Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω εναλλακτική γυμναστηρίου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω γυμναστήριο (είναι ένας χώρος όπου κλείνεις προπόνηση με ραντεβού γύρω στα 10 άτομα και κάεις ασκήσεις με TRX, μπάρες, αλλά όχι όργανα) εδώ και 2 χρόνια (μείον τον καιρό που ήταν κλειστά). Έχω δει αποτελέσματα (έχω λίγο φουσκώσει και έχασα και λίγο βάρος αν και δεν ήταν ο στόχος μου το αδυνατισμα). Ο προπονητής πολύ καλός επίσης. Δίνω 60 ευρώ το μήνα. Όμως με χαλάει ότι μετά από τόσο καιρό είμαστε κάπως ξένοι, βλέπω φάτσες τόσο καιρό και μόνο εγώ χαιρετάω αλλά και αυτό με κούρασε να μην μιλάει κανείς σε κανέναν. Θα ήθελα μια μικρή κοινωνικοποίηση. Στα αποδυτήρια δεν ακούγεται κουβέντα. Για αυτό το λόγο αλλά και για αλλαγή, σκέφτηκα να δοκιμάσω πολεμική τέχνη. Είμα 30ρης, είμαι πολύ μεγάλος; Προφανώς δεν ενδιαφέρομαι για αγώνες, αλλα δεν γουστάρω προπόνηση με 15χρονα και να είμαι ο μπάρμπας. Όμως η πολεμική τέχνη θα είναι αξιόλογη γυμναστικη; Και τι τιμές παίζουν; Μποξ ή kickbox σκέφτομαι. Ασχολείται κανείς; thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όταν πάω γυμναστήριο φοράω ακουστικά χωρίς να παίζει μουσική για να νομίζουν ότι ακούω κάτι και να μη μου μιλάει κανένας, ειδικά την ώρα της προπόνησης.. 
Ποτέ δεν είσαι μεγάλος για γυμναστική και προπόνηση. Αν σε καλύπτει αυτό το είδος, δες για άλλο γκρουπ ή ακόμα και άλλο χώρο, αλλά αν είναι καλός ο προπονητής και είσαι ικανοποιημένος θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις. Καλύτερα να μη μιλάει κανείς με κανέναν και να γίνεται δουλειά παρά να είσαστε καφενείο. Στο γυμναστήριο πάμε για γυμναστική.
Το χειρότερο μου είναι οι ξεβράκωτες συζητήσεις στα αποδυτήρια... πφφφ

  • Like 6
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@G.bar

Θα συμφωνήσω. Στο ζέσταμα που κάνουμε κωπηλατική ή ποδήλατο και κάθεται ο άλλος δίπλα σου ε μου τη δίνει που ούτε ένα γεια δεν λέει κανείς. Μέσα στην προπόνηση ούτε καν. Βέβαια δεν υπάρχει χρόνος, τρέχουμε να αλλάξουμε κιλά στις μπάρες ή να πιούμε νερό γιατί το rest είναι 30 δευτερα πχ. Στα αποδυτήρια εκτός από έναν ουγκανο που κόβει βόλτες τελείως γυμνός, μέχρι μπλούζα το πάμε, αλλάζουμε και την κάνουμε. Οι περισσότεροι έχω την αίσθηση ότι μένουμε πολύ κοντά και δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

ασκήσεις με TRX, μπάρες, αλλά όχι όργανα

 

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

έχω λίγο φουσκώσει και έχασα και λίγο βάρος

 

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Δίνω 60 ευρώ το μήνα

δηλαδή 720 τον χρόνο ή 3.200 ευρώ στα 5 χρόνια ή 7.200 ευρώ στα 10 χρόνια.

Για να κάνεις απλά ασκήσεις trx.

Μάλιστα. Δικό σου πορτοφόλι, δικιά σου τσέπη, whatever suits you best

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nabuko

μακάρι να συνεχίσω για τόσο. Συμφωνώ είναι ακριβό. Ήθελα κάποιον να μου "δείξει". Γιατί ο προπονητής ήταν αρκετά από πάνω μου και έμαθα πολλά. Είμαι σε θέση να κρίνω και να νιώθω πότε κάνω λάθος μια άσκηση (από αυτές που μου έχει δείξει). Οπότε έτσι το δέχομαι σαν μια επένδυση. Από την άλλη έχεις δίκιο. Είμαι σε μια φάση που τα 60 μου περισσεύουν όχι ότι δεν τα νιώθω πολλά. Οι εναλλακτικές μου ήταν κάτι γυμναστήρια αλυσίδων με 100 ευρώ ετήσια που γίνεται της π*****. Στο μποξ έχω ακούσει 50ρια βεβαια δεν απεχει και πολύ. Εκεί που πάμε κάνουμε απολα εκτος από όργανα, μονοζυγα, κρικους, μπαρες, TRX, ασκήσεις εδάφους κτλ.. βεβαια οκ ακριβο είναι προφανώς. Ίσως επειδή δεν εχει κοντά του ανταγωνιστή στο ιδιο στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

μακάρι να συνεχίσω για τόσο. Συμφωνώ είναι ακριβό.

Στο εύχομαι και χωρίς τραυματισμούς. Είναι σχετικά ακριβό γιατί είναι της μόδας, παντού παίζουν από 40+.

Αν έβλεπες και το σπόιλερ θα καταλάβαινες ότι αυτοτρολάρομαι και λίγο 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Στο εύχομαι και χωρίς τραυματισμούς. Είναι σχετικά ακριβό γιατί είναι της μόδας, παντού παίζουν από 40+.

Αν έβλεπες και το σπόιλερ θα καταλάβαινες ότι αυτοτρολάρομαι και λίγο 😉

Δεν το ειδα καν το σπόιλερ χαχα καλό.

τραυματισμούς δεν είχα, εκτός από μια φορά που έφταιγα εγώ. Ίσως να ήθελα μια παραπάνω έμφαση στα βάρη. Από την αλλη το να κανω μποξ μου φαινεται πιο "fun". Δηλαδή αν είχα τις 2 μέρες για βάρη και άλλες 2 για μποξ θα μαρεσε πολύ αλλά θα πάει 100 το μήνα. Καράτε που κάνει ένας φίλος μου δεν το σκέφτομαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να προμοτάρουμε και λίγο το άθλημά μας, πήγαινε kick boxing.

Θα δεις πως θα σε καλύψει η γυμναστική και δεν θα έχεις θέμα με τα τμήματα. Συνήθως υπάρχει ένα παιδικό τμήμα και ένα ενηλίκων. Στο ενηλίκων θα δεις ηλικίες 20-40. Βέβαια, δεν είναι απίθανο να δεις και κανένα 16-17χρονο επιπέδου μαύρης - καφέ 2 που θα κάνει προετοιμασία για αγώνες.

 

Tip: Προσπάθησε, όσο γίνεται, η σχολή που θα βρεις να έχει ενταχθεί στην ΠΟΚ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Kick Boxing). Όχι ότι οι ξέμπαρκες σχολές είναι χειρότερες ή κάτι τέτοιο, απλά τα τελευταία 16 χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα έχω δει αρκετά ευτράπελα. Ίσως ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις.

 

Πάει περίπου 35-40€ η συμμετοχή κανονικά στο τμήμα και φυσικά η χρήση του γυμναστηρίου όσο και όποτε θέλεις.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Πήγαινα μικρός 

Ήταν 10 λεπτά χτύπημα με ρακέτα, και μιση ώρα να μαζεύεις τα μπαλάκια σα τον σκλάβο... 

 

εμεις ειχαμε άπειρα μπαλακια. τα μαζευαμε ολα στο τελος της ωρας σε 5 λεπτα. no big beal. σαν ενηλικος πηγα βεβαια. παρεα, γελιο, πολύ τέντωμα, φοβερη γυμναστικη και κυρίως δεν χρειαζεσαι τπτ για να πας να παιξεις. με ενα τηλέφωνο βρισκεις εναν ακομη και πας γηπεδο. ακομη και 3 το χαραμα εχω παιξει σε γηπεδο ανοιχτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά χρόνια πήγαινα και εγω γυμναστηριο. Ποτέ δεν μίλησα με κανέναν και ούτε ήθελα να μου μιλήσει κανεις!!! Πήγαινα για1-2 ώρες. Αν έπιανα και κουβέντα, δεν θα έφευγα ποτέ!!!

Βέβαια γούστα είναι αυτά. 

*Γιατί σταμάτησα? Γιατί δεν είχα να δίνω 60€ το μήνα και έκανα ότι γούσταρα και καταλάβαινα μόνος μου. Τώρα που έχω τα 60€ το μήνα, μου έχουν μείνει προβλήματα στη μέση απο τότε που δεν τα είχα και δεν μπορώ να πάω... Οπότε? ΝΑΙ αξίζουν τα 60€ αν ασχολείται και κάποιος γυμναστης μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magnam είπε

Για να προμοτάρουμε και λίγο το άθλημά μας, πήγαινε kick boxing.

Θα δεις πως θα σε καλύψει η γυμναστική και δεν θα έχεις θέμα με τα τμήματα. Συνήθως υπάρχει ένα παιδικό τμήμα και ένα ενηλίκων. Στο ενηλίκων θα δεις ηλικίες 20-40. Βέβαια, δεν είναι απίθανο να δεις και κανένα 16-17χρονο επιπέδου μαύρης - καφέ 2 που θα κάνει προετοιμασία για αγώνες.

 

Tip: Προσπάθησε, όσο γίνεται, η σχολή που θα βρεις να έχει ενταχθεί στην ΠΟΚ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Kick Boxing). Όχι ότι οι ξέμπαρκες σχολές είναι χειρότερες ή κάτι τέτοιο, απλά τα τελευταία 16 χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα έχω δει αρκετά ευτράπελα. Ίσως ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις.

 

Πάει περίπου 35-40€ η συμμετοχή κανονικά στο τμήμα και φυσικά η χρήση του γυμναστηρίου όσο και όποτε θέλεις.

Να το προμοτάρουμε καμία αντίρρηση :P

Σκεφτόμουν ότι σε αυτά τα αθλήματα δεν παίζουν καθόλου βάρη, δεν ξέρω αν ισχύει όμως. Νόμιζα το κικ και τομποξ δεν είχαν ζώνες.

Θα το κοιτάξω αυτό που είπες. Έχω βρει κάποιες, μια είναι η πιο κοντά μου από όλες. Βρήκα και ότι έχει ο παναθηναικος μποξ μόνο, σε ολυμπαικο δεν βρήκα.

Το κομμάτι της αυτοαμυνας τι λέει; Ακούω από παντού ότι καμία πολεμική τέχνη δεν σε προετοιμάζει ιδιαίτερα σε αυτό (βέβαια η γυμναστικη με νοιαζει και να περναω ωραια στο αθλημα). Επισης απο τραυματισμους τι λεει; Μόνο να μην έχω μαυρισμένα μάτία και σπασμένα δόντια δεν θέω, καμια μελανια στα ποδια σώμα δεν με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...