Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω εναλλακτική γυμναστηρίου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Να το προμοτάρουμε καμία αντίρρηση :P

Σκεφτόμουν ότι σε αυτά τα αθλήματα δεν παίζουν καθόλου βάρη, δεν ξέρω αν ισχύει όμως. Νόμιζα το κικ και τομποξ δεν είχαν ζώνες.

Θα το κοιτάξω αυτό που είπες. Έχω βρει κάποιες, μια είναι η πιο κοντά μου από όλες. Βρήκα και ότι έχει ο παναθηναικος μποξ μόνο, σε ολυμπαικο δεν βρήκα.

Το κομμάτι της αυτοαμυνας τι λέει; Ακούω από παντού ότι καμία πολεμική τέχνη δεν σε προετοιμάζει ιδιαίτερα σε αυτό (βέβαια η γυμναστικη με νοιαζει και να περναω ωραια στο αθλημα). Επισης απο τραυματισμους τι λεει; Μόνο να μην έχω μαυρισμένα μάτία και σπασμένα δόντια δεν θέω, καμια μελανια στα ποδια σώμα δεν με νοιάζει.

Κοίτα, άλλο η πολεμική τέχνη (Κραβ μαγκα κτλ.) και άλλο τα αθλήματα (τάε κβον ντο, πυγμαχία, κικ μπόξινγκ κτλ.).

Ναι, οκ, σίγουρα το να ξέρεις να ρίχνεις μπουνίδια και κλωτσίδια σου δίνει μια κάποια αυτοπεποίθηση παραπάνω εκείνη τη στιγμή, αλλά δεν νομίζω πως προσφέρει και πολλά στην αυτοάμυνα.

Από την άλλη πολεμικές τέχνες τύπου Κραβ Μαγκά επικεντρώνονται κυρίως σε αυτό, στο τι θα κάνεις εκείνη τη στιγμή, χάνοντας βέβαια τη συστηματική γυμναστική των πολεμικών αθλημάτων. Δηλαδή δεν θα δεις αγώνες με γύρους, αντοχή, χρόνους κτλ..

 

Το λέω έχοντας κάνει κικ μπόξινγκ, ελληνορωμαϊκή, τάε κβον ντο, παγκράτιο και Κραβ Μαγκά. Δες το απλά ως εναλλακτική γυμναστική, διότι πέραν από αυτοπεποίθηση δεν νομίζω να σου προσφέρει πρακτικά τίποτα άλλο. 

Αλλά έχει σίγουρα ενδιαφέρον το να ξέρεις πώς γίνονται σωστά τα χτυπήματα και πού πρέπει να χτυπάς αν θέλεις να επιφέρει αποτελέσματα επί του αντιπάλου.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@magnam πολυεργαλείο είσαι ρε φίλε. Πόσο είσαι; Για το κραβ μαγκα το ξερω για αυτο δε ψάχτηκα, γιατι πρωτο βαζω τη γυμναστική. Δε θα θελα ποτε να μπλεξω σε καβγα, και θεωρώ ότι με τους συναθλητές μου δεν θα υπάρχει η πρόθεση να πονέοσυμε ο ένας τον άλλον αλλά να παίξουμε/προπονηθούμε (ελπίζω). Με απασχολεί λίγο ο κόσμος, συνήθως "περίεργους" βρίσκω σε πολεμικές τέχνες (το βλέπω εκεί που παω εγώ που έχει και τέτοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Michelanjelo είπε

@magnam πολυεργαλείο είσαι ρε φίλε. Πόσο είσαι; Για το κραβ μαγκα το ξερω για αυτο δε ψάχτηκα, γιατι πρωτο βαζω τη γυμναστική. Δε θα θελα ποτε να μπλεξω σε καβγα, και θεωρώ ότι με τους συναθλητές μου δεν θα υπάρχει η πρόθεση να πονέοσυμε ο ένας τον άλλον αλλά να παίξουμε/προπονηθούμε (ελπίζω). Με απασχολεί λίγο ο κόσμος, συνήθως "περίεργους" βρίσκω σε πολεμικές τέχνες (το βλέπω εκεί που παω εγώ που έχει και τέτοια).

Μη φανταστείς πως έχω εντρυφήσει. Απλά έχω ασχοληθεί προσωπικά με 2 αντίστοιχα αθλήματα και τα υπόλοιπα τα έκανα στην Ευελπίδων.

 

Το θέμα είναι αυτό, πως μιλάμε για αθλήματα. Ναι, θα δεις σωστά τις τεχνικές. Ναι, θα καταλάβεις πού πρέπει να χτυπάς και πού όχι. Ναι, θα έχεις αυτοπεποίθηση. Αλλά μέχρι εκεί. Δυστυχώς δεν γινόμαστε Τσακ Νόρις. Το ξέρω, κι εγώ απογοητεύτηκα. 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, magnam είπε

Μη φανταστείς πως έχω εντρυφήσει. Απλά έχω ασχοληθεί προσωπικά με 2 αντίστοιχα αθλήματα και τα υπόλοιπα τα έκανα στην Ευελπίδων.

 

Το θέμα είναι αυτό, πως μιλάμε για αθλήματα. Ναι, θα δεις σωστά τις τεχνικές. Ναι, θα καταλάβεις πού πρέπει να χτυπάς και πού όχι. Ναι, θα έχεις αυτοπεποίθηση. Αλλά μέχρι εκεί. Δυστυχώς δεν γινόμαστε Τσακ Νόρις. Το ξέρω, κι εγώ απογοητεύτηκα. 😂😂

Είναι ωραίο να ασχολείσαι, το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον από το να πας γυμναστήριο. Όπως και αυτο που παω εγώ, μου έμαθε handstand και να πάω πλάγια σε μονόζυγο και κινήσεις που δεν πίστευα ότι το σώμα μου μπορεί να κάνεις. Επίσης Τσακ Νόρις δε γίνεσαι γεννιέσαι χαχα

Φανταζομαι πως και το να χεις αντιπαλο/συμπαικτη σου δινει και ενα feedback. Σημερα καναμε προπονηση και ετυχε ενας τυπος (που δεν εχουμε μιλησει ποτε κλασικα) να ναι αντικριστά μου. Και ένιωθα ότι κάπως "πιέζαμε" ο ένας τον άλλον να συνεχίσει και δουλεύαμε συγχρονισμένα χωρίς να χρειάζεται. Η πολλές φορές είμαστε με τη γλωσσα εξω απο τα burpees ξερω γω και κοιτιομαστε με ενα υφος οτι κουραγιο. Δεν ξερω αν ακουγεται χαζο αλλα αυτη η ανταλλαγη "ενεργειας" με βοηθάει. Θα ήθελα να υπήρχε ένα τέτοιο κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, magnam είπε

Κοίτα, άλλο η πολεμική τέχνη (Κραβ μαγκα κτλ.) και άλλο τα αθλήματα (τάε κβον ντο, πυγμαχία, κικ μπόξινγκ κτλ.).

Πολεμικές τέχνες είναι οι πυγμαχία το κικ μποξ  το τζούντο κτλπ κτλπ το κραβ Μαγκά δεν είναι τίποτα έχω την εντύπωση

20 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

@magnam πολυεργαλείο είσαι ρε φίλε. Πόσο είσαι; Για το κραβ μαγκα το ξερω για αυτο δε ψάχτηκα, γιατι πρωτο βαζω τη γυμναστική. Δε θα θελα ποτε να μπλεξω σε καβγα, και θεωρώ ότι με τους συναθλητές μου δεν θα υπάρχει η πρόθεση να πονέοσυμε ο ένας τον άλλον αλλά να παίξουμε/προπονηθούμε (ελπίζω). Με απασχολεί λίγο ο κόσμος, συνήθως "περίεργους" βρίσκω σε πολεμικές τέχνες (το βλέπω εκεί που παω εγώ που έχει και τέτοια).

Ελπίζω να τα λες μεταξύ σοβαρού και αστείου... πιστεύεις ότι θα ξεκινήσεις ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ και δεν θα χτυπηθείς; Η μήπως θα τους πεις ότι δεν θες να πονέσεις ; Παιδιά ελάτε λίγο στα λογικά σας 

Επεξ/σία από Rizogalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα Αι Κίντο και Τζούντο. Το καθένα βέβαια για διαφορετικούς λόγους μιας και σου προσφέρει διαφορετικά "πράγματα", αλλά αν θες να το συνδυάσεις με (την απαραίτητη ώστε να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις του) γυμναστική, ενδυνάμωση, βάρη κλπ όρμα για Τζούντο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Rizogalos είπε

Πολεμικές τέχνες είναι οι πυγμαχία το κικ μποξ  το τζούντο κτλπ κτλπ το κραβ Μαγκά δεν είναι τίποτα έχω την εντύπωση

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Τα εχεις μπερδεψει λιγο .

Πολλες ειναι οι πολεμικες τεχνες,καποιες εκ των οποιων ειναι και μαχητικα αθληματα.

Το Kickbox ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.

Το Κραβ Μαγκα ειναι Ισραηλινη πολεμικη τεχνη,κατα κυριο λογο ειναι αυτοαμυνα,και αν ψαξεις λιγο θα εκπλαγεις .

1 ώρα πριν, Rizogalos είπε

Ελπίζω να τα λες μεταξύ σοβαρού και αστείου... πιστεύεις ότι θα ξεκινήσεις ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ και δεν θα χτυπηθείς; Η μήπως θα τους πεις ότι δεν θες να πονέσεις ; Παιδιά ελάτε λίγο στα λογικά σας 

Μια χαρα μπορεις να κανεις πολεμικη τεχνη χωρις να σκοτωθεις,καθως στην προπονηση των πολεμικων τεχνων οι κινησεις μπορουν να γινονται αργα,ετσι ωστε να τελειοποιεις την τεχνικη σου. Το ποσο μακρια θα φτασεις,ειναι αναλογο του ποσο θες να πονεσεις.

Αν δεν θες να χτυπηθεις,δε θα χτυπηθεις,εκτος και αν πεσεις σε κανενα ορθιο βοιδι που δεν καταλαβαινει.

Τις προαλλες μου περιεγραφε ενας φιλος ενα χαλαρο σπαρινγκ  στη σχολη ,με μια κοπελα η οποια ηταν λιγο..φεμινιστρια.
Αυτη ειχε ερθει απο αλλη σχολη και ειχε βαλθει να αποδειξει οτι ειναι καλυτερη απο ολους τους αρσενικους εκει μεσα,με αποτελεσμα να προσπαθει να χτυπησει το φιλο μου οπου και οσο μπορουσε,αλλα δυστυχως για εκεινη ο φιλος ηταν πολυ πιο εμπειρος. 

Στο τελος πηγε και γκρινιαζε στον δασκαλο,επειδη ο φιλος την απωθουσε με push kicks για να μην την σακατεψει.
Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του πως ο εγωισμος καποιου μπορει να καταστρεψει την προπονηση του,και καλο ειναι να τους αποφευγουμε αυτους τους ανθρωπους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rizogalos είπε

λπίζω να τα λες μεταξύ σοβαρού και αστείου... πιστεύεις ότι θα ξεκινήσεις ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ και δεν θα χτυπηθείς; Η μήπως θα τους πεις ότι δεν θες να πονέσεις ; Παιδιά ελάτε λίγο στα λογικά σας 

Είπα ότι δεν θα θελα μελανιές στα μάτια ή να σπάσω κανά δόντι. Βέβαια για αυτό υπάρχουν τα mouth guard. Επίσης είπα ότι ελπίζω η πρόθεση να είναι προπόνηση και όχι να χτυπήσεις τον άλλον για να τον πονέσεις (φαίνεται πότε ο άλλος απλά γουστάρει να σε πλακώσει επειδή έτσι γουστάρει και είσαι καινούριος)

 

7 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τα εχεις μπερδεψει λιγο .

Πολλες ειναι οι πολεμικες τεχνες,καποιες εκ των οποιων ειναι και μαχητικα αθληματα.

Το Kickbox ΔΕΝ ειναι πολεμικη τεχνη.

Το Κραβ Μαγκα ειναι Ισραηλινη πολεμικη τεχνη,κατα κυριο λογο ειναι αυτοαμυνα,και αν ψαξεις λιγο θα εκπλαγεις .

Μια χαρα μπορεις να κανεις πολεμικη τεχνη χωρις να σκοτωθεις,καθως στην προπονηση των πολεμικων τεχνων οι κινησεις μπορουν να γινονται αργα,ετσι ωστε να τελειοποιεις την τεχνικη σου. Το ποσο μακρια θα φτασεις,ειναι αναλογο του ποσο θες να πονεσεις.

Αν δεν θες να χτυπηθεις,δε θα χτυπηθεις,εκτος και αν πεσεις σε κανενα ορθιο βοιδι που δεν καταλαβαινει.

Τις προαλλες μου περιεγραφε ενας φιλος ενα χαλαρο σπαρινγκ  στη σχολη ,με μια κοπελα η οποια ηταν λιγο..φεμινιστρια.
Αυτη ειχε ερθει απο αλλη σχολη και ειχε βαλθει να αποδειξει οτι ειναι καλυτερη απο ολους τους αρσενικους εκει μεσα,με αποτελεσμα να προσπαθει να χτυπησει το φιλο μου οπου και οσο μπορουσε,αλλα δυστυχως για εκεινη ο φιλος ηταν πολυ πιο εμπειρος. 

Στο τελος πηγε και γκρινιαζε στον δασκαλο,επειδη ο φιλος την απωθουσε με push kicks για να μην την σακατεψει.
Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του πως ο εγωισμος καποιου μπορει να καταστρεψει την προπονηση του,και καλο ειναι να τους αποφευγουμε αυτους τους ανθρωπους.

 

Νομίζω έχει και τέτοιες στις προπονήσεις (έχω κάνει κάποιες λίγες προπονήσιες μποξ στη ζωή μου). Σε εμένα ένας μου είπε και μου έχει μείνει, στο πρώτο μάθημα "μη νομίζεις ότι θα σε πάω στο χαλαρό, δεν θα σε λυπηθώ επειδή είσαι καινούριος" και έριχνε δυνατές αλλά δεν με πέτυχε καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Πάω γυμναστήριο (είναι ένας χώρος όπου κλείνεις προπόνηση με ραντεβού γύρω στα 10 άτομα και κάεις ασκήσεις με TRX, μπάρες, αλλά όχι όργανα) εδώ και 2 χρόνια (μείον τον καιρό που ήταν κλειστά). Έχω δει αποτελέσματα (έχω λίγο φουσκώσει και έχασα και λίγο βάρος αν και δεν ήταν ο στόχος μου το αδυνατισμα). Ο προπονητής πολύ καλός επίσης. Δίνω 60 ευρώ το μήνα. Όμως με χαλάει ότι μετά από τόσο καιρό είμαστε κάπως ξένοι, βλέπω φάτσες τόσο καιρό και μόνο εγώ χαιρετάω αλλά και αυτό με κούρασε να μην μιλάει κανείς σε κανέναν. Θα ήθελα μια μικρή κοινωνικοποίηση.

Φταίει πιθανότατα και το γυμναστήριο (ή και ο συγκεκριμένος κόσμος). Κάνω ό,τι κάνεις εδώ και 3+ χρόνια (εντάξει, τα λεφτά είναι λιγότερα, καθώς και τα άτομα στην αίθουσα) και γενικά το κλίμα είναι καλό. Μιλάμε για ελάχιστες εξαιρέσεις (τύπου ένα γκρουπ που έχω εγώ μετά, που τους λες "γεια" και κοιτάνε αλλού | υπεραθλητές μιλάμε) οι κρυόκωλοι/ες.

Τώρα, άθλημα ή πολεμική τέχνη (ομολογώ ότι δεν γνωρίζω ποιό το όριο για να χαρακτηριστεί έτσι ή αλλιώς), εμπειρία έχω σε kickboxing, άρση βαρών (σε σύλλογο, όχι γυμναστήριο) και ελληνορωμαϊκή (προ αμνημονεύτων ετών το τελευταίο). Το kickboxing είναι μια καλή περίπτωση, άλλωστε υπάρχουν τόσα προστατευτικά πια (χαρά τους να σου τα πουλάνε), που δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιος τραυματισμός σοβαρός, πόσο μάλλον παρουσία σοβαρών προπονητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Φταίει πιθανότατα και το γυμναστήριο (ή και ο συγκεκριμένος κόσμος). Κάνω ό,τι κάνεις εδώ και 3+ χρόνια (εντάξει, τα λεφτά είναι λιγότερα, καθώς και τα άτομα στην αίθουσα) και γενικά το κλίμα είναι καλό. Μιλάμε για ελάχιστες εξαιρέσεις (τύπου ένα γκρουπ που έχω εγώ μετά, που τους λες "γεια" και κοιτάνε αλλού | υπεραθλητές μιλάμε) οι κρυόκωλοι/ες.

Τώρα, άθλημα ή πολεμική τέχνη (ομολογώ ότι δεν γνωρίζω ποιό το όριο για να χαρακτηριστεί έτσι ή αλλιώς), εμπειρία έχω σε kickboxing, άρση βαρών (σε σύλλογο, όχι γυμναστήριο) και ελληνορωμαϊκή (προ αμνημονεύτων ετών το τελευταίο). Το kickboxing είναι μια καλή περίπτωση, άλλωστε υπάρχουν τόσα προστατευτικά πια (χαρά τους να σου τα πουλάνε), που δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιος τραυματισμός σοβαρός, πόσο μάλλον παρουσία σοβαρών προπονητών.

Μόνο με μια κοπέλα έχω μιλήσει και με έναν άλλον αλλά έχω χάσει και τους 2. Οι άλλοι μούγκα. Ένα παιδί που οριακά λέγαμε ένα γεια μια μέρα όπως ερχόταν την ώρα που έφευγα με χτυπάει στον ώμο και με χαιρετάει και έπαθα σοκ. Ήταν ότι πιο κοινωνικό έχει συμβεί σε αυτό το γυμναστήριο ever. Οι προπονητές (σχεδόν πάντα τον ίδιο έχω αλλά έχει τύχει να λείπει άνθρωπος είναι και αυτός) είναι όλοι πολύ καλοί. Παλιά πήγαινα γυμναστήριο σε joe και οι γυμναστές αν δεν ήσουν γκόμενα ή κολλητός τους νομίζω σε αντιπαθούσαν. Αυτοί το γουστάρουν αυτό που κάνουν. Βέβαια με 60 το μήνα φαντάζομαι ότι είναι αυτονόητο να "προσέχεις" τον αθλούμενο.

 

Τα γυμνανστήρια δεν τα θεωρώ καλά μέρη για πολεμικές τέχνες. Εγώ πήγαινα μόνο σε μέρη που είναι αποκλειστικά για το άθλημα. Εκεί που πάω εγώ έχει το ομαδικό τύπου καλλισθενική/crossfit και εχει πυγμαχία/kickboxing/mma. To σκεφτόμουν και για τον χειμώνα μήπως αν κλείσουν πάλι όλα πάρω κάποιον να κάνουμε Personal έξω (γιατί έβλεπα σε πάρκα που κάναν μποξ έξω και ζήλευα λίγο). Από τιμές σε αυτό βέβαια δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Τα γυμνανστήρια δεν τα θεωρώ καλά μέρη για πολεμικές τέχνες.

Αυτό είναι αλήθεια. Και εγώ, σε σύλλογο ήμουν (που έχει αρκετά γυμναστήρια ανά την Αθήνα).

Τιμές για πέρσοναλ να υπολογίζεις από 10-15€/ώρα και άνω (όσο φτάσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτική για γυμναστήριο θέλεις;

Έχω ένα ξεχασμένο χωραφακι γύρω στα 3στρ. Σου δίνω και μια τσάπα την οποία δε θα στη χρεώσω και βουρ στη γυμναστική. 

Και πριν γελάσετε σκεφτείτε το καράτε Κιντ.

Θα είσαι μέσα στη φύση, εγγυημένο μαύρισμα το καλοκαίρι (δε χρεώνεται έξτρα) και όσο για το επικοινωνιακό κομμάτι, έχει κάτι Πακιστανούς εκεί γύρω οι οποίοι είναι πολύ φιλικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Εναλλακτική για γυμναστήριο θέλεις;

Έχω ένα ξεχασμένο χωραφακι γύρω στα 3στρ. Σου δίνω και μια τσάπα την οποία δε θα στη χρεώσω και βουρ στη γυμναστική. 

Και πριν γελάσετε σκεφτείτε το καράτε Κιντ.

Θα είσαι μέσα στη φύση, εγγυημένο μαύρισμα το καλοκαίρι (δε χρεώνεται έξτρα) και όσο για το επικοινωνιακό κομμάτι, έχει κάτι Πακιστανούς εκεί γύρω οι οποίοι είναι πολύ φιλικοί.

Ευχαριστώ για την πρόταση σου έχω αμπέλι, άμα πατάω και σταφύλια εκεί να δεις τετρακέφαλα. Όσο για το μαύρισμα.. φωτογήρανση και μελάνωμα, not for me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Land-decked είπε

Πήγαινα μικρός 

Ήταν 10 λεπτά χτύπημα με ρακέτα, και μιση ώρα να μαζεύεις τα μπαλάκια σα τον σκλάβο... 

 

Προφανώς και ο προπονητής βαριόταν...

υπάρχουν κλαμπ με 4-5 άτομα ομάδες για 2 ώρες την εβδομάδα που γίνεται δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αυτό είναι αλήθεια. Και εγώ, σε σύλλογο ήμουν (που έχει αρκετά γυμναστήρια ανά την Αθήνα).

Τιμές για πέρσοναλ να υπολογίζεις από 10-15€/ώρα και άνω (όσο φτάσει).

15 τα δίνω για personal δε με πειράζει (θα έκανα 2 προπονήσεις την εβδόμαδα και μια τρέξιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...