Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το active directory


Melissa_virus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Το τελευταίο διάστημα υπάρχει ένα πρόβλημα όσον αφορά την πρόσβαση στα αρχεία που βρίσκονται στους server αλλά και με τις εκτυπώσεις. Οι χρήστες κάνουν συνεχόμενες επανεκκινήσεις μέχρι να δουν τους αντιστοιχισμένους δίσκους. μια, δύο, τέσσερις, πέντε...
το ίδιο και για τις εκτυπώσεις. κάποιες φορές εκτυπώνουν απευθείας, άλλες φορές πάλι είναι σαν να έχουν αποκοπεί οι χρήστες και στέλνουν εκτύπωση αλλά δεν φτάνει ποτέ στον εκτυπωτή βγάζοντας το αντίστοιχο σφάλμα. 
Επίσης παλιότερα έπαιρνα μπακ απ μπαίνοντας στον έναν server και μετά έβλεπα το τερματικό μου και έστελνα σε έναν φάκελο που είχα φτιάξει στον δίσκο μου το μπακ απ που ήθελα. σχεδόν ταυτόχρονα με το άλλο πρόβλημα δεν μπορούσα πλέον να έχω πρόσβαση στο πισι μου. βγάζει το κλασσικό σφάλμα με δικαιώματα και επικοινωνία με διαχειριστή κλπ κλπ. 
Πρόκειται για παλιούς server με λειτουργικό windows server 2003 που ο κάθε ένας κάνει την δική του δουλειά. Το πρόβλημα συμβαίνει σε όλους ανεξαρτήτου λειτουργικού συστήματος των τερματικών
Καμία ιδέα? Τι δοκιμές μπορούν να γίνουν χωρίς να γίνουν χειρότερα τα πράγματα? Ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από Melissa_virus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω από ad αλλά έλεγξε για αρχή το router ή το switch μήπως αυτά έχουν πρόβλημα.

Η χρήση των server είναι μόνο για file sharing ή έχεις και άλλες λειτουργίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν ξέρω από ad. ελάχιστα έχω ασχοληθεί. Απλά είπα μπας και βρεθεί κάποιος που να είχε κάποτε παρόμοιο πρόβλημα.

Όχι δεν υπάρχει θέμα τέτοιο γιατί ίντερνετ έχουν κανονικά την ώρα που υπάρχει το πρόβλημα. αν είναι εκτός ο σερβερ που έχει την βάση (oracle) είναι όλα τα τερματικά αποκομμένα από οτιδήποτε, ιντερνετ κλπ. Όλα συνδέονται κανονικά με το username τους, και δουλεύουν τα πάντα ακόμα και η εφαρμογή εκτός από την πρόσβαση στα αρχεία και κάποιες φορές και στους εκτυπωτές. Και όχι όλοι ταυτόχρονα. μπορεί εγώ να είμαι οκ, και ο δίπλα να κάνει restart στο restart. 
υπάρχει ένας που είναι με την βάση, ένας άλλος έχει μέσα την εφαρμογή που τρέχουμε (έχει και κοινόχρηστο χώρο με αρχεία και είναι αυτός που δεν μπορώ να πάρω backup πλέον με τον τρόπο που το έκανα παλιά μέσω δικτύου). ακόμα ένας για αρχεία και ο ίδιος είναι και για τις εκτυπώσεις (νομίζω). συν έναν που είναι για το σιτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα περιμένεις μήπως και το δει κάποιος που γνωρίζει.

Μια απλή σκέψη που μου ήρθε είναι μήπως έχει μπει κάποιο όριο στους πόσους χρήστες θα εξυπηρετεί ο file server ή μήπως έχουν μπλεχτεί κάποιες ip. Κάνε έναν έλεγχο αν όλοι έχουν στατική και είναι όλες μοναδικές. Αν και αν ήταν τέτοιο θέμα δεν θα άφηνε διπλή ip να συνδεθεί στην εφαρμογή, αλλά δες το .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Οπότε θα περιμένεις μήπως και το δει κάποιος που γνωρίζει.

Μια απλή σκέψη που μου ήρθε είναι μήπως έχει μπει κάποιο όριο στους πόσους χρήστες θα εξυπηρετεί ο file server ή μήπως έχουν μπλεχτεί κάποιες ip. Κάνε έναν έλεγχο αν όλοι έχουν στατική και είναι όλες μοναδικές. Αν και αν ήταν τέτοιο θέμα δεν θα άφηνε διπλή ip να συνδεθεί στην εφαρμογή, αλλά δες το .

Αυτός που είναι υπεύθυνος το ψάχνει αλλά άκρη δεν βγαίνει δυστυχώς. έγινε πριν λίγες μέρες καταγραφή στους υπολογιστές του δικτύου, χρηστών και διαγράφηκαν όλοι οι πλέον ανενεργοί χρήστες. Καλά δεν είμαστε και τόσος κόσμος μην φανταστείς. άντε να ήταν πχ 100 και να έγιναν 80 φάση. τώρα που το λες καταγραφή ip δεν είδα να κάνουν. αλλά ναι άμα έπαιζε τέτοιο θέμα όντως θα φαινόταν, θα έβγαζε και σφάλμα.
μόνο ένα πισι εντοπίσαμε τις προάλλες που δεν μπορούσε να εκτυπώσει. το οποίο είχε αυτόματες ip αλλά σε εκτός της δικής μας αρμοδιότητας, σε συστεγαζόμενους ας πούμε που αντί να είναι στο δικό τους δίκτυο είχε μπει στο δικό μας. ίσως να το ψάξουμε λίγο παραπάνω αλλά και πάλι δεν ξέρω. αν θα μπορούσαν να υπάρχουν και άλλα δικά τους πισι με θέμα. 
Και γενικά πιθανόν να ξεκίνησε μήνες πριν τώρα που το σκέφτομαι απλά ήταν σε ένα μόνο άτομο με windows 10. οπότε θεωρήθηκε ότι είναι θέμα λειτουργικού. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά " αν έχει τύχει σε κάποιον'" . Τι πολιτικές μοιράζει το ad , πως είναι χωρισμένα τα pc σε ou ,δικαιώματα, πως γίνεται εγκατάσταση ο printer είναι χίλια δυο. Και να ξέρεις δλδ θες ένα 2-4ωρο να καταλάβεις πως δουλεύει η κάθε υποδομή τι κακγουριες έχουν γίνει, δοκιμές σε τεστ groups κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα , στο θέμα με τα share folders πρέπει να ξαναφτιαχτει η πολιτική μπορεί και δικαιώματα.

Σε αυτο με τα printers not enough data για να εχω μια ιδεα.

Στο άλλο που δεν ειχε προσβαση παλι not enough data ,ποιο ειναι το κλασικο σφαλμα με δικαιωματα?

πχ μπορει να μην εχει remote δικαιωματα ο χρηστης ,μπορει να μην βλεπει το pc τον ad και να μην κανει authenticate... ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Neo είπε

Οχι απαραίτητα , στο θέμα με τα share folders πρέπει να ξαναφτιαχτει η πολιτική μπορεί και δικαιώματα.

Σε αυτο με τα printers not enough data για να εχω μια ιδεα.

Στο άλλο που δεν ειχε προσβαση παλι not enough data ,ποιο ειναι το κλασικο σφαλμα με δικαιωματα?

πχ μπορει να μην εχει remote δικαιωματα ο χρηστης ,μπορει να μην βλεπει το pc τον ad και να μην κανει authenticate... ktl

 

18 ώρες πριν, alxnt είπε

To smb 1.0 το έχεις ενεργοποιήσει στα clients που εχεις το προβλημα;

Λοιπόν σίγουρα τα πράγματα δεν είναι απλά, το γνωρίζω αυτό. Και επίσης όπως είπα και πάνω δεν ξέρω και το συγκεκριμένο αντικείμενο, απλά είπα μπας και... 
Το δεδομένο είναι ότι 15 χρόνια όλα ήταν οκ και τους τελευταίο διάστημα υπάρχει πρόβλημα.
Δεν άλλαξε τπτ απολύτως εκτός του ότι αυξήθηκαν τα pc με windows 10. 

Απλά υπάρχει αυτό το πρόβλημα που εμφανίζεται σε όλους μα όλους ανεξαιρέτως, ανεξαρτήτου λειτουργικού συστήματος. Σήμερα εμένα πχ δεν εμφανίστηκε το πρόβλημα (οπότε δεν μπορώ να τραβήξω και screenshot ), και βλέπω κοινόχρηστους δίσκους και εκτυπώνω. Σε άλλους εμφανίστηκε. Χτες χρειάστηκε να κάνω 3α ρεσταρτ... αύριο μπορεί να κάνω 5 μπορεί και κανένα. 

Η πολιτική είναι ότι στα τερματικά γίνετε αντιστοίχιση δίσκου δικτύου, βλέπουν όλοι τα πάντα σαν ονόματα, αλλά δεν μπορούν να ανοίξουν όλους τους φακέλους. Μπορεί πχ εγώ να βλέπω φάκελο του νομικού τμήματος αλλά δεν μπορώ να μπω μέσα να δω το περιεχόμενο. Παίρνω σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στον Ε:\***** . Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Παίρνω στον υπεύθυνο ζητάω δικαιώματα και μου ανοίγουν τον φάκελο να μπορώ να μπω μέσα. 
Το σφάλμα στην φωτο είναι αυτό που λαμβάνω από τον σερβερ που τρέχει η εφαρμογή όταν συνδεθώ με remote control και πάω να μπω στο πισι μου για να στείλω το μπακ απ. Όλα δούλευαν κανονικά απλά ξαφνικά με έκοψε εδώ και κανά μήνα χωρίς να πειράξω τπτ. Σε κάποια πισι μπαίνει σε άλλα όχι. Έχω windows 7 και έχω ενεργοποιημένα όλα τα σχετικά περί δικτύου και κοινόχρηστων. Και σε έναν με win 10 που είδα τώρα ενεργοποιημένα είναι.

Στα περι printer δυστυχώς δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Επίσης το άλλο πρόβλημα που υπάρχει που πιθανόν είναι και αυτό σχετικό με την όλη δυσλειτουργία είναι ότι δουλεύεις ένα αρχείο σε κάποιο κοινόχρηστο φάκελο που έχεις δικαιώματα και όλα καλά. σε άλλη φάση που ξαναμπαίνεις να κάνεις δουλειά, πας να το αποθηκεύσει και δεν σε αφήνει γιατί λέει το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος (που δεν το χρησιμοποιεί κανένας). Οπότε κάθεσαι και κάνεις αποθήκευση ως με νέο όνομα. Και μετά δεν σε αφήνει να το σβήσεις. Αλλά δεν το έχει κανένας ανοιχτό όμως. ακόμα και μετά απο ρεσταρτ των σερβερ πάλι δεν σε αφήνει να σβήσεις κάποια αρχεία και λέει ότι χρησιμοποιούνται. 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Άκρη δεν θα βγει γιατί δυστυχώς και εγώ δεν κατέχω το αντικείμενο απλά κάποια πρόταση μόνο θα μπορούσα να κάνω στον υπεύθυνο, κάποια ιδέα. Να ξαναστηθεί δεν πρόκειται εκτός και αν μας κόψει όλους τους χρήστες οπότε άλλη λύση δεν θα υπάρχει και θα γίνει αναγκαστικά. Οπότε θα συνεχιστεί η φάση των ρεσταρτ :) Και θα γίνει και ένας έλεγχος ip που είναι το ποιο απλό μπας και.

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις ένα νέο φάκελο με κάποια permissions για να δεις αν εκεί τα κρατάει; (συγκριτικά με τους ήδη υπάρχοντες)

Διαφορετικά μήπως έχετε κάνει τίποτα αλλαγές στα DNS σε επίπεδο clients;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Melissa_virus είπε

πας να το αποθηκεύσει και δεν σε αφήνει γιατί λέει το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος (που δεν το χρησιμοποιεί κανένας)

Αυτό δεν είναι θέμα server αλλά του office. Όταν ανοίξεις ένα έγγραφο τότε δημιουργείται ένα κρυφό αρχείο με το ίδιο όνομα αλλά με το δύο πρώτα γράμματα αλλαγμένα σε ~$. Αν αποθηκεύσεις τις αλλαγές και κλείσεις το έγγραφο σωστά τότε αυτό το αρχείο εξαφανίζεται. Αν υπάρχει ακόμα, τότε ή κάποιος έχει ανοιχτό το αρχείο ή το αρχείο έχει μπλοκάρει και δεν έχει απελευθερωθεί. Αν ανοίξεις το αρχείο αυτό (έχει κατάληξη σαν έγγραφο) θα σε ρωτήσει η εφαρμογή σε τι να το μετατρέψει γιατί δεν καταλαβαίνει το περιεχόμενο. Εκεί θα δεις στην αρχή περίπου ποιος χρήστης έχει ανοιχτό το αρχείο. Αν είναι το δικό σου username τότε το έχεις μπλοκάρει και απλά διέγραψε αυτό το κρυφό αρχείο και συνήθως έτσι διορθώνεται το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alxnt είπε

Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις ένα νέο φάκελο με κάποια permissions για να δεις αν εκεί τα κρατάει; (συγκριτικά με τους ήδη υπάρχοντες)

Διαφορετικά μήπως έχετε κάνει τίποτα αλλαγές στα DNS σε επίπεδο clients;

όχι όλα μένουν ίδια, δεν έγιναν τέτοιου τύπου αλλαγές. γενικά εδώ οι αλλαγές αποφεύγονται :D 
 

58 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό δεν είναι θέμα server αλλά του office. Όταν ανοίξεις ένα έγγραφο τότε δημιουργείται ένα κρυφό αρχείο με το ίδιο όνομα αλλά με το δύο πρώτα γράμματα αλλαγμένα σε ~$. Αν αποθηκεύσεις τις αλλαγές και κλείσεις το έγγραφο σωστά τότε αυτό το αρχείο εξαφανίζεται. Αν υπάρχει ακόμα, τότε ή κάποιος έχει ανοιχτό το αρχείο ή το αρχείο έχει μπλοκάρει και δεν έχει απελευθερωθεί. Αν ανοίξεις το αρχείο αυτό (έχει κατάληξη σαν έγγραφο) θα σε ρωτήσει η εφαρμογή σε τι να το μετατρέψει γιατί δεν καταλαβαίνει το περιεχόμενο. Εκεί θα δεις στην αρχή περίπου ποιος χρήστης έχει ανοιχτό το αρχείο. Αν είναι το δικό σου username τότε το έχεις μπλοκάρει και απλά διέγραψε αυτό το κρυφό αρχείο και συνήθως έτσι διορθώνεται το πρόβλημα.

Θα το ψάξω για το excel. να υποθέσω το θέμα είναι στο τερματικό έτσι? το έχω δει στο παρελθόν αυτό που περιγράφεις, σαν κρυφό αρχείο με περίεργη ονομασία
Όμως το κάνει και σε pdf αρχεία. ισχύει κάτι αντίστοιχο και γι αυτά? αν ναι που θα μπορούσα να κοιτάξω? στο pc του δημιουργού του αρχείου να υποθέσω ε? πχ στο ένα pdf που υπάρχει το θέμα, δημιουργήθηκε το pdf εντός κάποιου site και αποθηκεύτηκε στον φάκελο του σερβερ. μια διαδικασία που έχει γίνει πολλές φορές αλλά σε ένα έφαγε σκάλωμα. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alxnt είπε

Αν δεν χρησιμοποιήσεις το host name αλλά την ip τι σου λέει;

Ντροπή μου αλλά δεν σκέφτηκα καν να το δοκιμάσω με Ip! και ναι μπαίνει με IP !!!
Σου έρχεται καμιά εξήγηση γιατί δεν μπαίνει με το host name?
Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...