και αν δεν ζεις στην Ευρωπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CaratNaturelle είπε

Κατι δεν εχεις καταλαβει καλα μαλλον.

Εδω και αρκετα χρονια οι κυβερνησεις στις χωρες ειναι διακοσμητικες.

Προφανως και δεν εχεις χαμπαρι μαλλον οτι απο το 2010 και μετα οποιος και να ειναι στην κυβερνηση αυτο που λεει η ΕΕ γινεται.

Εκτος και και αν δεν ζεις στην Ευρωπη.

 

μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι εξαπανεκαθεν κυβερνησεις κ διαφοροι οργανισμοι ειναι αχυρανθρωποι κ κουμαντο απο πισω κανει η οικονομικη ελιτ κ διαφορα μεγαλου μεγεθους κ επιρροης συμφεροντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Neural_handshake είπε

μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι εξαπανεκαθεν κυβερνησεις κ διαφοροι οργανισμοι ειναι αχυρανθρωποι κ κουμαντο απο πισω κανει η οικονομικη ελιτ κ διαφορα μεγαλου μεγεθους κ επιρροης συμφεροντα

Αυτο ηθελα να του γραψω , αλλα ειπα να μην τον σοκαρω.

Ειπα να τον αφησω να επεξεργαστει τα νεα δεδομενα.

Οταν διαβαζω κατι τετοια αναρωτιεμαι που ζουνε ολοι αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CaratNaturelle είπε

Αυτο ηθελα να του γραψω , αλλα ειπα να μην τον σοκαρω.

Ειπα να τον αφησω να επεξεργαστει τα νεα δεδομενα.

Οταν διαβαζω κατι τετοια αναρωτιεμαι που ζουνε ολοι αυτοι.

αν δεν ειναι σχετικα νεαροι σε ηλικια απλα καταπινουν αμασητο το γενικοτερο παραμυθι που προωθειται με διαφορους τροπους κ μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκτος των άλλων νομίζω οτι δεν θα ήθελαν με τον ντορο που έγινε , να συμπέσει με το λανσάρισμα του καινούργιου iphone , κατι που σίγουρα θα ειχε αντίκτυπο στις προπαραγγελίες και στις πωλήσεις , εγω απορησα με το timing , και φυσικα εκαναν πισω , πιθανο να το ξεκινησουν σε καποιο αλλο χρονο , σιγουρα δεν θα ειναι πριν τα Χριστούγεννα που πουλανε καλά , μαλλον καπου απο το πρωτο τεταρτο του 22 και μετα οποτε θα υπαρχει χρονος να αφομοιωθει να γινει το debate και να μην επηρεασει  το επομενο

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ethereum said:

εκτος των άλλων νομίζω οτι δεν θα ήθελαν με τον ντορο που έγινε , να συμπέσει με το λανσάρισμα του καινούργιου iphone , κατι που σίγουρα θα ειχε αντίκτυπο στις προπαραγγελίες και στις πωλήσεις , εγω απορησα με το timing , και φυσικα εκαναν πισω , πιθανο να το ξεκινησουν σε καποιο αλλο χρονο , σιγουρα δεν θα ειναι πριν τα Χριστούγεννα που πουλανε καλά , μαλλον καπου απο το πρωτο τεταρτο του 22 και μετα οποτε θα υπαρχει χρονος να αφομοιωθει να γινει το debate και να μην επηρεασει  το επομενο

Δηλαδή λες ότι θα το κάνει αφότου πουλήσει τα iPhone 13? αυτό είναι μέγιστη κοροϊδία δεν νομίζω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδία, διαβάζω σχόλια κτλ περί καταπάτηση privacy και τα σχετικά. Κανένας δεν έχει διαβάσει τι ακριβώς παίζει; Κανένας δεν έχει διαβάσει ότι εδώ και μια δεκαετία, google, facebook, dropbox και όλα αυτά scanάρονται για παιδική πορνογραφία; Εκεί δεν είναι καταπάτηση;

Η Apple απλά έχει διαφορετική τακτική, αντί να scanάρει ΌΤΙ έχεις στο icloud, scanάρει ΤΟΠΙΚΆ και ΜΌΝΟ αν έχεις ανοιχτό το icloud photo library. Δηλαδή το alert για το αν τηρεί μία συσκευή τα κριτήρια για παιδική πορνογραφία φεύγει από την συσκευή μόνο αν είναι σίγουρο ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο περνώντας από πολλές δικλείδες.

Από την μία δηλαδή έχεις άλλες εταιρίες που το κάνουν πίσω από την πλάτη σου σε ότι έχεις στο cloud και τώρα κράζουμε την Apple που το κάνει on-device για να προστατέψει όσο μπορεί την ιδιωτικότητα. Και για του λόγου το αληθές:

https://transparencyreport.google.com/child-sexual-abuse-material/reporting?hl=en

Και για όποιον ενδιαφέρεται για ένα in-depth video

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Δηλαδή λες ότι θα το κάνει αφότου πουλήσει τα iPhone 13? αυτό είναι μέγιστη κοροϊδία δεν νομίζω...

 

επικοινωνιακά ήταν λάθος να πανε στην παρουσίαση του 13 με ολο αυτο τον " θόρυβο "  , συμβαινει και στις καλύτερες οικογένειες , μια γκάφα ολοι θα την κανουνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...