Προς το περιεχόμενο

Παρολίγον θύμα phishing


JOJO99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, εδώ και αρκετό καιρό είχε μπλοκάρει το ibank μου και λόγω φόρτου, δεν το είχα φτιάξει. Έλαβα προχθές SMS υποτίθεται από την τράπεζα, το οποίο έλεγε για μπλοκαρισμένη κάρτα κλπ, και δυστυχώς έπεσα θύμα smishing, καθώς πίστευα πως συνέβη κάτι λόγω του μπλοκαρισμένου μου ibank. Πάτησα στο λινκ (βλακωδώς και βιαστικά), έβαλα τα στοιχεία ibank μου και μετά συνειδητοποίησα την χαζομάρα, αλλά και την καλή μου τύχη, αφού οι κωδικοί, τους ήταν μάλλον άχρηστοι. Εννοείται πως έλυσα τα περί τραπέζης, δεν επήλθε καμία απώλεια, αλλά αναρωτιέμαι για τυχόν κακόβουλες ενέργειες εις βάρος του κινητού μου. Οφείλω να ενημερώσω πως δεν έχω παρατηρήσει κάτι ύποπτο ή ανησυχητικό και πως αφότου συνέβη αυτό εγκατέστησα πρόγραμμα αποτροπής απειλών. Πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο, αποφεύγοντας ωστόσο την εγκατάσταση εργοσταστιακών ρυθμίσεων ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JOJO99 είπε

Καταρχάς, εδώ και αρκετό καιρό είχε μπλοκάρει το ibank μου και λόγω φόρτου, δεν το είχα φτιάξει. Έλαβα προχθές SMS υποτίθεται από την τράπεζα, το οποίο έλεγε για μπλοκαρισμένη κάρτα κλπ, και δυστυχώς έπεσα θύμα smishing, καθώς πίστευα πως συνέβη κάτι λόγω του μπλοκαρισμένου μου ibank. Πάτησα στο λινκ (βλακωδώς και βιαστικά), έβαλα τα στοιχεία ibank μου και μετά συνειδητοποίησα την χαζομάρα, αλλά και την καλή μου τύχη, αφού οι κωδικοί, τους ήταν μάλλον άχρηστοι. Εννοείται πως έλυσα τα περί τραπέζης, δεν επήλθε καμία απώλεια, αλλά αναρωτιέμαι για τυχόν κακόβουλες ενέργειες εις βάρος του κινητού μου. Οφείλω να ενημερώσω πως δεν έχω παρατηρήσει κάτι ύποπτο ή ανησυχητικό και πως αφότου συνέβη αυτό εγκατέστησα πρόγραμμα αποτροπής απειλών. Πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο, αποφεύγοντας ωστόσο την εγκατάσταση εργοσταστιακών ρυθμίσεων ; 

Να μην πατάς ότι λινκ βρίσκεις.Τι να σου έκαναν στο κινητό δηλαδή;

Ευτυχως δηλαδή που ηταν μπλοκαρισμένο το e banking σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αποφάσισα να κάνω την παραπάνω ανάρτηση για να ακούσω τα ειρωνικά σχόλια των επί παντός επιστητού ειδημόνων, αλλά για να βοηθήσω άλλους παθόντες/θύματα και προπάντων για να μάθω εάν διατρέχει κίνδυνο το κινητό μου από κακόβουλο υλικό που μπορεί να έχει εγκατασταθεί από εκείνους. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Επεξ/σία από JOJO99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JOJO99 είπε

Δεν αποφάσισα να κάνω την παραπάνω ανάρτηση για να ακούσω τα ειρωνικά σχόλια των επί παντός επιστητού ειδημόνων, αλλά για να βοηθήσω άλλους παθόντες/θύματα και προπάντων για να μάθω εάν διατρέχει κίνδυνο το κινητό μου από κακόβουλο υλικό που μπορεί να έχει εγκατασταθεί από εκείνους. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Δεν ξερω τι δεν σου άρεσε σε αυτά που έγραψα αλλά οταν ποσταρεις δημόσια δεν θα γράφουμε μονο ότι σου αρέσει.

Και ναι αν πατας ότι λινκ να είναι θα σε κλέψουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο συμφορουμιτης, το μάθημα είναι ότι δεν παταμε ότι λινκ βρούμε στο ίντερνετ αυθόρμητα, πόσο μάλλον χωρίς δεύτερη επιβεβαίωση να βάλουμε κωδικούς μας, η ακόμα χειρότερα τους τραπεζικούς μας κωδικούς. Πολλά red flags μαζεμένα, και όμως καθημερινά άτομα την πατάνε. Καλά έκανες ts πάντως που έβαλες το ποστ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα red flags υπάρχουν, ακούμε για εξαπατήσεις και υποκλοπές καθημερινά και δυστυχώς πάλι πέφτουμε θύματα... Ενδεχομένως να μην υπάρχει κατάλληλη ηλεκτρονική παιδεία και πληροφόρηση, θεωρώ, όμως πως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχοσωματική κατάσταση της στιγμής...(τουλάχιστον για εμένα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αναφερθεί πάρα πολλά τέτοια περιστατικά πλέον. Δεν πατάμε σε τίποτα ούτε από το κινητό ούτε από το email. Η τράπεζα αν είναι να σου στείλει κάτι θα σου στείλει μόνο για κάποια ενημέρωση, δεν θα σου πει να μπεις πουθενά, ούτε να γράψεις κωδικούς και προσωπικά στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JOJO99 είπε

Παιδιά, τα red flags υπάρχουν, ακούμε για εξαπατήσεις και υποκλοπές καθημερινά και δυστυχώς πάλι πέφτουμε θύματα... Ενδεχομένως να μην υπάρχει κατάλληλη ηλεκτρονική παιδεία και πληροφόρηση, θεωρώ, όμως πως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχοσωματική κατάσταση της στιγμής...(τουλάχιστον για εμένα) 

Τι είναι η ψυχοσωματική κατάσταση της στιγμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JOJO99 είπε

Το εάν είσαι εξαντλημένος ή θυμωμένος σε συνδυασμό με βιασύνη, λ.χ. 

Πως γίνεται και πάντα σε τετοιες στιγμές ρίχνουν το δόλωμα;Ολο το ίδιο διαβάζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 10:35 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Έχουν αναφερθεί πάρα πολλά τέτοια περιστατικά πλέον. Δεν πατάμε σε τίποτα ούτε από το κινητό ούτε από το email. Η τράπεζα αν είναι να σου στείλει κάτι θα σου στείλει μόνο για κάποια ενημέρωση, δεν θα σου πει να μπεις πουθενά, ούτε να γράψεις κωδικούς και προσωπικά στοιχεία. 

ετσι λενε οι τραπεζες αλλα δυστυχως δεν ισχυει

εμενα μου εχει στειλει τραπεζα λινκ και μαλιστα κρυμμενο λινκ του στυλ "κανε login ΕΔΩ",εννοειται δεν πατησα πουθενα...διαμαρτυρηθηκα εντονως στελνοντας τους email και οντως παραδεχτηκαν οτι ηταν απο την τραπεζα τετοιο email ...αν ειναι δυνατον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgiouu είπε

ετσι λενε οι τραπεζες αλλα δυστυχως δεν ισχυει

εμενα μου εχει στειλει τραπεζα λινκ και μαλιστα κρυμμενο λινκ του στυλ "κανε login ΕΔΩ",εννοειται δεν πατησα πουθενα...διαμαρτυρηθηκα εντονως στελνοντας τους email και οντως παραδεχτηκαν οτι ηταν απο την τραπεζα τετοιο email ...αν ειναι δυνατον

Πολύ κακώς συμβαίνει αυτό. Καλά έκανες και διαμαρτυρηθηκες. Έλεος άμα δεν τηρούνε αυτά που λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2-3 εβδομάδες μου ήρθε phishing με θέμα το paypal.

"Παρακαλούμε συνδεθείτε με το paypal γιατί υπάρχει πρόβλημα με τη συνδεδεμένη κάρτα". Στα αγγλικά βέβαια, καλοσχεδιασμένο το μέιλ, δεν έβρισκες ψεγάδι εκτός από το λινκ.

Παρ' όλο που έχω διαβάσει δεκάδες περιπτώσεις στο insomnia, ασυναίσθητα, ήταν και πολύ πρωί, πάτησα να συνδεθώ.

Με διέκοψε ο firefox όμως με προειδοποίηση και λέω τελικά, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός κάθε φορά με το τι ανοίγεις. Δικαιολογίες τύπου "ήμουν κουρασμένος ή δεν είχα πιεί καφέ ακόμα", θα σε κάνουν να βρεθείς με μία ωραία τρύπα στο λογαριασμό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο phishing χρησιμοποιώντας και πάλι το όνομα της εθνικής τράπεζας, αυτή τη φορά μέσω mail:

Μη αναγνωσμένο 
Από: εθνική ελληνική τράπεζα.
12 Σεπ 2021, EEST 8:53 π.μ..

Θέμα: NBG : Επιβεβαιώστε το otp σας μέσω κινητού !.
Σύνοψη: Αγαπητέ πελάτη, Το σύστημα ασφαλείας μας έχει ενημερωθεί για τη βελτίωση της ασφάλειας για διαδικτυακές συναλλαγές, όλοι οι πελάτες μας πρέπει να εγγραφούν για τα νέα ασφαλή μέτρα μας. Εάν δεν εγγραφείτε, θα αποκλειστούν οι ακόλουθες δυνατότητες: - Ηλεκτρονική τραπεζική μεταφορά.

phishing_national_bank_of_greece.png.d73e59969b47b8be9c3a554fa19bc8a0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...