Προς το περιεχόμενο

Παρολίγον θύμα phishing


JOJO99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikos032 είπε

Νέο phishing χρησιμοποιώντας και πάλι το όνομα της εθνικής τράπεζας, αυτή τη φορά μέσω mail:

Μη αναγνωσμένο 
Από: εθνική ελληνική τράπεζα.
12 Σεπ 2021, EEST 8:53 π.μ..

Θέμα: NBG : Επιβεβαιώστε το otp σας μέσω κινητού !.
Σύνοψη: Αγαπητέ πελάτη, Το σύστημα ασφαλείας μας έχει ενημερωθεί για τη βελτίωση της ασφάλειας για διαδικτυακές συναλλαγές, όλοι οι πελάτες μας πρέπει να εγγραφούν για τα νέα ασφαλή μέτρα μας. Εάν δεν εγγραφείτε, θα αποκλειστούν οι ακόλουθες δυνατότητες: - Ηλεκτρονική τραπεζική μεταφορά.

phishing_national_bank_of_greece.png.d73e59969b47b8be9c3a554fa19bc8a0.png

Και ομως θα υπαρχουν κάποιοι που θα το πατήσουν.Και θα φταίει η κακιά στιγμη και ο ανάδρομος Ερμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη αναγνωσμένο 
Από: Winbank web application.
19 Σεπ 2021, EEST 3:26 π.μ..

Θέμα: Πρέπει να επιβεβαιώσετε το otp σας.
Σύνοψη: Αγαπητέ πελάτη, Αυτή είναι η τελευταία ειδοποίηση, Τράπεζα Πειραιώς έχει βελτιώσει τα μέτρα ασφαλείας του για διαδικτυακές συναλλαγές και απαιτεί περισσότερη επιβεβαίωση από την πλευρά σας. Ακολουθήστε αυτά τα βήματα για να ενεργοποιήσετε ξανά τις διαδικτυακές δυνατότητες: Επ.

phishing_piraeus_bank.png.80df26c01616d09dbaa3c85637501fd2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Αναφορά σε κείμενο

 

"U.E. PSD 2 Διευθυντικός"

"Ενημερώστε τον αριθμό τηλεφώνου σας, εγγεγραμμένος σε εμάς..."

 

Ναι, καλά!

Ή δυσλεκτικός ήταν αυτός που έγραψε το μήνυμα ή η αυτόματη μετάφραση του google δεν μετέφερε όπως έπρεπε την έννοια. :D

Επίσης, αυτές οι "tight" προθεσμίες δεν περιλαμβάνονται στις τακτικές ενός μεγάλου χρηματοπιστωτικού οργανισμού, ιδίως αν η ειδοποίηση είναι μέσω email. Αν έπρεπε να γίνει κάτι άμεσα θα έπαιρναν τηλέφωνο asap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον κάποιος τους έχει πει ότι έχω τρελά ποσά στο λογαριασμό μου και κάθε σχεδόν μέρα μου στέλνουν μαιλ! 😄

εν τω μεταξύ τα μαιλ τους ότι ναναι ([email protected][email protected]🤣 

υ.γ. πάω να κλικάρω στον Mickey, έχω να εισπράξω περίπου $20000 (όποιος θέλει κανένα δωράκι μου λέει)

Untitled-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/11/2021 στις 6:07 ΜΜ, teot είπε

Nέο Fishing mail που έλαβα σήμερα...

Απο την  "Alpha Bank" που δεν εχω λογαριασμό......

 

197112523_.png.41b765c7379c33d417d31e05d5fc33e6.png

Κάτι αντίστοιχο έλαβα χθες με στοιχεία που παρέπεμπαν στην εθνική τράπεζα.

Στο τέλος του μηνύματος έγραφε βέβαια στοιχεία US (μάλλον ο πάροχος των μαζίκών email).

Έφαγε report με συνοπτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φρεσκα κουλουρια😲

"Γεια, με συγχωρείτε για αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας μαζί σας, αλλά ο χρόνος δεν μου αφήνει άλλη επιλογή.  Ξέρω ότι αυτό το μήνυμα θα σας εκπλήξει αφού δεν γνωριζόμασταν αλλά η χάρη του Θεού με κατεύθυνε σε εσάς και θα ήθελα να διαβάσετε προσεκτικά το μήνυμά μου.
 Με λίγα λόγια, με λένε ********** ελληνικής καταγωγής και ζω στη Γαλλία.  Πάσχω από μια σοβαρή ασθένεια που με καταδικάζει σε βέβαιο θάνατο, είναι ο καρκίνος του λαιμού, έχω ένα ποσό 60.000 ευρώ το οποίο θα ήθελα να κάνω μια δωρεά σε έναν αξιόπιστο και έντιμο άνθρωπο για να τον αφήσω να το χρησιμοποιήσει σωστά.
 Είμαι ιδιοκτήτης μιας επιχείρησης πωλήσεων μεταχειρισμένων οχημάτων και έχασα τον άντρα μου πριν από 3 χρόνια που με επηρέασε πολύ και δεν κατάφερα να ξαναπαντρευτώ μέχρι σήμερα, δεν είχαμε παιδιά.
 Θα ήθελα να δωρίσω αυτό το ποσό πριν από το θάνατό μου, καθώς οι μέρες μου είναι μετρημένες λόγω έλλειψης αυτής της ασθένειας για την οποία δεν έχω θεραπεία.  Δεν θα ήθελα να ξέρω αν μπορείτε να επωφεληθείτε από αυτή τη δωρεά.
 Σε πήγα να μου απαντήσεις απευθείας στο προσωπικό μου email.
"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλει να σου αφήσει την κληρονομιά της ας γράψεις στην διαθήκη της...

"Αφήνω 60.000€ στον χρήστη georgiouu του insomnia.gr με email blablabla @ blabla.com
Να ενημερωθεί για να παραβρεθεί στην ανάγνωση της διαθήκης μου."

Τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...