Προς το περιεχόμενο

Νέο Gaming PC.


Abergard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να στήσω ένα PC καθαρά για gaming και θα ήθελα τις συμβούλές σας.

Το budget μου είναι μέχρι 1000€.

Διαθέτω ήδη τα εξής:

  • Κάρτα Γραφικών Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti 8GB AORUS Elite (rev. 2.0)
  • Οθόνη LG 27GL850-B 27" QHD 144Hz.
  • Πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Τα υπόλοιπα μέρη σκοπεύω να τα αγοράσω από διαφορετικά καταστήματα αν μπορέσω να πετύχω καλύτερες τιμές και να κάνω εγώ την συναρμολόγηση. Σκεύτομαι να βάλω τα παρακάτω:

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί με Ψύκτρα
Be Quiet Pure Base 500DX Black
G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Συχνότητα 3600MHz για Desktop
Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB M.2 NVMe
Corsair RMx 2018 Series RM850x 850W Full Modular 80 Plus Gold
Arctic Freezer 34 eSports DUO Grey
MSI MPG B550 Gaming Plus Motherboard ATX με AMD AM4 Socket

Το σύνολο τους με τις τρέχουσες τιμές στο σκρούτζ βγένει στα 974€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά επιλογές.

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι οτι θεωρώ τα 32gb περιττά, εφόσον μιλάμε καθαρά για gaming.

Μπορείς είτε να τα εξοικονομήσεις και να τα χρησιμοποιήσεις αν τα χρειαστείς ή να βάλεις την διαφορά και να πάρεις τον 5800x.

Μνήμες εύκολα προσθέτεις στο μέλλον, επεξεργαστή σε αυτά τα χρήματα δύσκολα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αφού θεωρείτε υπερβολή τα 32gb ram λέω να βάλω τις Crucial Ballistix 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) 3600MHz και μαζί με το cooler που μου προτείνει ο triplex είμαι πάλι εντός του budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Νικολα για τις μνημες,να προσθεσω οτι και το τροφοδοτικο ειναι too much 850watt,μπορεις να επιλεξεις ανετα 600-700watt παλι σε corsair rmx,αφου πραγματικα πανω απο 400 watt στο power supply calculator δεν χρειαζεσαι (εβαλα πολλα usb,led rgb,fans,ssd) και παλι δεν ξεπερναει τα 400watt.

Oι μνημες (crucial ballistix) ειναι κορυφαιες και σταθεροτατες,μπορεις εαν δεν εχεις να προσθεσεις κι ενα ωραιο ups.

Aπο την αλλη δεν διαφωνω με τον triplex1,αλλα δεν θα εδινα 100 ευρω για αεροψυξη,δηλαδη 60 ευρω παραπανω συγκρινομενη παντα με την arctic esports duo που εχει 38 ευρω,για να δω ισως μια διαφορα 1-2c.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Συμφωνω με τον Νικολα για τις μνημες,να προσθεσω οτι και το τροφοδοτικο ειναι too much 850watt,μπορεις να επιλεξεις ανετα 600-700watt παλι σε corsair rmx,αφου πραγματικα πανω απο 400 watt στο power supply calculator δεν χρειαζεσαι (εβαλα πολλα usb,led rgb,fans,ssd) και παλι δεν ξεπερναει τα 400watt.

Oι μνημες (crucial ballistix) ειναι κορυφαιες και σταθεροτατες,μπορεις εαν δεν εχεις να προσθεσεις κι ενα ωραιο ups.

Aπο την αλλη δεν διαφωνω με τον triplex1,αλλα δεν θα εδινα 100 ευρω για αεροψυξη,δηλαδη 60 ευρω παραπανω συγκρινομενη παντα με την arctic esports duo που εχει 38 ευρω,για να δω ισως μια διαφορα 1-2c.

Στο μυαλό μου είσαι....

Είναι δυσανάλογο το κέρδος της noctua.

Συμφωνώ και για το τροφοδοτικό. Προφανώς έχει στο μυαλό του ότι κάποια στιγμή θα μπορέσει να βάλει μια πιο ενεργοβόρα κάρτα. Το συγκεκριμένο έχει και 10 χρόνια εγγύηση, δεν το παίρνεις ίσα για να κάνεις τη δουλειά σου.

Προφανώς τι είναι καλύτερο για τον ts, το γνωρίζει καλύτερα ο ίδιος.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΔΩ εισαι γλυτωνεις ενα 20ρικο+  σε σχεση με το 850 , μεχρι το Σαββατο μπορεις να το παρεις η τιμη του δεν υπαρχει αλλου και 10 χρονια εγγυηση

10 ώρες πριν, Abergard είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αφού θεωρείτε υπερβολή τα 32gb ram λέω να βάλω τις Crucial Ballistix 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) 3600MHz και μαζί με το cooler που μου προτείνει ο triplex είμαι πάλι εντός του budget.

παρε το τροφοδοτικο που σ'εβαλα ΑΥΤΟ

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...