Προς το περιεχόμενο

Τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών μέσω Google Pay και Wear OS δίνει η Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, telis είπε

Για ποιον λόγο; Δεν τρολάρω σοβαρά μιλάω. Τι προσφέρει περισσότερο το Google Pay?

Με το gpay, δεν χρειάζεται καν να ανοίξεις κάποια εφαρμογή για να γίνει η συναλλαγή.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις, είναι να ενεργοποιήσεις το NFC και να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο.

Κι αν είσαι "μερακλής", σε rooted τηλέφωνο, μπορείς να βάλεις magisk module όπου επιτρέπει τη συναλλαγή χωρίς unlock (ενέχει κίνδυνο βέβαια αυτό)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickKavourdiris είπε

Με το gpay, δεν χρειάζεται καν να ανοίξεις κάποια εφαρμογή για να γίνει η συναλλαγή.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις, είναι να ενεργοποιήσεις το NFC και να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο.

Κι αν είσαι "μερακλής", σε rooted τηλέφωνο, μπορείς να βάλεις magisk module όπου επιτρέπει τη συναλλαγή χωρίς unlock (ενέχει κίνδυνο βέβαια αυτό)

Αυτο γινοταν και με το alphawallet παντως. Δεν ανοιγες καποια εφαρμογη απλα ηταν μην σου κατσει να εχει προβλημα... που εχει συμβει μετα απο  updates.

Γενικα μετα το google pay το alphawallet παυει να εχει λογο υπαρξης εκτος κ αν προσθεσουν τιποτα προνομια στο μελλον για τους χρηστες του που δεν το θεωρω ομως πιθανο 

Επεξ/σία από Dreamcatcher
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Με το gpay, δεν χρειάζεται καν να ανοίξεις κάποια εφαρμογή για να γίνει η συναλλαγή.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις, είναι να ενεργοποιήσεις το NFC και να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο.

Κι αν είσαι "μερακλής", σε rooted τηλέφωνο, μπορείς να βάλεις magisk module όπου επιτρέπει τη συναλλαγή χωρίς unlock (ενέχει κίνδυνο βέβαια αυτό)

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πληρώσεις με GPay και χωρίς να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο, απλά με ενεργή την οθόνη κλειδώματος με κάποια όρια, μπορεί να κάνω και λάθος.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, telis είπε

Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό που λες. Εμένα δούλεψε απευθείας με το update, αλλά τέλος πάντων δεν είναι κάτι το σουπερ για να τρέξω να βάλω την κάρτα μου.

Όπως βολεύεται ο καθένας

Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να δίνεις εφαρμογές που έχουν να κάνουν με πληρωμές και μια παίζουν μια δεν παίζουν και εκθέτουν τους πελάτες στα καταστήματα. 

Αντικειμενικά αναξιόπιστο app το alpha wallet πρέπει να έχεις και την φυσική κάρτα μαζί.. οπότε χάνει τελείως τον λόγο ύπαρξης 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagstef είπε

Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να δίνεις εφαρμογές που έχουν να κάνουν με πληρωμές και μια παίζουν μια δεν παίζουν και εκθέτουν τους πελάτες στα καταστήματα. 

Αντικειμενικά αναξιόπιστο app το alpha wallet πρέπει να έχεις και την φυσική κάρτα μαζί.. οπότε χάνει τελείως τον λόγο ύπαρξης 

είσαι λίγο υπερβολικός μάλλον. χρησιμοποιώ την εφαρμογή εδώ και 2 χρόνια χωρίς να μου έχει τύχει κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πληρώσεις με GPay και χωρίς να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο, απλά με ενεργή την οθόνη κλειδώματος με κάποια όρια, μπορεί να κάνω και λάθος.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό;

Ισχύει. Μόλις τώρα πλήρωσα σε Γρηγόρη με G-PAY και δεν χρειάστηκε καν να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο. Θα μπω τώρα να δω αν μπορείς να βάλεις περιορισμό, να πρέπει δηλαδή να το ξεκλειδώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aeljim είπε

είσαι λίγο υπερβολικός μάλλον. χρησιμοποιώ την εφαρμογή εδώ και 2 χρόνια χωρίς να μου έχει τύχει κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή.

μπορεί ναι, αλλά με έχει κρεμάσει αρκετές φορες, αλλά πάντα είχα αναλλακτικές ευτυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aeljim είπε

είσαι λίγο υπερβολικός μάλλον. χρησιμοποιώ την εφαρμογή εδώ και 2 χρόνια χωρίς να μου έχει τύχει κάποιο πρόβλημα στην πληρωμή.

Και εγώ δεν έχω κανένα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πληρώσεις με GPay και χωρίς να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο, απλά με ενεργή την οθόνη κλειδώματος με κάποια όρια, μπορεί να κάνω και λάθος.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό;

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είναι ζήτημα ασφάλειας, δεν το επιτρέπει η google και ορθώς δηλαδή.

Μόνο μέσω hack μπορείς να το κάνεις αυτό, απαιτείται rooting.

 

14 λεπτά πριν, Dreamcatcher είπε

Αυτο γινοταν και με το alphawallet παντως. Δεν ανοιγες καποια εφαρμογη απλα ηταν μην σου κατσει να εχει προβλημα... που εχει συμβει μετα απο  updates.

Οκ, τότε τρέχει διαρκώς στο background για να το πετύχει αυτό. Κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις και με την εφαρμογή της edenred (διατακτικές).

14 λεπτά πριν, Dreamcatcher είπε

Γενικα μετα το google pay το alphawallet παυει να εχει λογο υπαρξης εκτος κ αν προσθεσουν τπτ προνομια στο μελλον για τους χρηστες του που δεν το θεωρω ομως πιθανο 

Τα προνόμια είναι ένας λόγος να την κρατήσεις. Από κει και πέρα, δεν υπάρχει ουσιώδης λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είναι ζήτημα ασφάλειας, δεν το επιτρέπει η google και ορθώς δηλαδή.

Μόνο μέσω hack μπορείς να το κάνεις αυτό, απαιτείται rooting.

 

Νομίζω ότι ισχύει για μικρά ποσά υπό προϋποθέσεις. Δες πιο πάνω και το post μου για τη δοκιμή που έκανα με κλειδωμένη οθόνη. 

Κάτι τέτοιο βλέπω κι εδώ:

https://support.google.com/pay/answer/7644132?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid

No unlock needed for smaller payments
To make contactless payments, you need to unlock your phone. You won't need to unlock it for certain small payments.

Important: You can only make a limited amount of locked transactions before your phone will ask you to unlock it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stark είπε

Νομίζω ότι ισχύει για μικρά ποσά υπό προϋποθέσεις. Δες πιο πάνω και το post μου για τη δοκιμή που έκανα με κλειδωμένη οθόνη. 

Κάτι τέτοιο βλέπω κι εδώ:

https://support.google.com/pay/answer/7644132?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid

No unlock needed for smaller payments
To make contactless payments, you need to unlock your phone. You won't need to unlock it for certain small payments.

Important: You can only make a limited amount of locked transactions before your phone will ask you to unlock it.

ΟΚ, για μικροποσά έχει λογική, με πλαφόν παράλληλα. Όπως ακριβώς γίνεται και με τη χρήση φυσικής κάρτας.

Μέχρι 150€ συνολικών ανέπαφων και παράλληλα η εκάστοτε συναλλαγή νσ μην υπερβαίνει το 50€, δεν ζητάει PIN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...