Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανία θέλει οι κατασκευαστές smartphone να δίνουν 7 χρόνια ενημερώσεων ασφαλείας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό ισχύει μόνο για τις δημοφιλή συσκευές… 

Όχι, τα security updates έρχονται μέσω του κατασκευαστή και όχι απευθείας από την Google…

Θα βγάλω screen μετά από το tablets να δεις πως μου το έχει και έρχονται απευθείας από την Google. 

20 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Το ιδιο μπορώ να σου πω και για λαπτοπ, αυτοκίνητο, σπίτι κτλπ. αλλά ο υπερκαταναλωτισμός δεν είναι λύση.

Το κινητό επειδή είναι φθηνό σου λέει γιατί να μείνει με το παλιό. Ενώ αμάξι σπίτι εχουν πολύ μεγαλύτερη αξία δεν αλλάζει κάθε χρόνο. Υπερκαταναλωτισμος υπάρχει για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Δεν αργεί το μπαμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γατάκια, θα βγάλουν updates που θα σου κάνει το κινητό να σέρνεται στα 2+ χρόνια, άρα έτσι θα κάνουν απόσβεση το κόστος της υποστήριξης security updates. Άρα στο τέλος κανείς δε θα έχει κινητό 3+ ετών. Παλιό το κόλπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JcD είπε

Ένα galaxy s8 σήμερα είναι καλύτερο από ένα midrange με 720g, με μια καινούρια μπαταρία το κρατάς αλλά δύο χρόνια!

 

3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Κινητά του 2014 με 2-3GB RAM είναι καλύτερα και από τις σημερινές πλεμπιές των 150 ευρώ*. Άρα γιατί να μην τρέχουν το τελευταίο Android? δεν δέχομαι καμία δικαιολογία...

Πάρε παράδειγμα την αππλε... το iphone 6 γιατί τρέχει το τελευταίο iOS? (να πλύνω το στόμα μου που είπα καλό λόγο για την Apple? :P )

Είναι ξεκάθαρα θέμα θέλησης και όχι συσκευής.

PS: δώσε πόνο ΕΕ. έτσι να πέφτουν τα πρόστιμα. Η μια φάπα μετά την άλλη. Που σε λίγο θα μας κλείσουν και το store στα 2 χρόνια να μην κατεβάζουμε apps.

Απανταω και στους 2 γιατι λετε ουσιαστικα το ιδιο. 

Αυτος που πήρε galaxy s8 δεν θα πάει να αγορασει μπακατελα των 100 ευρω. Θα παει να αγορασει αντιστοιχη σημερινη ναυαρχιδα. 

Δεν νομιζω ότι εχει νόημα να μιλαμε για 7 ετη στα κινητα. Στα 2 η μπαταρια εχει μεινει μιση και στα 3 απλα το κινητό ειναι unusable. Για 7ετια δηλαδη θα χρειαστεις 2 αλλαγες μπαταρίας minimum, και αν εισαι απαιτητικος ίσως και 3. Αν πας σε μαγαζι να στην αλλαξουν τι κοστος θα έχει κατι τέτοιο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τα Android περνουν παραπάνω από 6 7 χρόνια ενημερώσεις χρόνια τώρα. Κινητό του 2013 θα πάρει Android 12 μέσω xda. Οπότε όσοι θέλουν τόσα χρόνια ενημερώσεις ας μάθουν 2 3 πράγματα παραπάνω να περάσουν μια rom. 

Ναι φυσικά, θα πω εγώ στον πεθερο μου, στη μάνα μου, τη γιαγιά μου και την κουμπάρα μου που δεν ξέρουν  να αλλάξουν  wallpaper να μάθουν να βάζουν custom roms! Φοβερή λύση πραγματικά

 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Απανταω και στους 2 γιατι λετε ουσιαστικα το ιδιο. 

Αυτος που πήρε galaxy s8 δεν θα πάει να αγορασει μπακατελα των 100 ευρω. Θα παει να αγορασει αντιστοιχη σημερινη ναυαρχιδα. 

Δεν νομιζω ότι εχει νόημα να μιλαμε για 7 ετη στα κινητα. Στα 2 η μπαταρια εχει μεινει μιση και στα 3 απλα το κινητό ειναι unusable. Για 7ετια δηλαδη θα χρειαστεις 2 αλλαγες μπαταρίας minimum, και αν εισαι απαιτητικος ίσως και 3. Αν πας σε μαγαζι να στην αλλαξουν τι κοστος θα έχει κατι τέτοιο? 

Τρίτη μπαταρία πήρα προχθές την πρώτη την αυθεντική την άλλαξα στα 3 χρόνια και οι άλλες 2 με πήγαν από 2 ακόμα. Τρίτη τώρα 7 ευρώ η κάθε μία μου βγήκαν. Προφανώς δεν κρατάω το κινητό γιατί δεν έχω να πάρω άλλο αλλά γιατί απλά δεν βρίσκω το λόγο όλα τα καινούργια εδώ και χρόνια μου φαίνονται άσχημες σοκοφρετες με τις τρύπες και τα notches. 

12 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ναι φυσικά, θα πω εγώ στον πεθερο μου, στη μάνα μου, τη γιαγιά μου και την κουμπάρα μου που δεν ξέρει να αλλάξει wallpaper να μάθουν να βάζουν custom roms! Φοβερή λύση πραγματικά

 

Όλοι αυτοί έχουν παιδιά εγγόνια σωστά? Είναι τόσο δύσκολο να βοηθήσουν? 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Τρίτη μπαταρία πήρα προχθές την πρώτη την αυθεντική την άλλαξα στα 3 χρόνια και οι άλλες 2 με πήγαν από 2 ακόμα. Τρίτη τώρα 7 ευρώ η κάθε μία μου βγήκαν. Προφανώς δεν κρατάω το κινητό γιατί δεν έχω να πάρω άλλο αλλά γιατί απλά δεν βρίσκω το λόγο όλα τα καινούργια εδώ και χρόνια μου φαίνονται άσχημες σοκοφρετες με τις τρύπες και τα notches. 

Όλοι αυτοί έχουν παιδιά εγγόνια σωστά? Είναι τόσο δύσκολο να βοηθήσουν? 

Την άλλαξες μονος σου η πηγες σε καταστημα? Γιατι καμια 50αρα φανταζομαι θα σε χρεωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όλοι αυτοί έχουν παιδιά εγγόνια σωστά? Είναι τόσο δύσκολο να βοηθήσουν? 

Είναι αυτή απάντηση; Εσύ διαφωνείς με την υποχρέωση που θέλει να βάλει η ΕΕ για επίσημα updates; Υπάρχουν για όλα custom roms;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Την άλλαξες μονος σου η πηγες σε καταστημα? Γιατι καμια 50αρα φανταζομαι θα σε χρεωνουν

Την αλλάζω μόνος είναι με καπάκι το κινητό βρε συ. 

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Είναι αυτή απάντηση; Εσύ διαφωνείς με την υποχρέωση που θέλει να βάλει η ΕΕ για επίσημα updates; Υπάρχουν για όλα custom roms;

Δεν διαφωνώ καλό είναι να είναι επίσημες οι αναβαθμίσεις αλλά αν δεν γίνετε λέω ότι υπάρχει λύση για τα περισσότερα γνωστά κινητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τρίτη μπαταρία πήρα προχθές την πρώτη την αυθεντική την άλλαξα στα 3 χρόνια και οι άλλες 2 με πήγαν από 2 ακόμα. Τρίτη τώρα 7 ευρώ η κάθε μία μου βγήκαν. Προφανώς δεν κρατάω το κινητό γιατί δεν έχω να πάρω άλλο αλλά γιατί απλά δεν βρίσκω το λόγο όλα τα καινούργια εδώ και χρόνια μου φαίνονται άσχημες σοκοφρετες με τις τρύπες και τα notches. 

Όλοι αυτοί έχουν παιδιά εγγόνια σωστά? Είναι τόσο δύσκολο να βοηθήσουν? 

Πραγματικά νομίζεις ότι όσοι έχουν ένα κινητό έχουν επαφή και γνώσεις xda και μπορούν να περάσουν custom roms? Εγώ σου λέω ένα 10% των χρηστών να έχει τέτοιες γνώσεις και πάρα πολύ σου είπα! Αυτοί είναι λύση για ελάχιστους, άρα ουσιαστικά δεν υπάρχει!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να αλλάξεις και μόνος σου εύκολα μπαταρία ναι να το κρατήσεις παραπάνω είναι χρήσιμες οι ενημερώσεις.

Διαφορετικά ένας που έχει ένα κινητό των 150-200€ μετά τα 2,5-3 χρόνια δεν αξίζει να αλλάξει μπαταρία για να το κρατήσει παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Πραγματικά νομίζεις ότι όσοι έχουν ένα κινητό έχουν επαφή και γνώσεις xda και μπορούν να περάσουν custom roms? Εγώ σου λέω ένα 10% των χρηστών να έχει τέτοιες γνώσεις και πάρα πολύ σου είπα!

Μαζί σου έτσι είναι για αυτό βλέπω συνέχεια άτομα με κινητά με εκδόσεις 3 4 πιο πίσω ούτε καν τις επίσημες δεν κάνουν. Να μάθουν αλλιώς ας αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν διαφωνώ καλό είναι να είναι επίσημες οι αναβαθμίσεις αλλά αν δεν γίνετε λέω ότι υπάρχει λύση για τα περισσότερα γνωστά κινητά. 

Δεν είναι λύση. Άντε να βρεις αν υπάρχει επίσημο ξεκλείδωμα του bootloader (xiaomi μόνο και αυτή κάνει κάτι αστεία κλειδώματα τύπου EDL τα τελευταία χρόνια), αν δεν αυτό αν υπάρχει exploit ή πάρεις root με κάτι ύποπτα KingRoot κτλ, ΑΝ βρεις rom που παίζει σωστά και δεν είναι τίποτα shady, αν υπάρχει για κανέναν MediaTek, πόσο νέα θα είναι και πόσο θα στηρίζεται, κτλ κτλ

302 παράγοντες

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, inetien12 είπε

Όσοι δεν έχουν να πάρουν άλλο όπως ένας φίλος μου που είναι ακόμα με το Xiaomi Redmi Note 4X εδώ και ποσά χρονιά και ζει με τον βασικό μισθό στην Ελλάδα της φτώχειας . Δεν έχουν όλοι ανέσεις και αυτοί που τις έχουν ίσος , δεν ήταν πότε στην αντίθετη πλευρά άρα δεν ξέρουν να εκτιμάνε .

Να κόψει τα σουβλάκια και το κάπνισμα ο φίλος σου και να πάρει ένα καινούριο Redmi Note η Redmi των 150 ευρώ.

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ξέρεις πόσα κινητά "ξεφορτώνονται" σε γονείς και παππούδες από τους νεότερους; Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Λίγο Facebook, καμία φωτογραφία κτλ. Δεν θα πρέπει να είναι ασφαλή από κακόβουλο λογισμικό αυτά τα τηλέφωνα;

Μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορώ να το δεχτώ. Γιατί κανείς από εμάς δεν θα το κρατούσε για πάρτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...