Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανία θέλει οι κατασκευαστές smartphone να δίνουν 7 χρόνια ενημερώσεων ασφαλείας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Χρησιμοποιεί κόσμος custom roms σήμερα;

τουλάχιστον όχι κάρτες/κωδικούς μάγκες... μακριά από customies...

αν έχεις κινητό 7ετίας και χρειάζεσαι οπωσδήποτε εφαρμογές που απαιτούν καινούργια έκδοση Android... απλά αγόρασε μια καινούργια φθηνή συσκευή...

Το επίσημο lineage OS ασφαλές είναι, οι τυχαίες custom roms όχι απλά το επίσημο παρέχεται για λιγότερες συσκευές.

Αυτό ακριβώς πάει να πολεμήσει η ΕΕ, το e-waste και την απάντηση των εταιριών "πάρε καινούργιο"

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, inetien12 είπε

Όσοι δεν έχουν να πάρουν άλλο όπως ένας φίλος μου που είναι ακόμα με το Xiaomi Redmi Note 4X εδώ και ποσά χρονιά και ζει με τον βασικό μισθό στην Ελλάδα της φτώχειας . Δεν έχουν όλοι ανέσεις και αυτοί που τις έχουν ίσος , δεν ήταν πότε στην αντίθετη πλευρά άρα δεν ξέρουν να εκτιμάνε .

''Στην Ελλάδα της φτώχειας''  Σιγά το μελό , εντάξει είπαμε. 

Αν είναι Φίλος σας βάλτε όλοι ρεφενέ και αγοράστε του ένα κινητό στα γενέθλια του  , τι ποιο ωραία κίνηση απο αυτό ? 

  • Like 1
  • Confused 16
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Πάρε παράδειγμα την αππλε... το iphone 6 γιατί τρέχει το τελευταίο iOS? (να πλύνω το στόμα μου που είπα καλό λόγο για την Apple? :P )

Είναι ξεκάθαρα θέμα θέλησης και όχι συσκευής.

Αλήθεια? Ναι το τρέχει, άλλα για να ανταπεξέλθει έχουν απελευθερώσει τα frequencies στους πυρήνες και δουλεύει τέζα μπούνια (από την έκδοση 12 και μετά), με αποτέλεσμα να σε βγάζει η μπαταρία ένα 7ωρο με 8ωρο. Αν είσαι ΟΚ με το κινητό σε απευθείας σύνδεση με την πρίζα, ναι όλα καλά.

Επεξ/σία από sv398
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ξέρεις πόσα κινητά "ξεφορτώνονται" σε γονείς και παππούδες από τους νεότερους; Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Λίγο Facebook, καμία φωτογραφία κτλ. Δεν θα πρέπει να είναι ασφαλή από κακόβουλο λογισμικό αυτά τα τηλέφωνα;

τους τα δίνουν με κακόβουλο λογισμικό ούτως η άλλως  (Facebook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει αυτό οι midrange συσκευές θα πάνε στο 500αρικο και οι lowbudget στο 300αρικο για να έχουν προσωπικό και για να ισοσταθμίσουν την χασούρα από τις αγορές συσκευών κάθε 2-3 χρόνια …..

Λιγοι είναι αυτοί που αλλάζουν κινητό με γνώμονα την ασφάλεια και τις επιδόσεις…

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DiskaD είπε

Ας βγαλουν οι Γερμανοι λογισμικό να δουμε ποσα χρονια ενημέρωσης θα παρέχουν...

Συγνώμη αλλά το MizensInGriechenland που είναι κάτι δεκαετίες παλιό, ακόμα υποστηρίζεται διαρκώς, ενώ συνήθως κάθε 4 χρόνια έχουμε και μια νέα έκδοση.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν οι Γερμανοί εδώ. Έλεος πια που γαμάτα κινητάκια παλιώνουν σε 2 χρόνια γιατί " έχει έλθει το πέρας της ζωής του " (μού το είπε κοπέλα του service του κινητού μου).

Και καλώς το πάει προς ΕΕ μεριά. Εδώ εν τέλει υπέκειψε η Apple στις πιέσεις που ξεκίνησαν από το Spotify  https://www.wsj.com/articles/apple-to-allow-spotify-other-media-apps-to-link-to-websites-for-payment-options-11630544101?mod=e2li μεσω ΕΕ, λογικά κι αυτό θα περάσει (γιατί έχει λογική προστασίας καταναλωτή και περιβάλλοντος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Χρησιμοποιεί κόσμος custom roms σήμερα;

τουλάχιστον όχι κάρτες/κωδικούς μάγκες... μακριά από customies...

αν έχεις κινητό 7ετίας και χρειάζεσαι οπωσδήποτε εφαρμογές που απαιτούν καινούργια έκδοση Android... απλά αγόρασε μια καινούργια φθηνή συσκευή... ποτέ customs.

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις από την ύπαρξη των custom roms είναι η απόδειξη πως μια συσκευή μπορεί να «ζει» ως προς το λογισμικό όσο αποφασίσει ο κατασκευαστής.

Επίσης ο υπερκαταναλωτισμός στη κινητή τηλεφωνία για να έχουμε το latest and greatest ασχέτως range έχει ξεφύγει και επηρεάζει το περιβάλλον. Κάπως πρέπει να εισάγουμε την υπευθυνότητα μέσα σε αυτή την εξίσωση και η υποστήριξη για πολύ μεγάλο διάστημα είναι προς αυτή τη κατεύθυνση.

Εδώ και τρία χρόνια κάτοχος ενός iPhone XR κι εύχομαι να το έχω για ακόμη τρία πριν χρειαστεί να αγοράσω το οποίο επόμενο.

Επίσης, στην άκρη έχω ένα  Xiaomi Mi A1 που χάρη στη LineageOS διανύει το τέταρτο έτος λειτουργίας του χωρίς κάποιο ζήτημα κι έτσι δεν μου χρειάζεται η αγορά μιας Android συσκευής (που την έχω για να παρακολουθώ τα του Android στη πράξη).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξανε αδεια για να πιασουνε γεματα οι Γερμανοι . Τα 5 χρονια οπου τελικα θα κατσει η μπιλια ειναι νομιζω ικανοποιητικος

συμβιβασμος για ολους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ και γώ θέλω τα αυτοκίνητα να υποστηρίζουν 10 χρόνια εγγύηση στα πάντα(και να μην κλέβουν στις εκπομπές) Τι γνώμη έχει για αυτό η Γερμανία ;

Δεν λέω πως είναι λάθος απλά είναι λίγο αστείο που το ζητάει η Γερμανία…η συγκεκριμένη χώρα οτι δεν παράγει το στοχοποιεί έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannakis1983 είπε

Αν γίνει αυτό οι midrange συσκευές θα πάνε στο 500αρικο και οι lowbudget στο 300αρικο για να έχουν προσωπικό και για να ισοσταθμίσουν την χασούρα από τις αγορές συσκευών κάθε 2-3 χρόνια …..

Λιγοι είναι αυτοί που αλλάζουν κινητό με γνώμονα την ασφάλεια και τις επιδόσεις…

Αν τα πάνε 500 ξέρουν πολύ καλά ότι πολλοί θα πάρουν iPhone (πχ 12 mini) με 100 ευρώ παραπάνω.

Η MS (που δεν πουλάει ουσιαστικά H/W) είναι μλκς που δίνουν 10 χρόνια (2015 - 2025) στα windows 10 (Χωρίς να βάζω ότι από τα 7 πας στα 10  δωρεάν);

H Apple επίσης δίνει αρκετά χρόνια ....

Έχω Galaxy S9 και μου λέει πάρτα @@ μου μείνε με android 10 ενώ το 11 είχε βγει στα 2,5 χρόνια. Ακόμα και τα Security updates στο 3μηνο. 

Τα πράγματα είναι απλά οι Apple & MS σου πουλάνε υπηρεσίες (Apple Store/Music κτλ & Game Pass /Onedrive Microsoft 365 κτλ)

Οι Android manufacturer's  πουλάνε την συσκευή και μετά κονομάει η google. Ας βρουν μια λύση με την google αλλιώς θα φύγουμε όλοι.

Ο μόνος λόγος που μένω Android είναι ότι δεν μου αρέσει η αυστηρότητα στο οικοσύστημα της Apple.  Όμως αν συνεχίσει έτσι η Samsung με βλέπω να την κάνω.

Ήδη με έχει βάλει σε σκέψεις μεταξύ iPad (+ Performance + Updates) & Galaxy Tab S8 (+ Οθόνη + Dex + Aspect Ratio)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waiss είπε

Και ποιος θα κρατήσει ένα Pixel, ένα Samsung, ένα Τσαόμι η ένα iPhone 7 χρόνια με παρωχημένα χαρακτηριστικά;

Όποιος δεν είναι 15 χρονών και δεν παίζει παιχνίδια μήπως;

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...