Προς το περιεχόμενο

Τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω Google Pay και Wear OS δίνει η Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Alpha Bank γίνεται η πρώτη ελληνική συστημική τράπεζα που υποστηρίζει από σήμερα το Google Pay αλλά και το Wear OS.

Όπως αναφέρουν μέλη του Insomnia, από σήμερα είναι δυνατή η προσθήκη πιστωτικών και χρεωστικών καρτών της Alpha Bank στο Google Pay, προκειμένου ο χρήστης να χρησιμοποιεί το android smartphone του για ανέπαφες πληρωμές με τις συγκεκριμένες κάρτες. Μάλιστα η Alpha Bank επεκτείνει την υποστήριξη ανέπαφων πληρωμών και με χρήση έξυπνων ρολογιών που στηρίζονται στην πλατφόρμα Wear OS της Google, όπως το νέο Galaxy Watch 4 της Samsung.

Για την ενεργοποίηση, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να κατεβάσουν την εφαρμογή Google Pay από το Play Store και να ακολουθήσουν τη διαδικασία προσθήκης κάρτας.

alpha.jpg.67292e9dd9e653b08921c6355ce3c881.jpg

To Google Pay, το ψηφιακό πορτοφόλι της Google ενεργοποιήθηκε στη χώρα μας από τον περασμένο Νοέμβριο όμως μέχρι σήμερα η χρήση του γινόταν μόνο με κάρτες ξένων fintech τραπεζών όπως Revolut και N26. Όλες οι συστημικές τράπεζες διαθέτουν πλέον ανεξάρτητες εφαρμογές στην android πλατφόρμα για την πραγματοποίηση ανέπαφων πληρωμών, με το Google Pay να δίνει -θεωρητικά- κάποια πρόσθετα πλεονεκτήματα σε μερικές χώρες, κυρίως όμως τη δυνατότητα πληρωμών μέσω wearable συσκευών. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dreamcatcher είπε

επιτέλους ήρθε η ώρα απεγκατάστασης του myAlphawallet. Δεν θα μας λείψει καθόλου...

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

Me too, εχω βολευτει με το alpha wallet. Το μονο που θα ηθελα ειναι να μπορουσα να επιβεβαιωνω τις πληρωμες με fingerprint πριν αυτες γινουν. Πληρωμες με wearable δεν κανω (ακομα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, telis είπε

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

Aν έχεις πολλές συμβατές κάρτες, δεν χρειάζεται να έχεις πολλά διαφορετικά app για ανέπαφες πληρωμές. 

Επεξ/σία από giwrgostr
  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα κι εγώ.

Μια ερώτηση: κάνω απλά χρήση σε οποιοδήποτε τερματικό; Ή ο έμπορος θα πρέπει να έχει μηχάνημα ανάγνωσης καρτών της Alpha; Πρόκειται για 100% αντικατάσταση της κάρτας μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, telis είπε

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

Καταρχας ειναι μακραν πιο αξιοπιστο το gpay. Δυο φορες τουλαχιστον μετα απο update με πιο προσφατο αυτο πριν κανα δυο μηνες εχει σταματησει να δουλευει το alphawallet σε ολα τα κινητα χωρις προειδοποιηση και το update hotfix που εβγαλαν ηθελε ολικη απεγκατασταση και επανεγκατασταση της εφαρμογης για να δουλεψει ξανα σωστα. Φαντασου να εχεις παει να πληρωσεις καπου μην εχοντας κατι αλλο μαζι σου και να σε κρεμασει χωρις λογο το προγραμμα...

Περα απ αυτο το gpay καταναλωνει "θεωρητικα" λιγοτερη μπαταρια 

Επεξ/σία από Dreamcatcher
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imvrios είπε

Το έκανα κι εγώ.

Μια ερώτηση: κάνω απλά χρήση σε οποιοδήποτε τερματικό; Ή ο έμπορος θα πρέπει να έχει μηχάνημα ανάγνωσης καρτών της Alpha; Πρόκειται για 100% αντικατάσταση της κάρτας μου;

Οπως θα πέρναγες την κάρτα σου ανέπαφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, και μακάρι να ακολουθήσουν σύντομα και οι υπόλοιπες τράπεζες

Και εύχομαι στο μέλλον, να μπορούμε να περνάμε και απαραίτητα έγγραφα μέσα όπως πχ δίπλωμα οδήγησης ώστε όσοι θέλουμε να σταματήσουμε να κουβαλάμε πορτοφόλια μια και καλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dreamcatcher είπε

Καταρχας ειναι μακραν πιο αξιοπιστο το gpay. Δυο φορες τουλαχιστον μετα απο update με πιο προσφατο αυτο πριν κανα δυο μηνες εχει σταματησει να δουλευει το alphawallet σε ολα τα κινητα χωρις προειδοποιηση και το update hotfix που εβγαλαν ηθελε ολικη απεκατασταση και επανεγκατασταση της εφαρμογης για να δουλεψει ξανα σωστα. Φαντασου να εχεις παει να πληρωσεις καπου μην εχοντας κατι αλλο μαζι σου και να σε κρεμασει χωρις λογο το προγραμμα...

 

Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό που λες. Εμένα δούλεψε απευθείας με το update, αλλά τέλος πάντων δεν είναι κάτι το σουπερ για να τρέξω να βάλω την κάρτα μου.

Όπως βολεύεται ο καθένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο αφορά και τους υπάρχοντες χρήστες από άλλες τράπεζες (πχ. Revolut ή N26) καθώς πλέον ενεργοποιήθηκε, επιτέλους, και η εφαρμογή από το Play Store και μπορούμε να την εγκαταστήσουμε όλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...